Επιλογή TEAC UD- 501 USB DAC η κάτι άλλο?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Antonisz7

New member
22 January 2017
40
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Καλησπέρα στην παρέα του Avclub καλώς σας βρήκα είμαι νεο μέλος εδώ αλλά σας διαβάζω καιρό τώρα.Θα χρειαστώ τη βοήθεια σας για την επιλογή dac.


Αρχικά να πω οτι το σύστημα μου αποτελείται απο τα εξής αν αυτό βοηθήσει στη λύση του προβλήματος μου.
Ο ενισχυτής είναι ο Primare i30 και τα ηχεία dali zensor7, αυτή τη στιγμή παίζω απο την έξοδο των ακουστικών της tvς μου,ενδιαφέρομαι λοιπόν για κάποιο ντακ που να αξίζει στα 400-500 ευρο, κοίταζα για το TEAC UD- 501 σε μτχ η σε κατι καινούριο,να πω επίσης οτι μαρέσει και της ντενον το DA-300USB στα 400 που υπάρχει αυτή τη στιγμή,αξίζει το teac έναντι του ντενον μιας και το πρώτο είναι και λίγο παλιότερο απο το δεύτερο η να κοίταξω και κάτι άλλο?
Ολες οι προτάσεις και συμβουλές σας δεκτές ευχαριστώ!
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
κοίτα και τα ifi

αλλά δεν κατάλαβα αυτό που λες για την τηλεόραση... με τι θες να συνδέσεις τον DAC;
 

Antonisz7

New member
22 January 2017
40
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Καλησπέρα,θέλω να πάρω σήμα μέσο οπτικής απο την τηλεόραση για αρχη, αργότερα θα αγοραστεί ενα λαπτοπ που θα συνδεθεί με το ντακ αλλά προς το παρόν θα παίζω απο tv.
Αν μπορείς να μου πεις πιο συγκεκριμένα σε πια ifi αναφέρεσαι? Ευχαριστώ.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Η πηγή σου δηλαδή είναι η τηλεόραση ;
Θέλεις δηλαδή να αναβαθμίσεις τον ήχο του τηλεοπτικού υλικού ;
 

Antonisz7

New member
22 January 2017
40
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Ακριβώς αυτή τη στιγμή ναι παίζω μουσική απο το φλασάκι που το συνδέω στη tv,με ενδιαφέρει βέβαια αργότερα να αγοράσω λαπτοπ όπως είπα για να ακούω απο εκει τη μουσική μου να το λάβουμε και αυτό στα υπόψη.
Προτεραιότητα είναι να ακουω μουσική ποιοτικότερα και μετά το τηλεοπτικό κομμάτι και οι ταινίες.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Αντώνη δε νομίζω ότι θα πρέπει να ξεκινήσεις από κεί
Υπάρχουν δεκάδες φθηνά λαπτόπ [και μεταχειρισμένα] που θα σου δώσουν ουσιαστικά καλύτερο αποτέλεσμα με τη βοήθεια του όποιου dac επιλέξεις Μπορείς να βρείς οποιοδήποτε pc με κόστος και κάτω από 100 ευρώ που θα σου δώσει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα και προφανώς δε χρειάζεται να πάς σε ακριβές λύσεις για να ακούς τη μουσική σου
 

Antonisz7

New member
22 January 2017
40
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Πέτρο καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά πιστεύω οτι ετσι όπως είμαι αυτή τη στιγμή με αυτές τις συνθήκες αδικείται τελείως το σύστημα γιατί το λέω αυτό, πριν λίγο καιρό έφερα τον πύργο που εχω στο σαλόνι ετσι απο περιέργεια να δω τις διαφορές σε σχέση με την tv και ειχε μεγάλη διαφορά μπορώ να πω,να σημειωθεί οτι στο υπολογιστή εχω βάλει κάρτα ήχου εδω και χρόνια της creative την zxr εκει συνδέθηκε ο ενισχυτής δηλαδη.

Στην θέση μου με τα υπάρχοντα και ετσι όπως είμαι τι θα έκανες για αρχή?
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Πέτρο η tv θα είναι απλα ενα τρανσπόρτο. Φαντάζομαι όχι bit perfect κλπ, αλλα νομίζω flac παιζουν κανονικά. Είναι διασυνδεσιμες με το δίκτυο, ακόμα και με wifi καποιες... Ορθολογικό δεν είναι αλλα τη δουλεια την κανει.
Απο τα ifi και teac το teac έχει καλυτερα σώματα ενω το ifi idsd πιο σωστο χαμηλό. Και τα δυο είναι ευχάριστα. Επίσης κανένα δεν έχει γαλβανική απομόνωση της usb.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Θανάση ,η tv παίζει μέσα από το hardware +software πού έχει ,μέ ότι συνεπάγεται αυτό
Και στη συνέχεια όλο αυτό θα πάει στο Χ dac μέσω οπτικής .
Προσωπικά έχω τις αμφιβολίες μου για τη δαπάνη αγοράς dac 600 ευρώ [περίπου] για αυτή τη πηγή

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πέτρο καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά πιστεύω οτι ετσι όπως είμαι αυτή τη στιγμή με αυτές τις συνθήκες αδικείται τελείως το σύστημα γιατί το λέω αυτό, πριν λίγο καιρό έφερα τον πύργο που εχω στο σαλόνι ετσι απο περιέργεια να δω τις διαφορές σε σχέση με την tv και ειχε μεγάλη διαφορά μπορώ να πω,να σημειωθεί οτι στο υπολογιστή εχω βάλει κάρτα ήχου εδω και χρόνια της creative την zxr εκει συνδέθηκε ο ενισχυτής δηλαδη.

Στην θέση μου με τα υπάρχοντα και ετσι όπως είμαι τι θα έκανες για αρχή?
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Αν ήμουν στη θέση σου ,θα αγόραζα ενα λαπτοπάκι των 100 ευρώ ,θά το έστηνα στο σύστημα μου και θα έψαχνα να βρώ για δοκιμή κάποιο ντακ για να δώ ποιό θα μου <καθίσει> ηχητικά καλύτερα στο σύστημα μου
Γιατί για να αποφασίσεις την αγορά του χ ή ψ ντάκ καλό είναι το ακούσεις στο σύστημα σου και να αποφασίσεις ,και με πηγή την τηλεόραση δεν νομίζω ότι παίρνεις το σωστό δρόμο [κατά την άποψη μου ]
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Είναι και θέμα γούστου το πώς αντιλαμβάνεσαι την μουσική, πάντως για το denon τα έχουμε πει ...

Αφύσικες χροιες δεν υπάρχουν προσανατολισμένο στην μουσική χωρίς η ανάλυση να πιάνει ταβάνι και να κουράζει, κατασκευαστικά είναι σωστό υλοποιημένο αφού δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τίς εισόδους... θόρυβοι άγνωστη λέξη για το συγκεκριμένο dac αφού κατασκευαστικά έχει την γαλβανικη απομόνωση με ξεχωριστή απομόνωση της πλακέτας του dac από τον ενισχυτή των ακουστικών και βέβαια το all 32.

Εσύ αποφασίζεις...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Θανάση ,η tv παίζει μέσα από το hardware +software πού έχει ,μέ ότι συνεπάγεται αυτό
Και στη συνέχεια όλο αυτό θα πάει στο Χ dac μέσω οπτικής .
Προσωπικά έχω τις αμφιβολίες μου για τη δαπάνη αγοράς dac 600 ευρώ [περίπου] για αυτή τη πηγή

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---





Αν ήμουν στη θέση σου ,θα αγόραζα ενα λαπτοπάκι των 100 ευρώ ,θά το έστηνα στο σύστημα μου και θα έψαχνα να βρώ για δοκιμή κάποιο ντακ για να δώ ποιό θα μου <καθίσει> ηχητικά καλύτερα στο σύστημα μου
Γιατί για να αποφασίσεις την αγορά του χ ή ψ ντάκ καλό είναι το ακούσεις στο σύστημα σου και να αποφασίσεις ,και με πηγή την τηλεόραση δεν νομίζω ότι παίρνεις το σωστό δρόμο [κατά την άποψη μου ]

+1
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Για να ακούς την μουσική σου, βλέπεις ταινιες κλπ παίρνεις αυτό και το κοτσάρεις στην τηλεόραση και είσαι άρχοντας. ΔΕΝ θες τίποτα άλλο.

Με τα υπόλοιπα χρήματα, ψάξε για ένα mambo V3 dac και ξέχνα τον ανταγωνισμό μέχρι και το χιλιάρικο....
 

Antonisz7

New member
22 January 2017
40
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Ακριβώς παιδιά η τηλεόραση θα είναι για αρχή ενα τρανσπορτ όπως είπε ο Panoramix μέχρι να αγοράσω κάποιο αξιόλογο λαπτοπ ξέρω οτι δεν είναι η καλύτερη λύση αλλά σε πρώτη φάση θα παίζω ετσι.
Panoramix όταν λές οτι δεν έχει γαλβανική απομόνωση της usb τι επιπτώσεις θα εχω με αυτο?

Έχεις δίκιο Πέτρο οτι καλό είναι να ακούσω για να αποφασίσω αλλά αυτό είναι ενα πρόβλημα λόγο επαρχίας που μένω και οταν είμαι και απο νησί καταλαβαίνεις πιστέυω.

Ευχαριστώ Μάκη για τις πληροφορίες θα τις λάβω στα υπόψη όπως ολες φυσικά.

FragoulisNaval Ποιό εννοείς με το αυτό διότι δεν κατάλαβα?
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Ακριβώς παιδιά η τηλεόραση θα είναι για αρχή ενα τρανσπορτ όπως είπε ο Panoramix μέχρι να αγοράσω κάποιο αξιόλογο λαπτοπ ξέρω οτι δεν είναι η καλύτερη λύση αλλά σε πρώτη φάση θα παίζω ετσι.
Panoramix όταν λές οτι δεν έχει γαλβανική απομόνωση της usb τι επιπτώσεις θα εχω με αυτο?

Έχεις δίκιο Πέτρο οτι καλό είναι να ακούσω για να αποφασίσω αλλά αυτό είναι ενα πρόβλημα λόγο επαρχίας που μένω και οταν είμαι και απο νησί καταλαβαίνεις πιστέυω.

Ευχαριστώ Μάκη για τις πληροφορίες θα τις λάβω στα υπόψη όπως ολες φυσικά.

FragoulisNaval Ποιό εννοείς με το αυτό διότι δεν κατάλαβα?

http://www.plaisio.gr/desktop-lapto...ell-N3150-2-GB-32-GB-SSD-Intel-HD-Graphic.htm

Δεν είχε μπει το link
 

Antonisz7

New member
22 January 2017
40
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Ενδιαφέρον φαίνεται θα το σκεφτώ, σε σχέση με λαπτοπ έκανα μια γρήγορη αναζήτηση στις αγγελίες και με 200-250 παίρνεις αρκετά καλό μήχανημα.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Kώστα το ras κοστίζει κάτι λιγότερο από 100 μαζί με τα αναγκαία καλούδια του + τον μπελά του στησίματος του .
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Άμα είναι να δώσει τόσα λεφτά για ένα headless pc, μονο για να ακούει μουσική, ας δώσει το ένα τρίτο για να πάρει ένα raspberry pi.
Το raspberry καλό χρυσό και άγιο είναι για τα λεφτά που κοστίζει ΑΛΛΑ για κάποιον που θέλει να έχει ένα σοβαρό transport, χωρίς σωστά στημένο dedicated PC δεν γίνεται δουλειά.

Στάλθηκε από το X9007 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Γιατι δεν ειναι σοβαρο transport το rasp Φραγκ;
Τώρα ρωτάς και εσύ που ξέρεις την απάντηση βρε;

H υλοποίηση πλακέτας και κόστος υλικών, όλα είναι τα πιο ευτελή, πχ το ρολόι του είναι το πιο φτηνό που υπάρχει.

Για το κόστος του, είναι μα χαρά ΟΜΩΣ όσοι έχουν συστήματα άνω των 5κ, σόφρων θα ήτο να το αλλάξουν με dedicated PC για transport.

Στάλθηκε από το X9007 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και ούτε καν laptop. Headless dedicated PC με , ultra low noise linear power supply τροφοδοσία και γαλβανικη απομόνωση στο Ethernet Kai sto USB.

Το δικό μου θα βγει σαν κόστος γύρω στα 650 μαζί με τα προγράμματα.

Στάλθηκε από το X9007 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Επιλογή TEAC UD- 501 USB DAC η κάτι άλλο?

Kώστα το ras κοστίζει κάτι λιγότερο από 100 μαζί με τα αναγκαία καλούδια του + τον μπελά του στησίματος του .

Μπορεί να βγει και πολύ φτηνοτερο, στις αγγελίες υπάρχει αυτή τη στιγμή ένα Rasp 2, το οποιο είναι υπεραρκετό για εφαρμογές ήχου. Το στήσιμο είναι πολύ απλό αν διαβάσεις τον http://avclub.gr/forum/showthread.php/150684-Raspberry-Pi-Sound-Streamer-Setup-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82 που έγραψα.