Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

19 June 2006
35,671
Ως γνωστόν (και δεν σηκώνω κουβέντα!!:flipout:) η χειρότερη εταιρεία στο γνωστό σύμπαν είναι η αυτή που ακούει στο όνομα Δημόσια Επιχείρηση Ηλεκτρισμού. Τώρα...γνωρίζω ότι το δίκτυο είναι δικό της και δεν αλλάζει. Θεωρείτε ότι αξίζει η μετάβαση? Έχετε κάποια εμπειρία από κάποια άλλη εταιρεία?

Τις προάλλες στο Ειρηνοδικείο έτυχε να δω μια διαφορά με την Elpedison (αν την λέω καλά), που με τρόμαξε ολίγον τι. Βέβαια, δεν είμαι σίγουρος ότι ο τύπος έλεγε την αλήθεια. Τον είχαν χρεώσει 1800 ευρώ για 7 ημέρες κατανάλωσης και μετά του έκαναν την ζωή πατίνι μέχρι να τον αποδεσμεύσουν και να ξαναγυρίσει στην ΔΕΗ.

Τι σκέφτεστε?
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,586
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Θα λεγα ....
πες μου τιμη κιλοβατωρας (ανα κλιμακα καταναλωσης) .... και βρηκες τι σε συμφερει.

Ομως εκεινες οι "ρυθμιζομες χρεωσεις" .... κρυβουν το πραγματικο σεξ στην σχεση μας με την ΔΕΗ.
Απο 125 ευρω χρεωσης προμηθειας ρευματος ... εκτοξευεσαι στα 206 ευρω, την διμηνια (εκκαθαριστικη).
Οτι τιμη και αν εχει η κιλοβατωρα. Το απηλαυσες το σεξ !!!!

(Η χρεωση για Δημο/ΕΡΤ δεν μπορω να πω οτι τρομαζει .... στα 28 ευρω ! ... αλλα αυτο μπορει να
ειναι μονο για την δικη μου περιοχη)
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,586
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Και κατι ακομη (γιατι να μην θεωρηθω offtopic :rolleyes:) ....

28 χρονια ειμαι πελατης της ΔΕΗ ...
Μπορει να υποφερω απο τσιμπημενα τιμολογια (τα τελευταια δεκα χρονια)
αλλα ΠΟΤΕ δεν μου ρθε φεσι 1800 ευρω για 7 μερες καταναλωσης.
Μπορω να κατηγορησω την ΔΕΗ για πολλα ... αλλα οχι για φεσια.
Οχι σε μενα !

Τα φεσια, 99 στις 100 φορες, βρωμανε ανθρωπινο παραγοντα (δολιοφθορεα
γειτονα) η αλχημειες σε ρολογια ... η τελωσπαντων λαθραια αναμιξη τριτου.
 
Last edited:

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Εγω θα ελεγα μην μπλέξεις.
Οταν ειχα ασχοληθει πριν 3-4 χρονια, η διαφορά ήταν μικρή (50 ευρω φθηνότερα τον χρόνο) αλλα με την προυπόθεση να κάψεις συγκεκριμένες κιλοβατώρες.
Τωρα σιγά μην έχω τον νου μου πόσες καίω και πόσες όχι.
Ασε που με χρεωσε η revma ena οτι να ναι και μέχρι σήμερα με παίρνουν τηλέφωνο οτι θα με πάνε στα δικαστήρια κλπ.
 

spyridy

AVClub Enthusiast
5 September 2007
1,130
Γλυφάδα
Το κέρδος για ενα κλασσικό νοικοκυριό είναι όντως σχετικά μικρό ποσό αλλά όχι αμελητέο. Εγώ πρόσφατα κοίταζα να πάω στην protergia και έχει τα εξης:
1. Αν εξοφλώ το λογαριασμό εμπρόθεσμα, 15% έκπτωση (το δίνει πλέον όμως και η ΔΕΗ αυτό ακριβώς!)
2. Αν εξοφλώ τον λογαριασμό μου μέσω πάγιας εντολης στην τράπεζα (προσοχή: ΟΧΙ μέσω πιστωτικής) τότε δεν με χρεώνει την αρχική εγγύηση των 131 ευρώ. Άρα, παίρνεις πίσω την εγγύηση απο τη ΔΕΗ, και δεν τη δίνεις στην protergia.
3. Αν είσαι συνδρομητής ΟΤΕ (είτε κινητό, είτε σταθερό είτε TV) τότε σου δίνει επιπλέον έκπτωση 5% (σύνολο 20%), εφόσον εξοφλείς εμπρόθεσμα (μόνο στο πακέτο με το νυχτερινό ρεύμα).
4. Αν δεν έχεις νυχτερινό μετρητή, για τους πρώτους 6 μήνες σε χρεώνει 24 ώρες το 24ωρο με τιμή νυχτερινής κιλοβατώρας, που είναι ακριβώς 30% φθηνότερη απο την ημερήσια (άρα 30% έκπτωση)
5. Η μονάδα νυχτερινής χρέωσης είναι ολόιδια με της ΔΕΗ. Η μονάδα της ημερήσιας, είναι 0,0898 ευρώ, σε σχέση με της ΔΕΗ που είναι 0,0940 (περίπου 5% φθηνότερα δηλαδή)

Όλα τα παραπάνω ποσοστά έκπτωσης ισχύουν στην προμήθεια ρεύματος (αν δείτε στο λογαριασμό ΔΕΗ, είναι στην πίσω σελίδα, πάνω δεξιά) και όχι στις υπόλοιπες χρεώσεις δημοτικών τελών, ΕΡΤ κλπ. Στην πράξη, στη δική μου περίπτωση, εκτος του αρχικού κέρδους των 131 ευρώ, θα έχω (όταν αλλάξω) κέρδος περίπου 35-45 ευρώ το 4μηνο. Γι'αυτό λέω οτι δεν είναι αμελητέο. Επίσης δεν είναι όπως ήταν παλιά με "πακέτα" προαγορασμένων κιλοβατωρών, αλλά είναι ίδιος τύπος χρέωσης με τη ΔΕΗ.

Προσοχή σε μια λεπτομέρεια... αν το πιστοποιητικό ηλεκτρολογικής εγκατάστασης που έχει υποβληθεί στη ΔΕΗ όταν πρωτοβάλατε ρεύμα, είναι παλιότερο της 15ετίας, τότε πρέπει να δώσετε νέο (στην ΔΕΔΔΗΕ πλεόν) με κόστος 80-100 ευρώ σε ηλεκτρολόγο. Γι'αυτό ίσως κάνουν δώρο την εγγύηση, για να σε κάνουν να μην κάνεις πίσω λόγω αυτού του πιθανού κόστους.

Φιλικά
Γιάννης
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Ναι και εμενα με ειχαν παρει απο ιδιωτικη και ηταν μεγαλο δελεαρ μεσω παγιας εντολης να μην δωσω την εγγυηση της ΔΕΗ. 505 για τη σχολη και 130 για το σπιτι...
 
είχα κάνει το λάθος παλιότερα, θύμα της energa-hellas power.
Εκτός του ότι δεν είχα δει διαφορές στο λογαριασμό, είχα κάνει τη μέγιστη π@π@ριά να τους δώσω και...εγγύηση. Επειδή είχα μεγάλο ρεύμα το ποσό αυτό ήταν 900 ευρώ.
Όταν έσκασε το κανόνι είχα αφημένους απλήρωτους κανα δυο λογαριασμούς οπότε η χασούρα μου ήταν γύρω στα 400 ευρώ.

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!

Μια άλλη διάσταση του θέματος είναι ότι η ΔΕΗ αμα ζοριστείς λίγο και δε πληρώσεις στην ώρα σου δεν έρχεται να σου κατεβάσει διακόπτες, πελάτης μου που άφησε 200ευρώ απλήρωτα (επι συνόλου γύρω στο 1000ρικο) είδε μέσα στο μήνα το διακόπτη του...κατεβασμένο.

Ούτως η άλλως η ΔΕΗ θα...εξυγιανθεί κι αυτή, ας μείνει δημόσια!
 

spyridy

AVClub Enthusiast
5 September 2007
1,130
Γλυφάδα
Να'σαι καλά! Ενημέρωσέ μας αν τελικά κάνεις αλλαγή, και σε ποιον πήγες. Εγώ λογικά θα πάω protergia λόγω της προσφοράς με cosmote που έχει.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
H εκπτωση που ανεφερετε (σε περιπτωση εμπροθεσμης εξωφλησης) αφορα την ΑΞΙΑ του ρευματος, και οχι το συνολο αυτου που ειναι να πληρωσεις.

Περιπου το 60% (ΑΝ θυμαμαι καλα) απο το συνολο, δεν αφορα την αξια ρευματος
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
υπάρχει ένα site που μπορείς να συμπληρώσεις τις κιλοβατώρες και να σου πει πόσο ετήσιο κέρδος έχεις σε κάθε εναλλακτικό πάροχο.
Εκεί μου βγάζει για ετήσιο κέρδος 20 ευρώ.

προσοχή στην Οριακή Τιμή Συστήματος η οποία μπορεί να οδηγήσει σε αύξηση ή μείωση
 
Last edited:
17 June 2006
1,235
Από ότι μαθαίνω, ο Χασοδίκης ετοιμάζεται να υπογράψει με εναλλακτικό πάροχο, επειδή τα έχει πάρει στο κρανίο με τη ΔΕΗ. :slapface:

Όταν θα έρθει η στιγμή που ο εναλλακτικός πάροχος θα σου κατεβάσει τον διακόπτη τη στιγμή που θα ετοιμάζεσαι να κάνεις κρίσιμο χτύπημα σε κάποιο πρωτάθλημα στο wgt, επειδή άργησες μερικές μέρες να εξοφλήσεις τον λογαριασμό, τότε θα κλάψεις με μαύρο δάκρυ, Χασοδίκη! :grandpa: :flipout:
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Εγω παντως πιο πιθανο ειναι να χρωσταω την ΔΕΗ με τις χρεωσεις που εχει παρα τον εναλλακτικο. Δεν πηγα να δω ακομη το ρολοι (μου εχουν κανει και αλλες φορες λαθος μετρηση προς τα πανω... ) αλλα αυτη τη στιγμη μου εχουν υπολογισει 400-500 Kwh περισσοτερες απο την αντιστοιχη περσινή περιοδο και 500 περισσοτερες απο τον προηγουμενο εκκαθαριστικο. Σε τιμη, 100 παραπανω απο τον μεσο λογαριασμο. Το ιδιο και στη σχολη. Αν καποιος εχει κοντα χρονο σε εναλλακτικο, θα ηθελα την αποψη του. Με βλεπω να "μετακομιζω".

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

υπάρχει ένα site που μπορείς να συμπληρώσεις τις κιλοβατώρες και να σου πει πόσο ετήσιο κέρδος έχεις σε κάθε εναλλακτικό πάροχο.
Εκεί μου βγάζει για ετήσιο κέρδος 20 ευρώ.

προσοχή στην Οριακή Τιμή Συστήματος η οποία μπορεί να οδηγήσει σε αύξηση ή μείωση
Βρηκα ενα τετοιο site. Αν εννοεις το allazorevma.gr Μου βγαζει ετησια εξοικονόμηση σε σπιτι και επιχειρηση μεχρι και 180
 
19 June 2006
35,671
Από ότι μαθαίνω, ο Χασοδίκης ετοιμάζεται να υπογράψει με εναλλακτικό πάροχο, επειδή τα έχει πάρει στο κρανίο με τη ΔΕΗ. :slapface:

Όταν θα έρθει η στιγμή που ο εναλλακτικός πάροχος θα σου κατεβάσει τον διακόπτη τη στιγμή που θα ετοιμάζεσαι να κάνεις κρίσιμο χτύπημα σε κάποιο πρωτάθλημα στο wgt, επειδή άργησες μερικές μέρες να εξοφλήσεις τον λογαριασμό, τότε θα κλάψεις με μαύρο δάκρυ, Χασοδίκη! :grandpa: :flipout:

Τους λογαριασμούς τους αφήνουν απλήρωτους οι τζαμπατζήδες σαν του λόγου σου!!

Όσο για τη ΔΕΗ, να καεί να καεί το μπ@ρδέλ@ η ΔΕΗ....
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Είμαι στην Ήρων εδώ και 2 μήνες , σύμφωνα με το site allazorevma.gr γλιτώνω 160-180 ευρώ το χρόνο.

Η διαδικασία πανεύκολη , απλά παίρνεις τηλ. σου στέλνουν με courrier το συμβόλαιο και το υπογράφεις , μετά απο 2 μήνες έρχεται ο εκκαθαριστικός της ΔΕΗ και στους 3 μήνες ο λογαριασμός της Ήρων.

Ο λόγος που άλλαξα είναι α) δεν γουστάρω τους διάφορους Φωτόπουλους β) ήθελα μηνιαίο λογαριασμό γ) και τα 160 ευρώ εξοικονόμηση δεν είναι και άσχημα.
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Ωραια. Επειδη το σκεφτομαι για μετα το καλοκαιρι που θα εχει τελειωσει και μια ρυθμιση με τη ΔΕΗ που εχω κανει, θα εισαι καλη ενημερωση για τις χρεωσεις μετα απο ενα 6μηνο.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Για τους ιδιους λόγους που αναφέρει ο Υπερίωνας, είμαστε και εμείς στην Elpedison εδώ και ένα τρίμηνο.
Ολα καλά μεχρι στιγμής, και έχοντας ως αναφορά το www.allazorevma.gr υπολογίζω ενα ετήσιο όφελος της τάξης των 100-120 Ευρώ.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Πρώτους 3 λογαριασμούς με την Ήρων και έχω δει μεγάλη διαφορά , μόνο αυτό το μήνα ήταν 15 ευρώ λιγότερο (40% έκπτωση στο ρεύμα αναγράφεται στην ανάλυση).
 
17 June 2006
1,235
Παραξενεύομαι που βγαίνουν σε κάποιους από εσάς τέτοιες μεγάλες διαφορές υπέρ των εναλλακτικών. Πάω κι εγώ στο site που έχετε βάλει, το αλλάζω ρεύμα δηλαδή, βάζω τα πλήρη στοιχεία του τελευταίου εκκαθαριστικού μου λογαριασμού, με τιμολόγιο Γ1Ν και με την έκπτωση του 15%, βάζω και την μέση ημερήσια και νυχτερινή μου κατανάλωση, και τα αποτελέσματα που μου βγάζει είναι τα εξής:

Μέγιστο ετήσιο κέρδος σε σχέση με τη ΔΕΗ: 20,69 ευρώ στο πρόγραμμα της NRG, δηλαδή μιλάμε για 7 ευρώ κέρδος στο τετράμηνο. :flipout:

Αυτά μέχρι τη μέση του πίνακα. Γιατί από τη μέση και προς τα κάτω, μου εμφανίζει την ένδειξη "Ετήσιο όφελος" με το πρόσημο (-) και την ένδειξη γκρίζα, άρα υποθέτω ότι σε όλα αυτά τα αποτελέσματα θα πληρώνω παραπάνω από ότι τώρα στη ΔΕΗ. Στα προγράμματα της Elpedison λοιπόν, μου βγάζει ότι θα πληρώνω αντίστοιχα -63,55 και -64,25 ευρώ παραπάνω τον χρόνο από ότι στη ΔΕΗ! :flipout:
 

grpol

Established Member
1 March 2016
184
Αγία Παρασκευή
Πήγα στη green και τα οφέλη είναι 2. Κάθε μήνα δίνω μέτρηση και παίρνω εκκαθαριστικό και μου βγαίνει φτηνότερα επειδή δεν έχει πάγιο και είναι και σχεδόν 20% φτηνότερη η κιλοβατώρα

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk