Dolby Atmos Speakers

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

aelara

New member
2 May 2009
54
Lemesos, Kypros
Γεια σε όλους.

Αποφάσισα μετά από πολλά χρόνια με 5.1 σύστημα να δημιουργήσω καινούργιο με Dolby Atmos. Το πρόβλημα μου είναι το ταβάνι- δεν είναι flat αλλά σε στυλ καθεδρικού- και από ότι έχω διαβάσει τα ηχεία enabled Atmos, θέλουν flat ceiling για να δουλέψουν κανονικά. Επίσης συμβουλές για Dolby Atmos στο ταβάνι αλλά όχι in ceiling. O χώρος είναι η σοφίτα γύρω στα 20-25 τμ. Για AV θα πάρω τον Denon 3300, - θα μπορούσα να παώ σε 5.1.4?

Η απόσταση από τον ενισχυτή ως το παράθυρο είναι 4,30 μέτρα και η θέση θέασης είναι ακριβώς κάτω από τον βιντεοπροβολέα γιατί πιο πίσω είναι η σκάλα. Επισυνάπτω φωτογραφίες των ηχείων και του χώρου για την προσοχή σας.

Φιλικά

Θεόδουλος





IMG_20170109_201652.jpgIMG_20170109_201711.jpgIMG_20170122_141628.jpgIMG_20170122_141702.jpg
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Καλησπερααα
Αν μ επιτρεπεις...νομιζω ο 3300 μονο 5.1.2 σε ατμος...Απο εκει και περα ο χωρος σου ειναι πανεμορφος και ζεστος!!
Νασαι καλαααααα!!
 

aelara

New member
2 May 2009
54
Lemesos, Kypros
Τα 240s είναι για τον τοίχο?

Και όταν εννοείς λοξό, στο κομμάτι που είναι ο προβολέας? Θα πρέπει επίσης να τα βάλω με κάποια ειδική κλίση?

Συγνώμη για όλεςς τις ερωτήσεις αλλά δεν θέλω να κάνω κάποιο λάθος.

Και πάλι ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited:

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Μια και το έφερε η κουβεντα, για αυτα τα ηχεία της onkyo skh-410 Dolby atmos τι γνώμη εχετε;
ΣΙΓΟΥΡΑ ειναι μια 'φθηνή λυση' με συμβιβασμούς αλλα για καποιον που δεν του 'δίνεται η άδεια' να τρυπισει ταβάνι και να γεμίσει το τόπο μεγάφωνα & καλώδια πιστεύεται οτι θα εχει 'ικονοποιητικο' εφέ;
Ειδικά οταν μιλάμε για περιορισμένο χώρο θέασης (15τμ)
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Για οροφή η για να τα καθίσεις πάνω στα δαπέδου?
Δεν ξέρω πόσο "atmos" θα ακούγονται οποιαδήποτε ηχεία όταν βαρανε πάνω από τα δαπέδου...
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Κάνε ενα κοπο και κατεβασε το manual toy marantz sr6011 ή 7011.στην πραξη τα ηχεια υψους μπρος και πισω δουλέυουν μια χαρα για atmos και μάλλον είνα η πιο ανώδυνη αναβάθμιση .επισης το manual έχει se sxediagramma όλους τους δυνατούς συνδιασμούς ηχείων από 5,1 εώς 11,1 συμπεριλαμβανομένων και δολβυ ατμος ηχείων τα οποία δεν ενδεικνυνται μάλλον για το χώρο σου λογω κλίσης ταβανιού.αφου σκοπευεις να αναβαθμιστείς πηγαινε ένα βήμα παραπέρα και προτίμησε ένα 9κάναλο ενισχυτή δεν θα το μετανιωσεις.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: Re: Dolby Atmos Speakers

Για οροφή η για να τα καθίσεις πάνω στα δαπέδου?
Δεν ξέρω πόσο "atmos" θα ακούγονται οποιαδήποτε ηχεία όταν βαρανε πάνω από τα δαπέδου...

Για το δάπεδο ....

Φώτη θα το κατεβάσω αργότερα και θα το δω...
Σας ευχαριστω..

Παντως μου κανει εντύπωση τα ανάμεικτα review που διαβάζω... Μερικοί -οι περισσότεροι- ειναι ευχαριστημένοι αλλα υπάρχουν και καποιοι που τα κριτικάρουν αρκετά σκληρά..
Ισως μεγάλη σημασία να εχει ι περιμένεις να ακούσεις..ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ειναι klipsch rp140sa αλλα κοστίζουν σχεδον και το 1/5 (98 )
 

aelara

New member
2 May 2009
54
Lemesos, Kypros
Re: Απάντηση: Re: Dolby Atmos Speakers

9 κάναλος από Denon? Και έχει δίκαιο ο φίλος Leonkoum.... πολύ ακριβά βρε παιδί μου τα klipsch. Υπάρχει πιο φθηνή λύση αλλά και καλή?
 

aelara

New member
2 May 2009
54
Lemesos, Kypros
Re: Απάντηση: Re: Dolby Atmos Speakers

Τα έχεις δοκιμάσει σε Dolby Atmos? Η απόσταση μου από το Listening position είναι μόνο 90 εκ. από πάνω και είναι και ο δοκός στην μέση.