Βοήθεια για τις ρυθμίσεις Denon 1300 με subwoofer και ηχεία

nickmavros

New member
17 October 2007
44
Αγόρασα πρόσφατα τον Denon avr-x1300 και σύνδεσα πάνω του το sub της yamaha nsw100 και 5 ηχεία που είχα από ένα προηγούμενο all-in-one σύστημα της Philips.


Τα 4 ηχεία έχουν αντίσταση 8 Ohm και εύρος συχνοτήτων 120-20000 Hz
To κεντρικό έχει αντίσταση 4 Ohm και εύρος συχνοτήτων 120-20000 Hz
Το sub έχει εύρος συχνοτήτων 25-180 Hz


Έχω λοιπόν κάποιες απορίες όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει.


1. To sub το αφήνουμε ανοιχτό συνεχώς ή το κλείνουμε όταν κλείσει ο ενισχυτής;


2. Δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος για την τοποθέτηση του sub παρά μόνο δίπλα από τον ενισχυτή. Στο manual γράφει
ότι είναι καλύτερο να τοποθετηθεί με γωνία με τον τοίχο και όχι κάθετα σε αυτόν για να μην ακυρώνονται τα κύματα λόγω αντανάκλασης στον απέναντι τοίχο. Ισχύει;


3. Πως καταλαβαίνω ότι ακούω σωστό ήχο από το subwoofer; Κατά τη ρύθμιση του είχα την ένταση του στη μέση. Στη μέση το αφήνω ή μπορώ να το δυναμώσω αν θέλω;


4. Έτρεξα το Odyssey και έβαλε τις παρακάτω ρυθμίσεις στα ηχεία:


Front L -3.0dB / 150Hz
Front R -2.0dB / 150Hz
Center -5.5dB / 150Hz
Subwoofer -12.0dB
Surround L -3.0dB / 150Hz
Surround R -4.5dB / 150Hz


Σας φαίνονται φυσιολογικές; Υποθέτω ότι τα db ρυθμίστηκαν σύμφωνα με τις αποστάσεις των ηχείων. Οι συχνότητες αποκοπής είναι σωστές εφόσον τα ηχεία πέφτουν μέχρι τα 120Hz; Ο ήχος εμένα μου ακούγεται πολύ καλός αλλά δεν έχω και εμπειρία.

5. Τα πίσω ηχεία λόγω έλλειψης χώρου έχουν μπει στον πίσω τοίχο πιο πάνω από το ύψος του αυτιού στραμένα προς τη θέση ακρόασης. Ο καναπές είναι κολυμμένος στον τοίχο. Το Odyssey στις ρυθμίσεις όταν τοποθετείς το μικρόφωνο σε διάφορες θέσεις οι 2 από αυτές ήταν πίσω από τον καναπέ και σε απόσταση από τον τοίχο. Στη δική μου περίπτωση δεν γινόταν αυτό και το έβαλα κολυμμένο στον τοίχο πάνω στο πίσω μέρος του καναπέ. Υπάρχει περίπτωση να επηρέασε αυτό τις ρυθμίσεις;


6. Έχω ένα πρόβλημα με το να στείλω τον ήχο της τηλεόρασης μέσω hdmi στο ενισχυτή. Το συνδέω στο ARC Hdmi της τηλεόρασης, τα έχω ενεργοποιημένα τα hdmi control και στην τηλεόραση και στον ενισχυτή αλλά δεν ακούγεται ήχος. Η τηλεόραση είναι μία Panasonix 55AS640.
Γνωρίζει κανείς; Υπάρχει περίπτωση να φταίει το καλώδιο hdmi;


Αυτά παιδιά όποιος γνωρίζει ας απαντήσει.
Ευχαριστώ.