Όλη η αλήθεια για τους Genesis σε μια φράση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2009
3,594
94-sing-street.jpg


Μια πολύ καλή ταινία, που όμως μόλις έχασε την θέση της στην κατηγορία του κινηματογράφου, γιατί συμπυκνώνει σε μια φράση όλη την αλήθεια για τους Genesis.
Δικαιωματικά λοιπόν στην Μουσική μας Κατηγορία!!

"She looks amazing, she’s world class"

"Have you kissed her yet?"

"Oh, no!!"

"Why?"

"She’s a year older than me and she’s got a boy friend, he’s like a fully grown man, he’s got a car"

"How do you know he’s her boyfriend?"

"She pulled in to his car, playing music loud, that kinda thing"

"What was he listening?"

"Genesis"

"He will not be a problem"

"Truly?"

"Trust me!! No woman can truly love a man who listens to Phil Collins"


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Από το 01:50 έως το 02:01

https://www.youtube.com/watch?v=861FRueLsuo
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Υπάρχουν Genesis και Genesis .... σαν ευφυολόγημα καλό, αλλά μέχρι εκεί ...

άσε που πιθανότατα ο σεναριογράφος να αγνοεί τα βασικά για το γκρουπ ...
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
.
μια ταινιουλα για ρομαντικους νεους εμεις δυστηχως μεγαλωσαμε
απο εναν σκηνοθετη της εφηβικης μπαλαντας ( μεχρι εκει μπορει βλ το Once )
για genesis δεν γνωριζω δεν εχω αποψη
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Μαλλον υποτιμα τις γυναικες ο σκηνοθετης, παρα εχει να κανει με τους Genesis...τα μεγαθηρια της απολυτης μουσικης ταυτοχρονα του νου και των ψευδαισθησεων.

Oταν ακους ενα The Lamb Lies Down on Broadway η ενα Selling England by the pound δεν ειναι απλα ακροαση, ειναι μυστικ(ιστικ)η εμπειρια, και ως τετοια μοιραζεται και δεν κανει διαφοροποιησεις φυλου.
 
17 June 2009
3,594
Γλιτώστε με από την ταλαιπωρία να κάνω multi quote, δεν το ξέρω κι όλας πως γίνεται...:chinese:

One for all, λοιπόν :ernaehrung004:

Η απλοϊκή ταινιούλα ταμάμ για αυτούς που βόλεψαν τα νεανικά πάθη τους και τη ορμή των θέλω τους κάπου ανάμεσα σε έναν διθέσιο, έναν τριθέσιο και μια εντοιχισμένη κουζίνα.
Οι Genesis παίζει να είναι χειρότεροι κι από τους Moody Blues, τουλάχιστον αυτοί είχαν κι ένα κομμάτι στο οποίο ένα πάθος αχνοφαινόταν.
Γλυκανάλατη μουσική ιδανικό σάουντρακ για τον Τιτανικό, μόνο που τότε ήταν η χρονιά της Celine. Μόνο μυστικιστική εμπειρία δεν ε'ιναι το TLLDoB. Αντιθέτως είναι τόσο κατάφορα Floyd-ish, Tull-ish και ένα αυτί πιό έμπειρο από το δικό μου θα τσίμπαγε κι άλλα τόσα -ish...

Βεβαίως και είναι αφορισμός, και σαν τέτοιος, ναι, υποτιμά τις γυναίκες. Γιατί σίγουρα κάποιες γυναίκες θα έχουν υποκύψει στη γοητεία κάποιου που τις βγάζει βόλτα με roadster και ακούει Genesis στη διαπασών.

But then, I could quote Ray....:love:
 
14 December 2006
4,265
Γλιτώστε με από την ταλαιπωρία να κάνω multi quote, δεν το ξέρω κι όλας πως γίνεται...:chinese:

One for all, λοιπόν :ernaehrung004:

Η απλοϊκή ταινιούλα ταμάμ για αυτούς που βόλεψαν τα νεανικά πάθη τους και τη ορμή των θέλω τους κάπου ανάμεσα σε έναν διθέσιο, έναν τριθέσιο και μια εντοιχισμένη κουζίνα.
Οι Genesis παίζει να είναι χειρότεροι κι από τους Moody Blues, τουλάχιστον αυτοί είχαν κι ένα κομμάτι στο οποίο ένα πάθος αχνοφαινόταν.
Γλυκανάλατη μουσική ιδανικό σάουντρακ για τον Τιτανικό, μόνο που τότε ήταν η χρονιά της Celine. Μόνο μυστικιστική εμπειρία δεν ε'ιναι το TLLDoB. Αντιθέτως είναι τόσο κατάφορα Floyd-ish, Tull-ish και ένα αυτί πιό έμπειρο από το δικό μου θα τσίμπαγε κι άλλα τόσα -ish...

Βεβαίως και είναι αφορισμός, και σαν τέτοιος, ναι, υποτιμά τις γυναίκες. Γιατί σίγουρα κάποιες γυναίκες θα έχουν υποκύψει στη γοητεία κάποιου που τις βγάζει βόλτα με roadster και ακούει Genesis στη διαπασών.

But then, I could quote Ray....:love:

Μου θύμισες δυο ιστορίες με το thread

Η πρώτη που ήμουν σε ένα δισκάδικο και ήταν μέσα ένας τύπος γύρω στα 55 πολύ elegant φάση, κουστούμι γάντια σοφιστικέ άλλα αυστηρό ύφος καλοδιατηρημενος με σηκωμένο φρειδι, και γύρω από αυτόν πέντε έξι παλαιοροκαδες στυλ κοτσίδα τζιν και τέτοια ....σκεφτόμουν πως η φάση μυρίζει μπαρούτι και δεν είχα άδικο. Ήμουν στο ράφι Sun Ra εγώ και ο καλοδιατηρημενος ακριβώς δίπλα είχε σαρώσει όλα τα blue note της περιόδου 65-68. Πετάγεται ένας τύπος που έψαχνε κάτι χαρντ 70ς ροκιές και λέει στον τύπο που είχε το μαγαζί παιξε κάτι καλό! Μπήκε λοιπόν κάτι και γυρίζει ο καλοδιατηρημενος με ύφος μεταξύ απορίας και αηδίας και με ρωτάει " Αυτό που ακούμε τώρα είναι το κάτι κάλο που ζήτησε ο χαρντροκάς? Genesis δεν είναι? Πόσο άθλιοι μπορεί αν είναι αυτοί ρε παιδί μου:flipout::flipout::flipout:?Δεν πήρα θέση αλλά γέλαγα δυο μέρες με το ύφος των υπολοίπων στο μαγαζί και με το γεγονός πως ο τύπος όταν έβρισε τους genesis Είχε θεατρικό attiitude, ήταν μονόλογος προκείμενου να τον ακούσει όλο το μαγαζί...:a0210:


Η άλλη είναι πριν δυο χρόνια στο fb ο Ζουγρής(ο γνωστός) πραγματοποιησε ποστ σύμφωνα με το οποίο αποφάσισε πως οι Genesis είναι καλύτεροι από τους Floyd!!!!επειδή τα μέλη είχαν εμπορική επιτυχία στις προσωπικές τους καριέρες! Έγινε το έλα να δεις! Θα ψάξω να βρω σχόλια και θα στα στείλω! δεν θα σου μείνει άντερο.Πάντως έμενα με διέγραψαν από την συζήτηση ως ανάγωγο άσχετο και εμπαθή επειδή είπα πως στο 2014 η ερώτηση ποιοι είναι καλύτεροι Genesis ή floyd ι ισοδυναμεί με το Κλαουδάτος η Μινιόν :flipout::flipout::flipout:?

Άσε που το ποστ ήταν εξαρχής λάθος δηλαδή! δεν υπάρχει κανένα επιχείρημα κριτήριο ή οτιδήποτε βάση του οποίου μπορεί να συμπεράνει κάποιος πως οι Genesis είναι καλύτεροι...
Δεν υφίσταται καν το ερώτημα δηλαδή...
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
E στο ραφι με sun ra δεν ηταν ο καλοδιατηρημενος ; Τι περιμενες να πει.

Κατα τ'αλλα οι Genesis καλυτερα να μην ακουγονται σε αυτοκινητο. Τουλαχιστον οχι απο τον οδηγο... Η μουσικη τους και τα λογια τους εχουν τετοια συμπυκνωμενη εμπνευση που καταλαμβανους πολυδιαστατους μηχανισμους στις θαλαμες του εγκεφαλου.
Οποτε καλο ειναι να αφηθουν μερικες συναψεις και για την οδηγηση.



--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Στο Μπατακλαν καποτε....

 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
αφορισμοί και αφέλειες .....ατάκτως εριμμένα...

όποιος μου βρεί κάτι που να μπορεί να κάτσει δίπλα στα foxtrot, nursery, selling & lamb
κερδίζει εκ κασιτέρου σφυρηλατηθέν ωρολόγιον....
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
για τους όψιμους ακροατές (ή ώριμους που τους διέφυγαν διότι είχαν αλλού το μυαλό τους) υπάρχουν ευτυχώς πολύ ενδιαφέρουσες συνεντεύξεις των μελών (συμπεριλαμβανομένου του Gabriel) όπου κάνουν αυτοκριτική και εξηγούν πως και γιατί φτιάχτηκαν τα παραπάνω αριστουργηματικά albums, τι κάνανε σωστό και τι λάθος.
μεταξύ άλλων, αναφέρονται τα προβλήματα που οδήγησαν στην αποχώρηση του Gabriel, οι προβληματισμοί τους για την πολυπλοκότητα της μουσικής, του πυκνού νοηματικά στίχου, των οραμάτων για το δύσκολο lamb και όλες τις αποφάσεις που οδήγησαν τελικά σε κατασκευή επιτυχιών για τις μάζες.

βέβαια απαιτείται καλή γνώση αγγλικής, αυτοσυγκέντρωση σχεδόν (διότι οι προφορές αλλάζουν), χρόνο (κάθε άλμπουμ κρατάει πάνω από μισή-μία ώρα) και όρεξη για γνώση και όχι ξεπέτα.

υπάρχουν επίσης και μινι doc από τους γνωστούς παλιούς δισκοκριτικούς της εποχής πχ Bob Welch κ.α.
 
17 June 2006
14,350
όποιος μου βρεί κάτι που να μπορεί να κάτσει δίπλα στα foxtrot, nursery, selling & lamb
κερδίζει εκ κασιτέρου σφυρηλατηθέν ωρολόγιον....


ευκολάκι:


1971 (Nursery)
Sticky Fingers, Who's Next, Imagine, L.A. Woman, Led Zeppelin IV, Crazy Horse, Rainbow Bridge, There's A Riot Going On, Nilsson Schmilsson

1972 (Foxtrot)
Exile On Main Street, Can't Buy A Thrill, Sail Away, Henry The Human Fly, Ege Bamyasi, Talking Book

1973 (Selling ...)
Countdown To Ecstasy, Innervisions, Quadrophenia, Derek & the Dominos In Concert, Paris 1919, Time Fades Away, Future Days

1974 (Lamb...)
Pretzel Logic, Here Come The Warm Jets, Red, Fear, Soon Over Babaluma, 461 Ocean Boulevard, Billion Dollar Babies, Fulfillingness' First Finale


:elefant:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
ευκολάκι:


1971 (Nursery)
Sticky Fingers, Who's Next, Imagine, L.A. Woman, Led Zeppelin IV, Crazy Horse, Rainbow Bridge, There's A Riot Going On, Nilsson Schmilsson

1972 (Foxtrot)
Exile On Main Street, Can't Buy A Thrill, Sail Away, Henry The Human Fly, Ege Bamyasi, Talking Book

1973 (Selling ...)
Countdown To Ecstasy, Innervisions, Quadrophenia, Derek & the Dominos In Concert, Paris 1919, Time Fades Away, Future Days

1974 (Lamb...)
Pretzel Logic, Here Come The Warm Jets, Red, Fear, Soon Over Babaluma, 461 Ocean Boulevard, Billion Dollar Babies, Fulfillingness' First Finale


:elefant:

άρα λες αυτά που λεω
το καθένα είναι μέσα στα 5-10 της εποχής του.
και δεν κακίζω κανένα.

άλλα τα μήλα, άλλα τα πορτοκάλια και άλλα τα σανγκουίνια.


(καλά γιατί κάθε φορά πρέπει να υπάρχει ένα can, ένα steely, ένα stones ένας Clapton και ένας Stevie? )

για άλλη μια φορά γίνεται απόπειρα να συγκριθούν διαφορετικά ωραία πράγματα όταν μπαίνει μέσα ο παράγων de gustibus.

Οι genesis του Gabriel ήταν καλύτεροι και χειρότεροι μεταξύ ίσων ή έστω μεγάλων μεταξύ 1971-1974.
Για αυτό και οι χρονιές αυτές δεν ξαναγίνονται.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
και θα ήμουν ίσως πιο αδιάφορος, αλλά τα έχω φρέσκα γιατί τα είδα την προηγούμενη εβδομάδα
Οι genesis ήταν ένας ακρογωνιαίος λίθος των 71-74.
Όπως εννοείται οι yes, οι ELP, οι Greenslade και τόσοι άλλοι.
και μεταξύ μας....
από τα παραπάνω
πετάω γρήγορα, διότι δεν στέκονται δίπλα τους, τα imagine, rainbow bridge, riot, sailaway, henry, μπάμιες, talking book, (εννοείται)το 1919, warm jets, babaluma, και (εννοείται) fulfillingness.

είδες?
you're short listed !

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Γιατί αυτοί -και μόνο...- κράτησαν ψηλά τις σημαίες μας :ernaehrung004:

κολοκύθια.
οι can μόνο εν μέρει, οι stones εντάξει στο απυρόβλητο (και μπούρδες να γράφανε που ΓΡΑΨΑΝΕ έχουν φίλο το παλάτι), το ίδιο και ο ξενέρωτος θεός, έκανε δυό δίσκους άντε τρεις... κι αυτά...αναμασήματα....
ο δε Stevie innervisions άντε και songs

αλλά είπαμε, όσοι κοίταζαν αλλού, και από δίπλα πέρναγαν ονόματα...ΟΚ.
δεν θα αναγκάσουμε κανέναν να μάθει new tricks τώρα...
 
17 June 2006
14,350
είδες?
you're short listed !

Kαλά.
Genesis, Greenslade και Yes δεν τους μέτρησα: δεν είναι δικοί μου.
Δώσε το ωρολόγιο στον runner-up.
Hτανε σαν να ληστεύω παγκάρι :ernaehrung004:

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

κολοκύθια.

Αυτά, τα λένε αυτοί που βλέπουν το δέντρο και χάνουν το δάσος.
Οι κύριοι που παραθέτεις είναι πασπαρτού: θα μπορούσαν να παίξουν οτιδήποτε.
Εγώ μιλάω για rock. Που για να το παίξεις υπάρχει ένα προαπαιτούμενο.
Το οποίο οι κύριοι δεν το είχαν.

Κρατάει χρόνια αυτή η κόντρα. Carole King; ή Laura Nyro;

:Banane0:
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
ευκολάκι:


1971 (Nursery)
Sticky Fingers, Who's Next, Imagine, L.A. Woman, Led Zeppelin IV, Crazy Horse, Rainbow Bridge, There's A Riot Going On, Nilsson Schmilsson

1972 (Foxtrot)
Exile On Main Street, Can't Buy A Thrill, Sail Away, Henry The Human Fly, Ege Bamyasi, Talking Book

1973 (Selling ...)
Countdown To Ecstasy, Innervisions, Quadrophenia, Derek & the Dominos In Concert, Paris 1919, Time Fades Away, Future Days

1974 (Lamb...)
Pretzel Logic, Here Come The Warm Jets, Red, Fear, Soon Over Babaluma, 461 Ocean Boulevard, Billion Dollar Babies, Fulfillingness' First Finale


:elefant:

Και λίγους έγραψες, π.χ. στο 1971 μπαίνει χωρίς να "ιδρώσει" καθόλου ο "Jack Johnson"...εκτός εαν παραμείνουμε αυστηρά στο rock.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Κατ´αρχάς ευχαριστώ την Κάλλη για το νήμα. Αγνοούσα το θέμα.
Αν και δεν με βοηθούν τα αγγλικά μου, μπορώ να καταλάβω (νομίζω δηλαδή) ότι αντιμετωπίζει το θέμα Genesis πολύ γενικά. Δεν θα σχολιάσω τα περί Phil Collins αφού δεν ήταν από την αρχή, παίζει από το άλμπουμ "Nursery Crime" και μετά. Και βέβαια για τα φωνητικά και σαφώς για τη δεξιοτεχνία του στα drums μια χαρά ήταν. Μέχρι εκεί όμως. GENESIS είναι η πεντάδα που ολοκλήρωσε ή τερμάτισε (δεν ξέρω) την πορεία της με το "The Lamb Lies Down On Broadway".
Με εξαίρεση το "A Trick of the Taill" που θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω σαν ένα στοίχημα με τον εαυτό τους περισσότερο αξιολογώντας τα νέα δεδομένα (χωρίς τον Gabriel) η μετέπειτα δουλειά τους χαρακτηρίζεται από τραγουδάκια συμπαθητικά και μη. Με εντυπωσιακές συναυλίες όπου τον κύριο λόγο τον είχαν τα επί Gabriel εποχής έργα τους.
Κρίμα που δεν μπορώ να καταλάβω συνεντεύξεις των ιδίων, όπως αναφέρει πιο πάνω ο φίλος supersonic. Ξέρω, χάνω πολλά.
Τέλος, δεν μπορώ να συγκρίνω κανένα από τα τεράστια ονόματα που αναφέρθηκαν πιο πάνω. Όλοι αυτοί, έβαλαν το λιθαράκι τους στη μουσική μου παιδεία. Άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο. Οι Genesis ανήκουν δεύτερους.

Υ.Γ. Είναι υπέροχη η αίσθηση να παίζεις κάποιο από τα θέματά τους. Σε οποιοδήποτε όργανο.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Όλη η αλήθεια για τους Genesis σε μια φράση

πετάω γρήγορα, διότι δεν στέκονται δίπλα τους... riot

Aυτο ιδιαιτερα που να σταθει.Ειναι μιλια...ψηλοτερα.:afro:
Αλλα μπορω να καταλαβω γιατι το πετας.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
να ξεκαθαρίσω κανα δυό πραγματάκια....
μπορεί η op να ξεκίνησε ένα θέμα σχετικά με ένα φιλμάκι που μέσα στην βλακεία του σκηνοθέτη, σεναριογράφου ή έστω ανθρώπου που το συνέλαβε, ισοπεδώνει τα πάντα, εξισώνοντας τους πρώϊμους και ολοκληρωμένους genesis του Gabriel (εποχής Gabriel σημαίνει αυτό) με τους πολύ ύστερους και κατοπινούς (then there were three) και ακόμα χειρότερα με την προσωπική καριέρα του Collins.
Που επαναλαμβάνω δεν είναι το ίδιο πράγμα.
Αλλωστε με πονηριά ο διάλογος ενώ αναφέρεται στον Collins, ταυτίζει το όνομα με τους genesis...

Oi genesis ήταν ένα κολοσσιαίο συγκρότημα της εποχής από άποψης, συνθετικής ικανότητας (Tony Banks), σκηνικής παρουσίας και θεματολογίας (Gabriel) και μουσικής αρτιότητας (Rutherford, Collins, Hackett - οι άλλοι ήδη αναφέρθηκαν).
Χάραξαν ανεξίτηλα με το στίγμα τους το πρώτο μισό των σεβεντις, ένω αργότερα στο δεύτερο μισό σάρωσαν τα ταμεία και από εμπορικής άποψης...που ΔΕΝ καταλαβαίνω γιατί αυτό είναι κακό, όταν πχ οι Stones με χαμηλοτάτου επιπέδου δίσκους και μισθοφόρους εκτελεστές σπάσανε τα ταμεία στα 80, 90 00ς.
Επίσης δεν καταλαβαίνω με ποιανού ανθρώπου λογική μπορεί ποτέ να θελήσει κάποιος να συγκρίνει αυτό που έβγαζαν οι genesis με το ροκ (ναιιιι αυτό το καθαρό και αμόλυντο που το βρώμισαν με την στάμπα του Prog) και φυσικά κατ επέκταση και με το ροκ γιατί όχι, των pistols, clash, ramones και δεν ξέρω ποιών άλλων τυχάρπαστων ντεμεκ μουσικών που μετά βίας παίζανε ένα ακόρντο και μάλιστα κουρντισμένο.

Και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν οι genesis για κάποιους (όσο και να τους εκτιμώ) δεν ήταν "δικοί τους"
Εμένα ήταν δικοί μου όπως ήταν και ο Clapton, και ο Sly και οι Can και ο Eno και ο Alice Cooper.
Όμως αν ήταν να διαλέξω θα διάλεγα δαγκωτούς genesis.

Όσο για τον ταλαίπωρο Collins, πολλοί θα ήθελαν να έχουν πετύχει αυτά που πέτυχε αυτός.
Από την αξιοπρεπή θέση του αξιολογότατου drummer σε prog group, σε πετυχημένο frontman όταν τα πράγματα γίνανε δύσκολα, την μετάλλαξη σε κατασκευαστή επιτυχιών, το πέρασμα από το jazz fusion με τους brand x, και φυσικά την παγκόσμια καρριέρα.

Ας μην τον πιάνουν λοιπόν στο στόμα τους τα άσημα σκηνοθετάκια. Αυτός έκανε πολλά. Αυτοί προφανώς δεν θα κάνουν τίποτα παραπάνω, από το να βγάλουν τη χολή για ένα μισόλεπτο σε μια ταινία που θα ξεχαστεί, ήδη ξεχάστηκε.


Αυτά τα ολίγα. Διότι εντάξει να κάνουμε μια συζήτηση, αλλά να μην καταλήξουμε να υιοθετούμε τα ευφυολογήματα και τσιτάτα άσχετων, όταν θεωρητικά το avclub μπορεί και να το διαβάσουν κανα δυό που θέλουν να ξεστραβωθούν.
Πάτε και δείτε τις συνεντεύξεις.

με εκτίμηση...