Πρόβλημα με ενισχητή ONKYO (check sp wire)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Billias00

New member
19 January 2017
7
Γεια σας παιδιά. Έχω ένα πρόβλημα με τον onkyo tx nr818. Τον είχα 3 βδομάδες εκτός μπρίζας. Όταν τον άνοιξα πήγα να κάνω έλεγχο των ηχείων. Έδωσε ήχο στο ένα μπροστινό κανονικά και μετά στο κεντρικό σε χαμηλή ένταση και έσβησε. Από τότε όποτε πάω να τον ανοίξω δείχνει για δέκατα του δευτερολέπτου check sp wire και σβήνει. Αν είδα καλά είχε φύγει από τη θέση του το ένα από τα δυο καλώδια του κεντρικού. Τον έβγαλα από το ρεύμα και τον ξαναέβαλα να λειτουργήσει χωρίς κανένα καλώδιο, αλλά τίποτα. Μήπως κάποιος ξέρει αν μπορώ να κάνω κάτι εγώ πριν απευθυνθώ σε τεχνικό; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.
 

Billias00

New member
19 January 2017
7
Ξέρει τουλάχιστον κανείς κάποιο αξιόπιστο κατάστημα που να γνωρίζουν από ενισχυτές, για να τον στείλω για έλεγχο και πιθανότατα για επισκευή;
 
16 July 2006
7,498
HAMBURG
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με ενισχητή ONKYO (check sp wire)

Ξέρει τουλάχιστον κανείς κάποιο αξιόπιστο κατάστημα που να γνωρίζουν από ενισχυτές, για να τον στείλω για έλεγχο και πιθανότατα για επισκευή;
Κανε ενα ρεσετ και ισως ερθει στα καλα του ..... θα χασεις ολες τις ρυθμισεις ομως αλλα δεν πειραζει ....θα τις ξανακανεις !!!
 

Billias00

New member
19 January 2017
7
Όταν γίνει το ρεσετ πρέπει ή δεν πρέπει να είναι συνδεδεμένος με το ίντερνετ;
 

aelara

New member
2 May 2009
54
Lemesos, Kypros
Φίλε, δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ίσως έχει καεί το HDMI PORT. Το ίδιο έχω πάθει και εγώ και τον έχω στείλει Γερμανία για φτιάξιμο, με βάση το πρόγραμμα επιδιόρθωσης της ONKYO, καθότι δεν είχε αγοραστεί από Ελλάδα αλλά από το εξωτερικό. Τώρα,περιμένω να με ειδοποιήσουν πότε θα τον στείλουν πίσω.
 

Billias00

New member
19 January 2017
7
Έχω απογοητευτεί ήδη. Πριν λίγο βρήκα μέσω του site της ONKYO ένα κατάστημα με το service στο Μόναχο ( δεν ξέρω αν είναι το κεντρικό) και τους έστειλα mail να δω τι θα μου πουν. Αν χρειαστεί, που μάλλον θα χρειαστεί, θα ήθελα τη βοήθειά σου για την όλη διαδικασία. Εσένα πόσο σου κόστισε μαζί με τα μεταφορικά; Έτσι για να πάρω μια ιδέα.
 

aelara

New member
2 May 2009
54
Lemesos, Kypros
Εγώ φίλε μένω στην Κύπρο και τα μεταφορικά πραγματικά σε ξεσκίζουν. Τον έστειλα με EPG Courrier, με 96 ευρώ, σχετικά φθηνά εάν αναλογιστείς ότι ζυγίζει σχεδόν 21 κιλά. Ακόμα να φθάσει όμως έτσι θα σου πω περισσότερα σε λίγες μέρες. Και επειδή θα αναβαθμίσω σε νέα φόρματ θα πάω σε Denon.
 

Billias00

New member
19 January 2017
7
Απ' ότι κατάλαβα έχει πρόβλημα με την τροφοδοσία ρεύματος και πρέπει να τον στείλω για επισκευή. Εσύ τον έστειλες στην επίσημη αντιπροσωπεία; Μπορείς να μου γράψεις τη διεύθυνση;
 

Stelini

New member
5 February 2013
1
Καλησπερα!!!
Με εμενα το ιδιο μου εβγαλε χτες check sp wire.
Απο οτι ειδα ειχε τραβηχτει καποιο καλωδιο απο τα ηχεια πισω.θελω να τα βγαλω και να τα ξαναβαλω παλι και να δω αν θα συνεχισει να το ξανακανει.Αν εχει καποιος κανενα νεο ας ενημερωσει.
Ευχαριστω.