Προτάσεις για ηχεία δαπεδου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ermis1975

New member
27 January 2010
83
Θα ήθελα προτάσεις για ηχεία κάτω απο 500 ευρω που να παίζουν καλά μουσική, όλων των ειδών και γιατί όχι και κάποιο σετ home cinema. Μου προτείνουν Magnat monitor 2002 και Taga Harmony 606, σαν ποιό οικονομικά. Επίσης Wharfedale VARDUS VR-400 Ποιά ειναι καλύτερα. Τα magnat 1002 τα άκουσα και μου φάνηκαν μια χαρα. Επίσης θα παίζουν μάλλον με denon 1300.
 

valantis

New member
11 April 2010
51
thessaloniki
Εγω θα εβλεπα κ αυτα.
TX-T1-BLA 449 crystal audio
Ελληνικα και ποιοτικα ηχεια. Αν ειχα δυνατοτητα θα τα ακουγα κιολας.
 

sakampa

New member
15 March 2016
42
αν μπορείς άκου και τα dali zensor 5 εχουν 550..αλλα πιστεύω οτι αν τα ακούσεις σε κάποιο μαγαζί αξίζουν
 

ermis1975

New member
27 January 2010
83
Δε ξέρω αν μου κάνουν καθώς εχουν μικρότερο woofer και δε θα βγάζουν μπάσο. Στόχος μου ειναι να έχω μπάσο χωρίς sub (εχω sub αλλά επειδή κτυπάει κάτω σκέφτομαι οτι ο αποκάτω θα διαμαρτυρηθεί!). Θα κάνω βέβαια δοκιμές μήπως το έχω πολύ σιγά ρυθμισμένο (αν και δε ξέρω αν θα ανοιγει μετά το auto on)
 

sakampa

New member
15 March 2016
42
χαχα!! και εμένα το μπάσο κατω κτυπάει...:smash: αλλα ευτυχώς ειναι ο αδερφός της γυναίκας μου οπότε τον ρώτησα και δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.. στον απο πανω ώμος τα πράγματα είναι χειρότερα. απο πάνω ειναι η αδερφή της γυναίκας μου.....

αν μπορέσεις να τα ακούσεις στον ίδιο χώρο με τα αλλα μονο τοτε θα καταλάβεις την διαφορά... είτε υπέρ τους ειτε κατά βέβαια.. το αυτι σου αποφασίζει...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δε ξέρω αν μου κάνουν καθώς εχουν μικρότερο woofer και δε θα βγάζουν μπάσο. Στόχος μου ειναι να έχω μπάσο χωρίς sub (εχω sub αλλά επειδή κτυπάει κάτω σκέφτομαι οτι ο αποκάτω θα διαμαρτυρηθεί!). Θα κάνω βέβαια δοκιμές μήπως το έχω πολύ σιγά ρυθμισμένο (αν και δε ξέρω αν θα ανοιγει μετά το auto on)

Αν μπορείς να πας να ακούσεις τα zensor 3, θα εκπλαγείς με το μπάσο τους, βάζουν κάτω αρκετά δαπέδου και γεμίζουν χώρους με άνεση, ακόμα θυμάμαι που τα άκουσα σε 40 τ.μ. κι ήμουν σίγουρος ότι κάποια κρυμμένα δαπέδου έπαιζαν κι είμαι απαιτητικός άνθρωπος όσον αφορά τα μπάσα. Για τον ενισχυτή που θες να τα ταιριάξεις οποιοδήποτε δαπέδου που θα έχει δύο γούφερ δεν θα τα σηκώσει σε μουσικό πρόγραμμα, τα συγκεκριμένα είναι πιο ελαφρύ φορτίο κι είναι κουρδισμένα για μουσική, πήγαινε όμως κάπου άκουσέ τα.
 
Last edited:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Προτάσεις για ηχεία δαπεδου

Από τ'αγαπημένα μου ηχεία(zensor 3)
Με μια μικρή παρέμβαση στο κρος,για όποιον θέλει,τα ηχεία απογειώνονται

Τι ακριβώς πετυχαίνεις μ αυτή την παρέμβαση leo?
 

ermis1975

New member
27 January 2010
83
Για τα ELAC τί γνώμη έχετε? Δεν ειναι ποιό μουσικά? Επίσης έχουν και διάφορα extra για atmos, που βέβαια κόστίζουν.
Γιατί δε μπορεί να παίξει ο 1300 καλά τα ηχεία, βλέπω οτι ειναι 140watt ανα κανάλι και ο 2300 ειναι 145, δεν εχουν μεγάλη διαφορά.
Επίσης με το 1300 άκουσα και Magnat 2002 και τα έπαιζε μια χαρα.
 
Last edited:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
επειδη στην ιδια θεση με εσενα ημουν πριν λιγο καιρο,θα σου προτεινα αβλεπη τα zensor 5.
εκτος απο πολυ καλο ηχο και χαμηλα που δεν σου γεμιζει το ματι οτι μπορει να βγαζει αυτη η καμπινα,εχει πολυ καλη κατασκευη και πολυ καλες μοναδες.
επειδη ακουσα πολλα ζευγαρια δαπεδου,στα 500 ευρω(540 για την ακριβεια)δυσκολο να βρεις ηχειο που να λαλαει οπως το zensor....:ears:
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Προτάσεις για ηχεία δαπεδου

επειδη στην ιδια θεση με εσενα ημουν πριν λιγο καιρο,θα σου προτεινα αβλεπη τα zensor 5.
εκτος απο πολυ καλο ηχο και χαμηλα που δεν σου γεμιζει το ματι οτι μπορει να βγαζει αυτη η καμπινα,εχει πολυ καλη κατασκευη και πολυ καλες μοναδες.
επειδη ακουσα πολλα ζευγαρια δαπεδου,στα 500 ευρω(540 για την ακριβεια)δυσκολο να βρεις ηχειο που να λαλαει οπως το zensor....:ears:

Έτσι,αβλεπή
Η μέρα με τη νύχτα.
Αυτά βέβαια είναι προσωπικές εκτιμήσεις!
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
ελα ρε Λεω...:drool:αβλεπη τροπος του λεγειν.ας παει να τα ακουσει σε ενα καταστημα και αποφασιζει ο ιδιος σε συγκριση με αλλα.
ετσι κι`αλλιως η ακροαση πριν αγορασει ηχειο εξυπακουεται...
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Όσο και να θέλω να πείσω τον εαυτό μου ολα αυτά τα χρόνια με καποια υλικά... Πάντα τα φυσικά υλικά στην κατασκευη του μεγαφώνου μου έδιναν την αίσθηση φυσικότητας γήινης προσέγγισης του ήχου και αληθοφανείς ερμηνεία τραγουδιστή οργάνων και αρμονικών.

Για αυτό λέω ότι η Elac δεν θα γίνει Dali και τα kEF δεν θα γίνουν Tannoy ...Προτιμώ τα Kef του παρελθόντος.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Γύρω στα 30 ευρώ,αν θυμάμαι καλά,σε γνωστό τεχνικό στα βόρεια προάστια

Κανένα πυκνωτή στο crossover υποψιάζομαι .

Στον κοινό γνωστό και φίλο Κώστα ...
 

HeavyRain

Established Member
25 February 2016
161
κοιτα και τα kef c5/c7 ειναι εντος budget, εχουν μεγαλυτερες μοναδες και θα οδηγουνται καλυτερα απο τον x1300 λογω μεγαλυτερης ευαισθησιας.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Προτάσεις για ηχεία δαπεδου


Όσο και να θέλω να πείσω τον εαυτό μου ολα αυτά τα χρόνια με καποια υλικά... Πάντα τα φυσικά υλικά στην κατασκευη του μεγαφώνου μου έδιναν την αίσθηση φυσικότητας γήινης προσέγγισης του ήχου και αληθοφανείς ερμηνεία τραγουδιστή οργάνων και αρμονικών.

Για αυτό λέω ότι η Elac δεν θα γίνει Dali και τα kEF δεν θα γίνουν Tannoy ...Προτιμώ τα Kef του παρελθόντος.

Κανένα πυκνωτή στο crossover υποψιάζομαι .

Στον κοινό γνωστό και φίλο Κώστα ...

Μέσα είσαι
 

ermis1975

New member
27 January 2010
83
Να ρωτήσω κάτι, τα Ohm σε ενα ηχείο ειναι καλύτερο να ειναι 8 ή 6? Επίσης κάποια γράφουν 4-8ohm! βέβαια τα μέτρησα και η αντίσταση ειναι 4. Επίσης έχω κάποια yamaha παλιά, τα οποία ειναι 8 και 6. Τα 6άρια ειναι περισσότερα watt απο τα 8άρια.