Αγορα AKG και μονο...αλλα ποιο;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
καλησπερα στους μερακληδες του χωρου... μαζεψα καποια χρηματα για ακουστικα οχι κατι τρελο...γυρω στα 100ευρο και λεω να παρω καποιο ακουστικο...για το σπιτι.

Το σιγουρο ειναι οτι θελω μονο akg.Το γιατι; ειναι κολλημα τπτ αλλο.
σε αυτο το ευρος ειδα τα παραπανω που ειναι πολυ γνωστα σε οσους ασχολουνται και με πολυ καλα λογια.

1) akg k 240 studio
2) akg k 271 mkII

Ειμαι φαν του μπασου αλλα δεν ξερω εαν θα με κουραζουν τα 271. Επισης δεν ξερω εαν με ικανοποιει στα χαμηλα το 240 και ποσο θα χανει το 271 στην ποιοτητα στα μεσαια ψηλα. Οποτε μια γνωμη θα ηταν οτι πρεπει. Συνηθως ακουω ελληνικα και θα το οδηγησω με το ifi micro.

Ξερω καποιοι θα μου πειτε να τα δοκιμασω πρωτα....ομως πριν παω μια βοηθεια θα με βοηθουσε να καταλαβω και 2ον εαν ξερει καποιον κανενα μαγαζι στην αθηνα να τα ακουσω ας μου πει.

ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Όσο και αν θα σου φανεί περίεργο το 240 έχει περισσότερο χαμηλό από το 271.
Παρόλα αυτά και αν θυμάμαι καλά τα γούστα σου από κάτι άλλα νήματα που είχες ανοίξει
δεν πρόκειται να σου αρέσει κανένα από τα δύο.
Θα σου πρότεινα να στραφείς αλλού όπως σε Audio Technica ath m50X ή Sennheiser HD 451-461-471 HD202ii
και ίσως άλλα που μου διαφεύγουν γιατί δεν είμαι και πολύ του μπάσσου.
Τα υπόλοιπα μέλη θα σου κάνουν και άλλες προτάσεις,
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Deja vu
Tην έχουμε ξανακάνει αυτή τη συζήτηση εδώ μέχρι τη σελίδα 264

Εφόσον επιθυμείς για οποιοδήποτε λόγο αποκλειστικά Akg τότε οι επιλογές σου είναι συγκεκριμένες (αυτές οι δύο που έβαλες -και ασφαλείς επιλογές σύμφωνα με τους κατόχους τους που γράφουν στο φόρουμ)
Εαν θελήσεις να ανέβεις λίγο παραπάνω θα μπορούσες να δεις και τα Akg K550/K601/Q701/K701

Akg μπορεις να τα ακούσεις στο Bon studio (και καλό θα ήταν να τα ακούσεις πριν αγοράσεις για το θέμα του μπάσου και πως το εννοείς το είμαι φαν του μπάσου. Εννοείς ότι σου αρέσει το ελαφρώς τσιμπημένο-διασκεδαστικό μπάσο ή εννοείς ότι σου αρέσει το ουδέτερο-ρεαλιστικό-ποιοτικό μπάσο? όπως είπε και ο Πέτρος γνωρίζοντας τις προτιμήσεις σου από τα άλλα νήματα μάλλον προς το πρώτο τείνεις και τα Akg δεν είναι αυτού του χαρακτήρα αλλά του δεύτερου)

Anyway έχουμε πολούς κατόχους των ακουστικών που έβαλες και θα χαρούν να σε βοηθήσουν.
Μέχρι τότε μπορείς να ξαναρίξεις μια ματιά σε αυτά που είχαμε πει τότε, να δεις το νήμα των K240 και να ρίξεις μια ματιά και σε αυτό
Και καλύτερα από όλα αν τα καταφέρεις να ακούσεις κάτι και μόνος σου

Καλές ακροάσεις
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
πχ το philips fidelio μ αρεσει σαν ακουστικο στο θεμα του μπασου...το οποιο δεν κουραζει....αλλα δεν θελω να δωσω τοσα.εχω ακουσει και καποια φθηνα του στυλ 30-50 που το μπασο καλυπτει το μεσαιο ευρος και ειναι καπως σαν ηχορυπανση.αυτο θα ηθελα να αποφυγω.

ξερω οτι δεν προκειται να βρω ακριβως ιδιο ηχο με τα ιδια χρηματα αλλα στο περιπου κατι τετοιο αναζητω

τελος με τα audio technica εχω κακη εμπειρια μιας και τα εχω....και ειναι πολυ κοντα το ηχειο στο αυτι μου και με κουραζει μετα απο ωρα.τουλαχιστον ετσι το αντιλαμβανομαι μπορει να ειναι και η σχεδιασει ετσι.εχω τα ax1is
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Στις αγγελίες έχει Fidelio X2 σε καλή τιμή.
Επίσης τα ax1is είναι κατώτερα από τα ath-M40x και M50x.
Ψάξε να τα ακούσεις πιστεύω είναι αυτό που ψάχνεις.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
τα audio technina και αυτα στο bon studio θα τα ακουσω;

μπορεις να μου πεις και που ειναι η αγγελια;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Πόσο δύσκολο είναι να ψάξεις άραγε στις αγγελίες?
Τρέχουν 3 για τα ακουστικά που μιλάμε.
Δες τα π.μ σου.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Νίκο κάτω κάτω στην κατηγορία Μικρές αγγελίες ->Προσφορά->ΑV Accessories είναι γεμάτο με ακουστικά. Κυριολεκτικά ότι έχει αναφερθεί υπάρχει σε αγγελία. Κοίτα εκεί τις σελίδες και θα τα βρεις.
Δεν μπορούμε να σου δώσουμε άμεσο link ή να αναφερθούμε σε συγκεκριμένες αγγελίες (π.χ τα δίνει ο τάδε στα τόσα εύρω). Θεωρείται έμμεσο up και απαγορεύεται

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αν θυμάμαι καλά από την έκθεση audio technica μπορείς να ακούσεις στην Audigys και στο Videorythmos κάνε ένα τηλεφωνάκι να δεις τι έχει διαθέσιμο για ακροάση ο καθένας
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
σε ευχαριστω πολυ.και δεν ηταν δυσκολο να ψαξω απλα το av accessories μου εκανε για κατι αλλο.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
επανερχομαι και παλι...δυστυχως δεν μπορεσα να ακουσω πολλα ακουστικα. Καταφερα μονο το audio technica m50x να ακουσω το οποιο θυμιζε το ΑΧ1s που εχω και με κουραζε. Το ενιωθα πολυ κοντα στα αυτια μου σαν να με ενοχλει.