Short Throw vs Long Throw?

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Μια απορία που έχω είναι εάν υπάρχει διαφορα στην ποιότητα, φωτεινότητα κλπ όταν ο προβολέας είναι short throw η long throw? Από ότι αντιλαμβάνομαι ο short throw είναι πιο κοντά στο πανί, κερδίζεις κάτι?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
κερδίζεις σε φωτεινότητα και χάνεις σε ευκρίνεια φακού

Ωπα, αυτό δεν το έχω ξανά ακούσει, αυτό συμβαίνει σε όλες τις υλοποιήσεις ή μονάχα στη χαμηλή κατηγορία; Οι long δηλαδή να φανταστώ συμβαίνει το αντίθετο Νίκο;
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Ωραία έτσι για να μιλάμε πιο συγκεκριμένα έχω τον W1000+ και σκέφτομαι να πιάσω τον W1110s στα 650 ευρώ. Αυτό με την διαφορα στο throw ratio με προβληματίζει όμως... :hmmmm2:
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Ωραία έτσι για να μιλάμε πιο συγκεκριμένα έχω τον W1000+ και σκέφτομαι να πιάσω τον W1110s στα 650 ευρώ. Αυτό με την διαφορα στο throw ratio με προβληματίζει όμως... :hmmmm2:

κανένας από τους δυο που αναφέρεις δεν είναι short throw, οι short throw της benq συνήθως συνοδεύουν την ονομασία τους με ένα ST (short throw) στο τέλος.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ωπα, αυτό δεν το έχω ξανά ακούσει, αυτό συμβαίνει σε όλες τις υλοποιήσεις ή μονάχα στη χαμηλή κατηγορία; Οι long δηλαδή να φανταστώ συμβαίνει το αντίθετο Νίκο;

Οσο πιο κοντά στην οθόνη προβάλεις τόσο μικρότερες απώλειες φωτός έχεις, το zoom σε έναν φακό κόβει μέχρι και το 40% της φωτεινότητας ενός προβολέα αν του κάνουμε μέγιστη χρήση. Επίσης οι short throw φακοί έχουν αν αντιμετωπίσουν την μεγάλη απόσταση μεταξύ των άκρων και του κέντρου από τον φακό και αδυνατούν να κάνουν καλό focus. Στους long throw είναι σαφώς ευκολότερα τα πράγματα όσο αφορά το ομοιόμορφο focus.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Για να καταλάβω δηλαδή Νίκο, έχω το προβόλι μου σε απόσταση 3,5 μέτρα και παίρνω 92" με το ζουμ τέρμα ανοιχτό και μ ένα φωτόμετρο μετρούσα 100nits σ αυτή την απόσταση, αν τον πάω στα 3 μέτρα και κλείσω εντελώς το ζουμ να μου βγάζει τις 92", θα πάρω στο ίδιο κάδρο 140nits?
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Για να καταλάβω δηλαδή Νίκο, έχω το προβόλι μου σε απόσταση 3,5 μέτρα και παίρνω 92" με το ζουμ τέρμα ανοιχτό και μ ένα φωτόμετρο μετρούσα 100nits σ αυτή την απόσταση, αν τον πάω στα 3 μέτρα και κλείσω εντελώς το ζουμ να μου βγάζει τις 92", θα πάρω στο ίδιο κάδρο 140nits?

αν έχεις zoom τέρμα ανοιχτό πως θα μπορέσεις να τον πας πιο μπροστά, δεν καταλαβαίνω...θα μειωθούν οι ίντσες σου..
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ωχ ναι το αντίθετο εννοούσα, αλλά απ την άλλη δεν καταλαβαίνω οπότε θα το ρωτήσω διαφορετικά. Είμαι στα 3,5 μέτρα και με τέρμα ανοιχτό το ζουμ βγάζω 92 ίντζες, αν υποθέσουμε ότι για να βγάλει τις ίδιες ίντζες το προβόλι με τέρμα κλειστό το ζουμ θα πρέπει να πάει στα 4 μέτρα, στο ίδιο κάδρο στη δεύτερη περίπτωση θα είναι πιο φωτεινή η εικόνα;
 

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Απάντηση: Re: Short Throw vs Long Throw?

Θα ειναι πιο σκοτεινη.Οσο απομακρινεις το προβολεα απο το πανι μειωνεται η φωτεινοτητα.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Παιδιά συγγνώμη εγώ ακόμα δεν κατάλαβα, το ζουμ πότε κόβει φωτεινότητα, όταν είναι ανοιχτό τέρμα ή όταν είναι κλειστό; Η απόσταση ή το ζουμ τελικά παίζει ρόλο στο φως; Που θα πάρω πιο φωτεινή εικόνα για το ίδιο κάδρο, στα 3 μέτρα με το ζουμ τέρμα ανοιχτό ή στα 4 με το ζουμ τέρμα κλειστό; Στο θέμα γενικά εικόνας;
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Short Throw vs Long Throw?

Παιδιά συγγνώμη εγώ ακόμα δεν κατάλαβα, το ζουμ πότε κόβει φωτεινότητα, όταν είναι ανοιχτό τέρμα ή όταν είναι κλειστό; Η απόσταση ή το ζουμ τελικά παίζει ρόλο στο φως; Που θα πάρω πιο φωτεινή εικόνα για το ίδιο κάδρο, στα 3 μέτρα με το ζουμ τέρμα ανοιχτό ή στα 4 με το ζουμ τέρμα κλειστό; Στο θέμα γενικά εικόνας;

Κωνσταντίνε, μην μπερδεύεσαι...όσο πιο κοντά στο πανί βρίσκεται ο προβολέας, τόσο μεγαλύτερη είναι η φωτεινότητα. Όσο πιο κοντά τον φέρνεις, για να καλύψεις το κάδρο σου, ανοίγεις το ζουμ. Άρα, το μάξιμουμ της φωτεινότητας θα το πάρεις με τον προβολέα κοντά και το ζουμ τέρμα.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Να σαι καλά Γιάννη, τώρα πιστεύω το κατάλαβα, γιατί έκανα κι ένα τεστ στο projector calculator και το συμπέρασμα ήταν αυτό που εσύ λες τώρα και δεν μπορούσα να το συνδυάσω με τα προηγούμενα ποστ.
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
OK αν κατάλαβα σωστά τον W1000+ για 135 ιντζές τον έχω στα 4.80 μετρα με το zoom στο τέρμα και η φωτεινότητα του είναι 63 mits

http://www.projectorcentral.com/BenQ-W1000+-projection-calculator-pro.htm

Τώρα αν τοποθετήσω τον W1110s στα 4.50 μετρα για να έχω 135 ιντζές η φωτεινότητα είναι στα 56 nits.

http://www.projectorcentral.com/BenQ-W1110-projection-calculator-pro.htm

Οπόταν για να μην χάσω φωτεινότητα σε σχέση με τον παλιό W1000+ θα πρέπει να τοποθετήσω τον W1110s στα 3.46 μετρα με το zoom στο τέρμα .. έτσι?
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Short Throw vs Long Throw?

OK αν κατάλαβα σωστά τον W1000+ για 135 ιντζές τον έχω στα 4.80 μετρα με το zoom στο τέρμα και η φωτεινότητα του είναι 63 mits

http://www.projectorcentral.com/BenQ-W1000+-projection-calculator-pro.htm

Τώρα αν τοποθετήσω τον W1110s στα 4.50 μετρα για να έχω 135 ιντζές η φωτεινότητα είναι στα 56 nits.

http://www.projectorcentral.com/BenQ-W1110-projection-calculator-pro.htm

Οπόταν για να μην χάσω φωτεινότητα σε σχέση με τον παλιό W1000+ θα πρέπει να τοποθετήσω τον W1110s στα 3.46 μετρα με το zoom στο τέρμα .. έτσι?

Οι φωτεινότητες που δίνει το PC είναι απλά ενδεικτικές μιας και δεν ξέρουμε σε τι mode έχουν πάρει τις μετρήσεις ή αν έχουν ρυθμίσει βασικές παραμέτρους όπως brightness και contrast. Πάντως, μην σε ανησυχεί...ο 1110 είναι πολύ πολύ πιο φωτεινός από τον 1000+.


Να αναφέρω και κάτι άλλο που έχει γραφεί αρκετές φορές...

Μιας και τα προβόλια μας δεν φορούν και τους καλύτερους φακούς του κόσμου, σαν γενική αρχή έχουμε να τοποθετούμε το μηχάνημα με το ζουμ κάπου στην μέση. Αν η φωτεινότητά μας επαρκεί, αυτό είναι ένα καλό σημείο ώστε να μην ζορίζουμε τον φακό μας.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Απάντηση: Re: Short Throw vs Long Throw?

Άρα, το μάξιμουμ της φωτεινότητας θα το πάρεις με τον προβολέα κοντά και το ζουμ τέρμα.

Άρα η συγκεκριμένη πρόταση που ειπώθηκε σε προηγούμενο post δεν ισχύει;
"το zoom σε έναν φακό κόβει μέχρι και το 40% της φωτεινότητας ενός προβολέα αν του κάνουμε μέγιστη χρήση"
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Re: Short Throw vs Long Throw?

Άρα η συγκεκριμένη πρόταση που ειπώθηκε σε προηγούμενο post δεν ισχύει;
"το zoom σε έναν φακό κόβει μέχρι και το 40% της φωτεινότητας ενός προβολέα αν του κάνουμε μέγιστη χρήση"

Αυτός που το είπε δεν ήξερε τι έλεγε, άσχετος...:music-smiley-005:

Αν έχουμε 100 ίντσες οθόνη και την βγάλουμε με τον προβολέα μας όσο πίσω μπορεί να μπει με το zoom τερματισμένο (tele) θα έχουμε χάσει περίπου 40% φωτεινότητα από το να βγάζαμε τις ίδιες ίντσες με τον προβολέα μας όσο το δυνατόν πιο κοντά στο πανί και το zoom τελείως ανοιχτό (wide). Αν χρειαστείς και περαιτέρω ανάλυση μην διστάσεις να ρωτήσεις.

Ως "μέγιστη χρήση" του zoom εννοώ τερματισμένο σε θέση tele, συγνώμη άλλα μου ήταν αδύνατο να υποθέσω ότι κάποιος θα έκανε τον αντίθετο συνειρμό.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Με μπερδεψες με τους ορους tele και wide, γιατι στο tele αναφερεις zoom τερματισμενο και στο wide zoom ανοιχτο.
Ποια η διαφορα του zoom ανοιχτο και του zoom τερματισμενο δεν καταλαβα.
Μπορεις να πεις το παραδειγμα με το zoom ανοιχτο και το zoom κλειστο;
Οπου zoom τερμα κλειστο σημαινει καθολου zoom, ενω το zoom τερμα ανοιχτο σημαινει το μεγιστο zoom που μπορει να διαθεσει ο προβολεας.

Ή να στο πω εγω.
Στα 3 μετρα ενας προβολεας με το zoom στο μεγιστο βγάζει 100 ιντσες.
Ο ιδιος προβολεας στα 3 μέτρα αλλα με αλλον φακο όπου το zoom ειναι κλειστο, βγαζει 100 ιντσες

Στη 2η περιπτωση θα εχουμε περισσοτερη φωτεινοτητα, σωστα;