Αλλαγη ενισχυτη κ προσθεση νεων ηχειων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

papadas

Established Member
25 May 2010
140
Ξεσαλλλονίκη
Χαιρετω τα μελη.
Ελπιζω να ανοιξα το θεμα στο σωστο χώρο.
Θα ηθελα τις γνωσεις κ τις γνωμες σας για μια αλλαγη που παω να κανω στον ηχο-ηχεια μου.

Ειχα τον Pioneer VSX-923
Εχει γινει αντικατασταση με τον Pioneer VSX-1131-B με συστημα dolby Atmos.

Αυτη τη στιγμη "παιζω" με
L & R : B&W 604 S2
Center: B&W LCR 60 S3
Surround: B&W DS 6
SUB W. : Yamaha YST - SW320
Και ειχα για Front high τα Yamaha NS-E105

Θελω να συμπληρωσω ενα ζευγαρι ηχειων για back surround (εκτος αν απο αυτα που σας προτεινω μου πειτε να κανω τα DS6 back sur.)
και ενα μόνο ζευγαρι ως ceiling speakers για το Atmos.

Σκεφτομαι αρχικα ως ceiling speakers να βαλω τα ηδη υπάρχων Yamaha NS-E105 (Διακριτικα, κομψα, κ θελω να πιστευω πως καλυπτουν τις αναγκες για ηχεια atmos)
Για surround εχω βρει σε ιδια τιμη τα
α) B&W VM-1
β) Taga Harmony platinum b-40 (αρκετά "ογκοδεστερο" του VM-1 αλλα κ δεν το γνωριζω σαν ηχειο)

Θα ηθελα τη γνωμη σας για τις κινησεις μου, οσο αφορα τα yamaha, τα surround, αλλα φυσικα κ τις δικες σας προτασεις.
Θα ηταν τελειο βασικα ενα ακομα DS6 αλλα δυστυχώς ξεφευγει η τιμη.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το θέμα σου μεταφέρθηκε σε πιο σωστή υποκατηγορία.
Είχα τα 603 με το ένα γούφερ, απαιτητικότατο ηχείο ως προς τα ρεύματά του, δε νομίζω προσωπικά ότι παίρνεις το 100% σε μουσικό πρόγραμμα με το ίδιο ηχείο με 2πλά 7ιντζα γούφερ μ αυτό τον ενισχυτή, τουλάχιστον σε μεγάλες εντάσεις, επίσης θα ταίριαζαν ηχητικά καλύτερα με Yamaha πιστεύω. Για τι χώρο μιλάμε; Εχεις κάποιο πρόχειρο σχέδιο; Τα περιφερειακά σου έχουν απαιτήσεις ως προς την τοποθέτηση, ίσως και τα Yamaha να κάνουν για surround back και να έβαζες άλλο ένα ζευγάρι για το ταβάνι, θα μπορούσες πάντως να βάλεις αυτά στο ταβάνι και να πάρεις ένα δεύτερο κεντρικό σαν το μπροστά και να το βάλεις για πίσω σε διάταξη 6.1.2.
 

papadas

Established Member
25 May 2010
140
Ξεσαλλλονίκη
Ευχαριστω για τη μεταφορα.
Οχι δεν εχω καποιο σχεδιο του χωρου (θα κοιταξω να φτιαξω) αλλα μιλαμε για αρκετα μεγαλο χωρο.
Ο λογος που παιρνω αυτον τον ενισχυτη ειναι μια πονεμενη ιστορια απο το απαραδεκτο service της Pioneer Θεσσαλονικης...
Τα αριστερά κ δεξια surround ειναι τοποθετημενα σωστα ως προς υψος κ κλισεις.
Απλα πιστευω πως κ τα back surround θα πρεπει να πλησιαζουν σε "μεγεθος" τα πλαινα κ να μην ειναι πολυ πιο μικρα σε δυνατοτητες. (ισως να γνωριζω λαθος ) κ γι'αυτο σκεφτομαι τα Yamaha για ceiling κ αγορα αλλου για πισω.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Κάνε ένα σχέδιο πως τα έχεις τοποθετημένα γιατί τα δίπολα ηχεία θέλουν συγκεκριμένη τοποθέτηση κι όχι κλίσεις αφού νομίζω πάνε καρφωτά στον τοίχο, τα συγκεκριμένα μάλιστα αν ψαχτείς στο διαδίκτυο είχε αναφερθεί ότι έχουν περιορισμένο εύρος συχνοτήτων, μέχρι 10Khz αν δεν κάνω λάθος δεν ξέρω αν ισχύει αυτό θα μας το επιβεβαιώσουν ή όχι οι πιο έμπειροι. Οσον αφορά τις δυνατότητες για τα πίσω ηχεία στο 99% των περιπτώσεων απ αυτά που κυκλοφορούν στην αγορά θα σε καλύψουν, ούτως ή άλλως τις χαμηλές θα τις αναλάβει το υπογούφερ, αυτό που σε ενδιαφέρει είναι το εύρος συχνοτήτων κι η διασπορά αλλά εγώ στο σαλόνι μου θα προτιμούσα να υπάρχει και μια αισθητική ομοιομορφία.
Σέρβις Pioneer, την ξέρουν άραγε αυτή τη λέξη; Νομίζεις ότι στην Αθήνα είναι καλύτερα; χα με εκθέτη που τον αφήνω στην φαντασία σου. Υπάρχουν αρκετά νήματα πιο πίσω χρονικά, όρεξη να χεις να διαβάζεις, μιλάμε για τραγελαφικές καταστάσεις. Ο κυριότερος λόγος που δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να βάλω κάτι απ τη συγκεκριμένη εταιρία στο ράφι μου.
Φτιάξε πρόχειρο σχέδιο του χώρου πως είναι όλα στημένα και τη θέση ακρόασης και με τα μέτρα για να μπορέσει ο κόσμος να σε βοηθήσει.
 

papadas

Established Member
25 May 2010
140
Ξεσαλλλονίκη
Στο σχεδιο ειναι η κατοψη του χωρου οσο καλυτερα μπορουσα να την αποδωσω.
Ξεχασα ομως να σημειωσω το SUB το οποιο ειναι κατω απο το δεξι surround οπως φαίνεται στη φωτο.
Ο γατουλης ειναι εικαστικη παρεμβαση :silly:
Στη φωτογραφια που φαινεται ο τοιχος αναμεσα στα δυο surround ειναι ο χωρος που σκεφτομαι να βαλω τα back surround.
Και η φωτο με το DS6 ειναι για να δειξω αυτη την ελαχιστη κλιση που εγραψα που εχω δωσει.

16196796_10154942850475818_1442233593_o.jpg16145337_10154942850140818_1315809460_o.jpg16197081_10154942851250818_1970252490_o.jpg16229548_10154942850090818_935379244_o.jpg16229633_10154942850730818_968925492_o.jpg16229864_10154942852010818_989493622_o.jpg
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επίτρεψέ μου να σου πω ότι τα περιφερειακά τα έχεις λάθος, στο ύψος αυτό χάνεις στη διασπορά κι επίσης πρέπει να έρθουν ακριβώς στον άξονα ακρόασης. Για back surround πόσο χώρο έχεις; Νομίζω ότι όντως δεν έχεις χώρο αν ο καναπές είναι κολλημένος στον τοίχο γιατί δεν μπορώ να διακρίνω καλά. Μπορεί να πάει ο καναπές μισό ή και ένα μέτρο πιο κοντά; Θα βελτιωθεί πολύ και η στερεοφωνική εικόνα καθώς είσαι σχετικά μακριά απ το εμπρός πεδίο κι απορώ σ αυτό το χώρο και μ αυτό το set up αν μένεις ικανοποιημένος απ τις στάθμες, αλήθεια σε τι στάθμη ακούς τις ταινίες;
 

papadas

Established Member
25 May 2010
140
Ξεσαλλλονίκη
Ta surround ειναι στο μισο μετρο απο το υψος του αυτιου. Απο οτι ειχα διαβασει μεχρι τωρα για τα συγκεκριμενα δε χρειαζοταν να ειναι στο ιδιο υψος.
Οντως πισω απο τον καναπε δεν εχω παραπανω απο μισο μετρο. Ειναι αυτη η ατιμη η διαρρύθμιση, ασχετα αν υπαρχει χωρος.
Αν πηγαινε ο καναπες πιο μπροστα θα ηταν σιγουρα καλυτερα ακομα κ για θεμα θεασης. 55αρα τηλεοραση κ δειχνει σαν 40αρα απο τοσα μετρα.
Αλλα δυστυχως μετα δεν θα μπορεσουν να τοποθετηθουν τα surround... το ενα πισω του θα εχει μπαλκονοπορτα απο τη μια κ το αλλο θα πρεπει να υπαρχει
μια ξεκαρφωτη κολωνα απο το ταβανι στη μεση του σαλονιου για να τοποθετηθει.
Οσο για τις σταθμες, δυστυχως δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις.
 

felixxx

Senior Member
20 June 2006
584
Στάθμες εννοει σε τι ενταση ακους. Με την υπάρχουσα διαρυθμιση μεινε στο 5.1 και βάλε 4 ηχεία στο ταβανι για atmos, εχεις χώρο για 5.1.4.
 

papadas

Established Member
25 May 2010
140
Ξεσαλλλονίκη
Επειδη με ο Pioneer δεν εχει απο 0 εως 10 μετρηση, αλλα ξεκιναει απο -40 (νομιζω γραφει db) και παει καπου στο +10 με +15 (λογω αντικαταστασης εξαιτιας βλαβης οπως εγραψα, δεν τον εχω μπροστα μου για να δω)
συνηθως ακουγα απο -14 εως -11 κ αναλογα την ταινια.
Για 5.1.4 δεν νομιζω να μπορω φιλε μου γιατι λογικα το ενα ζευγαρι atmos θα ειναι σχεδον πανω απο το κεφαλι μου κ σχετικα στην ιδια ευθεια με τα πλαινα surround :hmmmm:
 

felixxx

Senior Member
20 June 2006
584
Αυτη ειναι η τοποθέτηση!

bkn-20140925203505351-0925_00982_001_06b.jpg
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ta surround ειναι στο μισο μετρο απο το υψος του αυτιου. Απο οτι ειχα διαβασει μεχρι τωρα για τα συγκεκριμενα δε χρειαζοταν να ειναι στο ιδιο υψος.
Οντως πισω απο τον καναπε δεν εχω παραπανω απο μισο μετρο. Ειναι αυτη η ατιμη η διαρρύθμιση, ασχετα αν υπαρχει χωρος.
Αν πηγαινε ο καναπες πιο μπροστα θα ηταν σιγουρα καλυτερα ακομα κ για θεμα θεασης. 55αρα τηλεοραση κ δειχνει σαν 40αρα απο τοσα μετρα.
Αλλα δυστυχως μετα δεν θα μπορεσουν να τοποθετηθουν τα surround... το ενα πισω του θα εχει μπαλκονοπορτα απο τη μια κ το αλλο θα πρεπει να υπαρχει
μια ξεκαρφωτη κολωνα απο το ταβανι στη μεση του σαλονιου για να τοποθετηθει.
Οσο για τις σταθμες, δυστυχως δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις.

Ακόμα και μισό μέτρο να έχεις μπορείς να βάλεις ηχεία, ίσα που θα χωρέσουν οι βάσεις και θα είσαι μια χαρά, το πολύ πολύ να χρειαστεί μια μετακίνηση της τάξης των 10 εκατοστών.
Για τις στάθμες εννοώ σε τι ποσοστό από 0 έως 100% ακούς, στο 50%; 60%; Μουσική ακούς ή μόνο ταινίες; Ισως να με γελάει το μάτι κι η εικόνα, μου φαίνεται ότι είναι σχετικά μεγάλος χώρος και τα συγκεκριμένα ηχεία δεν νομίζω ότι τροφοδοτούνται επαρκώς σε ρεύματα με αυτόν τον ενισχυτή αλλά αν είσαι ικανοποιημένος δεν μου πέφτει λόγος, απλά κάνω μια παρατήρηση.
 

papadas

Established Member
25 May 2010
140
Ξεσαλλλονίκη
Και φυσικα σας πεφτει λογος κ δεκτες κ οι παρατηρησεις!
Αφου θελω κ τη γνωμη σας κ την αποψη σας!
Απλα τωρα εφαγα ενα μπερδεμα... ποια ηχεια θα χωρεσουν;
Γιατι μιλαμε και για back sur. και για atmos!
Ο καναπες κ η θεση ακροασης ειναι σχεδον κολλητα πισω στον τοιχο.
Ποση ειναι η ελαχιστη αποσταση που πρεπει να εχει ο καναπες απο τα back sur. ;
Η αλλιως... ποση αποσταση πρεπει να εχουν τα back sur. απο τα πλαινα, δεδομενου οτι τα δικα μου ειναι και διπολικα κ εχουν κ καλη διασπορα.
Γιατι μιλαμε για συνδιασμο κ των δυο αυτη τη στιγμη... γιατι για την ωρα δεν μπορω να τον μετακινησω.
Οσο αφορα τις κολωνες left κ right η αγορα εγινε με γυναικεια αντιληψη... Οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερο χαχαχα
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Και φυσικα σας πεφτει λογος κ δεκτες κ οι παρατηρησεις!
Αφου θελω κ τη γνωμη σας κ την αποψη σας!
Απλα τωρα εφαγα ενα μπερδεμα... ποια ηχεια θα χωρεσουν;
Γιατι μιλαμε και για back sur. και για atmos!
Ο καναπες κ η θεση ακροασης ειναι σχεδον κολλητα πισω στον τοιχο.
Ποση ειναι η ελαχιστη αποσταση που πρεπει να εχει ο καναπες απο τα back sur. ;
Η αλλιως... ποση αποσταση πρεπει να εχουν τα back sur. απο τα πλαινα, δεδομενου οτι τα δικα μου ειναι και διπολικα κ εχουν κ καλη διασπορα.
Γιατι μιλαμε για συνδιασμο κ των δυο αυτη τη στιγμη... γιατι για την ωρα δεν μπορω να τον μετακινησω.
Οσο αφορα τις κολωνες left κ right η αγορα εγινε με γυναικεια αντιληψη... Οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερο χαχαχα

Οποιαδήποτε θα χωρέσουν μόνο αν αφήσεις πάνω από μισό μέτρο περίπου, την απόσταση θα τη βρεις ψάχνοντας στο διαδίκτυο για σχέδια αλλά σίγουρα θα έχει και το εγχειρίδιο του ενισχυτή σου για όλες τις παραλλαγές στησίματος ηχείων. Τώρα για τις κολώνες επειδή σου είπα είχα ακριβώς τα ίδια αλλά με το ένα γούφερ και τα οδηγούσε ένας Yamaha μετρημένος 85watt, πραγματικά και σε μεγάλες εντάσεις τα γούφερ κινούνταν ακανόνιστα με αποτέλεσμα δύο φορές να μου κλείσει ο ενισχυτής από προστασία (σήκωνε και μεγάλες θερμοκρασίες ο ενισχυτής) αλλά άκουγες και τον ήχο να συμπιέζει και να γίνεται σκληρός και ενοχλητικός σε σημείο ανυπόφορου, τα δικά σου με ένα παραπάνω γούφερ και νομίζω 200watt απαιτήσεις κι αντίσταση να πέφτει κάτω και απ τα 4Ωμ και το συγκεκριμένο ενισχυτή να τα οδηγεί που πραγματικά δεν βγάζει ούτε 100, δεν παίρνεις ούτε το 50% τι πραγματικά μπορεί να παίξει αυτό το ηχείο. Οταν του κούμπωσα τελικό επάνω δεν πίστευα στ αυτιά μου, δεν μπορώ να στο περιγράψω, τουλάχιστον στη μουσική ανέβηκα πολλά επίπεδα πάνω, στις ταινίες εντάξει δεν είναι και τόσο τρανταχτές οι διαφορές αλλά υπάρχουν. Ελπίζω ότι τα έχεις δηλώσει small να μην βαρύνεις το φορτίο του ενισχυτή, αλλά αν μπορέσεις και βρεις κανά δικάναλο τελικό θα δεις ότι αξίζει τον κόπο.
 

papadas

Established Member
25 May 2010
140
Ξεσαλλλονίκη
Δεν ξερω αν προσεξες για ποιον ενισχυτη μιλαω. Αυτα γραφει οτι δινει ο ενισχυτης... 7x160 Watt και τα DM 604 S2 στο ταμπελακι γραφουν ως Max.amplifier power 150W
Εδω κ τα πληρη χαρακτηριστικα του Pionner.VSX-1131
Αλλα πες μου για ποια ηχεια εννοεις οτι θα χωρεσουν... για back sur. 7.1.2 ή για τα atmos 5.1.4;
Γιατι οπως εγραψα κ πανω, μπερδευτηκα γιατι αναφερθηκαν διαφορα.
Επισης ακομα δεν τα εχω δηλωσει ως small γιατι ακομα δεν εχω τον ενισχυτη στα χερια μου. Ελπιζω μεσα στην εβδομαδα να μου τον παραδωσουν. Ειχα τον VSX 923 κ μετα απο πολλα προβληματα κ πολλες πιεσεις απο μερους μου, δεχτηκαν να μου τον αντικαταστησουν. Απλα με ταλαιπωρουν εδω κ 2 μηνες!! :violent-smiley-030:
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
7χ160 watt δεν, ξεχασε το, αυτα τα λενε για οδηγουμενο το ενα καναλι και με καποια παραμορφωση, η πραγματικη ισχυ σε δικαναλη ακροαση δεν φτανει ουτε τα 100 watt, οι av δεν εχουν τα ρευματα που χρειαζονται αυτα τα ηχεια γιατι δεν εχουν τα αντιστιχα τροφοδοτικα. Αναρωτησου πως γινεται ενας ενισχυτης σαν αυτο να μη κανει ουτε 800 ευρω με τοσα καλουδια επανω και μετα δες ποσο κανει ενας δικαναλος τελικος μ ενα κουμπακι μονο και θα καταλαβεις, τελος παντων μη το κουραζουμε βγαινουμε εκτος θεματος, ψαξου στο διαδικτυο και θα βρεις απαντησεις.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
 

papadas

Established Member
25 May 2010
140
Ξεσαλλλονίκη
Τουλαχιστον αν μπουνε back surround, ποση πρεπει να ειναι η ελαχιστη αποσταση αναμεσα στο ενα ηχειο με το αλλο;
Υπαρχει ελαχιστη αποσταση η οχι; Γιατι σκεφτομουν τα B&W VM-1 τα οποια αν τα βαλεις οριζοντια εχουν 50cm πλατος!!
Και για τα ceiling speakers πως μπορω να υπολογισω την αποσταση που πρεπει να εχουν απο το χωρο ακροασης;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μεταξύ τους θα πρέπει να έχουν τουλάχιστον 1 μέτρο απόσταση, για τα οροφής τι να υπολογίσεις; Θα τα βάλεις βάσει προδιαγραφών του ενισχυτή, σου είπα στο εγχειρίδιο έχει όλα τα πιθανά σενάρια στησίματος των ηχείων με σχεδιαγράμματα, βάσει αυτών αποφασίζεις και κρεμάς.