Αγορά προβολέα με horizontal keystone

drspiros

AVClub Addicted Member
Με τον όρο horizontal keystone εννοώ οποιαδήποτε τεχνολογία image shift που επιτρέπει τη σωστή προβολή σε οθόνη που δεν βρίσκεται ακριβώς στο κέντρο της δέσμης του προβολέα.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
O optoma 141x δεν εχει horizontal keystone (για τους αλλους δεν ξερω, δες αν μπορεις να βρεις το manual τους online για να το σιγουρεψεις)


Παντως αν ειναι να το θες για να μην τρυπησεις λιγο πιο αριστερα δεξια το ταβανι....πραγματικα δεν αξιζει. Βαλε keystone μονο αν ειναι φυσικα αδυνατο να τον βαλεις σωστα. Ακομα και στο -1 κανει την εικονα να χανει αρκετα. Βαλε να διαβασεις πχ κατι στο google..μια γραμματοσειρά πχ και θα εκπλαγείς απο το ποσο χάνει σε ευκρίνεια.


Το δε horizontal keystone ειναι ακομα χειροτερο απο το vertical. Αν χρειαζεσαι και τα δυο μαλιστα....κλαψ τα Χαραλαμπε....
 
19 June 2006
35,671
Ασφαλώς! Αλλά από το να έχεις τραπεζοειδή εικόνα, έστω ένα +/- 2 δε θα 'ναι προτιμότερο;

Έχεις δει με τα μάτια σου τι κάνει στην εικόνα το keystone?

Αν δεν έχεις δει, σου λέω απλά ότι παίρνεις HD προβολέα και βλέπεις SD.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Νομίζω ότι η Vogel's έχει μια καταπληκτική βάση που ακομα και αν την ταβανώσεις σχετικά στραβά μπορεί να μετακινηθεί με κλειδί τύπου αλεν προς οποιαδήποτε κατεύθυνση και να γλιτωσεις το keystone αλλά δεν θυμάμαι πιο μοντέλο ήταν.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,731
Clermont-Ferrand, France
Re: Απάντηση: Αγορά προβολέα με horizontal keystone

Το image shift που έχουν κάποιοι προβολείς (νομίζω οι epson) έχει τις ίδιες συνέπειες με το keystone ή μιλάμε για διαφορετική λογική;

Καμία απολύτως σχέση. Μετακινείται ολόκληρος ο φακός.
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά προβολέα με horizontal keystone

Νομίζω πως όχι, η μετακίνηση του φακού γίνεται στο lens shift (οπτική μετακίνηση), δεν είναι το ίδιο με το image shift (ψηφιακή μετακίνηση). Αν κάνω λάθος, διορθώστε με.
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Απάντηση: Re: Αγορά προβολέα με horizontal keystone

Νομίζω ότι η Vogel's έχει μια καταπληκτική βάση που ακομα και αν την ταβανώσεις σχετικά στραβά μπορεί να μετακινηθεί με κλειδί τύπου αλεν προς οποιαδήποτε κατεύθυνση και να γλιτωσεις το keystone αλλά δεν θυμάμαι πιο μοντέλο ήταν.

(Off-topic) O προβολέας κρέμεται από κεκλιμένη οροφή με ειδική κατασκευή. Σκεφτόμουν αντί για αλλαγή βάσης, εάν υπάρχει στο εμπόριο κάποια κατασκευή στυλ μπάρας με κινητή βίδα, ώστε αντί για τον προβολέα να μετακινείται η οθόνη λίγο πιο δεξιά-αριστερά.
 
19 June 2006
35,671
Δεν καταλαβαίνω...

Αφού έχεις τη δυνατότητα να βάλεις τον προβολέα απέναντι από το πανί και στο ύψος δεν έχεις θέμα, γιατί ψάχνεις για προβολέα με keystone?
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Αυτός ο προβολέας δεν είναι ακριβώς απέναντι, γι' αυτό έχει γίνει χρήση του lens shift που διαθέτει. Ο καινούριος δε θα έχει lens shift, οπότε για να έρθει ακριβώς θα πρέπει να μετακινήσω τη βάση ή το πανί.