Μεγεθος subwoofer για 40τμ δωματιο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ntsa

Established Member
15 May 2007
263
πειραιας
Καλησπερα.
Μετα απο εναμιση χρονο αποχωρισης απο το αθλημα, εστεισα ενα νεο συστημα με ενισχυτη denon avr-x2300w.
Ειμαι στην αγορα του sub τωρα και μου προτιναν να μην βαλω με τιποτα μικροτερο απο 12". Ο χωρος μου ειναι περιπου 40τμ και το συστημα στημενο στα 20τμ.
Το προηγουμε που ειχα ηταν ενα yamaha yst 300 12" το οποιο με αντιστιχο τοτε ενισχυτη μπορω να πω οτι μου φαινοταν υπεραρκετο και απο καλυψη χωρου και απο ενταση και γενικα ημουν ικανοποιημενος.

Μπορει καποιος να βοηθησει γιατι τελικα ή δεν εχω αισθηση του τι ειναι ακουστικα καλο ή μου λενε υπερβολικα πραγματα ή δεν ξερω τι αλλο.
Ολο το ερωτημα ειναι για να βρω κατι οικονομικο να κανω τη δουλεια μου.

ευχαριστω εκ των προτερων
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Η ερώτηση σου ειναι κατι σαν αναζητηση air conditision.
Στο γράφω σαν παρομοίωση για να καταλάβεις ...
άλλοι σε χωρο 40 τετραγωνικών βάζουν 9000 και θεωρούν οτι ειναι εντάξει .
Άλλοι θα σου προτείνουν κασέτα και πολυ ορκίζονται οτι θες 2 24αρια ...
Ελπιζω να κατάλαβες ....
Φιλικα πάντα
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Πάντως κι εγώ σε 12αρι κατ ελάχιστο θα πήγαινα.
Εκτός αν υπάρχει θέμα όχλησης προς τους γείτονες που και παλι με κάποια βαση τοποθέτησης έρχεται (κάπως).
Όχι οτι δε χωράει 15αρι βέβαια. Αλλά 10αρι θα έχει σίγουρα συμβιβασμούς.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Να μη ξεχνάς φίλε ntsa ότι παίζει ρόλο κι η τοποθέτηση κι η ρύθμισή του, τι να το κάνεις ένα 15άρι αν σου ακούγεται σαν 10άρι; Για το χώρο σου πιστεύω με μία καλή τοποθέτηση και ρύθμιση το 12άρι είναι υπεραρκετό, βέβαια επειδή σ αυτή τη ζωή καλώς ή κακώς ό,τι πληρώνεις παίρνεις, στο θέμα του υπογούφερ δεν θα έκανα συμβιβασμούς στο θέμα ποιότητας.
 

ermis1975

New member
27 January 2010
83
Εγω στα ίδια τετραγωνικά έχω 10ρι. Το θέμα ειναι και ο τύπος του sub πιστεύω. Πχ εμενα ειναι προς το πάτωμα. Επειδή το ανέφερε κάποιος, υπάρχει κάπια βάση μονωτική να μπεί πάνω ώστε να μήν ενοχλεί τους αποκάτω αν το βαλεις δυνατα?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εγώ στα 25 τ.μ. έχω 10άρι κι αν είχα την οικονομική δυνατότητα θα έβαζα και δεύτερο 10άρι, εχθρός του καλού το καλύτερο. Οσο για τη μόνωση, δυστυχώς θα περιοριστείς όπως κι εγώ σε ακρόαση τις ώρες μη κοινής ησυχίας ενώ αντιθέτως θα πρέπει να προσαρμόσεις την έντασή σου έτσι ώστε να μην ενοχλεί, ειδάλλως μόνο dedicated χώρο, όλα τ άλλα είναι απλά συμβιβασμοί.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Εγώ στα 25 τ.μ. έχω 10άρι κι αν είχα την οικονομική δυνατότητα θα έβαζα και δεύτερο 10άρι, εχθρός του καλού το καλύτερο. Οσο για τη μόνωση, δυστυχώς θα περιοριστείς όπως κι εγώ σε ακρόαση τις ώρες μη κοινής ησυχίας ενώ αντιθέτως θα πρέπει να προσαρμόσεις την έντασή σου έτσι ώστε να μην ενοχλεί, ειδάλλως μόνο dedicated χώρο, όλα τ άλλα είναι απλά συμβιβασμοί.

Μιας και το ανεφερες. Θεωρεις οτι (αν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα και εστω οτι το κοστος για τις δυο λυσεις ειναι ιδιο) ειναι καλυτερο αν π.χ. εχεις ενα 10αρι, να αγορασεις και δευτερο ή να πας σε ενα μεγαλυτερο sub;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αυτό χρήζει ανάλυσης και εμπειρίας που δεν την έχω, θέλω να πω δεν έχει τύχει να ακροαστώ ταινία με δύο υπογούφερ ούτε φυσικά και τη σύγκριση σ ένα χώρο με 2 10άρια ή ένα 12άρι ή και 15άρι. Ολα είναι σχετικά, παίζουν πολλοί παράμετροι, ισοστάθμιση, ποιότητα υπογούφερ, τοποθέτηση, χώρος, τίποτα δεν είναι απόλυτο και φυσικά δεν υπάρχει και κανόνας, προσωπική εκτίμηση αυτή.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ενω με δυο υπογουφερ λογικά θα εχεις καλυτερο αποτέλεσμα νομιζω πως για συμβατικούς χώρους με περιορισμένες δυνατότητες ισοστάθμισης και τοποθέτησης με ενα θα πάρεις πιο safe αποτέλεσμα.
Αν θες να το λιωσεις, προτίμησε δυο :) Γενικά με δυο πηγες ταυτόχρονης εκπομπής χαμηλών μπλέκουν περισσότερο οι ακυρώσεις
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
ρωταω γιατι ακουω το av rant podcast (εχουν σχεση με το audioholics.com) και αυτοι ειναι φανατικοι οπαδοι της ιδεας των 2 ή ακομα καλυτερα 4 (!) sub. Τωρα εχω ενα magnat 302 (12') και σκεφτομουν οταν ερθει η ωρα της αναβαθμισης αν ειναι καλυτερα να παω σε κατι καλυτερο ή απλα να αγορασω ενα δευτερο.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το ιδανικό είναι δύο ίδια γιατί ο ενισχυτής στέλνει το ίδιο σήμα οπότε θα έχεις διαφορετικό ηχητικό αποτέλεσμα με δύο διαφορετικά, τώρα για τα δύο ή 4 όπως σου είπα παίζουν πολλά ρόλο κι αυτά που λένε στα φόρουμ δεν είναι και κανόνας όσο αξιόπιστα και να είναι, ισχύουν σε ιδανικούς χώρους με επαγγελματική φροντίδα κι ό,τι μπορείς να φανταστείς. Είναι κι αυτό που λέει ο Panoramix, οι ακυρώσεις μπλέκονται, δεν υπάρχει ισομετρική διάταξη επίπλων, άλλη συμπεριφορά με δύο ανθρώπους άλλη με 4, μη το ψάχνεις το θέμα του/των υπογούφερ σ ένα χώρο είναι τεράστια συζήτηση και δεν υπάρχει μία σταθερά και κανόνες που να σου προδικάζουν ή εγγυώνται το αποτέλεσμα.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Εγω για χωρο συνολικο 40τμ αλλα 'χωρο θεασης' 15τμ επελεξα το Reference R-10SW της Klips.
Γλυκοκοιτουσα την επομενη σειρα και το λιγο μεγαλυτερο 12'' R-112sw αλλα μου φανηκε συνολικα υπερβολικο και για το χωρο και σαν μεγεθος..
Προς το παρον ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος....
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Τίποτα λιγότερο από 12’’ αν ο σκοπός είναι το βαθύ χαμηλό και προορίζεται κυρίως για ταινίες.
2 όμοια sub μόνο για μεγαλύτερη ένταση και κάλυψη του χώρου και όχι για περεταίρω χαμηλό και απαραίτητα αυστηρή συμμετρία στην τοποθέτηση και ρύθμιση.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Η συμμετρία δημιουργεί ακόμη περισσότερες ακυρώσεις οποτε αν τα main ηχεία είναι σεταρισμενα πανω απο τα 80hz την τρως υποχρεωτικά...
 

ermis1975

New member
27 January 2010
83
Τα ηχεία αν είναι δεπέδου δε μπορεί να δηλωθούν σαν large και να έχεις και στο sub τις χαμηλές συγχνότητες αλλά και στα ηχεια?
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Η συμμετρία εξαλείφει τις ακυρώσεις και δεν τις δημιουργεί. Και για να αποδώσει αυτό χρειάζεται συμμετρικός χώρος και τοποθέτηση. Τοποθέτηση όλων των ηχείων και υπογουφερ.

Αυτό που δημιουργεί την διαφορά φάσης είναι κυρίως είναι η διαφορετική απόσταση όλων προς την θέση ακρόασης. Ένα sub μακριά από τα κύρια ηχεία δημιουργεί διαφορά φάσης. Ένα άλλο sub πιο κοντά στα ηχεία και όχι συμμετρικά δημιουργεί περισσότερες ακυρώσεις όχι μονό ως προς όλα τα ηχεία άλλα και προς το πρώτο sub. Σε τέτοια περίπτωση όχι μόνο δεν απολαμβάνεις μπάσα άλλα ακούς ότι να 'ναι.
 
Last edited:

ermis1975

New member
27 January 2010
83
Τα ηχεία τα όρισε Large αυτόματα ο Denon. Δε ξέρω μήπως γιατι δεν ειχα συνδέσει ακόμα τα surround. Αυτό που παρατήρησα ήτανε οτι ο ήχος απο το sub δεν έβγαινε καθαρός αλλα "γουργούριζε", σα να έβγαζε και άλλες συγχνότητες βραχνές. Το sub δεν εχει να ορίσω εγώ συγχνότητες αλλά εχει μόνο volume. Επίσης κτυπάει προς τα κάτω, πλακάκι και σκέφτομαι μήπως δε κάνει και θέλει κάποιο μονωτικό απο κάτω ή να πάρω άλλο που εκτονώνεται μπροστά ή πίσω?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Έχει μελετηθεί για να παιζει έτσι. Αν κάτι βάλεις παλι κάτι σε μάρμαρο η γρανίτη θα είναι.
Παίξε με την τοποθέτηση αν σε παιρνει.
Σε οικιακό χώρο για home cinema αν δεν εχεις τριξιματα απο έπιπλα είσαι καλά χεχε :)