Rega p3

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

eliasmag

New member
16 January 2017
19
Καλησπέρα σε όλους,

ημουν μέλος στο φόρουμ κάποια χρονια πριν αλλα επαγγελματικές υποχρεώσεις με τράβηξαν μακρυά.

Για τα τελευταία 10 χρονια ακούω μονο ψηφιακή μουσική, CD & HD.
Το σύστημα μου:
WDTV
Benchmark Dac 1
Behringer EP1500 mod
Magnepan 1.6

Σκέφτομαι να ξαναμπώ στον κόσμο του βινυλίου. Η σκέψη μου:
Rega p3
Rega exact
project tube ds2 phono preamp

Απόψεις???

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Budget μέχρι 2k
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Κλισέ, αλλά θα το γράψω:

Αν δεν έχεις ήδη αρκετά βινύλια ή/και αν δεν σκοπεύεις να επενδύεις σημαντικά λεφτά στο (ακριβό πλέον) σπορ της αγοράς βινυλίων, νομίζω δεν αξίζει τον κόπο να μπλέξεις. Αν ωστόσο επιμένεις, οι επιλογές σου είναι μια χαρά.
 

eliasmag

New member
16 January 2017
19
Re: Απάντηση: Rega p3

Σε ευχαριστω Μιχαλη

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Eyebee, το σκέφτομαι αρκετά. Εχω καμία 200ρια δίσκους και σκοπεύω να αγοράζω τακτικά και μονο σοβαρές εκδόσεις. Η παγίδα ειναι οτι εχω πάνω απο 2000 cd σε flac και αλλα 200-300 he σε σκληρούς και ο συνδυασμός του media player με το Benchmark παίζει ΠΟΛΥ καλα στα magnepan. Οποτε εχω κακομάθει και αν πάρω κάτι κατώτερο με βλέπω πάλι απο την αρχή... Ονομαστική η Αναβάθμιση γενική της Κολάσεως...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

SpyNet σε ευχαριστω για την πρόταση. Το εχω υπόψη μου αλλα το βρίσκω, μέχρι στιγμής, αρκετά παραπάνω. Ειναι ανώτερη κατηγορία πάντως...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Παράλληλα βγάζω κι ενα κρυφό απωθημένο μου. Να βάλλω λαμπιτσες στο σύστημα μου... Έστω κι αυτές τις 2 μικρές και μονο στο στάδιο εξόδου του tube box...:ears:
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Κλισέ, αλλά θα το γράψω:

Αντι-κλισε :flipout:

Να το παρεις το πικαπ (αυτο που σκεφτεσαι ειναι ωραιο) και να αγοραζεις και δισκους.:SFGSFGSF:
Το Ρ3 στην τιμη του δεν εχει ανταγωνισμο,δες και μερικα αλλα phono.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Ολοι συμφωνουν φανταζομαι με το αρθρο.
Ομως δεν αναφερει πουθενα οτι οσοι ασχολουνται με πικαπ,εχουν και τα ψηφιακα τους μεσα να ακουνε μουσικη.
Επισης δεν αναφερει λεξη για την πλευρα του χομπυ.
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Κάτι λέει, και για την ιεροτελεστία της ακρόασης, και για την απόλαυση να ψάχνεις παλιές κόπιες στα δισκάδικα.

Απλώς δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ κανείς σε αυτές τις συνθήκες, με τις τιμές στο limit up... Εκτός αν έχει χρήμα που του περισσεύει φυσικά, τότε πάσο και το χόμπι δίνει μεγάλες χαρές.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απλώς δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ κανείς σε αυτές τις συνθήκες, με τις τιμές στο limit up... Εκτός αν έχει χρήμα που του περισσεύει φυσικά, τότε πάσο και το χόμπι δίνει μεγάλες χαρές.

Δεν υπαρχει νομιζω "κανονας" γι αυτο.Δισκοι υπαρχουν σε ολες τες τιμες αν καποιος εχει ορεξη να ψαξει.Εξ'αλλου η συλλογη δισκων ειναι κατι που δεν γινεται σε μια νυχτα.:a0210:
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Δεν υπαρχει νομιζω "κανονας" γι αυτο.Δισκοι υπαρχουν σε ολες τες τιμες αν καποιος εχει ορεξη να ψαξει.Εξ'αλλου η συλλογη δισκων ειναι κατι που δεν γινεται σε μια νυχτα.:a0210:

Ακριβώς. "Χτίζεται" σιγά σιγά και αγοράζουμε αυτά που μας αρέσουν κι όχι άκριτα για να συμπληρώσουμε έναν ικανό αριθμό δίσκων και μόνο.
 

eliasmag

New member
16 January 2017
19
http://www.digitalaudioreview.net/2016/10/on-vinyls-inconvenience-and-expense/

Προσυπογράφω το άρθρο 100%. Και έχω αρκετά μεγάλη συλλογή βινυλίων, που την καμαρώνω, αλλά αρνούμαι πλέον να δίνω 20 και 25 ευρώ ακόμα και για μεταχειρισμένους δίσκους.

Δεν πιστεύω να διαφωνεί κάποιος με το άρθρο. Απλά, δεν σκοπεύω να επιστρέψω στο βινύλιο για ευκολία και οικονομία... Εχω 5 ψηφιακά συστήματα σπίτι, από iPad Pro-dac-headphones, σε media player-dac-harman kardon 2.1 desktop, σε laptop-maudio-tripath-2.1 ribbon monitors, σε cd/sacd-quad-focal 2.1 floorstanding, σε wd-benchmark dac-power amp-Maggie's 1.6 και τα απολαμβάνω όλα σε διαφορετικές συνθήκες. Επιστρέφω στο βινύλιο απλά σαν χόμπι.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αντι-κλισε :flipout:

Να το παρεις το πικαπ (αυτο που σκεφτεσαι ειναι ωραιο) και να αγοραζεις και δισκους.:SFGSFGSF:
Το Ρ3 στην τιμη του δεν εχει ανταγωνισμο,δες και μερικα αλλα phono.

Σκέφτεσαι κάτι συγκεκριμένο για phono?
 

eliasmag

New member
16 January 2017
19
Re: Απάντηση: Re: Rega p3

Μετά από αρκετές συμπτώσεις, προγραμματισμένες και τυχαίες ακροάσεις και αρκετό διάβασμα, η παραγγελία δόθηκε

Marantz tt15s1 με Clearaudio Virtuoso Wood κεφαλή
Project phono box RS

Από τη στιγμή που είναι αδύνατον να ακούσεις τα διαφορετικά μηχανήματα που θέλεις στο σύστημα σου και στο χώρο σου (ιδίως πικαπ, κεφαλές και phono stage...) είναι και λίγο τζόγος...

Wish me luck...
 

eliasmag

New member
16 January 2017
19
Re: Απάντηση: Re: Rega p3

Είχα την τύχη να ακούσω το rega p3 και το marantz στο ίδιο σύστημα φίλου. Παρότι τα διαφορετικά ενδιάμεσα στάδια, τα ηχεία και ο χώρος είναι καθοριστικά, έχεις μια αίσθηση του τι μπορεί να κάνει κάθε κομμάτι. Το rega κάνει πολλά πράγματα καλά και έχει ένα χαρακτήρα πιο αντρικό 'Αυτό Είναι, Άντε Πάμε"... Ζητάω συγνώμη από τη hi-end κατηγορία γιατί δεν έχει τους σωστούς όρους... Το Marantz είναι περισσότερο "Τι έχουμε εδώ, να το αναλύσουμε και να μου αφιερώσεις περισσότερο χρόνο για να το βελτιώσουμε". Είναι πιο γυναικεία approach... ζητάω συγνώμη από τις γυναίκες, μέλη... Επειδή ανήκω στη 2η κατηγορία, επέλεξα το Marantz... Ο θεός μαζί μου...
 
Last edited: