Απορία για παράσσιτα θύρας minijack.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Καλησπέρα στην κατηγορία, 1η φορά γράφω εδώ.

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα στον υπολογιστή μου.

Το κουτί έχει ένα μπροστινό panel με 2 θύρες usb, card reader και έξοδο ακουστικών. Στη μία θύρα έχω ένα usb wifi dongle. Όταν βάζω τα ακουστικά ακούω παράσιτα στον ήχο, εκτός κι αν βγει το wifi. Δηλαδή η λειτουργία της θύρας usb βγάζει παράσσιτα στο mini jack.

Στην πίσω θύρα του υπολογιστή δεν έχω τέτοια προβλήματα, ωστόσο εκεί πρέπει κάθε φορά να σκύβω να αποσυνδέω ηχεία - να συνδέω ακουστικά και τουμπαλιν. Αντίστοιχα και με την minijack έξοδο του hdmi monitor, πρέπει να σκύβω πίσω από την οθόνη να μπαίνω στο control panel του ήχου να αλλλάζω συσκευή και καμιά φορά μπερδεύεται ο driver και άλλα ακούω από την hdmi άλλα από τα ηχεία του pc, μπερδεψούρα.

Επίσης το wifi dongle (ένα tp-link high gain με εξωτερική κεραία) το έχω αναγκαστικά στην μπροστινή usb μιας και έχω καλύτερη λήψη. Το router είναι πολύ μακριά μου και πίσω μου όπως κάθομαι.

Μήπως υπάρχει κάποιος αντάπτορας - φίλτρο που μπορώ να χρησιμοποιήσω στο minijack; Δεν με ενδιαφέρει να χάσω λίγη ποιότητα από τη συγκεκριμένη θύρα, με ενδιαφέρει να έχω ήχο δίχως παράσσιτα διότι χρειάζεται να κάθομαι με τις ώρες με τα ακουστικά επειδή κάνω μοντάζ και τα τσουκου τσουκου μου ζαλίζουν το κεφάλι....
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Έχω τέτοια καλώδια ήδη συνδεδεμένα αλλά τα έχω για usb3 δίσκους κλπ, το θέμα είναι και η στήριξη μιας και στο dongle έχω κεραία 30 cm θα θέλει σελοτέιπ για να σταθεί και ήθελα να το αποφύγω. Μάλλον εκεί με βλέπω να καταλήγω όμως..