Αγορά 5:1 Klipsch r-28f set

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ace-mc

New member
21 September 2008
45
Θα προβώ σε αγορά r-28f set που περιέχει τα έξης μοντέλα πύργους r-28f sub r-12sw back r-14 και κέντρο r-25c μάρκα klipsch πρώτη ερώτηση αν ειναι καλό set αν εχει δύναμη γενικά και δεύτερη ποιον ενισχυτή κατα προτίμηση σειράς denon θα λέγατε να τα ταιριάξω;; Ευχαριστώ 🙂📻
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Για να σε βοηθήσουμε πες μας ποιο το μπάτζετ σου. Σαν σετ όχι μόνο έχει δύναμη αλλά με τη μεγάλη ευαισθησία τους μπορούν να πιάσουν μεγάλες εντάσεις και να καλύψουν μεσαίους και μεγάλους χώρους με σχετική άνεση κι οι Denon είναι μια καλή επιλογή όσον αφορά το ταίριασμα.
 

ace-mc

New member
21 September 2008
45
Το κόστος θα ειναι το πολυ 1500 για ενισχυτή απλα αμα ειναι να γλιτώσουμε και να δώσουμε κατι λιγότερο γενικά να μπορεί να σηκώσει τα συγκεκριμένα ηχεία και κατι ακομα τωρα ειμαι με δυο ενεργά ηχεία Jbl τα ion g2 που ειναι σαν μόνιτορ σε club einai 15 ίντσες το καθένα και έχουν μεγάλες κόρνες θα μου φανεί πολυ φτωχός ο ήχος όταν πλέον θα εχω τα klipsch που γράφω
 

ace-mc

New member
21 September 2008
45
Στα πολυ ακριβά μας πηγές χαχαχα για πες εύκολος στην χρήση του; Σε ποιο οικονομικό θα έχουμε θέμα στο να τα σηκώσει; Οσο για τα jbl ξερεις τιποτα διάφορες έντασης κτλπ;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μπορείς να πας και στο μοντέλο με τα 999 ευρώ κι αυτός θα τα σηκώσει τα συγκεκριμένα ηχεία, μάλιστα θα σου έλεγα τη διαφορά να τη δώσεις για ένα δικάναλο τελικό τουλάχιστον για μουσική να έχεις καλύτερα ρεύματα, θα σε ανταμείψει αυτή η κίνηση. Οσο για τη χρήση του ναι, πανεύκολο μενού δεν θα χρειαστεί να ανατρέξεις καν στο εγχειρίδιο κι η ισοστάθμιση σε πάει βήμα - βήμα, για τα jbl δεν τα ξέρω δεν μπορώ να σου απαντήσω.
 

Sevastos

Senior Member
4 October 2011
345
Κάρπαθος
Αν θες να δώσεις 1500 για ενισχυτή είσαι μεταξύ του Denon X4300 και του Marantz 7011. Αν θες να δώσεις 1000 υπάρχουν τα αντίστοιχα μοντέλα Denon X3300 και Marantz 6011.

Πιστεύω ότι με 98db ευαισθησία θα είσαι καλυμένος ακόμα και με τους μικρότερους Denon X2300 και Marantz 5011 (Ο Χ2300 μόνο που δεν έχει pre-outs για τελικό ενισχυτή, σε περίπτωση που δεν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δες και εδώ, ο Vadergr περιμένει τον 7011 με 1300
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Για κινηματογράφο θα σου κάνουν και τα μοντέλα κάτω του 1000άρικου, όμως στη θέση σου θα κοίταγα όπως σου είπα για δικάναλο τελικό για τις μουσικές σου ανησυχίες, 2 8ιντζα γούφερ είναι μεγάλο φορτίο για έναν av ανεξαρτήτως της μεγάλης ευαισθησίας.
 

ace-mc

New member
21 September 2008
45
Δηλαδή να καταλάβω στα 1500-1600 αυτος που προτείνεις ο marantz τα παίζει μόνος του δεν θα χρειαστεί τελικούς ετσι;απλα δεν θέλω να μπλέξω με 100 μηχανήματα θέλω απλα πράγματα γιαυτο
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Μια χαρά δυνατός είναι αλλά σε a/v ίσως ένας pioneer lx με class d ενισχυτικα έχει περισσότερη δύναμη.
Με τα klipsch όμως δεν θα σε απασχολήσει καθόλου το ζήτημα αυτό.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Τελικούς με αυτά τα ηχεία δε "χρειαζεσαι" ακόμα και με τον 5011.
Αλλά ακόμα και με τον 7011 θα την ακουσεις τη διαφορά αν βάλεις.
Λογικά στον 7011 θα πηγαινα εγώ.