Αποκοπή συχνοτήτων βοήθεια.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mixos

New member
7 November 2015
35
Θέλω να κάνω αποκοπή συχνοτήτων με Πυκνωτές τι πρέπει να προσέξω? Θέλω να τα κάνω midrange είναι 4ohm 85w.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Εννοείς πως θέλεις να κροσάρεις μεγάφωνα;
Σε ποια συχνότητα,με τι κλίση;Χρειάζεται κάποια κάποια εξασθένηση,διόρθωση,κλπ;
Πλήρη στοιχεία μονάδας/δων που θέλεις να κόψεις;
 

mixos

New member
7 November 2015
35
Λοιπόν είναι είναι σε αμάξι. Δεν ξέρω από συχνότητες πολλά. Ξέρω τα στοιχεία των μεγαφώνων και ότι δεν θέλω να μου παίζουν χαμηλές συχνότητες!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Είναι 4" 80w 4ohm και παίζουν ολοτο φάσμα συχνοτήτων με αποτέλεσμα σε υψηλές έντασης να μου χαλάνε τον ήχο ενώ τα πίσω ανταποκρίνονται μια χαρά.
 

soco

Established Member
18 March 2015
193
Ολα τα ηχεια περνουν σημα απο τις εξοδους ενισχυσης της πηγης ? μεσολαβει καποιος εξτρα ενισχυτης σε καποιο ζευγος?
 

prooptiki

AVClub Enthusiast
26 June 2006
1,042
Ioannina
Σε σειρά θα βάλεις ένα πυκνωτή ηλεκτρολυτικό bipolar 500uf 50v στο + και παράλληλα σε αυτόν ένα mkp 2 με 5uf ή όσο μεγαλύτερο γίνετε και φθηνό. Συνολικά αν τους αθροισεις με 500uf κόβεις τις συχνότητες κάτω από 80Hz, για άλλες συχνότητες δοκίμασε ένα online calculator first order crossover.
 

prooptiki

AVClub Enthusiast
26 June 2006
1,042
Ioannina
Για ευκολία... και φθηνά υλικά που βρίσκεις εύκολα. (τους MKP μπορείς να τους παραλείψεις), τους πυκνωτές τους κολλάς δίπλα στο ηχείο.CROSSOVER.jpg