Ultra Short Throw Projector για Home Cinema

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Χαίρεται,

Για κάποιον που είναι πολύ σημαντικό να προβάλλει από τα 1.2 μέτρα περίπου 108", οι κάτωθι προβολείς θα ήταν μεγάλος συμβιβασμός σε θέμα ποιότητας σε σχέση με "long throw" DLP projectors της ίδιας κατηγορίας τιμής?

https://www.skroutz.gr/s/10282988/InFocus-IN128HDSTx.html?from=favorites_popup
https://www.skroutz.gr/s/10242710/Optoma-GT1080e.html?from=account_favorites

Ο χρωματικός τροχός τους είναι χαμηλής ταχύτητας (2Χ)?
Η διάταξή τους είναι RGBRGB ή RGBW?

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Βλέπω μεγάλο ενθουσιασμό για το θέμα από τα μέλη :silly:, οπότε λέω να βάλω και τρίτο "παίχτη" στο παιγνίδι:

https://www.skroutz.gr/s/6393544/Acer-H6517ST.html?from=favorites_popup

Από τα κάτωθι reviews φαίνεται εξαιρετικός εκτος από το rainbow effect λόγω χαμηλής ταχύτητας τροχού (Χ2).

http://www.trustedreviews.com/acer-h6517st-review
http://www.projectorcentral.com/acer-h6517st-review.htm
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
O Benq W1080ST ανοίγει 108" από τα 1,6 μετρά περιπου.

Αν δεν σου κάνει αυτός, ίσως έχει έναν καινούργιο η LG με αντεστραμμένο καθρέπτη αλλά θα είναι χειρότερος στην εικόνα λογικά. Κάτσε να κοιτάξω.

Δες μήπως σου κάνει αυτός http://www.projectorcentral.com/lg-pf1000u-projector-review.htm

https://www.skroutz.gr/s/9325324/LG-PF1000U.html
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
O Benq W1080ST ανοίγει 108" από τα 1,6 μετρά περιπου.

Αν δεν σου κάνει αυτός, ίσως έχει έναν καινούργιο η LG με αντεστραμμένο καθρέπτη αλλά θα είναι χειρότερος στην εικόνα λογικά. Κάτσε να κοιτάξω.

Ο Benq είναι λογικά καλύτερος, όμως στη δική μου περίπτωση η τοποθέτηση μπορεί να γίνει είτε σε απόσταση προβολής περίπου 1.2 μέτρα αποδίδοντας ένα αξιοπρεπές κάδρο 108", ή στα περιπου 4.2 μέτρα κάνοντας όμως μεγάλη (μη αποδεκτή από σύζυγο) διακοσμητική ζημιά. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ θα προτιμούσα με "τα χίλια" την short throw επιλογή. Η απόσταση θέασης θα είναι περίπου στα 4.2 - 4.5 μέτρα, δηλαδή η long throw επιλογή θα φέρει τον προβολέα πάνω από τα κεφάλια μας και θα πρέπει επίσης να βρεθεί εναλλακτική λύση για το φωτιστικό που (κανονικά) θα κρέμεται ενδιάμεσα.
Το σπίτι που πρόκειται να τοποθετηθεί κάποιος προβολέας (να είμαστε καλά) είναι υπό κατασκευή ακόμη.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Τελικά ρε παιδιά είναι πολύ κατώτερος για home cimema o Acer H6517ST σε σχέση ας πούμε με τον "αξιοπρεπή" optoma HD151X που σαν εναλλακτική θα έδινε 120" από περίπου 4.2 μέτρα?
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Τελικά ρε παιδιά είναι πολύ κατώτερος για home cimema o Acer H6517ST σε σχέση ας πούμε με τον "αξιοπρεπή" optoma HD151X που σαν εναλλακτική θα έδινε 120" από περίπου 4.2 μέτρα?

Mια χαρά είναι ο Acer για home cinema...
 
8 September 2008
1
Εγώ έχω πάρει τον Optoma GT1070Xe στα 630 από amazon.de και είμαι full ικανοποιημένος.
Τόσο από άποψη ποιότητας εικόνας όσο και από άποψη βολικότητας μιας και στον χώρο μου ένας long throw θα με περιόριζε στις 90''.
Τον έχω στην θυκούλα του και όποτε θέλω να προβάλω απλά τον ακουμπάω στο τραπέζι. Ανάλογα σε πιο σημείο θα τον ακουμπήσω βγάζω από 100 μέχρι 120+ ιντσες σε αποστάσεις 1.1m με 1.3m.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
800χ600 κι επειδή είδα τέτοια ανάλυση και μάλιστα σε μόλις 78 ίντζες πριν μία βδομάδα θα σου έλεγα όχι, έχει συνηθίσει πλέον το μάτι μας το HD και δεν ανέχεται τη χαμηλή, προσωπικά θα σου συνιστούσα αν μπορούσες να ανεβάσεις το μπάτζετ κι αν μπορούσες να πας στον http://www.skroutz.gr/s/3666217/BenQ-W770ST.html αλλά θα κοίταγα στη θέση σου και για μεταχειρισμένο κομμάτι από BENQ τον 1070 ή τον 1070+ που είναι 1080 για να απολαύσεις πραγματικά την εικόνα.
 
13 March 2007
683
Βόλος
Να παραθέσω και εγώ την άποψη μου ότι κάτω απο Full HD σε τέτοια απόσταση το θεωρώ μοσαϊκό και όχι ταινία αυτό που θα βλέπεις :p
Βλέπω 105" από 2.4 μέτρα και μου φαίνεται οκ οριακά. 4Κ θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος... μείνε στο 1080p.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Λάθος κι εμένα οι προτάσεις μου, είχα την εντύπωση πως ήθελες από 2,2 μέτρα να προβάλεις και τώρα που ξανά είδα τα 1,2 τρόμαξα! Με 4,5 μέτρα απόσταση θέασης και 720p σου κάνει, αλλά λες ότι έχεις υπό κατασκευή σπίτι που θα μπει προβόλι οπότε εγώ στη θέση σου θα κοίταγα μελλοντικά, δηλαδή θα έπαιρνα τα μέτρα απ το υπό κατασκευή σπίτι και σε συννενόηση φυσικά με τη σύζυγο για την τοποθέτηση θα κοίταγα από τώρα για μηχανάκι με 1080p ανάλυση και στον παρόντα χώρο θα έκανα κάποιους συμβιβασμούς όσον αφορά το μέγεθος της εικόνας μέχρι να τοποθετηθεί στο νέο σπίτι.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Παιδιά νομίζω ότι έχετε μπερδέψει τον ermis1975 με εμένα (etien).
Στη δική μου περίπτωση θα είναι η αποσταση προβολής (στο "νέο" σπίτι) στα 1.2 μέτρα και η αποσταση θέασης στα 4.2 μέτρα και όχι του φίλου ermis1975.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οκ ναι εγώ μπερδεύτηκα είναι η αλήθεια, απ αυτούς τους τρεις λοιπόν που έβαλες εγώ προσωπικά θα προτιμούσα τον Optoma λόγω μεγαλύτερης διάρκειας της λάμπας και της πιο αθόρυβης λειτουργίας. Η έλλειψη ζουμ όμως είναι ένα θέμα όσον αφορά την τοποθέτηση, θα χρειαστεί χειρουργική ακρίβεια για να πέσεις ακριβώς στο κάδρο του πανιού.
 

ermis1975

New member
27 January 2010
83
Πράγματι εγω δεν εχω τόσα μέτρα, η χρήση θα ειναι σε δωμάτιο μικρό (γραφειο). Οπότε η τοποθέτηση που projetora μπορεί να "παιζει" 1-2μ μπορεί και λίγο περισσότερο. Και η θέαση θα ειναι στα 2 περίπου. Απλά δε ξέρω αν τελικά η σκέψη αυτή μπορεί να υλοποιηθεί με projector ή αν συμφέρει καλύτερα να πάρω καμια 50ρα full HD τώρα που έχουν πέσει οι τιμές.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Οκ ναι εγώ μπερδεύτηκα είναι η αλήθεια, απ αυτούς τους τρεις λοιπόν που έβαλες εγώ προσωπικά θα προτιμούσα τον Optoma λόγω μεγαλύτερης διάρκειας της λάμπας και της πιο αθόρυβης λειτουργίας. Η έλλειψη ζουμ όμως είναι ένα θέμα όσον αφορά την τοποθέτηση, θα χρειαστεί χειρουργική ακρίβεια για να πέσεις ακριβώς στο κάδρο του πανιού.

Αυτή η απάντηση είναι για εμένα νομίζω. Ναι σίγουρα, το τρέμω αυτό το σημείο. Επειδή τα χέρια μου "δεν πιάνουν" και τόσο, υπολογίζω ότι θα βάλω κάποιον "ειδικό" να το κάνει αυτό (με το αζημίωτο).
Νομίζω σωστό θα είναι να "βιδωθεί" πρώτα ο προβολέας στη σωστή/προβλεπόμενη θέση του και μετά να μπει ακριβώς εκεί που πρέπει και το πανί (ή το ανάποδο?)
Γνωρίζετε εσείς κάποιον που να κάνει αυτή τη δουλειά?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εξαρτάται, αν δεν πας σε πανί και "παίξεις" σε τοίχο είναι πιο εύκολα τα πράγματα, κρεμάς με όση ακρίβεια μπορείς το προβόλι εκεί που περίπου θες να παίξεις και μετά τον ανοίγεις και σημαδεύεις με χαρτοταινία το κάδρο που ρίχνει ο προτζέκτορας, τον κλείνεις κι αφού έχεις τη χαρτοταινία πιάνεις και το βάφεις. Αν είναι να κρεμαστεί θα πρέπει πρώτα να πάρεις τη βάση του έτσι ώστε όποιος έρθει να τον βάλει να μπορεί να κάνει τους υπολογισμούς αν και καλύτερα θα είναι να τους κάνεις εσύ κι απλά να σημαδέψεις που ακριβώς να γίνουν οι τρύπες για το κρέμασμα. Οπως και να χει πρέπει να αποφασίσεις πέραν της βάσης και για το πανί γιατί αυτό θα σου καθορίσει που θα κρεμαστεί κι ο προβολέας, μην αναγκαστείς αντί να το κολλήσεις στον τοίχο να το τραβήξεις για παράδειγμα μισό μέτρο μπροστά και φαίνεται άσχημα.
 

ermis1975

New member
27 January 2010
83
Επειδή εχω ενα prjectorα αρκετά παλιό (640χ480) 4/3 καμια 10ριά και χρόνια, εχω δοκιμάσει και πανί και τοίχο (αβαφο). Σε καμία περίπτωση δε μου άρεσε στο πανί. Ακόμα και σε τοίχο χωρίς ειδικό χρώμα πιστεύω οτι θα δείχνει καλύτερα.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλό θα ήταν λοιπόν να έδινες περισσότερες πληροφορίες, διαστάσεις χώρου, απόσταση θέασης, κάποιο πρόχειρο σχέδιο, φωτό, μπάτζετ συνολικό για προτζέκτορα - βάση - πανί (αν δεν καταλήξεις στον τοίχο) τι πηγές έχεις και τι ακριβώς χρήση θες να κάνεις για να έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Εξαρτάται, αν δεν πας σε πανί και "παίξεις" σε τοίχο είναι πιο εύκολα τα πράγματα, κρεμάς με όση ακρίβεια μπορείς το προβόλι εκεί που περίπου θες να παίξεις και μετά τον ανοίγεις και σημαδεύεις με χαρτοταινία το κάδρο που ρίχνει ο προτζέκτορας, τον κλείνεις κι αφού έχεις τη χαρτοταινία πιάνεις και το βάφεις. Αν είναι να κρεμαστεί θα πρέπει πρώτα να πάρεις τη βάση του έτσι ώστε όποιος έρθει να τον βάλει να μπορεί να κάνει τους υπολογισμούς αν και καλύτερα θα είναι να τους κάνεις εσύ κι απλά να σημαδέψεις που ακριβώς να γίνουν οι τρύπες για το κρέμασμα. Οπως και να χει πρέπει να αποφασίσεις πέραν της βάσης και για το πανί γιατί αυτό θα σου καθορίσει που θα κρεμαστεί κι ο προβολέας, μην αναγκαστείς αντί να το κολλήσεις στον τοίχο να το τραβήξεις για παράδειγμα μισό μέτρο μπροστά και φαίνεται άσχημα.

Η προβολή θα γινεται σε πανί που θα κατεβαίνει μπροστά από κατασκευή με γυψοσανίδα ραφιών/βιβλιοθήκης που θα φιλοξενούν και την τηλεόραση με τις πηγές, τον ενισχυτή, τα 3 μπροστινά ηχεία, το suwoofer etc.
Υπολογίζω ότι το πανί θα κατεβαίνει "γλείφοντας" την κατασκευή η οποία στο σημείο αυτό και μέχρι το ύψος που θα κατεβαίνει το πανί θα έχει βάθος περίπου 35-40 εκ.