13 Reasons Why [Netflix]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Σειρά:

  • Εξαιρετική

    Votes: 9 50.0%
  • Πολύ Καλή

    Votes: 4 22.2%
  • Καλή

    Votes: 4 22.2%
  • Μέτρια

    Votes: 1 5.6%
  • Κακή

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    18

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..

Imdb | Cinemode.gr


Πρώτο Teaser Απο Το «13 Reasons Why» Του Netflix

Απο Cinemode


Το Netflix κυκλοφόρησε το πρώτο teaser απο το «13 Reasons Why», την τηλεοπτική μεταφορά των βιβλίων του Jay Asher.

«Η ιστορία ακολουθεί τον Clay Jensen, ο οποίος επιστρέφοντας μια μέρα απο το σχολείο βρίσκει στο κατώφλι του σπιτιού του ένα μυστηριώδες κουτί με το όνομα του.
Μέσα στο κουτί βρίσκονται κασέτες που ηχογράφησε η Hannah Baker, η συμμαθήτρια του που αυτοκτόνησε δυο εβδομάδες πρίν.
Μέσα στις κασέτες η Hannah εξηγεί πως υπάρχουν 13 λόγοι για την αυτοκτονία της.
Είναι ο Clay ο ένας απο αυτούς? Αν ακούσει τις κασέτες θα μάθει πως δημιούργησε τη λίστα.»


Το σενάριο της σειράς έχει γράψει ο Brian Yorkey («Next to Normal»), ενώ την σκηνοθεσία και των δεκατριών επεισοδιών έχει αναλάβει ο Tom McCarthy («Spotlight»).

Πρωταγωνιστούν οι Dylan Minnette, Katherine Langford, Kate Walsh, Derek Luke, Brandon Flynn, Brain D’Arcy James,
Alisha Boe, Christian Navarro, Tommy Dorfman
και Justin Prentice.

Το «13 Reasons Why» θα διατεθεί μέσα απο το Netflix στις 31 Μαρτίου.

 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,090
Λιβαδειά
Re: 13 Reasons Why (2017, Netflix)

Ξεκίνησε σήμερα!

(απ' ότι βλέπω στο Netflix έχει ελληνικούς υπότιτλους )
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
Re: 13 Reasons Why (2017, Netflix)

13 Reasons Why Series Premiere Review: Compellingly Dark Teen Drama
http://screenrant.com/13-reasons-why-premiere-reviews-spoilers/

Νομίζω ότι θα αρέσει αρκετά.. 9.4/10 - 147 votes..
Έστω και από περιορισμένο κοινό..

http://www.metacritic.com/tv/13-reasons-why

Βασικά και γενικά μας ενδιαφέρει να πετυχαίνει και να πηγαίνει καλά το Netflix! ;)
Άμα κάνουμε όλοι συνδρομή θα έχει λεφτά να φτιάχνει καλές παραγωγές

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: 13 Reasons Why (2017, Netflix)

Μπήκε στα προσεχώς αλλά περιμένει και τις εντυπώσεις σας.
Βλέπω πάντως το Netflix να έχει μπει Full επίθεση.
 
Re: 13 Reasons Why (2017, Netflix)

Καλό φαίνεται. Να δούμε βέβαια που το πάει πρώτα, γιατί απ'τα δυο πρώτα επεισόδια είναι ορατός ο κίνδυνος να κυλήσει στα χωράφια της σαπουνόπερας. Πάντως μέχρι τώρα (αρχές του 3ου) δεν το κάνει.
 
Re: 13 Reasons Why (2017, Netflix)

Δεν έχω τελειώσει ακόμα (μου μένουν 2), αλλά δε μπορώ να σκεφτώ καμιά λογική με την οποία θα σήκωνε συνέχεια... Εκτός φυσικά αν γίνει σε στυλ True Detective ή Fargo, με την επόμενη σεζόν να μην έχει καμιά σχέση με την προηγούμενη.
 

b_bil2

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,451
Απάντηση: 13 Reasons Why (2017, Netflix)

πρωτο επεισόδιο σταματαω στα 30 λεπτα περιπου για να κοιμηθώ ( με νευρα ) και δεν καταλαβα τίποτα ακομα τη γινεται, δεν ειπα να μας τα πει ολα, αλλα τιποτα ρ αδερφε;
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: 13 Reasons Why (2017, Netflix)

Προσπαθώ να το τελειώσω για να πώ την τελευταία μου λέξη, αν και με κούρασε πιά.

Μια αγ@μητη σπασ@ρχίδω νεαρή που της φταίνε όλοι και όλα και πάει και αυτοκτονεί.Λες και όλοι οι νέοι στο Λύκειο δεν έχουν προβλήματα.

Ελεος δηλαδή !
 
Re: 13 Reasons Why (2017, Netflix)

Νομίζω έχασες τελείως το νόημα. Αλλά περί ορέξεως εννοείται δε μου πέφτει λόγος!

Η μικρή προφανώς και δεν ήταν νορμάλ, αλλά αυτό ισχύει για πολλούς ανθρώπους γύρω μας. Δεν είναι όλοι ούτε το ίδιοι δυνατοί ούτε το ίδιο ευέλικτοι μπροστά στα προβλήματα τους. Κάποιος που έχει ψυχολογία τέτοια ώστε να αποφασίζει να αυτοκτονήσει εκ των πραγμάτων βλέπει ως βουνά προβλήματα που κάποιος άλλος απλά θα αγνοούσε. Και είναι αυτοί οι άνθρωποι που έχουν ανάγκη τους γύρω τους, πολύ περισσότερο απ'τους δυνατούς. Νομίζω ότι ξεκάθαρα αυτό προβάλει η σειρά ως θέμα, το ότι από τους "13" ένας κατ'ουσίαν την οδήγησε αποφασιστικά στην αυτοκτονία, αλλά έστω και ένας από τους υπόλοιπους 12 θα μπορούσε να την έχει σώσει.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: 13 Reasons Why (2017, Netflix)

Ιάσωνα είπα οτι είναι καλογυρισμένη η σειρά και σε πληροφορώ οτι δεν έχασα κανένα νόημα.

Μάλιστα μου αρέσει που αναλύει μέχρι και την σεξουαλική ταυτότητα των εφήβων.

Απλά (για να πω την αμαρτία μου) είμαι στο 10ο επεισόδιο και δεν έχω δεί καμμία σοβαρή αιτία αυτοκτονίας.

Γι αυτό και έγραψα οτι θα πώ την τελευταία μου λέξη οταν ολοκληρώσω την σειρά.