Λαμπάτος eνισχυτής κιθάρας - επιλογή υλικών και άλλες απορίες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Καλησπέρα συγχωριανοί,

Έχει μπει στο πλάνο να φτιαχτεί ένας λαμπάτος ενισχυτής κιθάρας κλώνος του JTM45 της Marshall σε ό,τι αφορά το σχηματικό αλλά κάποια στοιχεία της κατασκευής θα είναι διαφορετικά από τον αυθεντικό ενισχυτή
με τις κύριες διαφορές να συνοψίζονται στην προσθήκη ρυθμιστικού έντασης ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε κλειστό χώρο σε νορμάλ εντάσεις και στην διαφορετική υλοποίηση με point to point (όχι σε turret board)

Το σχηματικό του είναι αυτό

jtm45.jpg




Και μία από το layout του

inside.jpg




Έχει τρεις ECC83 στην προενίσχυση, δύο 6L6 στην έξοδο και GZ34 στην ανόρθωση.

Στην παρούσα φάση είμαι στο στάδιο της επιλογής/ανεύρεσης των εξαρτημάτων (κυκλοφορούν πολλά σχηματικά με διαφοροποιημένες τιμές εξαρτημάτων) αλλά έχω κάποιες απορίες.

Κάνω καλά που θα προτιμήσω να το φτιάξω point to point (με τη χρήση tag-boards για καλύτερη στήριξη των εξαρτημάτων) και όχι σε turret board;
Ο λόγος και το σκεπτικό μου για p2p υλοποίηση είναι το καλύτερο layout και λιγότερος θόρυβος/βόμβος χωρίς καλώδια που φεύγουν από τις λάμπες και πάνε στην κεντρική πλακέτα και ξαναγυρνάνε κοκ.
Η άλλη διαφοροποίηση είναι κάποια καλύτερη διάταξη μετασχηματιστών και λυχνιών που δεν μου φαίνεται βέλτιστη στο original (μπορεί να κάνω και λάθος).

Τέλος οι carbon composition εκτός από θλιβερές ανοχές, αυξημένη παραμόρφωση και όλα τα κακά που τις χαρακτηρίζουν θα κάνουν κάποια διαφορά στον ήχο ή είναι ένας ακόμη μύθος;
Το μονο που έχω διαβάσει είναι πως σε υψηλές τάσεις παρουσιάζουν μη γραμμικότητα λόγω αλλαγής της τιμής της αντίστασης σε συνάρτηση με την ταση που σε έναν ενισχυτή κιθάρας
έχει κάποιο νόημα στο στάδιο της εξόδου αλλά όχι σε στάδια με μεγάλο κέρδος λόγω θορύβου.
Οπότε η ερώτησή μου έιναι
1) όλες MOX, carbon ή metal film?
2) όλες carbon composition?
3) επιλεγμένη χρήση carbon composition αν έχει κάποιο νόημα και οι υπόλοιπες MOX, carbon ή metal film?
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Λάμπρο, χαιρετώ.

Ωραίο μονοπάτι διάλεξες, είναι ένας χώρος που ποτέ μου δεν έχω ασχοληθεί.
Οι κατασκευές p2p δεν είναι πάντα πανάκεια και όπως και στην πλακέτα υπάρχει "τέχνη" και όλοι μας δεν έχουμε την ίδια δεξιότητα αντίληψης αυτής της "τέχνης", έτσι και η χωροταξική τοποθέτηση των εξαρτημάτων για σωστό p2p έχει τη δική της "τέχνη".
Εάν μου έλεγες για αντιστάσεις πριν κάποια χρόνια, θα έλεγα ότι δεν πιστεύω τίποτα.
Σήμερα, έχω πλέον βεβαιωθεί ότι η αντίσταση μπορεί να είναι απλά μία αντίσταση, αλλά ο τρόπος κατασκευής της καθορίζει ή δίνει ταυτότητα στο σήμα που θα περάσει από μέσα της.
Δεν υπάρχει κανόνας ή αξίωμα για το που βάζουμε συγκεκριμένο τύπο αντιστάσεων. Στο μόνο ίσως που είναι μονόδρομος είναι μόνο στα σημεία που έχουν θερμικές καταπονήσεις όπου είναι κανόνας ότι χρειάζεται αντίσταση με μικρή μεταβολή σε θερμοκρασιακό εύρος (βλέπε ppm).

Αυτό που πας να κάνεις έχει και άλλες παραμέτρους, ξέρω ότι σε ενισχυτές κιθάρας ψάχνουν πολύ το θέμα παραμόρφωσης γιατί επιθυμούν συγκεκριμένες χροιές κάτι που δυσχεραίνει ακόμη περισσότερο το μαγείρεμα των αντιστάσεων και γενικότερα των υλικών.
Για μένα από Carbon...mox...tantalum...metal υπάρχει μόνο μια διαφορά στο πως θέλεις να βγει ο ήχος. Όσο μαλακότερο ήχο ζητάς φεύγεις από τις metal, όσο ανάλυση ζητάς φεύγεις από τις carbon, αυτά ως γενικό μπούσουλα και μόνο.
Εάν αναλογιστούμε ότι σε τέτοιους ενισχυτές ζητούν επιτηδευμένη παραμόρφωση, μη σου κάνει εντύπωση και η μεγάλη χρήση carbon αντιστάσεων για να δώσουν το επιθυμητό αποτέλεσμα και συγκεκριμένες χροιές.
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Γεια σου Μανώλη,
Όλα ωραία και καλά τα λες.

Η 'τέχνη' είτε το φτιάξεις p2p είτε σε πλακέτα από τις ίδιες αρχές διέπεται.
Όσο άκυρο είναι να παρατάσεις τα εξαρηματα σα στρατιωτάκια ζυγισμένα στοιχισμένα πάνω σε μια πλακέτα άλλο τόσο άκυρο είναι να τα
τοποθετείς στη σειρά σε ένα turret board και να τραβάς καλώδιο για να συνδέσεις στη λάμπα.

Ένας ενισχυτής για κιθάρα είναι στην αντίιπερα όχθη σε σχέση με οτιδήποτε hifi. Ότι παράγει μη γραμμικότητα ίσως είναι θεμιτό σε αυτή την περίπτωση.
Αλλά επειδή πριν από 50 χρόνια έβαζαν carbon composition αντιστάσεις (επειδή δεν είχαν και κάτι καλυτερο) και χρησιμοποιούσαν
turret board για λόγους ευκολίας και επισκευασιμότητας δε σημαίνει πως είναι και η καλύτερη λύση.

Το μόνο από τα χαρακτηριστικά που θα μπορούσε να προσφέρει η χρήση αντιστάσεων carbon composition είναι η εξάρτηση από την τάση:

Π.χ. σε datasheet από ΤΤ (σύγχρονης παραγωγής):

Voltage Coefficient of Resistance

% resistance change/volt at 10% and (min.) -.005%

100% RCWV for values 1K to 20 meg (max.) -.032%

RCWV είναι η μέγιστη τάση λειτουργίας

Άρα άμα υπάρχει ένα αρκετά μεγάλο voltage swing και η τάση της αντίστασης κυμαίνεται από χαμηλές τιμές εώς τα όρια της επιτρεπόμενης τιμής της η αντίσταση
μπορεί να έχει μία μεταβολή της τιμής της της ταξης του 3 με 4% και από τη στιγμή που αυτό δεν είναι συμμετρικό θα έχεις μία ωραία 2η/άρτια αρμονική υπό προύποθέσεις (SE στάδιο).

Αυτάααα.
Κι μιας και ισχυρίστηκε και μια φίλη πως το αποτέτοιο της κλαίει καλύτερα από τον Ζερβουδάκη πάω να κλάψω κι εγώ μαζί του και να πιω και καμια μπύρα μέρα που είναι.
Καλό βραδυ :Banane0: