Προβολέας για μικρό δωμάτιο

ermis1975

New member
27 January 2010
83
Είμαι σε αναζήτηση ενός προβολέα για μικρό δωμάτιο. Δεν είναι σαλόνι για να έχω θέμα με φώς κλπ. Απλά θέλω να κεντράρει εύκολα και "αυτόματα". Και αν ανοίγει - κλείνει από μικρή απόσταση. Μέγιστο 2μ απο άκρη σε άκρη. Χρήση για ταινίες, gaming...προβολή εινόνας pc.
Δε θέλω ανάλυση 640*480 που βγάζουν κάποιοι κινέζικοι, αλλά αν υπάρχει κάποιος κινέζικος φορητός καλός θα με ενδιέφερε. Επίσης θα ήθελα να ειναι δοκιμασμένος απο κάποιον, για να μή πετάξω τα χρήματά μου.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
ε, πές μας ποιος σου κάνει κλίκ, να τον αγοράσουμε εμείς να τον δοκιμάσουμε και αν είναι καλός να τον πάρεις και εσύ.
 

ermis1975

New member
27 January 2010
83
Δε θέλω να τον αγοράσει κάποιος για μένα και να τον δοκιμάσει! Κάποιος που έχει θέλω να μου πει εντυπώσεις! Με βάση τα χαρακτηριστικά ξέρω κι εγώ να διαλέξω! Αλλο όμως στη πράξη. Πχ μικρό δωμάτιο. Εύκολο calibrarisma.
Εγω εχω ενα παλαιότερο 10ετίας toshiba με χαμηλή ανάλυση. Για ταινίες ειναι μέτριος και είναι 4Χ3. Για pc και φωτογραφίες δε μου κάνει λόγω ανάλυσης.
 

ermis1975

New member
27 January 2010
83
Πολύ καλή λύση, αλλά ψάχνω κάτι οικονομικότερο. Αν ήτανε να ανέβω τόσο θα κοιταγα κάτι που να άνοιγε και περισσότερο η εικόνα.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
διαφήμιση gearbest για κινέζικο προβολέα που ανακοινώνει 1500 lumen, βγάζει λιγότερα απο 100 και ανάλυσης 854χ480 σε τιμή μόλις 200 ευρώ :flipout:
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απλά θέλω να κεντράρει εύκολα και "αυτόματα". Και αν ανοίγει - κλείνει από μικρή απόσταση.

Με τα παραπανω δεν καταλαβαινω τι εννοεις.

Ομως η ουσια ειναι μια. Με το budget που δηλωνεις δεν μπορεις να αγορασεις εναν entry level προβολεα. Ισως με λιγο παραπανω να αγορασεις καποιον data dlp, με τα οποια μειονεκτηματα που εχει ομως ως data προβολεας. (720p, πολυ φως, ισως rbe)
Απο εκει και περα, καποιος μεταχειρισμενος που ισως βρεθει εν καιρο. (εκει υπολογιζεις και τα εξοδα και μιας λαμπας αν τυχον ειναι παλια και πεσμενη)
Τελος, ψαχνεις για οποιασδηποτε μαρκας καινουργιο προβολεα dlp με αναλυση 1920Χ1080 καινουργιο στην φθηνοτερη τιμη που μπορεις να βρεις σε μαρκες acer, optoma κλπ
 

ermis1975

New member
27 January 2010
83
Να αλλάζει με zoom η οθόνη του μέγεθος απο σχετικά μικρή απόσταση (στα 2m πχ να ανοιγει 1.90). Το να κεντράρει ενοω υπο γωνία να διορθώνει την εικόνα και να την κάνει ορθογώνια.
Αποτι καταβαλα ο προβολέας θέλουμε να ειναι DLP και η φωτεινότητα ποσο πρέπει να ειναι? Γιατι ο data προβολέας έχει περισσότερο φώς και αυτό δε το θέλουμε? Οσο περισσοτερο φως εχει δεν ειναι καλύτερος για φωτεινά πχ δωμάτια?
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Δε ψάχνω απαραίτητα κινέζικο των 100 ευρω. Μπορώ να ανέβω και 300-350. Πάντως ψάχνοντας βρήκα και τον παρακάτω που έχει καλές κριτικές.

http://www.skroutz.gr/s/8717067/uhappy-U80.html?from=drop#reviews

Aυτός είναι δυστυχία βρε, το λέει και το όνομα του..
Κριτικές του στυλ

Και να που η τεχνολογία led έδωσε την λύση στις ενεργοβορες λάμπες xenonμε τις περιορισμένες ώρες λειτουργίας τους ανεμιστήρες και τα μεγάλα κόστη λειτουργίας. Δεν έχουμε πλέον κανένα λόγο να μην πάρουμε προτζέκτορα καειδικα τον συγκεκριμένο παιδιά. Βουρ !!!!
Από ανθρώπους που δεν ξέρουν τι λένε..

ή
Εγώ για πλάκα το πήρα..Αλλααααά..όταν το άνοιξα και έβαλα μια ταινία να παίαξει..τρελλάθηκα...Με 100 ευρώ έχω home cinema..στο σπίτι, 150 ιντσών!!!!!!!!...πολυ καλή εικόνα.!! Δεν έχω μετανιώσει ούτε για ένα δευτερόλεπτο..!!
από ανθρώπους που ανοίγουν 150 ίντσες με προβολέα των 100 lumen και ανάλυσης μικρότερης από τα πρώτα nokia κινητά...και λένε πολύ καλή εικόνα


ΜΑΚΡΙΑ
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
οχι δεν θες παρα πολυ φως επιπεδου data γιατι ολο αυτο το φως θα φωτισει ασχημα του τοιχους και θα καταστρεψει το κοντραστ στην εικονα απο τις αντανακλασεις. Επισης τα επιπεδα μαυρου του προβολεα θα ειναι ακομα χειροτερα. Αυτο εν μερη λυνεται βεβαια με πατεντες τυπου καποιου φιλτου nd2 στο φακο του προβολεα, ή να βαψεις τον τοιχο πιο σκουρο σε γκρι αποχρωση κλπ.
Ομως και οι data προβολεις εχουν μικροτερη αναλυση (αν και μπορεις να βρεις τουλαχιστον 720p) μικροτερη ταχυτητα χρωματικου τροχου με αποτελεσμα ισως rainbow στην εικονα, καθως και ελαχιστη ή καθολου επεξεργασια εικονας για home cinema καταστασεις για ταινιες.
Περαν αυτων, η εικονα τους ομως ειναι κοντα στους entry level dlp προβολεις.
Απεφυγε εντελως κινεζικους με led μιας και το αποτελεσμα δεν εχει καμια σχεση ακομη και με εναν data προβολεα.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Σε σχεση παντα μονο με εναν κινεζικο θα προτεινα data προβολεα. Αλλιως δεν θα προτεινα καθολου.
Τουλαχιστον φροντισε η αναλυση να ειναι 1280Χ720 να εχει 16:9 καδρο.
Τιποτε λιγοτερο. Και τετοιο data που προτεινω...τον προτεινω σε σχεση με εναν κινεζικο led οπως προανεφερα.
Αυτοι οι προβολεις πανω κατω το ιδιο θα παιξουν χωρις ουσιαστικες διαφορες μεταξυ τους.

Mιας ομως και η τιμη τους πλησιαζει πολυ τους 1080p προβολεις, αν το συζητουσαμε κι αλλο, θα εβλεπες πως με λογικα αλματα θα καταληγαμε στην αγορα ενος entry level fullhd προβολεα, οπου τα χαρακτηριστικα, επιδοσεις και ποιοτητα εικονας, ειναι οτι πιο vfm μπορεις να βρεις ειδικα στους dlp προβολεις κατω του χιλιαρικου.
Και σε αυτους τους entry level, optoma και acer ειναι λιγακι πιο φθηνοι απο τους benq.
 
Last edited:

Constantinos Milonas

AVClub Addicted Member
20 August 2006
1,783
Δε ψάχνω απαραίτητα κινέζικο των 100 ευρω. Μπορώ να ανέβω και 300-350. Πάντως ψάχνοντας βρήκα και τον παρακάτω που έχει καλές κριτικές.

http://www.skroutz.gr/s/8717067/uhappy-U80.html?from=drop#reviews

Αν είναι να φτάσεις εκεί οικονομικά, γιατί δεν κρατάς τα ωραία σου να βάλεις λίγα ακόμα και να πάρεις ένα μηχανάκι μεταχειρισμένο να κάνεις την δουλειά σου όμορφα χωρίς περιορισμούς και έκπτωσης στην εικόνα ?
Εδω θα βρεις παιδιά που πουλάνε, φαντάζομαι και γύρο-γύρο αν ψάξεις θα βρεις κάτι που να σου κάνει.
http://avclub.gr/forum/showthread.php/152680-(Projector)-Benq-W1070-Full-HD-3D-5-γυαλια
 

ermis1975

New member
27 January 2010
83
Απλά επειδή πρόκειται για ένα μικρό δωμάτιο (οχι σαλόνι) και δε ξέρω αν θα πετύχει το "πειραμα", γι αυτο ελεγα οτι μπορεί να με καλύψει και κάποιος φθηνός γιατί αν πέσουν έξω οι υπολογισμοί, τον βλέπω να κάθεται. Βέβαια η εικόνα δε θέλω να ειναι χάλια. Πλεονέκτημα ειναι πιστεύω το οτι στο δωμάτιο επικρατεί απόλυτο σκοταδι. Μειονέκτημα, οτι θα πρεπει να μπεί χαμηλά σε βάση κινητή και η δέσμη του να μή βρίσκει στο φωτιστικό οροφης. Θα συνδεθεί με pc ή mag 250 και εξωτερικά ηχεια stereo λογικά με καρφί. Επίσης 3d παίζουν με ειδικά γυαλιά? Κάνουν αυτά του cinema που παίζουνε και στην LG? Γιατί εχω 3d ταινίες αρκετές και 3d blueray player.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Καταρχας δεν ειναι μονο το απολυτο σκοταδι που χρειαζεται σε εναν προβολεα για να μην καταστρεφεται το κοντραστ.
Καταλαβαινεις πως αν οι τοιχοι ειναι ανοιχτοχρωμοι (π.χ. λευκοι) και βαλεις εναν προβολεα, θα φωτιζονται και οι τοιχοι απο τις αντανακλασεις της εικονας που θα προβαλεις, αυτες οι αντανακλασεις ως δευτερογενεις παλι θα επιστρεφουν στην οθονη/τοιχο και η ζημια παλι θα γινεται ως ενα βαθμο. Αν δε ο προβολεας ειναι και data με πολλα lumen θα γινεται εκει μεσα...της ημερας το καγκελο. Παρ'ολα αυτα λυσεις υπαρχουν ακομα και για εναν πολυ φωτεινο data. Καποιο φιλτρο nd2 οπου το προσαρμοζεις στον φακο του προβολεα και θα κοψει το μισο φως, βαφεις πιο σκουροχρωμους τους τοιχους, ή και πιο σκουρο τον τοιχο οπου θα προβαλεις. Με λιγα λογια θα καταφερεις να τιθασευσεις το περισσιο φως.

Το αν ειναι μικρο ή μεγαλο το δωματιο δεν εχει να κανει με την οποια ποιοτητα εικονας. Εχει να κανει ο φακος του προβολεα εαν σου ανοιγει τις ιντσες απο εκει που θα τον τοποθετησεις, καθως και η αποσταση θεασης που θα εχεις αναλογα με τις ιντσες που θα ανοιξεις. Χωροταξικα θεματα δηλαδη που εχουν να κανουν με το στησιμο του προβολεα. Οπως για παραδειγμα αυτο που ανεφερες περι φωτιστικου στο ταβανι και αν θα βρισκεται αναμεσα στην δεσμη του προβολεα. Το υψος του προβολεα στο ταβανι, θα καθοριστει απο το ποσο ο προβολεας εχει καθετο lens shift, ποσο χαμηλα θες να ριξεις την εικονα προς τα κατω για να μην ειναι πολυ ψηλοταβανη και κουραστικη κλπ.
Eπισης εναν προβολεα εναν δεν διαθετει οριζοντιο lens shift (συστημα μετατοπισης φακου) θα αναγκαστεις να τον τοποθετησεις ακριβως στο κεντρο της οθονης οσον αφορα τον οριζοντιο αξονα. Η υπαρξη keystone (ρυθμιση τραπεζοειδους) που θα διορθωση τυχον παρακεντρη τοποθετηση, συνηθως απαγορευεται αυστηρα εαν θελουμε να μιλαμε με ορους ποιοτητας της εικονας, μιας και επεμβαινοντας στην εικονα, μειωνουν την ποιοτητα της.
Συνηθως το χρησιμοποιουμε μονο για περιπτωσεις οπως καποια αιθουσα συνεδριασεων για μια παρουσιαση κλπ οπου η ποιοτητα εικονας ερχεται σε δευτερη μοιρα.

Ολοι οι 3d προβολεις εχουν active 3d και οχι passive και χρειαζεσαι ενεργα γυαλια αναλογως του τυπου που εκπεμπει ο προβολεας. Υπαρχουν ομως γυαλια και τριτων κατασκευαστων αρκετα προσιτα, οποτε ως κοστος δεν πρεπει να σε προβληματιζουν. Τα γυαλια που ανεφερες δεν ειναι ενεργα οποτε δεν κανουν.

Οποιοδηποτε Player κι αν επιλεξεις ως πηγη, απλα πρεπει να προσεξεις τι εξοδο εικονας σου δινει και αν ο προβολεας που θα παρεις εχει μια τετοια εισοδο. (π.χ. Hdmi)
Οσον αφορα τον ηχο, ειτε απο το Player/pc θα παρεις απο την καρτα ηχου και θα τον οδηγησεις σε καποιον ενισχυτη με ηχεια, ειτε θα ακους μεσω hdmi απο το ενσωματωμενο ηχειακι του προβολεα αν αυτος διαθετει.
Δεν γνωριζω αν οι προβολεις με ενσωματωμενο ηχειο, διαθετουν με τη σειρα τους εξοδο ηχου σε jack, αλλα αν διαθετουν, υστερα και παλι θα πρεπει να οδηγησεις τον ηχο σε ενισχυτη και ηχεια ή σε αυτοενισχυομενα ηχεια. Χωρις ενισχυση, τα ηχεια δεν θα παιξουν.
 
Last edited:

ermis1975

New member
27 January 2010
83
Ευχαριστω. Ησουν κατατοπιστικοτατος. Ο τοιχος δεν ειναι λευκός, επισης αποτι καταλαβα με μαυρο πανι ή και κάδρο μαυρο το προβλημα λύνεται. Το φωτιστικό τωρα στο ταβανι λογικα το προσπερναω αν μπει ο προβολέας χαμηλα. Κεντρο εχει για τοποθετηση απλά οι περισσοτερες ρυθμισεις θα με διευκολυνουν. Ενεργα γυαλιά για 3d να φανταστω κάνουν και της samsung tv ή ειναι άλλα ειδικότερα. Απο ήχο δεν εχω θέμα, surround δε θα χρειαστω αρα και 2 ενεργα με sub υπολογιστη θα με καλύψουν ανετα.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Αν παρεις προβολεα με 3000+ lumen θα χρειαστεις αρκετο κοψιμο. Μια οθονη εστω και 0.8 gain δεν ξερω αν αρκει. Αν παιξεις σε τοιχο τον βαφεις και πιο σκουρο (παντα σε διαβαθμιση του γκρι και οχι εγχρωμο)

Οι νεοι entry level προβολεις εχουν ενα καθετο lens shift περιπου 10 μοιρων για να κατεβασεις ρυθμισεις το υψος της εικονας.
Αν δεν φτασει ή δεν εχει καθολου καθετο lens shift οσο κατεβαζεις τον προβολεα, θα κατεβαινει και η εικονα ως καδρο. Οποτε θα υπολογοσεις και τι υψος θα ξεκινα η εικονα απο το πατωμα.

Δυστυχως ενω δεν πρεπει να χρησιμοποιεις το keystone για παρακεντρη τοποθετηση, μονο σε ανωτερες κατηγοριες τιμης θα βρεις ρυθμιστικα lens shift, δηλαδη το οριζοντιο που χρειαζεσαι.
Απο γυαλια τωρα, δεν ειμαι στο pc να ψαξω τι χρησιμοποιει η σαμσουνγκ και τι θα χρησιμοποιει ο προβολεας που θα επιλεξεις.
Απο ηχο, ναι αυτοενισχυομενα ηχεια που θα συνδεθουν στο player θα σου κανουν την δουλεια. Αρκει το οποιο player να εχει και αναλογικες εξοδους ηχου σε καρφι ή rca.