Αγορά 60άρας TV

makisko

New member
9 June 2013
15
Γεια σας παιδιά ! ! !
Θέλω να πάρω τηλεόραση για το σαλόνι.
Η απόσταση είναι 4 μέτρα πάνω-κάτω.
Βλέπω ταινίες, αθλητικά και τις περισσότερες ώρες της ημέρας Nova.
Σκέφτομαι για 60" ίντσες (όχι πως θα με χάλαγε να ήταν και μεγαλύτερη, αλλά ξεφεύγουν πολύ οι τιμές).
Είμαι ανάμεσα στην Samsung UE60KS7000 (η οποία είναι με Sharp Panel, ενώ η 55άρα KS7000 και η 65άρα KS7000 είναι με Samsung Panel. Τελοσπάντων...)
και στην LG 60UH850V, αλλά το ψάχνω γενικότερα...
Με ενδιαφέρει η κίνηση και η ποιότητα της εικόνας όχι μόνο σε 4Κ, αλλά και σε High-Standard Definition, γιατί στο Nova που θα παίζει τις περισσότερες ώρες της ημέρας, δεν υπάρχει μεγαλύτερη ανάλυση.
Σας ευχαριστώ !!!!
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
το σκούρο μαύρο που θα πάρεις από την samsung δεν θα το πάρεις από την lg πάντως. Η samsung θεωρείται καλύτερη σε πολλά reviews.
Τα θετικά της LG είναι ο καλύτερος ήχος της και ότι και από γωνία η εικόνα παραμένει πολύ καλή.
Αν η LG ήταν φθηνότερη ίσως και να άξιζε, αλλά δε το βλέπω
 
Last edited:

makisko

New member
9 June 2013
15
Η θέαση από γωνία δεν με απασχολεί ιδιαίτερα.
Θέλω να πω πως κοιτάω και τις Sony, αλλά οι τιμές τους στις στις 65" ίντσες (60" δεν υπάρχουν) είναι απαγορευτικές, εκτός από την KD-65XD7505.
Θα ήθελα να πάρω Sony, τις θεωρώ ποιοτικότερες και η ήδη υπάρχουσα TV, Sony είναι (KDL-40W2000), αλλά για να πάρω Sony θα πρέπει να πέσω στις 55" ίντσες... (KD-55XD8505). Και δεν ξέρω αν αξίζει σε αυτή την κατηγορία και κάτι άλλο σε αυτή την τιμή, γιατί και πάλι είναι ακριβές οι Sony.
Μπέρδεμα...
Το bunget μου είναι 1.200 ευρώ πάνω-κάτω, αλλά αν το ζορίσω λίγο και και μάθω κάνα δυο ελιγμούς για να αποφύγω το ξύλο, μπορεί να φτάσω και στα 1.500 :furious3: (μόνο για 60" ή 65" ίντσες όμως τα 1.500).
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
να πας σε μαγαζιά και να μη κοιτάς μονο το ιντερνετ. εγώ εκεί χτύπησα πολύ καλή προσφορα πριν λίγους μηνες.
Ανετα βρισκεις 60 ιντσες στα 1500 ευρω. http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/161338-samsung-ue60ks7000
Αλλά και 65ρα λίγο πιο απλό μοντέλο: http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/162912-samsung-ue65ku6400
Υπάρχει και μια LG καπου στα 1100 στις 65 ιντσες αλλα με πιο χαμηλή ποιότητα εικόνας.
Οι 65 ιντσες ειναι ακριβες ακομα. 55 πχ εχουν παξει πολυ καλες προσφερες (full hd ομως) στα 600 ευρω. 65 ομως ακόμα και 1000ρικο κατι πολυ καλο δεν εχω δει ακομα.
 

ΘΑΝΑΣΗΣ Τ.

Established Member
19 June 2006
185
Μελισσια
Επειδη ψαχνω και εγω αυτο το καιρο για 65αρα, λαμβανοντας υποψη αυτα που ανεφερες για τη Sony, υπαρχει η KD-65XD7505 με καλες κριτικες (και καλη -συγκριτικα με αλλες- εικονα, συμφωνα με αυτα που ειδα σε διαφορα καταστηματα απο ενα στικακι που εβαζα και επαιζε) σε ονομαστικη τιμη 1599 ευρω (στο πλαισιο σου δινουν δωρο και μια action camera) η οποια με καποια 'πιεση' πεφτει στα 1500 που ζητας.
 

makisko

New member
9 June 2013
15
να πας σε μαγαζιά και να μη κοιτάς μονο το ιντερνετ. εγώ εκεί χτύπησα πολύ καλή προσφορα πριν λίγους μηνες.
Ανετα βρισκεις 60 ιντσες στα 1500 ευρω. http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/161338-samsung-ue60ks7000
Αλλά και 65ρα λίγο πιο απλό μοντέλο: http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/162912-samsung-ue65ku6400
Υπάρχει και μια LG καπου στα 1100 στις 65 ιντσες αλλα με πιο χαμηλή ποιότητα εικόνας.
Οι 65 ιντσες ειναι ακριβες ακομα. 55 πχ εχουν παξει πολυ καλες προσφερες (full hd ομως) στα 600 ευρω. 65 ομως ακόμα και 1000ρικο κατι πολυ καλο δεν εχω δει ακομα.

Την 60KS7000 την έχω στα υπ όψιν μου. Την UE65KU6400 όχι γιατί είναι με 60 Hz Panel. Κοιτάζω μόνο Panel στα 120 Hz.
Πηγαίνω σε καταστήματα και τις βλέπω από κοντά. Ακόμη δεν έχω πάει με στικάκι και δικά μου αρχεία για να τις τσεκάρω.
Λέω να πάω σε 4Κ γιατί δεν έχω σκοπό να αλλάξω τηλεόραση σύντομα. Αυτή που έχω, την έχω 10 χρόνια και όπως εξελίσσονται τα πράγματα στην Ελλάδα, δεν βλέπω να την αλλάζω σύντομα και αυτή που θα πάρω. Για αυτό κοιτάω να πάρω όσο γίνεται καλύτερη. Αλλιώς θα έπαιρνα μία Full HD με 600 ευρώ και με 120 Hz Panel.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Επειδη ψαχνω και εγω αυτο το καιρο για 65αρα, λαμβανοντας υποψη αυτα που ανεφερες για τη Sony, υπαρχει η KD-65XD7505 με καλες κριτικες (και καλη -συγκριτικα με αλλες- εικονα, συμφωνα με αυτα που ειδα σε διαφορα καταστηματα απο ενα στικακι που εβαζα και επαιζε) σε ονομαστικη τιμη 1599 ευρω (στο πλαισιο σου δινουν δωρο και μια action camera) η οποια με καποια 'πιεση' πεφτει στα 1500 που ζητας.

Και εγώ την έχω δει την συγκεκριμένη, αλλά δεν την έχω δει από κοντά και δεν ξέρω τι γίνεται...
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Γεια σας παιδιά ! ! !
Θέλω να πάρω τηλεόραση για το σαλόνι.
Η απόσταση είναι 4 μέτρα πάνω-κάτω.
Βλέπω ταινίες, αθλητικά και τις περισσότερες ώρες της ημέρας Nova.
Σκέφτομαι για 60" ίντσες (όχι πως θα με χάλαγε να ήταν και μεγαλύτερη, αλλά ξεφεύγουν πολύ οι τιμές).

Με ενδιαφέρει η κίνηση και η ποιότητα της εικόνας όχι μόνο σε 4Κ, αλλά και σε High-Standard Definition, γιατί στο Nova που θα παίζει τις περισσότερες ώρες της ημέρας, δεν υπάρχει μεγαλύτερη ανάλυση.
Σας ευχαριστώ !!!!

Πηγαίνω σε καταστήματα και τις βλέπω από κοντά. Ακόμη δεν έχω πάει με στικάκι και δικά μου αρχεία για να τις τσεκάρω.
Λέω να πάω σε 4Κ γιατί δεν έχω σκοπό να αλλάξω τηλεόραση σύντομα. Αυτή που έχω, την έχω 10 χρόνια και όπως εξελίσσονται τα πράγματα στην Ελλάδα, δεν βλέπω να την αλλάζω σύντομα και αυτή που θα πάρω. Για αυτό κοιτάω να πάρω όσο γίνεται καλύτερη. Αλλιώς θα έπαιρνα μία Full HD με 600 ευρώ και με 120 Hz Panel.

Τα λές και μόνος σου αλλά κολλάς στα "θέλω" σου.. Οσο και να θες, αν δεν υπάρχει στην αγορά vfm λύση για τις ανάγκες και το budget σου, καλή αγορά δεν μπορείς να κάνεις.

Με την απόσταση θέασης που έχεις και το υλικό που βλέπεις η 4Κ ανάλυση είναι περιττή. Δεν ξέρω τι θα γίνει στην χώρα τα επόμενα 5-6 χρόνια, αλλά σίγουρα τα επόμενα 2 δεν θα είναι εύκολα, οπότε το να δώσεις 1500 για μια 4Κ που δεν θα αξιοποιήσεις αντί να κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου με μια Samsung 60J6200 των 800, δεν είναι έξυπνη αγορά, είναι περιττό έξοδο. Σε 2-3 χρόνια οι OLED θα έχουν πλέον επικρατήσει οπότε όλες οι σημερινές LCD της κατηγορίας που κοιτάς θα δείχνουν σα φτωχός συγγενής μπροστά τους.!

Ψάξε αν θες ένα κατάστημα με όσο λιγότερο φωτισμό μπορείς να βρεις, πάρε το στικάκι σου και βάλτο και σε μια oled. Σήμερα έχουν τη διπλή τιμή αλλά σε λίγα χρόνια θα έχουν πέσει κοντά στο budget σου και τότε δεν θα έχει σημασια αν θα έχεις την FHD LCD ή την 4K LCD, θα έχεις μια παρωχημένη τηλεόραση..

Ο Νο1 παράγοντας στην ποιότητα θέασης μιας τηλεόρασης, είναι η αντίθεση της. Κατά καιρούς, οι εταιρίες που δεν έχουν καταφέρει να παράξουν τηλεοράσεις με υψηλό λόγο αντίθεσης, ξοδεύουν πολλά χρήματα σε ευθεία και γκρίζα διαφήμιση για να πείσουν τους καταναλωτές ότι άλλοι παράγοντες όπως το χρώμα, η φωτεινότητα κλπ είναι πολύ σημαντικοί και ότι πρέπει να επιλέξουν αυτές τις συσκευές. Μια τέτοια περίοδο διανύουμε και τώρα.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Μη ξεχνάμε ότι πριν λιγα χρονια με 800 ευρώ παίρναμε με το ζόρι καλή 42 ίντσες, και τώρα παίρνουμε 60 ίντσες.... Οι τιμές πέφτουν γρήγορα. Δε ξερω αν εχει νοημα η φραση δινω πολλα λεφτα τωρα σε τηλεοραση για επενδυση.
 

makisko

New member
9 June 2013
15
Καλησπέρα φίλε Ducksong
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.
Ψαχνοντας για την 60J6200 που είπες, έπεσα πάνω στην 55J6200 (549 ευρώ στο Πλαίσιο) και το σκέφτηκα πιο ψύχραιμα το όλο θέμα. Θα εξοικονομήσω 800-1000 ευρώ με μία λύση Full HD.
Θα συμφωνήσω μαζί σου όσον αφορά την άποψή σου για τις Oled...
Διαβάζοντας κάποια reviews για την J6200 και γενικά λίγο που το έψαξα, κοιτώντας πλέον και σε 55" ιντσες, είδα και την Sony 55W756C (619 ευρώ στο Media) και την Sony 55W808C (749 ευρώ στο Πλαίσιο).
Θα με ενδιέφερε η άποψή σου...
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Στις 2 Sony που αναφέρεις, η διαφορά είναι μόνο το 3D που έχει η W808C. Οπότε εσυ αποφασίζεις αν το θες.
Οι διαφορές μεταξύ Sony και Samsung σε εικόνα είναι μικρές. Δες τες και τις 2 απο κοντά και πάρε όποια σου αρέσει στο μάτι.
 

billzisia

New member
17 October 2014
26
Εγω παντως το καλοκαιρι (ιουλιος 2016) που αγορασα την samsung UE60J6200 (60 ιντσες,fhd,smart) στα 800 ευρω,ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος....
Eπισης ξεχασα να αναφερω,οτι βλεπω κατα 99% nova μονο!!!
 

jimmius

Established Member
18 November 2010
212
Εγω αγορασα 60ks7000 1260 ευρω black friday + 250 ευρω κουπονι samsung το οποιο ηρθε σε 6 εβδομαδες.

Οποτε 1010 μου βγηκε η τβ

Τι λεω για δειξω οτι υπαρχει περιθωριο και πιστευω το καλοκαιρι θα παιξει στο 1000ρικο η συγκεκριμενη

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος
 

makisko

New member
9 June 2013
15
Τελικά πήρα την Sony KDL-55W755C.
Προς το παρόν, αν εξαιρέσουμε την βάση της που προσωπικά την θεωρώ τελείως ψεύτικη, η τηλεόραση είναι μια χαρά.
+ Ποιότητα εικόνας και σε Digea και στο Nova και φυσικά σε Full HD από εξωτερική πηγή.
+ Πολύ καλή κίνηση.
+ Πολύ καλό μαύρο.
+ Ικανοποιητικά χρώματα.

- Ποιότητα κατασκευής.
- Τηλεκοντρόλ
- Βάση