Τι media player να αγοράσω??

Struggler

Senior Member
11 November 2007
523
Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας.
Εχω μια Samsung plasma 51", ραδιοενισχυτή 5.1 Yamaha RXV-1500 (δεν έχει hdmi) klipsch rf-35, rs-35, rc-35, rw12, στο σαλόνι
Η τηλεόραση είναι συνδεδεμένη με τον ενισχυτή μέσω οπτικής.

Ταινίες βλέπω μέσω usb stick από τηλεόραση

Και έχω και ένα pc με asus Maximum VII ranger MB στο υπνοδωμάτιο. Το pc δεν μπορεί να έρθει στο σαλόνι ούτε να συνδέσω καλώδια μεταξύ τους, πολύ μακριά.
Υπάρχει powerline (ethernet+wireless)όπου εχω συνδέσει ενσύρματα την τηλεόραση , το router είναι στο υπνοδωμάτιο.

Το ερώτημα είναι το εξής:
1) ποια είναι τα λιγότερα λεφτά που πρέπει να δώσω για να παίζω ταινίες αλλα κυρίως flac στην καλύτερη δυνατή ποιότητα στην τηλεόραση

2) τι συσκευή θα πρέπει να αγοράσω?? ενα oppo 103 ή ενα cambridge audio cxu θα ήταν το καλύτερο αλλα δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα (εχουν και αναλογικες εξόδους για hd audio μιας και ο ενισχυτής είναι πaλιός και δεν εχει hdmi)

Περαν απο τις ταινίες με ενδιαφέρει πολύ η πολύ καλή ποιότητα δικάναλου ήχου μιας και τωρα όλα περνανε απο την τηλεόραση.
Υπαρχει ενα Fiio X5 αλλα δεν το έχω μόνιμα συνδεδεμενο στον ενισχυτή καθότι ακούω στο υπνοδωμάτιο (παίζει και σαν dac για το pc) και θα ήθελα μια πιο allaround συσκευή

Συγνώμη αν κούρασα με τις πολλές πληροφορίες.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Γι' αυτά που ζητάς, δηλ. χαμηλή τιμή και άριστη ποιότητα εικόνας/ήχου (ειδικά ήχου), η λύση είναι Raspberry Pi 3 + OpenELEC.
Εκτός αν θες οπωσδήποτε να παίζεις και δισκάκια...

To Rpi 3 μαζί με τα παρελκόμενά του (τροφοδοτικό, microSD, κουτάκι και ψύκτρες) θα σου βγει περίπου 65-70 ευρώ.
 
Last edited:

Struggler

Senior Member
11 November 2007
523
Υπαρχουν καπου ετοιμα να δω ?? Και αν θελω και δισκακια να παιζω πια ειναι η καλυτερη λυση ?

Ευχαριστω
 

Spyros_V_S

Senior Member
30 June 2008
444
Νέα Σμύρνη
Είναι ακριβώς όπως το βλέπεις στο νετ - μια μικρή πλακέτα λίγο πιο μεγάλη απο πιστωτική κάρτα που πάνω της βάζεις ρεύμα, hdmi, sd card usb και παίζεις αμέσως, αφού έχει κι ενσωματωμένο wifi (kai bluetooth). Το eshop το εχει 42,90 και αν ήδη έχεις μια κάρτα μνήμης κι ένα καλώδιο φόρτισης με φορτιστή απο κινητό είσαι έτοιμος για δοκιμές. Θήκη (αν κρίνεις οτι τη χρειάζεσαι) μονο απο ebay με 1 ευρώ και ψύκτρα επίσης - αλλά αν δεν κάνεις πολύ ψηλά overclock ούτε που θα σου χρειαστεί.
 

Struggler

Senior Member
11 November 2007
523
http://hifimediy.com/DACs/diy-dacs/i2s-raspberry-pi-dac εδω βλέπω έχει διάφορα add-ons για το Rpi
αυτά θα παίξουν καλύτερα απο το fiio x5 το οποίο το συνδέω μέσω rca στον ενισχυτή???

και αν θέλω να παίξω 5.1 ήχο (ταινίες) απο το Rpi απο τη στιγμή που ο ενισχυτης μου δεν εχει hdmi θα πρεπει παλι ο ηχος να περνα μεσα απο τηλεοραση και μετα με οπτικη στον ενισχυτη???
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Μπορεις ειτε καποιο Hat στο Raspberry να βαλεις....ακομη και usb καρτα ηχου,βεβαια το κοστος φευγει .............
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Το Pi βγάζει όλα τα φορμά ήχου από την HDMI, οπότε αν ο ενισχυτής σου δεν έχει τέτοια είσοδο θα πρέπει να κάνεις αυτό που λες.
Αν θες να παίζεις και δισκάκια τότε θα σου πρότεινα να στήσεις ένα HTPC (πάλι με OpenELEC) με BluRay Drive και Coaxial ή Optical Out από τη μητρική αλλά ανεβαίνει τραγικά το κόστος...
Δες και εδώ.
Αυτό που έχεις βάλει στο λινκ είναι ένα DACάκι για το Pi. O ενισχυτής σου δεν έχει DAC; Αν όχι θα ήταν χρήσιμο.
Το FiiO X5 έχει δικό του DAC ούτως ή άλλως. Μάλιστα νομίζω ότι μπορεί να λειτουργήσει ως DAC και για άλλες πηγές.
Πχ μπορείς να παρεμβάλλεις το X5 μεταξύ ενός PC και ενισχυτή (για μετατροπη του σήματος από το PC προς τον ενισχυτή)...
 

GnFgr

Established Member
9 September 2013
107
Αν θες καλό αναλογικό ήχο από rpi θες οπωσδήποτε dac. Η δική του αναλογική απλά παίζει για όποιον δεν θέλει πολλά πολλά.