Q Acoustics & Dali, αναζήτηση κεντρικού;

JimmyT

New member
30 April 2008
23
Είμαι σε διαδικασία αναβάθμισης του Home Cinema. Είχα τα Logitech Z-5500 στο pre-out ενός Yamaha RX-V663.
Πήρα τα Q Acoustics 2050i 2ο χέρι αλλά ουσιαστικά καινούρια με εγγύηση κλπ, στη μισή τιμή. Βγάζουν πολύ καλό ήχο, ενώ αυτό που με εντυπωσίασε είναι πως ακούω τον ήχο με όλη τη λεπτομέρεια ακόμα και σε απίστευτα χαμηλές εντάσεις (με το μωρό να κοιμάται δίπλα). Με τα logitech, παρόλο που ήταν πιστοποιημένα THX, σε χαμηλές εντάσεις έχανες όλη τη λεπτομέρεια. Στο 80% του χρόνου μου, κάνω χρήση σε χαμηλές ή σε πολύ χαμηλές εντάσεις, απλά μ' αρέσει να ακούω σωστά. Τα Q Acoustics με κάλυψαν 100% στο κομμάτι αυτό.
Μετά βρήκα το sub Yamaha ns-sw700 περίπου στο 1/3 της τιμής, 2ο χέρι. Αυτό το πήρα για να καλύψω το υπόλοιπο ηχητικό φάσμα, και όχι για να σηκώνω τους γείτονες. Όταν οι άλλοι κοιμούνται το έχω κλειστό. Σε χαμηλές εντάσεις δεν με ικανοποίησε, προτιμώ το μπάσο των Q 2050i που θεωρητικά κατεβαίνει μέχρι τα 42hz περίπου. Σε πιο δυνατές ακροάσεις όμως, το yamaha προσφέρει πολλά.
Για surround αγόρασα τα Q Acoustics 3020, κυρίως επειδή είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος με τα 2050i.

Τώρα ψάχνω κεντρικό ηχείο διαλόγων. Σκέφτομαι το Q Acoustics 3090c για ηχητικό ταίριασμα (επειδή είναι ίδια μάρκα θεωρώ πως θα είναι πιο κοντά στα υπόλοιπα) και επειδή θα ακούγεται επίσης πολύ καλά σε χαμηλές εντάσεις. Σκέφτομαι όμως και το Dali Zensor Vokal επειδή έχει οδηγούς 5.25" ενώ τα Q 3090c έχουν μόνο 4" και ίσως να μην ταιριάζουν τόσο καλά με τα Q 2050i που έχουν 6.5". Κάπου είχα διαβάσει όμως πως τα Zensor ξεδιπλώνουν σε πιο ανεβασμένες εντάσεις. Αυτό που θέλω περισσότερο απ' όλα είναι να ταιριάξει ηχητικά το κεντρικό με τα 2 front. Τι προτείνετε;
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,742
ΑΘΗΝΑ
ο κανονας λεει τα 3 μπροστινα ιδια εταιρια,ιδια σειρα.
τωρα-πολυ πιθανο-και με την βοηθεια της ισοσταθμισης του av σου-να σου κατσει και το dali(το εχω αλλα με dali zensor 5 κυρια ηχεια)αλλα μπορει και να μην σου αρεσει το δεσιμο.
η αληθεια ειναι,οτι το Vokal ειναι πραγματι ενα "γεματο" κεντρικο ηχειο που κανει πολυ καλα την δουλεια του,αλλα προσωπικα θα πηγαινα στο δικο του για να μην μπω σε μπελαδες.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το σίγουρο είναι πως ηχητική ομοιομορφία δεν θα υπάρχει, εντελώς διαφορετική ταυτότητα οι δύο εταιρίες και προσωπικά για μένα το ταίριασμα των κυρίως ηχείων με το κεντρικό είναι το Α και το Ω στον οικιακό κινηματογράφο, τώρα για το μέγεθος των γούφερ δε νομίζω ότι παίζει τόσο ρόλο αφού υπάρχει το υπογούφερ για το οποίο δυσκολεύομαι να δεχτώ ότι δεν παίζει ικανοποιητικά σε χαμηλές εντάσεις και παίζουν καλύτερα τα ηχεία, εδώ κάτι άλλο συμβαίνει από πλευράς ρυθμίσεων, δηλαδή τι κάνεις τα βράδια δηλώνεις στον ενισχυτή ότι δεν υπάρχει υπογούφερ και η μπάντα του LFE πηγαίνει στα ηχεία κι είσαι και ικανοποιημένος; Κάτι δεν πάει καλά.
 

JimmyT

New member
30 April 2008
23
Οπότε καταλήγω στο Q3090c.
Για το sub, αυτό που εννοώ είναι πως αν έχω τα front δηλωμένα ως large, το sub κλειστό και την γενική ένταση στο -40db, ακούω όλο το soundtrack με διαλόγους μουσική κλπ σε ένταση ψιθύρου αλλά πεντακάθαρα, και μπορώ να διακρίνω καθαρά τις χαμηλές συχνότητες. Αν τα δηλώσω small, ανοίξω sub και παίξω με την έντασή του, ή θα είναι τόσο χαμηλά που δεν θα ακούγεται, ή αν το δυναμώσω λίγο θα ακούγεται πιο έντονο από το επίπεδο που θέλω. Ίσως να είναι τοποθετημένο λάθος και να μπουκώνει ο ήχος. Η μπορεί να φταίει το auto sense και να απενεργοποιεί τον ήχο. Σε φυσιολογικές ακροάσεις (απόγευμα, εκτός ώρας κοινής ησυχίας και με το μωρό να λείπει) παίζει καλά χωρίς μπούκωμα στις χαμηλές.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,418
Θεσσαλονίκη
Σε extremely χαμηλες εντάσεις τέτοια παράξενα δεν είναι να προκαλούν απορία. Η ισοστάθμιση γίνεται σε πολύ υψηλότερες εντάσεις και ουτως ή άλλως σε τέτοιες εντάσεις δεν είμαι καθόλου σίγουρος κατα ποσο ενα συστημα θα μπορούσε να παίξει πραγματικα σωστα. Ασχετου τιμής. Ή αν παιζει σωστα εκεί να παιζει σωστα και σε ρεαλιστικές εντάσεις. Μην το μπλεξω πολύ, ας το αφήσω στην ευαισθησία του τελικού σταδίου του sw.
Όπως όλοι, ακου όπως ακούς καλυτερα. Όταν με το καλό μεγαλώσει το μικρο εδώ είμαστε :)
Εχεις μπει στο twilight zone προς το παρόν.