Vorke Z1 Review (3GB DDR4 RAM,32GB ROM, AC, 4K)

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Την τελευταία φορά που παρουσιάσαμε προιον της Vorke ηταν για το V1 το οποίο αποτελεί το πιο πλήρες απο τα windows based media boxes που εχουμε δει.
Να δουμε αν και το Z1 που στηρίζεται στο Android τα καταφερνει εξίσου καλά.



1.jpg2.jpg

Συσκευασία - Προδιαγραφές


Το Vorke Z1 εφτασε σε ενα μικρό λευκό κουτί.
Εντός θα βρείτε τα συνηθισμένα. Το ιδιο το media player, το χειριστήριο, ενα HDMI καλώδιο, το τροφοδοτικό,την αποσπώμενη κεραία και ενα quick start manual.
Ο γνωστός S912 από την Amlogic με την Μάλι-Τ820 υπόσχονται γρήγορη απόκριση και 4K αποκωδικοποίηση, ενώ με 3GB DDR4 RAM / 32GB eMMC ROM υπάρχει εγγυημένη ανεση στο ανοιγμα πολλων εφαρμογών ταυτόγχρονα και άφθονος αποθηκευτικος χώρος για τα παιχνίδια και τις εφαρμογές σας.
Απο άποψη συνδεσμολογίας θα βρείτε 1 x HDMI 2.0, 2 x USB 2.0, Gigabit LAN, S / PDIF out και υποδοχή micro SD (έως 32GB).
H ασύρματη συνδεσιμότητα είναι εξαιρετική με dual band Wi-Fi AC και BT4.0.
Η εξωτερική κεραία Wi-Fi υπόσχεται καλύτερη λήψη σε σχέση με υλοποιήσεις που συνήθως τοποθετούνται μέσα στο κουτί του player (κατι που αποδείχθηκε και στη πράξη)

To Android 6.0 αποτελεί το λειτουργικό σύστημα ως συνήθως.



5.jpg6.jpg
8.jpg


Media Player - Χειριστήριο


Το Vorke Z1 εχει μινιμαλιστικό σχεδιασμό και αυτό συγκαταλέγεται στα υπερ του.
Μαυρου χρώματος ,με απλές γραμμές και σχετικά μικρό σε μέγεθος ειναι σε θέση να καθίσει σε οποιοδηποτε μέρος του καθιστικού σας χωρις να τραβάει τα βλέμματα για λάθος λόγους.
Κατα τη διάρκεια λειτουργίας του υπάρχει ενα διακριτικό μπλε LED ενω σε stand by γινεται ροζ.
Η ποιοτητα κατασκευής ειναι παρα πολύ καλή παρόλο που ειναι εξ ολοκλήρου απο πλαστικό.
Ολες οι USB συνδέσεις ειναι στο πλάι οποτε να εχετε στο νου σας οτι θα φαινονται πιθανότατα καλώδια αν εχετε το υλικό σας σε σκληρους δισκους η στικάκια. Αν απο την αλλη σερβίρετε το υλικό σας απο τοπικό δίκτυο, ολες οι αναγκαίες συνδεσμολογίες βρισκονται στη πλάτη του μνηχανήματος.
Το χειριστήριο ειναι τυπικό , πλαστικής κατασκευής και το εχουμε ξαναδει στο παρελθόν σε αλλες υλοποιήσεις.
Εχει καλη εμβέλεια ενω ειναι και ανετο στη χρήση αν και η αισθηση των πλήκτρων θα μπορούσε να ειναι πιο μαλακή. Περιλαμβάνει και αριθμητικό πληκτρολόγιο.
Οπως ολα πλεον, ειναι και προγραματιζόμενο για να μπορείτε με αυτό να ελέγχετε και αλλες συσκευές σας.



10.jpg11.png
14.png

Μενού - Ρυθμίσεις

Τα μενού του Vorke ειναι παρόμοια με αυτα που είχαμε δει στο MXiii-G2.
Στο περιβάλλον , σχεδιασμένο ειδικά για να έχει όψη media player , μεγάλα χρωματιστά εικονίδια είναι στη διάθεση σας για όλες τις μεγάλες εφαρμογές και επιλογές (Kodi, Music player, Διαχείριση αρχείων, Web Browser και τις ρυθμίσεις μεταξύ άλλων)

Το μενού ρυθμίσεων είναι το κλασικό γκρι που βρίσκουμε σε όλα τα σύγχρονα android media players.
Θα είστε σε θέση να ρυθμίσετε το Vorke Z1 με βαση το συστημά σας σε ελάχιστο χρόνο.

Τέλος, υπάρχει και δυνατότητα για ΟΤΑ ενημερώσεις αλλα δεν λάβαμε κάποια κατα τη διάρκεια των δοκιμών.




17.png18.png

Δοκιμές

Οπως ηταν αναμενόμενο , δεν παρουσιάστηκε το παραμικρό προβλημα με αρχεία ηχου .mp3/FLAC. Η αναπαραγωγή τους ηταν άριστη απο οποιοδήποτε application.

Στον τομέα του βίντεο το Z1 τα πήγε περιφημα και στο πλαίσιο ολων των λύσεων με το S912.
Μέσω KODI (δεν υπάρχουν προ-εγκατεστημένες streaming υπηρεσίες) η αναπαραγωγή αρχείων 4Κ ηταν εξαιρετική. Θεματα υπήρχαν μονο με δυσκολα encodings οπως 10bit, HECV @60fps. Ευτυχώς ολα τα δημοφιλή ετρεξαν κανονικά.
Στον τομέα του 1080p αρίστευσε σε καθε είδους αναπαραγωγή.
Ακομα και τα δυσκολα BLU-RAY με μεγάλο bit-rate δεν αποτέλεσαν πρόβλημα.
Αυτοματη εναλλαγή 24/50/60 μην περιμένετε ομως, θα πρέπει να το κανετε χειροκίνητα.
Για ακομη μια φορά για μηχανακι με S912, πήραμε κανονικά Dolby Digital & DTS μεσω bitstream/passthrough. Αρχεία με HD Audio μας εδωσαν ηχο, συνηθως τον core 5.1 σε DTS h PCM μορφή.

Η ευχάριστη εκπληξη ηταν η απόδοση του Wi-Fi. To dual band AC μας έδωσε επιδόσεις στην πράξη ανώτερες απο οποιουδήποτε αλλου Android media player κατι που μάλλον οφείλεται στην εξωτερική κεραία. Το streaming full remuxed BLU-RAY ηταν ευκολο παρόλο που αναμεσα στο AP και το Vorke υπηρχαν κλειστές πορτες και τοιχος.
Το ενσυρματο Gigabit δικτυο αρίστευσε σε streaming, κατι που ηταν αναμενόμενο.



20.png

Android

Η Vorke επελεξε το Android στην 6.0 έκδοση του.
Ολη η πλατφόρμα της Google είναι στη διαθσεση σας για πλήρη εκμετάλλευση.
YouTube, Gmail, Chrome και όλες οι εφαρμογές και τα παιχνίδια του Play Store είναι στη διάθεσή σας.

Οι επιδόσεις στα παιχνίδια ηταν επίσης πολύ καλές , ακομα και σε αυτα με 3d textures (τα 3GB DDR4 RAM και ο 8core προφανώς βοηθησαν πολύ)
Διαθέσιμα θα βρείτε περιπου 27GB ελεύθερου αποθηκευτικού χώρου.


Επίλογος

Το Vorke Z1 ανηκει στην νεα ανανεωμένη γενιά S912 media boxes με 3GB RAM / 32GB ROM και με ταχύτατο Wi-Fi.
Ολα αυτα στη πράξη οντως εδωσαν αλλον αέρα στο μηχανημα σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες σε συγκριση με τις β€œαπλές” εκδόσεις (2GB RAM / 16GB ROM)

To θετικό της υποθεσης ειναι οτι ολα αυτα δεν ερχονται σε καποιο παραλογο κόστος αφου το Vorke Z1 θα το βρειτε κοντά στα 75 .
Συνολικά το Vorke Z1 ειναι μάλλον η καλύτερη S912 υλοποίηση που έχουμε δει ως τώρα.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την www.geekbuying.com που μας παραχώρησε το media player για παρουσίαση.
 
Last edited:

hammer

Established Member
22 August 2008
147
Ειμαι ετοιμος να το χτυπησω . Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω ?
Σε 3GB DDR4 RAM,32GB ROM δεν βρισκω κατι άλλο
 

hammer

Established Member
22 August 2008
147
Το παραγγελνω 79 $ μονο στο geekbuying το βρισκω
 
Last edited:

TerI

AVClub Enthusiast
29 April 2008
1,155
Χίος
Καλησπερα παιδια.Μολις παραγγειλα το συγκεκριμενο,η αληθεια ειναι λιγο βιαστικα επειδη τελειωνε η προσφορα.2 ερωτησουλες μονο επειδη ειμαι πραγματικα αδαης απο android box.Βλεπω iptv μεσο vlc στο κινητο και στο laptop μου.Θα με καλυψει το συγκεκριμενο;Μια δευτερη απορια -μαλλον χαζη-, ως κατοχος Wd live 3 παιζω με. Mkv ταινια και. Greek srt εξωτερικους υποτιτλους σε στικακι υποθετω τα υποστηριζει ολα αυτα ετσι; Ευχαριστω προκαταβολικα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Επισης αν δεν θελω να ασχοληθω με Kodi" και θελω απλα να κατεβασω απο playstore το iptv και το vlc οπως στο κινητο μου και να τρεξω απο εκει την λιστα αναπαραγωγης υποθετω δεν θα εχω θεμα σωστα;
 

gfilip

Established Member
30 November 2009
141
Για λειτουργία ως media player δηλαδή να βάζω το σκληρό και να βλέπω τις ταινίες μου (mkv+4K)είναι καλο;Δίνει HD audio αν χρησιμοποιώ vlc,mx player;

Στάλθηκε από το SM-T715 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Για λειτουργία ως media player δηλαδή να βάζω το σκληρό και να βλέπω τις ταινίες μου (mkv+4K)είναι καλο;Δίνει HD audio αν χρησιμοποιώ vlc,mx player;

Στάλθηκε από το SM-T715 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μια χαρα θα παιξει τα αρχεία απο τον δίκσο σου.
HD Audio δεν θα παρεις ομως. Μεχρι DD/DTS
 

gfilip

Established Member
30 November 2009
141
Κάποιο που μπορεί να δώσει HD audio ;Το zidoo x9s;

Στάλθηκε από το SM-T715 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,572
Εμένα γιατί μου δείχνει free?

Order subtotal: USD94.99
Shipping fee: USD0.00
Total Cost: USD94.99

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Όντως, δεν είχε πάρει τη διεύθυνση.