ces 2017 4k dlp

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

jimmius

Established Member
18 November 2010
212
Γεια σας παιδια

μου κανει εντυπωση που εχει περασει τελειως στο ντουκου το καινουριο τσιπακι της TI και οι καινουριοι 4κ dlp που εδειξε η Optoma και η vivitek
στην CES 2017

ειναι τοσο μουφα γιατι δεν ασχολειτε ουτε η Benq Ουτε κανεις αλλος ?
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Τι εννοείς στο ντούκου?Υπάρχει νήμα για το καινούργιο τσίπ εδώ και μήνες, επίσης υπάρχει θέμα και για τους καινούργιους optoma. Η benq έχει βγάλει προβολείς με αυτό το τσίπ, υπάρχουν σχετικά νήματα.
 

jimmius

Established Member
18 November 2010
212
ναι τα εχω δει αλλα δεν γινεται μεγαλη κουβεντα ισως γιατι δεν εχουν ακομα κυκλοφορησει και δεν υπαρχουν στοιχεια. Τα εχω δει τα νηματα και ισως επρεπε να ποσταρω εκει.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
τι κουβέντα ακριβώς περιμένεις να γίνει?Να αρχίσουμε να φανταζόμαστε πως θα παίζουν? :flipout:
 

jimmius

Established Member
18 November 2010
212
λογικο :p. αλλα θα μπορουσαμε και αν φανταζομαστε χαχα. Παντος περιμενα να ανακοινωσει οικονομικο μοντελο η Benq στην CES. πολυ μικρη κινητικοτητα γενικα παντως πιστευα πως ειναι καλη η τεχνολογια και θα εχει πιο πολυ ενδιαφερον γενικα και απο το κοινο αλλα και απο τον τυπο
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
λογικο :p. αλλα θα μπορουσαμε και αν φανταζομαστε χαχα. Παντος περιμενα να ανακοινωσει οικονομικο μοντελο η Benq στην CES. πολυ μικρη κινητικοτητα γενικα παντως πιστευα πως ειναι καλη η τεχνολογια και θα εχει πιο πολυ ενδιαφερον γενικα και απο το κοινο αλλα και απο τον τυπο

φίλε μου η DLP τεχνολογία έχει βαλτώσει από το 2007...τι ενδιαφέρον ακριβώς να δείξει ο τύπος?
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
λογικο :p. αλλα θα μπορουσαμε και αν φανταζομαστε χαχα. Παντος περιμενα να ανακοινωσει οικονομικο μοντελο η Benq στην CES. πολυ μικρη κινητικοτητα γενικα παντως πιστευα πως ειναι καλη η τεχνολογια και θα εχει πιο πολυ ενδιαφερον γενικα και απο το κοινο αλλα και απο τον τυπο

Κι εμείς αυτό πιστεύαμε...

Όταν ανακοινώθηκε ότι το νέο τσιπ έχει άνοιγμα καθρέφτη +10 μοίρες από την τωρινή γενιά, ελπίζαμε ότι αυτό θα μεταφράζονταν σε σημαντικά αυξημένη αντίθεση (την τελευταία φορά που βελτιώθηκε το άνοιγμα κατά μόλις 4 μοίρες, η αντίθεση είχε διπλασιαστεί),.

Μετά, είδαμε τις μετρήσεις του Acer 9800 με το εν λόγω τσιπ και προσγειωθήκαμε απότομα... :laugh:

Τελικά, το επιπλέον άνοιγμα χρησιμοποιείται για το shift των pixel και τον διπλασιασμό της ανάλυσης και μάλλον το όλο σύστημα τρώει κι άλλες 2 μοίρες από την αντίθεση... :bang:
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Τελικά, το επιπλέον άνοιγμα χρησιμοποιείται για το shift των pixel και τον διπλασιασμό της ανάλυσης και μάλλον το όλο σύστημα τρώει κι άλλες 2 μοίρες από την αντίθεση... :bang:

HDR :furious3: