Ξαφνικα δεν παιζουν τα πισω ηχεια σε 5.1!

dimipni

New member
16 January 2017
1
Καλησπερα σε ολους! Ριχνοντας μια ματια στο φορουμ δεν εντοπισα κατι σχετικο με το προβλημα μου και γι αυτο ανοιγω το συγκεκριμενο thread.
Εχω ενα home cinema LG BH6240s συνδεδεμενο με οπτικη ινα με μια LG tv.
Μεχρι προτινος ο ηχος της τηλεορασης "εβγαινε" σε 5.1 απο το home cinema και φυσικα ολες οι ταινιες απο usb καθως και το ραδιοφωνο που εχει ενσωματομενο.
Ξαφνικα τα πισω ηχεια (surround left & surroynd right) σταματησαν να παιζουν.Δοκιμασα το τεστ sample για την ρυθμιση της εντασης απο το μενου του home cinema και εκει ο ηχος παιζει κανονικα. Επιπλεον συνδεσα τα πισω ηχεια στην εξοδο των μπροστινων (rare Speakers) για να αποκλεισω οτι ειναι προβλημα των ηχειων ή του καλωδιου. Ολα ενταξει ομως. Παιζουν κανονικα!
Αρα το θεμα εντοπιζεται στις εξοδους του home cinema και επειδη μου φαινεται λιγο απιθανο να εχουν προβλημα και οι δυο φανταζομαι οτι καποια ρυθμιση πειραχτηκε και γι αυτο το συστημα δεν στελνει ηχο στα πισω ενω ολα τα υπολοιπα παιζουν κανονικα. Επισης δεν παιζει και το κεντρικο ηχειο.
Για καποιο λογο δηλαδη το συστημα παιζει σαν 2.1.
Μηπως μπορειτε να βοηθησετε ή εστω να δωσετε μια ιδεα για το τι μπορει να ειναι;
Ευχαριστω εκ των προτερον για τον χρονο σας και για τις απαντησεις σας..