Βάση πικάπ για όλους (Με χαμηλο ομως συντελεστη WAF)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Καλημέρα σε ολους.
Εδω και πολλά χρόνια εχω κανει μια απλουστατη κατασκευή που δεν εχω αλλάξει ποτέ, νομίζω είναι το μοναδικό πραγμα που δεν αλλαξα ποτε σε ολη την πορεια της ενασχολησης μου με το σπόρ.
Γράφω για τη βάση του πικάπ μου.
Για να μπουμε στο ψητό η σκεψη ειναι η εξής - εξάληψη των κραδασμών που επηρεάζουν τον ηχο του πικάπ μας.
Οσο στιβαρό κι αν είναι το ράκ μας πατάει στο πάτωμα εκει που μαζεύονται όλοι οι κραδασμοί απο την κινηση μας και τα περισότερα στατικά κύματα απο τα ηχεία μας.
Διαλέγουμε λοιπον ενα τόιχο (αν ειναι μπετό και οχι τούβλο ειναι καλύτερα), που να εχει μια κάποια απόσταση απο τα ήχεια μας (να μην ειναι ακριβως πίσω απο τα ηχεία). Αλφαδιάσουμε (το αλφαδι λειζερ ειναι οτι καλυτερο) και βάζουμε τις βάσεις στον τόιχο εγω εβαλα κατι σαν αυτό.
http://www.nossis.gr/thumb/phpThumb...bs_a184g_copy.jpg&w=985&h=600&far=C&bg=ffffff
Η απόσταση των βάσεων είναι ανάλογη με το πλατος του πικάπ μας.
Μετα εχουμε τις κοιλοδοκούς που υπάρχουν σε διάφορα πάχοι.
http://www.ckfinder.4ty.gr/userfiles/images/sub-menus/metallemporikitserea/26.jpg
Εγω δίαλεξα παραληλογραμης διατομής.
http://cdn.georgantas.gr/images/products/hollow_section/01.jpg
Αν θέλουμε μπορούμε να τη γεμίσουμε με άμμο η σκάγια αλλα η κατασκευή ειναι ετσι κι αλλιως τόσο στιβαρή που δεν εχει διαφορά.
Το μήκος που θα επιλέξουμε ειναι αναλογο με το ραφι και το πικαπ μας και την αποσταση που θελουμε απο τον τοίχο.
Ξέχασα να γράψω οτιμ υπάρχουν τάπες πλαστικές για καθε διατομή ωστε αν θελουμε να γεμίσουμε τη δοκο μας και να φάμε λιγοτερο ξύλο απο τη γυναίκα που γκρεμίζουμε πάλι το σπίτι.
Απο μετρο και πάνω η βάση θέλει γωνιες.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Έτσι για την Ιστορία ...Υπάρχουν βάσεις για πικάπ από επωνύμους κατασκευαστες που αναρτούνται στον τοίχο.

Βέβαια αν πιάνουν τα χέρια μας πολλά μπορούμε να κάνουμε ακόμη να επιλέξουμε το υλικό κατασκευής για τους κοιλοδοκούς γιατί όχι και αλουμίνιο για να προχωρήσουμε μετά στην διαδικασία της βαφής...Όμως αν το πικάπ μας εχει τα κιλά του θεωρώ αυτονόητο να μπουν αντιρίδες για να μπορεί να συγκρατήσει το βάρος.

Πάντως η συγκεκριμένη μέθοδος δουλεύει ...
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Έτσι για την Ιστορία ...Υπάρχουν βάσεις για πικάπ από επωνύμους κατασκευαστες που αναρτούνται στον τοίχο.

Βέβαια αν πιάνουν τα χέρια μας πολλά μπορούμε να κάνουμε ακόμη να επιλέξουμε το υλικό κατασκευής για τους κοιλοδοκούς γιατί όχι και αλουμίνιο για να προχωρήσουμε μετά στην διαδικασία της βαφής...Όμως αν το πικάπ μας εχει τα κιλά του θεωρώ αυτονόητο να μπουν αντιρίδες για να μπορεί να συγκρατήσει το βάρος.

Πάντως η συγκεκριμένη μέθοδος δουλεύει ...
Αν θες να φτάσεις κατι στα άκρα, ή αν θες να φτιάξεις κάτι ακριβώς στα μέτρα σου κάντο μόνος σου.
Η υπερβολή της κιλοδοκού εκανε πολλούς να γελάσουν στην αρχή, αλλα οταν ακουσαν το αποτέλεσμα αρχισαν τα κλάματα και τους τσακωμούς με τις συζύγους