Καθαρισμός ακουστικών

mr_element

New member
4 January 2013
10
Καλησπέρα,


αφού έψαξα σε διάφορα forum για σχετικές λύσεις αποφάσισα να δοκιμάσω τη γνώμη των ειδικών! Παιδιά να ενημερώσω πως είμαι gamer οπότε δε πρόκειται να ακούσετε από μένα για τις αξιόλογες μάρκες που ασχολείστε εσείς εδώ (Sennheiser, AKG κτλ.) απλά πιστεύω ότι το πρόβλημα μου είναι γενικής κατηγορίας (αφορά τον καθαρισμό - δεν είναι ακουστικό ή ποιοτικό) οπότε σίγουρα θα έχετε κάτι χρήσιμο να μου πείτε.


Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το πως μπορώ να καθαρίσω ένα ζευγάρι gaming headset της Logitech , το G633 συγκεκριμένα. Αυτό το headset έχει ένα (πάνινο) μαξιλαράκι κολημμένο εσωτερικά στο επάνω πλαστικό το οποίο αποτελεί τη "γέφυρα" που στηρίζει τα ακουστικά στο κεφάλι - για ευνόητους λόγους άνεσης κτλ.


Καθώς το χρησιμοποιώ για καθημερινή πηγή ήχου (δεν έχω ηχεία στο pc) 8-10 ώρες χρήση από πέρυσι που το αγόρασα - και καθώς όπως είναι φυσικό ένα ανθρώπινο σώμα δε γίνεται να βρίσκεται πάντα σε άριστη κατάσταση καθαριότητας, είναι φυσικό το συγκεκριμένο μη αποσπώμενο μαξιλαράκι στο οποίο αναφέρθηκα πιο πάνω να έχει κορεστεί πλέον με μια συσσωρευμένη λιπαρότητα.


Δεδομένου ότι δε μπορώ να το βγάλω (σε αντίθεση με τα μαξιλαράκια που είναι για τα αυτιά και βγαίνουν κανονικά - τα έχω πλύνει 2 φορές), ποιος λέτε είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος να το καθαρίσω? Κι όταν λέμε να το καθαρίσω επειδή είμαι και λίγο φρικιό με αυτά τα πράγματα - μιλάμε να το καθαρίσω καλά όχι να το τρίψω με λίγο βετεξάκι και νερό ας πούμε, γιατί αυτό μου δίνει την εντύπωση ότι απλά θα μουλιάσει την λαδίλα και δε θα φέρει ιδιαίτερο (αν όχι χειρότερο) αποτέλεσμα. Ψάχνω λύση επιπέδου "πλυσίματος" ή εναλλακτικά κάποιο χημικό, αν γνωρίζει κάποιος, που να είναι για τέτοιες περιπτώσεις.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Νομίζω ότι με μωρομάντιλα θα κάνεις μία χαρά την δουλειά σου... Έχουν ήπια καθαριστική βάση, που δεν θα προκαλέσει και τυχόν φθορές...

Sent from my Le 1 Pro using Tapatalk
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Σιγουρα δεν βγαινει ο βραχιονας μαζι με το μαξιλαρι ? Γιατι βλεπω πολλες βιδες στα πλαστικα πλαινα.Αν βγαινει το ριχνεις ολο σε μια λεκανη και του δινεις και καταλαβαινει.Αν δεν ειναι στην εγγυηση εγω θα το εκοβα, θα εφτιαχνα ενα αυτοσχεδιο ''μαξιλαρακι'' και θα το ειχα δεμενο με σκρατς στο πλαστικο.10 ωρες την ημερα ειναι πολυ , ποσο πια να το καθαρισεις με ενα σαπουνι και ενα βουρτσακι ? Οσο για το χημικο ναι μεν..αλλα μην σε πιασει και καμμια αλλεργια στο κεφαλι ,γιατι εχει και πορους αυτο,μεχρι να στεγνωσει εντελως..
 

mr_element

New member
4 January 2013
10
Σιγουρα δεν βγαινει ο βραχιονας μαζι με το μαξιλαρι ? Γιατι βλεπω πολλες βιδες στα πλαστικα πλαινα.Αν βγαινει το ριχνεις ολο σε μια λεκανη και του δινεις και καταλαβαινει.Αν δεν ειναι στην εγγυηση εγω θα το εκοβα, θα εφτιαχνα ενα αυτοσχεδιο ''μαξιλαρακι'' και θα το ειχα δεμενο με σκρατς στο πλαστικο.10 ωρες την ημερα ειναι πολυ , ποσο πια να το καθαρισεις με ενα σαπουνι και ενα βουρτσακι ? Οσο για το χημικο ναι μεν..αλλα μην σε πιασει και καμμια αλλεργια στο κεφαλι ,γιατι εχει και πορους αυτο,μεχρι να στεγνωσει εντελως..

Είναι σχετικά καινούριο ακόμα και δεδομένου ότι το χρυσοπλήρωσα (για τα δεδομένα gaming-headset) φοβάμαι να παίξω με βίδες και κοπίδια σε πρώτη φάση. Εννοείται δε σνομπάρω τη λύση - αν χρειαστεί ως ύστατη λύση θα το κάνω (κλίνω προς το ξεβίδωμα μάλλον). Αλλά μιλώντας για χημικό, έχεις κάτι υπόψιν σου, πέρα από τα μωρομάντηλα που ανέφερε ο φίλος από πάνω και τον ευχαριστώ κι αυτόν πολύ εννοείται!

Φιλικά.