Επιλογή Ηχείων-Ενισχυτή για δωμάτιο

dkampa-7

New member
28 January 2017
6
Καλησπέρα σε όλους!

Σαν νέο μέλος του φόρουμ και χωρίς να έχω αρκετές γνώσεις πάνω στο χώρο της μουσικής θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας ώστε να κάνω την καλύτερη επιλογή ηχείων - ενισχυτή.

Αρχικά για να βοηθήσω και εσάς με τις απαραίτητες πληροφορίες το όλο σύστημα θα μπει σε δωμάτιο 12τμ. Η κυριά πηγή που θα παίζει θα είναι από λαπτοπ και το είδος της μουσικής που ακούω είναι DeepHouse-House (Μουσικές παραγωγών όπως CjJeff, JuniorPappa, AgentGregκλπ). Το διαθέσιμο Budget 500-700 ευρώ.

Αυτά που έχω αγοράσει εγώ από μόνος μου μέχρι στιγμής είναι καλώδιο ηχείων 2χ.2,50 καθώς και χρυσό καλώδιό καρφί σε RCA. Επίσης τα ηχεία θα μπούνε ψηλά σε βάση για τοίχο γιατί έχω περάσει τα καλώδιο σε σωλήνα μέσα από το τοίχο σε αναμονή (έκανα πρόσφατα ανακαίνιση το δωμάτιο).

Όσο αναφορά προτάσεις που είχα από φιλαράκια από συζητήσεις που έγιναν μου πρότειναν τα Klipsch RP-150Mή RP-160. Από ενισχυτή δεν μου έκαναν κάποια συγκεκριμένη πρόταση ίσως κάτι σε Yamaha που να έχει έξοδο για woofer optical κλπ καθώς και να έχει και ενσωματωμένο DAC για να μην χάνω από την ‛’κακή’’ κάρτα ήχου του λαπτοτ καθώς και από την RCA σύνδεση όπως μου ανέφεραν συγκεκραμένα. Σαν εξτρα πληροφορια θα ηθελα να μου πειτε αν θα χρεαστει και καποιο Woofer να αγορασω.


Ακούω τις προτάσεις σας!


Ευχαριστώ.
 
Last edited:

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Τι διαστάσεις εχει το δωμάτιο;
Τις βάσεις τις έχεις ήδη τοποθετήσει;Σε τις ύψος και σε τι απόσταση μεταξύ τους αν ναι;

Η μουσική που ακούς ζητάει πολυ καλό χαμηλο. Θέλεις δηλαδή και χώρο που να το αντέχει και μετά κατάλληλο σύστημα που να στο δίνει.
Φυσικά οταν λέμε χαμηλο δεν εννοούμε εκείνο το μονότονο μπβββ-μπβββ που σκεπάζει τα πάντα,μιλάμε για δυνατό,διακριτό και ισορροπημένο.
 

dkampa-7

New member
28 January 2017
6

Καλησπερα!

Τα Dali Zensor μου τα προτεινε και το φιλαρακι μου απλα μου ειπε καλυτερα τα klipsch λογο οτι εχουν καλυτερο Sensitivity και πιο χαμηλο Frequency Range για την μουσικη που ακουω.

Συγνωμη αν σας ζαλιζω με απαντησεις του στυλ μου ειπαν μου προτειναν κλπ αλλα εχω ελαχιστες γνωσεις οποτε οτι ακουω λεω και εγω με την σειρα μου. Ευχαριστω.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Τι διαστάσεις εχει το δωμάτιο;
Τις βάσεις τις έχεις ήδη τοποθετήσει;Σε τις ύψος και σε τι απόσταση μεταξύ τους αν ναι;

Η μουσική που ακούς ζητάει πολυ καλό χαμηλο. Θέλεις δηλαδή και χώρο που να το αντέχει και μετά κατάλληλο σύστημα που να στο δίνει.
Φυσικά οταν λέμε χαμηλο δεν εννοούμε εκείνο το μονότονο μπβββ-μπβββ που σκεπάζει τα πάντα,μιλάμε για δυνατό,διακριτό και ισορροπημένο.

Καλησπερα και σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου sokmav!

Λοιπον οι πληροφοριες που θελεις ειναι οι εξης:
1) Διαστασεις δωματιου 3.32χ3.32
2) Καλωδιο ετσι οπως βγαινει απο την σωληνα (εχω αφησει και καποιους ποντους εξτρα καλωδιο γιατι δεν ηξερα τι ηχεια και ποσο μεγαλα θα ειναι) με το δαπεδο 2.19
3) αποσταση καλωδιου μεταξυ τους (σωληνα με σωληνα δηλαδη) 2.83.
4) Βαση δεν εχω αγορασει ακομα διοιτι δεν ξερω τι ηχεια θα παρω ακομα.

Σας επισυνυπτα και μια φωτογραφια του δωματιου για να εχετε ετσι μια πληρη εικονα.

http://imageshack.com/a/img922/858/gQ1xg3.jpg
http://imageshack.com/a/img922/5837/ObDIs4.jpg
 

koupa

AVClub Enthusiast
25 January 2014
1,111
Χωρίς να τα έχω ακούσει εγώ ψήνομαι για τα YAMAHA ΝΧ-Ν500. Είναι ενεργά ηχεία και έχουν πάνω USB DAC και όλα τα καλούδια όπως BT και WiFi. Ξεκινάνε από τα 660 .
 

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Re: Απάντηση: Επιλογή Ηχείων-Ενισχυτή για δωμάτιο

Χωρίς να τα έχω ακούσει εγώ ψήνομαι για τα YAMAHA ΝΧ-Ν500. Είναι ενεργά ηχεία και έχουν πάνω USB DAC και όλα τα καλούδια όπως BT και WiFi. Ξεκινάνε από τα 660 .

Εχε υπ'οψην σου οτι τα NX-500 χαρακτηριζονται σαν near field monitors αρα πρεπει να λαβεις πολυ σοβαρα που θα τα στησεις στον χωρο σου και που θα καθεσαι να ακους μουσικη πριν τα παρεις..
Χωρις να ειμαι ειδικος αλλα στην περιπτωση του dkampa εγω προσωπικα δεν θα επελεγα τα yamaha για τον χωρο του,ειδικα βλεποντας στις φωτο που θελει να τα στησει..
 

koupa

AVClub Enthusiast
25 January 2014
1,111
Βλέπω ότι ο χώρος του είναι πολύ μικρός και δε νομίζω να έχει και πολλές θέσεις καθίσματος. Αν ήταν σαλόνι τότε ναι. Αν και δεν ξέρω για τον ήχο. Ίσως να μη του ταιριάζει λόγω ακουσμάτων.
 

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Χωρις να εχω ακουσει τα Yamaha αλλα ως κατοχος near field monitors μπορω να σου πω οτι εαν δεν τα τοποθετησεις ακριβως οπως πρεπει και δεν καθεσαι στην κεφαλη του τριγωνου που πρεπει να δημιουργηθει εχεις χασει ενα παρα πολυ μεγαλο ποσοστο απο αυτο που μπορουν να σου δωσουν (στερεοφωνικη εικονα,χαμηλες συχνοτητες κτλ) ειδικα σε χωρο ο οποιος δεν εχει και καποιο στοιχειωδη acoustic treatment.
Και απ'οσο γνωριζω ειναι απαγορευτικο να τοποθετησεις monitors τοσο ψηλα προς το ταβανι που απ'οτι ειδα θελει να τα βαλει..
Εαν κανω λαθος οι πιο εμπειροι μπορουν να με διορθωσουν!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Και μονο πως το δωμάτιο εχει δυο ακριβώς ίδιες διαστάσεις ζορίζει πολυ τα πράγματα.

Με 3.30 αποστάσεις τα 2.20 που αφησες θα ηταν οκ απο τα πλάγια,το πρόβλημα ομως ειναι πως αναγκαστικά θα κολλήσουν στον τοίχο πίσω τους ενισχύοντας τα προβληματα...

Στην θέση σου θα σκεφτόμουν nearfield με τρίγωνο το πολυ 1.5 μ. και παλι θα ηταν δύσκολα τα πράγματα οταν ανεβαίνουν οι εντάσεις.
Η άλλη λύση θα ηταν να φροντίζεις ακουστικά τον χώρο με μπάσο παγίδες,κλπ.

Μην παρεξηγηθώ,τα λέω ώστε το όποιο ποσό δαπανήσεις να πιάσει τόπο..
 

dkampa-7

New member
28 January 2017
6
παιδες σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!

Δεν καταλαβαινω τιποτα ομως δυστηχως...τα yamaha που ειπαν τα παιδια δεν θα πρεπει να ανεβασω ρευμα πανω? το βλεπω λιγο δυσκολο... Εννοειται δεν θελω να πανε χαμενα τα χρηματα τα οποια θα διαθεσω γιαυτο εξαλλου ρωτησα και εσας εδω που εχω δει απο αλλα ποστ παιδων οτι εχετε παρα πολλες γνωσεις σχετικα με τον ηχο. Στο δια ταυτα ομως, τι μπορω να κανω? ειναι καταδικασμενο το ολο project λετε?
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Μικρά ενεργά near field monitors όπως είπε και ο sokmav. Για να μπορέσεις να ελατωσεις όσο περισσότερο μπορείς το παράγοντα χώρου στην εξίσωση. Δες και σε Adam, KRK, Fostex
 

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Επειδη τυχαινει να εχω ΚRK,εγω θα σε αποτρεψω να καταφυγεις σε αυτα εαν δεν ντυσεις το δωματιο με μπασοπαγιδες κτλ. και δεν τα στησεις ακριβως οπως πρεπει γιατι πολυ απλα δεν θα τα ευχαριστηθεις.
Εγω τα εχω πανω στο γραφειο και εχω σχηματισει τριγωνο 1 μετρου και ετσι και μετακινησω την καρεκλα μου εστω μερικους ποντους δεξια.αριστερα η και πισω τοτε παιρνουν δρομο και ακουγονται χαλια.
Σε δωματιο σαν το δικο σου περιπου με επιπλα μεσα και χωρις μπασοπαγιδες κτλ,μονο αφρωδη αντικραδασμικα εχω.
Και απο την στιγμη που ακους house,επειδη τυχαινει ξανα να ακουω και εγω αν και ειμαι πιο πολυ fan της τεκνο θα σου πω οτι ενα sub woofer θα σου λειψει τρελα εαν καταληξεις σε monitor!!
 
Last edited:

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,753
Βόλος
Δεν σχολίασε κανένας ότι τα καλώδια των ηχείων βγαίνουν 2,19m από το πάτωμα; Για να έχεις σωστή απόκριση πρέπει το τουίτερ στο ηχείο να είναι στο ύψος του αφτιού. Αν τα βάλεις τόσο ψηλά, τα πρίμα θα πάνε περίπατο. Εκτός αν βάλεις και του τουίτερ από κάτω και δώσεις μεγάλη κλίση.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Επιλογή Ηχείων-Ενισχυτή για δωμάτιο

Δεν σχολίασε κανένας ότι τα καλώδια των ηχείων βγαίνουν 2,19m από το πάτωμα; Για να έχεις σωστή απόκριση πρέπει το τουίτερ στο ηχείο να είναι στο ύψος του αφτιού. Αν τα βάλεις τόσο ψηλά, τα πρίμα θα πάνε περίπατο. Εκτός αν βάλεις και του τουίτερ από κάτω και δώσεις μεγάλη κλίση.

Πολύ σωστά.
Γαμώτο,μου την δίνει το γεγονός πως είναι όλα ήδη έτοιμα και δεν μου κάνει καρδιά να φέρω την καταστροφή...
Η αλήθεια όμως είναι πως όλα είναι πολύ πιο ψηλά από ότι θα έπρεπε.
Αγαπητέ φίλε,ακόμα και η τιβί θα κουράσει εκεί ψηλά,φαντάσου πως οι υπότιτλοι πρέπει να είναι στο ύψος των ματιών για να είναι οκ,χώρια που χαραμίζεις το μέγεθός της όσο την απομακρύνεις.
Εδώ βέβαια λέμε για τον ήχο,οπότε...

Καταδικασμένο δεν είναι τίποτα πάντως,απλώς θα πρέπει να βρούμε τον βέλτιστο συμβιβασμό.
 

dkampa-7

New member
28 January 2017
6
παιδες η tv ειναι απο το εδαφος 1.25! ποσο πιο χαμηλα δηλαδη? εχω και ενα κρεαβατι πισω στην ευθεια!

Εχω μπερδευτει...νομιζα οτι θα ηταν πιο ευκολο αλλα το feedback που παιρνω απο εσας ειναι οτι ο ηχος τελικα ειναι επιστημη!
θελω παντως να παιζουν καλα γιατι εδικα deep house μουσικη μπορω να ακουω ολη μερα! δεν την βαριεμαι ποτε σκεφτειτε (για οσους ειναι απο Αθηνα) το Dybbuk ειναι το 2ρο σπιτι μου! Οποτε θελω κατι που να ριχνει "ξυλο" αλλα να παιζει και σωστα οπως ειπε σε προηγουμενο ποστ ο φιλος sokmav. Οσο για την κλιση στα ηχεια σιγορου θα μπουν με βασεις με κλιση προς τα κατω αν το λεω καλα. Επισης πιτευω οτι το sub woofer ειναι απαραιτητο σε τετοιου ειδους μουσικη οπως η house rnb κλπ...
 

dkampa-7

New member
28 January 2017
6
Λοιπον εχω βρει αυτα εδω οπου θα μπουν μαζι με βασεις με κλιση προς τα κατω και οσο το δυνατον πιο κοντα στην τηλεοραση.

Yamaha R-N301
Yamaha YST-SW012 η Yamaha YST-SW030
Dali Zensor 3 η Klipsch R-15M

πως τα βλεπετε αυτα σαν επιλογες??
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
344
ροδος
θα σου ελεγα να μην βιαστεις με το sub . νομιζω οτι τα zenzor3 θα ειναι μεγαλα για το δωματιο σου.
 

dkampa-7

New member
28 January 2017
6
Λοιπόν παίδες τελικά πήρα τα klipsch Rp160m μαζί με τον yamaha r301!

Θα ήθελα να ρωτήσω τα ηχεία ιδανικά πόσα εκατοστά απόσταση θα πρέπει να έχουν από τον τοίχο στα πλάγια καθώς και από το δοκάρι από πάνω τους? Επίσης έχω πάρει καλώδιο 2χ2,5 και είναι σχεδόν 6m θα έχω πρόβλημα? Ακούω ότι θα ήταν ίσως καλύτερα για 2x4.

Ευχαριστώ.