Windows vs Android tv boxes/media players

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Μιας και αρκετός κόσμος-και εγώ-είμαστε σε αναζήτηση media player,ίσως κάποιος/κάποιοι να μπορούσαν να γράψουν 2 λόγια για τα υπέρ και κατά των 2 συστημάτων αλλά και τις διαφορές τους.
Π.χ., σε ποιό από τα 2 συστήματα παίζει καλύτερα το Kodi,το WiFi κτλ.
Ευχαριστώ πολύ.
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
Το θεμα ειναι οτι βρισκεις android player ακομα και με 40 ευρω (τα γνωστα ιντερνετομαγαζα),αλλα windows player με τουλαχιστον 150 ευρω. Αρα η συγκριση εχει νοημα απο ενα σημειο και μετα. Αν ξεπερασει κανεις την αγορα λειτουργικου (δεν ξερω βεβαια αν μπορει κανεις να βρει windows 10 με αλλο τροπο.......βλεπετε δεν ειπα την κακια λεξη),τοτε για μενα ειναι προτιμοτερο να στησει κανεις εναν υπολογιστη σε ενα μικρο κουτι (οχι nuc ομως,ειναι πανακριβα),ακομα και με καποιον φτηνο AMD και θα ειναι μια χαρα (οχι για 4κ και τετοια ομως). Σκεφτομουν και εγω να παρω android player και πανω απο 5 φορες εχω ακυρωσει παραγγελια στα παρα ενα,με ολα αυτα που διαβαζω με τα προβληματα τους.Μεχρι να βγαλω ακρη, βαζω το λαπτοπ διπλα στην τηλεοραση,συνδεω και το ασυρματο χειριστηριο και ειμαι μια χαρα (και μαλλον με βλεπω ετσι για πολυ καιρο).
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Κι εγώ με το laptop βολεύομαι μέχρι σήμερα και έχω ακριβώς το ίδιο δίλημμα μ´εσένα.
Άνοιξα το thread μπας και μπορέσω να καταλάβω τι διαφορές υπάρχουν.Για ποιό λόγο δηλαδή να προτιμήσει ο υποψήφιος αγοραστής το ένα ή το άλλο λειτουργικό.
Ο παράγοντας τιμή έχει νόημα,μέχρι όμως ένα σημείο,αφού υπάρχουν android tv boxes στην ίδια ή και ακριβότερη τιμή από ένα Windows HTPC.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Νομίζω ότι οι ανάγκες και οι προτιμήσεις του καθενός, θα τον οδηγήσουν σε αυτό που του ταιριάζει καλύτερα... π.χ. εγώ την έχω καταβρεί με τα raspberry μου, ούτε win, ούτε android... (έχω δοκιμάσει και αυτά φυσικά)

οπότε τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, τι θα βλέπεις, πόσα θες να δώσεις, που θα το συνδέσεις, τι ήχο και που/πως θες να περάσεις, κλπ...
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Πρακτικά θέλω να αντικαταστήσω πλήρως οτι κάνω στο laptop.Να βλέπω ταινίες από KODI,να σερφάρω μέσω chrome,να ελέγχω το gmail μου και να κατεβάζω από τόρεντ αποθηκεύοντάς τα στη συνέχεια σε εξωτερικό σκληρό.
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Σε ένα HTPC με Windows 10, έχεις το "κόστος" συντήρησης. Πότε updates, πότε major νέα έκδοση (μια φορά τον χρόνο) κλπ. Γενικώς θέλει να αφιερώνεις περισσότερο χρόνο. Επίσης, για να πεις ότι καλύπτεσαι πλήρως, θέλεις NUC. Με τα φθηνά Atom μηχανάκια, στα βαριά αρχεία η CPU πάει ψηλά, δεν έχεις passthrough αν συνδέσεις ενισχυτή κλπ. Σε android, αν πάρεις κάτι καλό, θα έχεις και passthrough, και χαμηλή χρήση CPU, και καλύτερο gaming ενώ δεν θα χρειάζεται να αφιερώνεις πολύ χρόνο. Μπορείς επίσης να πάρεις ένα τελευταίας γενιάς android κάτω από 100 όπως πχ αυτό (σε presale)

http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_608910.html

Το android έχει ευκολία. Αν κάποιος έχει τα χρήματα, παίρνει NUC. Αλλιώς αν με έβαζες να διαλέξω μεταξύ atom wintel box και android, θα πήγαινα στο δεύτερο. Βέβαια τα android boxes έχουν μια ζωή 2-3 ετών και αυτά από καλή εταιρεία που τα υποστηρίζει. Ούτως ή άλλως βέβαια, κι ένα atom μηχάνημα, στον ίδιο χρόνο θα σέρνεται.
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Εξαρτάται τι θέλει ο καθένας.
Καταρχήν τα windows δεν θέλουν σχεδόν καμία συντήρηση. Ενημερώσεις κάνουν μόνα τους. Ενα restart σου ζητάνε όταν τελειώσουν. Το NUC που έχω και θα κλείσει 2 χρόνια σε λίγο και στα Win8 και στα Win10 ελάχιστα με ενόχλησε (το καλοκαιρινό update πήρε παραπάνω χρόνο αλλά δεν έκανα τίποτα, μόνο του έγινε).
Οσον αφορά τα Atom μηχανάκια, έχω tablet με Atom εδώ κ 2 χρονιά και παίζει τα πάντα άψογα μέχρι 1080p, κάθε είδους αρχείο εκτός HEVC. Αν κάποιος το θέλει μέχρι 1080p είναι άψογα, είτε με Kodi είτε με MPC-HC. Πλήρως αναβαθμίσιμο για χρόνια (η απουσία firmware με ταυτόχρονη παρουσία Win το εγγυάται αυτό).
Αν θες 4K και passthrough τότε πας σε ένα NUC λίγο πιο ακριβό.
Σε κάθε περίπτωση αποφεύγεις android box των 20 έως 70-80 ευρώ). Αν είναι δώσε κάτι παραπάνω να πάρεις καλό κ με υποστήριξη και κάπως καλύτερη κατασκευή.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Windows vs Android tv boxes/media players

Πρακτικά θέλω να αντικαταστήσω πλήρως οτι κάνω στο laptop.Να βλέπω ταινίες από KODI,να σερφάρω μέσω chrome,να ελέγχω το gmail μου και να κατεβάζω από τόρεντ αποθηκεύοντάς τα στη συνέχεια σε εξωτερικό σκληρό.

γενικα, θεωρω οτι οι λυσεις ειναι δυο
α. media player (σε οτι μορφη μπορει να ειναι αυτο) + nas/server κτλπ
β. υπολογιστης που τα κανει ολα

Αν θελεις και web browsing τοτε κλινεις πολυ προς το β. Θεωρητικα θα μπορουσες να τα κανεις και με ενα δυνατο android box, αλλα δεν εχω ακουσει κανενας να κατεβαζει τορρεντ εκει (αν και θεωρητικα υπαρχει η δυνατοτητα). Αν και τα nuc ειναι φοβερα μηχανηματα, νομιζω οτι εσυ χρειαζεσαι ενα πιο ολοκληρωμενο pc, ωστε να εχει και επαρκεις θεσεις για σκληρους για να εκτελει και χρεη nas. Για τη χρηση που θες, θα πηγαινα σε κατι στημενο γυρω απο τις καινουριες motherboard με apollo lake, π.χ. http://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes.html?keyphrase=j3455, ή ακομη καλυτερα την j4205 που εχουν και καταναλωση χωμα, οποτε μπορει καλλιστα το μηχανημα να μενει ανοιχτο 24/7. Θελει λιγο παραπανω ψαξιμο αν ενδιαφερεσαι για h265 και 4k, γιατι δεν γνωριζω αν τα υποστηριζουν.

Προσωπικα βρισκομαι στη λυση nvidia shield tv + server και το browsing γινεται σε laptop ή κινητο. Η λυση ομως raspberry pi + server ειναι επισης εξαιρετικη, φτανει να μην σε ενδιαφερει το hd audio passthrough και το h265. H πιο ακριβη και ευκολη λυση ειναι το nuc + server.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

 

newlynx

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,195
Από το 2008 είχα στήσει HTPC το οποίο απαίτησε αρκετή δουλειά για να το αυτοματοποιήσω αλλά ήμουν πολύ ικανοποιημένος. Θέλει μεράκι και μια σχετική γνώση αλλά χτίζεις κάτι με αντοχή στο χρόνο.
Καθώς όμως άρχισε να παλιώνει και λόγω 4K κάμερας είχα την ανάγκη για αλλαγή οπότε και :
α. Έστησα πέρυσι NAS server
β. Πήρα πριν λίγες μέρες ένα Xiaomi Mi Box ως media player.

Δεν έχω πια υπομονή και χρόνο για παραμετροποιήσεις (αν και το NAS απαίτησε μια προσπάθεια) οπότε επέλεξα κάτι πιο γρήγορο στο στήσιμο. Ο χρόνος θα δείξει την αξία των επιλογών μου.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Δηλαδή αν δεν μπορείς να κατεβάσεις κάτι από torrent-δεν υπάρχουν τα πάντα στο Kodi- και δεν μπορείς να σερφάρεις,τι να το κάνεις το Android?
Mόνο και μόνο για το Kodi?
Aν είναι μόνο γι´αυτό,μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου και με ενα tv box των 25 ευρώ.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: Windows vs Android tv boxes/media players

Δηλαδή αν δεν μπορείς να κατεβάσεις κάτι από torrent-δεν υπάρχουν τα πάντα στο Kodi- και δεν μπορείς να σερφάρεις,τι να το κάνεις το Android?
Mόνο και μόνο για το Kodi?
Aν είναι μόνο γι´αυτό,μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου και με ενα tv box των 25 ευρώ.

ποιος σου είπε ότι δεν μπορείς?
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Δεν είναι το ίδιο εύχρηστο όπως σε Windows.
Γενικά το GUI των (full) windows είναι έτη φωτός μπροστά από τα android.
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,590
.....Οσον αφορά τα Atom μηχανάκια, έχω tablet με Atom εδώ κ 2 χρονιά και παίζει τα πάντα άψογα μέχρι 1080p, κάθε είδους αρχείο εκτός HEVC. Αν κάποιος το θέλει μέχρι 1080p είναι άψογα, είτε με Kodi είτε με MPC-HC. Πλήρως αναβαθμίσιμο για χρόνια (η απουσία firmware με ταυτόχρονη παρουσία Win το εγγυάται αυτό).
Αν θες 4K και passthrough τότε πας σε ένα NUC λίγο πιο ακριβό.
Σε κάθε περίπτωση αποφεύγεις android box των 20 έως 70-80 ευρώ). Αν είναι δώσε κάτι παραπάνω να πάρεις καλό κ με υποστήριξη και κάπως καλύτερη κατασκευή.

Εδώ που λέει ότι ο Atom x5-Ζ8300 υποστηρίζει 4Κ δεν είναι αλήθεια; ή δεν κατάλαβα καλά εγώ; (στην παράγραφο graphics)
http://www.notebookcheck.net/Intel-Atom-x5-Z8300-SoC.146643.0.html
"The GPU also supports 4K/H.265 video acceleration."
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Εξαρτάται τι θέλει ο καθένας.
Καταρχήν τα windows δεν θέλουν σχεδόν καμία συντήρηση. Ενημερώσεις κάνουν μόνα τους. Ενα restart σου ζητάνε όταν τελειώσουν. Το NUC που έχω και θα κλείσει 2 χρόνια σε λίγο και στα Win8 και στα Win10 ελάχιστα με ενόχλησε (το καλοκαιρινό update πήρε παραπάνω χρόνο αλλά δεν έκανα τίποτα, μόνο του έγινε).
Οσον αφορά τα Atom μηχανάκια, έχω tablet με Atom εδώ κ 2 χρονιά και παίζει τα πάντα άψογα μέχρι 1080p, κάθε είδους αρχείο εκτός HEVC. Αν κάποιος το θέλει μέχρι 1080p είναι άψογα, είτε με Kodi είτε με MPC-HC. Πλήρως αναβαθμίσιμο για χρόνια (η απουσία firmware με ταυτόχρονη παρουσία Win το εγγυάται αυτό).
Αν θες 4K και passthrough τότε πας σε ένα NUC λίγο πιο ακριβό.
Σε κάθε περίπτωση αποφεύγεις android box των 20 έως 70-80 ευρώ). Αν είναι δώσε κάτι παραπάνω να πάρεις καλό κ με υποστήριξη και κάπως καλύτερη κατασκευή.

Ασφαλώς και θέλουν συντήρηση. Ειδικά όταν δεν έχουν package manager. Αν έχεις εγκαταστήσει 10 applications, πρέπει να τα αναβαθμίσεις όλα manually. Πρόσφατα, στο laptop μου με Windows 10, αρνούνταν να περάσει το τελευταίο monthly update. Τελικά έπρεπε να το ψάξω, να κατεβάσω manually το update και να το εγκαταστήσω. Για major updates, δεν το συζητάμε καν. Σε μηχανάνια με 32GB eMMC, πρέπει να καθαρίσεις μέχρι και το τελευταίο KB για να περαστεί και αυτό αν και αν ελεήσει. Στο pipo X7 που είχα, στην αναβάθμιση σε 1511 αποτύγχανε συνέχεια. Και τελικά μετά από 7 ημέρες διαπίστωσα πως η SD κάρτα που είχα δημιουργούσε πρόβλημα. Με το που την έβγαλα, πέρασε η 1511. Μιλάμε για απίστευτα πράγματα. Ειδικά με τα 10, πρέπει να έχεις όρεξη για ψάξιμο και πολύ υπομονή.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Windows vs Android tv boxes/media players

Το είπε έμμεσα ο Avpap στο post 8 λίγο πιό πάνω.
Κατάλαβες κάτι διαφορετικό από αυτό που έγραψα! Έγραψα μάλιστα ότι"υπάρχει η δυνατότητα"!!
Θυμάμαι συζήτηση με τον @leo06 στο νήμα του shield για στήσιμο sickrage, couch potato με add-ons πάνω στο Kodi. Πραγματικά δεν ξέρω κανέναν που να το έχει κάνει, αν και έχει ενδιαφέρον λόγω της χαμηλής κατανάλωσης.

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Εδώ που λέει ότι ο Atom x5-Ζ8300 υποστηρίζει 4Κ δεν είναι αλήθεια; ή δεν κατάλαβα καλά εγώ; (στην παράγραφο graphics)
http://www.notebookcheck.net/Intel-Atom-x5-Z8300-SoC.146643.0.html
"The GPU also supports 4K/H.265 video acceleration."

Βασικά μιλούσα για συνδυασμό και των 2, δηλαδή 4K και passthrough hd audio. Θεωρητικά θα πρέπει να υποστηρίζει και passthrough (τουλάχιστον DTS, DD) αλλά θέλει λίγο ψάξιμο αν όντως το κάνει με τους υπάρχοντες drivers για Windows.

Ασφαλώς και θέλουν συντήρηση. Ειδικά όταν δεν έχουν package manager. Αν έχεις εγκαταστήσει 10 applications, πρέπει να τα αναβαθμίσεις όλα manually. Πρόσφατα, στο laptop μου με Windows 10, αρνούνταν να περάσει το τελευταίο monthly update. Τελικά έπρεπε να το ψάξω, να κατεβάσω manually το update και να το εγκαταστήσω. Για major updates, δεν το συζητάμε καν. Σε μηχανάνια με 32GB eMMC, πρέπει να καθαρίσεις μέχρι και το τελευταίο KB για να περαστεί και αυτό αν και αν ελεήσει. Στο pipo X7 που είχα, στην αναβάθμιση σε 1511 αποτύγχανε συνέχεια. Και τελικά μετά από 7 ημέρες διαπίστωσα πως η SD κάρτα που είχα δημιουργούσε πρόβλημα. Με το που την έβγαλα, πέρασε η 1511. Μιλάμε για απίστευτα πράγματα. Ειδικά με τα 10, πρέπει να έχεις όρεξη για ψάξιμο και πολύ υπομονή.

Βασικά αν έχεις NUC για media player δεν έχεις καν 10 applications. Εγώ έχω στημένα, MPC-HC σκέτο, MPC-HC με madvr, LAV filters, Kodi και μTorrent. Παράλληλα ένας Chrome για το browsing και ένα 7-zip για τυχόν αποσυμπιέσεις αρχείων.
Η Intel έχει driver update utility, τα Windows 10 κάνουν μόνα τους (έχω 3 μηχανάκια με αυτά, κανένα δε με ενόχλησε ιδιαίτερα στα Windows updates, μόνο restart), ο Chrome μόνος του, το 7-zip δεν χρειάζεται, το μTorrent έχεις την παλιά καλή 2.2.1 Build 25110 και δεν την αλλάζεις ΠΟΤΕ και η ζωή συνεχίζεται.
Εντάξει δε λέω ότι όλα γίνονται αυτόματα αλλά αν αφιερώσεις 1 ώρα το κάθε 1-2 μήνες έχεις κάνει ότι αναβαθμίσεις θες. Δεν χρειάζονται και όλες κάθε φορά μην νομίζεις. BIOS, Graphics Card τα πιο σημαντικά.
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Windows vs Android tv boxes/media players

Κι εγώ με το laptop βολεύομαι μέχρι σήμερα και έχω ακριβώς το ίδιο δίλημμα μ´εσένα.
Άνοιξα το thread μπας και μπορέσω να καταλάβω τι διαφορές υπάρχουν.Για ποιό λόγο δηλαδή να προτιμήσει ο υποψήφιος αγοραστής το ένα ή το άλλο λειτουργικό.
Ο παράγοντας τιμή έχει νόημα,μέχρι όμως ένα σημείο,αφού υπάρχουν android tv boxes στην ίδια ή και ακριβότερη τιμή από ένα Windows HTPC.

Ο παράγοντας " κόστος κτήσης" είναι καθοριστικός.
Μπορεί να μας "επιβάλλει" να απομυθοποιήσουμε ωφέλη ή να θριαμβολογήσουμε σε συμβιβαστικές λεπτομέρειες.
Το laptop βολεύει. (εάν είσαι μόνος σου.)
Αν έχεις οικογένεια όμως, εξαρτώνται όλοι από την διάθεσή σου να το παραχωρήσεις.

Εγώ π.χ. έχω ένα NUC , ένα NVidia Shield και διάφορα κατά καιρούς Media players.
Γιατί? Γιατί θέλω να έχω πολλαπλές δυνατότητες στην αναπαραγωγή των αρχείων μου σε διαφορετικές συνθήκες και ανάγκες.
Άρα, πρώτα καθορίζουμε τις ανάγκες μας ή τις επιθυμίες μας και την δυνατότητά μας να τις καλύψουμε και μετά αποφασίζουμε.
Τα δυνατά windows based μηχανήματα, έχουν περισσότερες δυνατότητες παραμετροποίησης και αναβάθμισης. Λειτουργούν σαν πολυμηχάνημα ψυχαγωγίας ας πούμε.
Τα καλά Android έχουν δυνατότητες αλλά όχι τόσες επιλογές σύνθεσης δυνατοτήτων, ούτε αναβάθμισης.
Τα καλά Media players (Sigma based π.χ.) είναι optimized by default. Ότι αγοράσεις, έχεις. Κι ότι έχεις στο δίνει to firmware. (σε video και audio)
Αρα ισχύει σε όλα :
1)Πόσα χρήματα μπορώ να διαθέσω
2)Τι θέλω και γιατί το θέλω
3) Χρυσή τομή των 2 παραπάνω.