Fiio X1 2nd gen

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Καλησπέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω το εν λόγω DAP (Fiio X1 ii). To βρίσκω στα 120 ευρώ τελική (από Αmazon UK).
Τι γνώμη έχετε; Βασικά έχω ήδη το Sansa Clip Sport (παλαιότερα είχα το Clip+ αλλά χάλασε το ένα κανάλι) και θα ήθελα κάτι καλύτερο ως προς την ποιότητα του ήχου.

Δεν με ενδιαφέρουν οι έξτρα λειτουργίες όπως Bluetooth, PC DAC, δύο MicroSD slots, κλπ.
Μόνο η ποιότητα ήχου...

Κοίταζα και το X3 ii αλλά εκτός από το ότι είναι ακριβότερο, θα βγει η 3η γενιά σε 1-2 μήνες και έχει αυτές τις λειτουργίες που ΔΕΝ χρειάζομαι. Βέβαια έχει και καλύτερο DAC...

Δεδομένου ότι έχει περάσει αρκετός καιρός από την ημερομηνία κυκλοφορίας του X1 ii (Οκτώβρης του '16) και ότι η Fiio πρόσφατα έβγαλε τη νεότερη έκδοση firmware γι' αυτό που είναι η v1.5.3 (Ιανουαρίου '17), πιστεύετε ότι το συγκεκριμένο DAP είναι μια καλή επιλογή αυτή την εποχή;

Τα ΙΕMs που θα συνδέσω είναι τα Shure SE215 (Impedance: 20 Ω, Sensitivity: 107 dB).
Θα τα οδηγήσει σωστά (χωρίς amp);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Από θέμα οδήγησης δεν θα έχεις κανένα θέμα , όπως και από ότι διαβάζω από ήχο πάει καλά. Από ότι διαβάζω όμως στο Headfi εξακολουθεί να έχει πολλά προβλήματα στο λογισμικό. Για ρίξε μία ματιά στο νήμα του headfi να πάρεις μία ιδέα.
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Ευχαριστώ για την απάντηση Πέτρο. Το παρακολουθώ το θέμα στο head-fi. Όντως τα περισσότερα παράπονα αφορούν το UI όπως είπες... Όμως σχετικά με την ποιότητα του ήχου όλοι λένε πολύ καλά λόγια!
Πάντως με το τελευταίο fw1.5.3 έχουν διορθωθεί πολλά bugs. Για το αρχικό out-of-the-box fw ούτε λόγος. Θέλει upgrade αμέσως...

Πιστεύεις ότι με κάποιο καλύτερο και ακριβότερο DAP (πχ X3 ii) οι διαφορές στον ήχο θα ήταν μεγάλες; Μιλάω για on the go χρήση, δηλ. στις μετακινήσεις μου (σπίτι-δουλειά), στο γυμναστήριο, κλπ...
Πάντα σε συνδυασμό με τις ψείρες Shure 215...

Επίσης συγκριτικά με το ήχο από κινητά ή από τα Sansa πως το βλέπεις; Θεωρώ ότι λογικά πρέπει να είναι ακουστή η διαφορά (μεγάλη δηλαδή, όχι μόνο στις λεπτομέρειες). Κυρίως επειδή φοράει ξεχωριστό τσιπάκι DAC..
 
Last edited:

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Αρχικά όσο αφορά τα κινητά δοκίμασα τα idol pop 4s και lg v10 που έχουν ξεχωριστό dac με το ίδιο αποτέλεσμα πολύ καλό ήχο αλλά χαμηλές εντάσεις ακόμη και στα 16ohm. Από ότι διαβάζω για κάποιο λόγο οι ενισχυτές των dac είναι κλειδωμένοι στο low gain και για να δουλέψει το high gain θέλει root και κάποιο ειδικό πρόγραμμα. Άρα για εμένα το κινητό δεν κάνει για μουσική.
Όσο αφορά την Fiio τα αποτελέσματα είναι ανάμικτα. Πρώην κάτοχος των X3ii και M3 και τα δύο είχαν πολύ αξιόλογο ήχο όμως το UI του M3 είναι απλά απαράδεκτο ενώ το X3ii , είχε θέμα έντασης και οδήγησης αφού το low με το high gain δεν είχαν σχεδόν καμία διαφορά. Το έστειλα για έλεγχο και μου έγραψαν όλα εντάξει , φυσικά τους είπα να το κρατήσουν! Τελικά μετά από ψάξιμο κατέληξα στο εξωτερικό usb dac audioquest dragonfly black. Απλά το συνδέεις με το κινητό και τέλος. Ο ήχος του είναι ανώτερος των παραπάνω dap και φυσικά δεν μπλέκεις με τα άθλια κινέζικα UI. Μειονεκτήματα το συνολικό μέγεθος αφού τα κινητά μας είναι πλέον μεγάλα και φυσικά η σύνδεση με το καλώδιο που σε περιορίζει. Δεν κάνει για χρήση ultra light και on the go και επειδή εμένα η δουλειά μου είναι έτσι χρειάστηκε να πάρω και ένα μικρό dap. Αποφάσισα μετά από έρευνα να πάρω το Xduoo X3 το οποίο έχει πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά αλλά φυσικά ως συνήθως με τα κινέζικα άθλιο UI. Όμως παίρνει rockbox το οποίο είναι αστέρι και αναβαθμίζει την εμπειρία με μειονέκτημα ότι αναπαράγει μόνο 16/44.1. Από gearbest στα 85 όμως δεν το έχω ακόμα ώστε να το κρίνω.
Συνοψίζοντας αν είσαι σε γραφείο - σπίτι κλπ τότε για εμένα το usb dac είναι με διαφορά η καλύτερη λύση υπόψη ότι η κατανάλωση του στην μπαταρία είναι ελάχιστη. Αν θέλεις κάτι μικρό τότε το X3ii δεν αξίζει τα λεφτά του , το M3 ηχητικά είναι αστέρι και vfm αρκεί να σου αρκεί απλή αναπαραγωγή μουσικής αρχείων σε φακέλους χωρίς καμία διαχείριση. Το xduoo είναι πιθανή λύση ενώ για το X1ii το κύριο πρόβλημα του που είναι το μεγάλο lag παραμένει μέχρι στιγμής. Μια καλή και οικονομική λύση είναι και το fiio X1i που έχει πέσει η τιμή του , έχει καλό ήχο για τα λεφτά του και UI ώριμο και λειτουργικό καλύτερο από τον διάδοχο του.
Καλή επιλογή.
(Υ.Γ Μάνο αν θέλεις βάλε αυτό το ποστ λινκ κάπου στην επιλογή dac/amp/dap γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να τα ξαναγράψω!!!)
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Ωχ μόλις είδα ότι στους ενισχυτές/πηγές δεν έχουμε το κατάλληλο ''sticky''.
Νομίζω πως χρειάζεται κάτι του τύπου αναζήτηση dac/amp - dap με μερικά λίνκ
στην αρχή με διάφορες πληροφορίες-κριτικές-περιγραφές που έχουν γραφεί.
Τι λέτε?
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Παρέλαβα το X1ii και αμέσως του έβαλα το νέο fw (1.5.6). Έχω να πω μόνο καλά λόγια για το μηχανάκι αυτό...
Η διαφορά σε σύγκριση με το SanDisk Clip Sport που είχα είναι πολύ αισθητή, η μέρα με τη νύχτα θα έλεγα. Βέβαια ανήκει και σε διαφορετική κατηγορία τιμής..
Καταρχήν ο ενισχυτής του παίζει πάρα πολύ δυνατά χωρίς να παραμορφώνει. Κυριολεκτικά είναι αδύνατον να το βάλεις παραπάνω από το 75-80% της έντασης. Αντίστοιχα το Sport στο τέρμα του έφτανε περίπου μέχρι το 60 άντε 65% του FiiO.
Εντωμεταξύ με το EQ στο OFF έπαιζαν δυνατά όλες οι συχνότητες σε όλα τα είδη μουσικής ενώ στο άλλο έπρεπε κάθε φορά να πειράζω το EQ για να ακούσω σωστά...
Όλα τα αρχεία που του έβαλα έπαιξαν κανονικά και με απίστευτη ποιότητα ήχου. Στο Sport τα dsd αλλά και τα 24bit .flac δεν παίζουν.
Με το fw 1.5.6 δεν παρατήρησα κανένα lag. Ούτε στα μενού, ούτε στην επιλογή κομματιών. Δηλ. δεν κάνει πάνω από 1-1μιση δευτερόλεπτο για να αλλάξει track. Και η ανανέωση της βιβλιοθήκης γίνεται πλέον γρήγορα.
Κανένα πρόβλημα και με το bluetooth. Το ζευγάρωσα με το αμάξι και λειτούργησε μια χαρά...

Το μονο αρνητικό είναι ότι ακόμα δεν παίζει gapless (θα προστεθεί σε μελλοντικό fw) και ότι το στρογγυλό ρυθμιστικό είναι πολύ ευαίσθητο για μένα. Δηλ. το αγγίζω λίγο και πηγαίνει μία-δύο επιλογές πιο πέρα από εκεί που ήθελα. Ευτυχώς που στα τελευταία fw έκαναν το wheel να συμπεριφέρεται και σαν κουμπιά (πάνω-κάτω-αριστερά-δεξιά), αντί μόνο να το περιστρέφεις κυκλικά... Επίσης και τα φυσικά κουμπιά next/previous track βοηθούν στην περιήγηση των επιλογών των μενού.

Κάτι ψιλοάσχετο που μου έκανε εντύπωση. Σε σύγκριση που έκανα μεταξύ των Shure 215 (ψείρες των 80 ευρώ) και των Sony ΜΗ1 (ψείρες των 8 ευρώ!) δεν μπορούσα να διακρίνω καμία απολύτως διαφορά. Απλά στα Sony δεν ακουγόντουσαν οι χαμηλές, αν τα κούμπωνες κατευθείαν χωρίς το ανταπτοράκι. Όταν όμως φόραγαν αυτό το έξτρα minijack έπαιζαν τέλεια! Πραγματικά φοβερά τα MH1...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Μπράβο χαίρομαι για το αποτέλεσμα και είναι καλό πολλές φορές να δοκιμάζουμε και μόνοι μας
αφού πολλές φορές τα φόρα δεν είναι και η πιο αξιόπιστη πηγή γνώσης!
 

gregp

New member
15 October 2009
11
Καλησπέρα. Νέος στο forum, καλως σας βρήκα. θα ήθελα αν είναι δυνατόν, κάποιος που το έχει να μου απαντήσει αν μπορεί να παίξει (το x1) τυχαία αναπαραγωγή σε υποφακέλους ενός μητρκού φακέλου όπως το clip +. π.χ. φάκελος ''λαικά'',μέσα υποφάκελοι album A,album B ... κλπ
Παίζει τυχαία τα κομάτια που βρίσκονται στον φάκελο ''λαικά'' ή πρέπει να δημιουργήσω λίστα ?
Το ίδιο θα 'θελα να ρωτήσω για το fiio m3.


Eυχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Last edited:

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Νέο Firmware 1.6.6

Σημαντικότερο χαρακτηριστικό η προσθήκη gapless στα .wma
To gapless playback είχε ήδη προστεθεί σε όλες τις άλλες μορφές αρχείων ήχου από την v1.6.0


The following changes and improvements have been made to the FW1.6.6 compared to the FW1.6.0:

1. Added gapless playback for WMA lossless tracks (the 24bit tracks are not yet supported);
2. Fixed issue where there might be a black screen issue when entering the Category menu, pressing the Return button while in a list, or with other specific operations;
3. Fixed issue where the volume level would not change back after switching from Line out to Phone out;
4. Fixed issue where some external album art images might be stretched when displayed;
5. Fixed issue where the playlists might not be correctly deleted in some cases;
6. Miscellaneous bug fixes.