Αγορά τηλεόρασης 55-60"... με βοήθεια του κοινού

mistakos

New member
18 February 2010
24
Γεια σας παιδιά!

Ήμουν ένας περήφανος ιδιοκτήτης μιας Samsung P50BS650 Plasma TV η οποία με συντρόφευσε άψογα μέχρι πριν μερικές μέρες. Δεν έχω πάει να την δουν γιατί η Samsung μου είπε ότι δεν έχει νόημα, μιας και κάηκε ή το panel της ή η πλακέτα της και επειδή είναι εκτός εγγύησης δεν αξίζει να τη φτιάξω.. ούτε καν να δώσω τα 29 για να την τσεκάρουν! χαχααχχα!

Οπότε καταλαβαίνετε ότι πρέπει να γίνει μια αγορά νέας τηλεόρασης.

Καλή η 50άρα λοιπόν και με είχε εξυπηρετήσει πολύ πιστά όλα αυτά τα χρόνια. Αλλά είπα να ανεβάσω λίγο το panel. Να πάω στα 55 ή 60 ιντσόνια, ξέροντας ότι πάλι λίγο θα είναι, αφού η απόσταση θέασης είναι περίπου 3.20-3.50 μέτρα (δεν το έχω μετρήσει ακριβώς).

Οι χρήσεις είναι ταινίες, σειρές, gaming και pc monitor απλά και μόνο γιατι το pc μου το έχω και σαν HTPC και τίποτα άλλο. Οι ταινίες μπορεί να είναι είτε μέσω του PC είτε μέσω του PS3 (σαν blu ray). Συμβατική τηλεόραση δεν βλέπω και ούτε με ενδιαφέρει γενικά γιατί την έχω απορρίψει από απόψη :p

Οι συνθήκες κάτω από τις οποίες βλέπω όλα αυτά είναι αρκετά σκοτεινές με ελάχιστο κατά περίπτωση φως το οποίο στις περισσότερες των περιπτώσεων θα είναι πίσω από την τηλεόραση.

Διάβασα ότι από Plasma το ιδανικό θα ήταν να πάω σε OLED λόγω του καλύτερου μαύρου.
Διάβασα επίσης ότι αν δεν αποφασίσω να πάω σε OLED το καλύτερο panel είναι το VA, για τις συνθήκες τηλεθέασης μου (μιας και δεν με νοιάζει η γωνία θέασης).

Διάβασα για διάφορα μοντέλα, Sony, Samsung, LG... είδα σε sites του εξωτερικού για μια εταιρία Visio που δεν την ήξερα και που σε πολλές κατηγορίες παίρνουν πολύ καλές κριτικές... γενικά διάβασα διάφορα και εδώ και αλλού.

Το κόστος για τη TV μου δε θα ήθελα να ξεπερνάει τα 1.500-1.600 γιατί νομίζω παραπάνω πρέπει να έχεις καλύτερα Home Cinema Room κι όχι απλά ένα σαλόνι.

Αυτά είναι τα δεδομένα... Δεν βιάζομαι αναγκαστικά αλλά επειδή δεν έχω καθόλου τηλεόραση αυτή τη στιγμή δε θα με χαλούσε να την αγόραζα όσο το δυνατό πιο σύντομα.

Σας έδωσα τα δεδομένα που νομίζω ότι χρειάζεστε... Αν μπορείτε να μου κάνετε μια πρόταση για μερικά μοντέλα για να έχω έναν μπούσουλα να πάω μετά να τα δω στα μαγαζιά θα ήταν μεγαλόψυχο τουλάχιστον εκ μέρους σας :)

Σας ευχαριστώ πολύ. Συγγνώμη για το μεγάλο post και για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση εδώ είμαι εγώ.. :)
 

Sevastos

Senior Member
4 October 2011
345
Κάρπαθος
Στα χρήματα που θες να διαθέσεις, η 60KS7000 είναι η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή.

Αν σε παίρνει να πας μέχρι 2000 όμως, η 55B6V Oled της LG θα σε βάλει σε σκέψεις
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Με βάση την απόσταση θέασης σου χρειάζεσαι μια 60" FHD. Σε 4Κ ακόμα και μια 65" μικρή θα είναι.. Λογικός συμβιβασμός ανάμεσα σε διάσταση και (κορυφαία) ποιότητα εικόνας είναι η LG 55EG910V
 

mistakos

New member
18 February 2010
24
Με βάση την απόσταση θέασης σου χρειάζεσαι μια 60" FHD. Σε 4Κ ακόμα και μια 65" μικρή θα είναι.. Λογικός συμβιβασμός ανάμεσα σε διάσταση και (κορυφαία) ποιότητα εικόνας είναι η LG 55EG910V

Δεν έχω καθόλου εμπειρία με τις 4Κ, εξ ου και η επόμενη ερώτηση:
Γιατί θες μεγαλύτερη οθόνη για 4Κ; Επειδή λόγω απόστασης δε θα καταλαβαίνω τόσο τις λεπτομέρειες που προσφέρει η εν λόγω ανάλυση;

Κι αν ανέβω σε κόστος (π.χ. 2000 όπως είπε ο φίλος Sevastos) έχει νόημα να πάρω OLED σε αυτή την απόσταση;
 

tom152

Senior Member
2 February 2016
579
Με βάση την απόσταση θέασης σου χρειάζεσαι μια 60" FHD. Σε 4Κ ακόμα και μια 65" μικρή θα είναι.. Λογικός συμβιβασμός ανάμεσα σε διάσταση και (κορυφαία) ποιότητα εικόνας είναι η LG 55EG910V
Να ρωτήσω κάτι σχετικό;
Η εναλλακτική πρόταση του να "κατέβει" σε μέγεθος από την 60 FHD στην 55 LG oled (και για τη συγκεκριμένη απόσταση θέασης) γιατί γίνεται; Θα χάσει ίσως στο μέγεθος της οθόνης αλλά θα κερδίσει σε αντίθεση εικόνας ή καλύτερο φωτισμό (πάντα στη συγκεκριμένη απόσταση);
Ευχαριστώ.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Εναλλακτική πρόταση χρειάζεται καταρχήν γιατί υπάρχει μόνο μία 60ρα, της Samsung και δεν είναι απαραίτητο να αρέσει η εικόνα της σε όλους. Η OLED έχει μεγάλη διαφορά στην ποιοτητα εικόνας οπότε αν κοιτάξει κανείς στις 55" κοιτάει την EG910.
 

petros n

AVClub Enthusiast
16 April 2008
987
εχω την εντυπωση ομως ,αν παμε στη EG910 2 Xρονων μοντελο και.... αν αξιζει τον κοπο σε σχεση με της σημερινες προδιαγραφες των φετινων
τηλεωρασεων...δεν ειναι και φτηνη με 1500 ευρωπουλα ...ισος κανω λαθος...
 

mistakos

New member
18 February 2010
24
εχω την εντυπωση ομως ,αν παμε στη EG910 2 Xρονων μοντελο και.... αν αξιζει τον κοπο σε σχεση με της σημερινες προδιαγραφες των φετινων
τηλεωρασεων...δεν ειναι και φτηνη με 1500 ευρωπουλα ...ισος κανω λαθος...

Πέτρο έχεις κάποια να προτείνεις εσύ;
 

mistakos

New member
18 February 2010
24
κι εμένα με ψήνει αυτή να σου πω την αλήθεια. Αρκετά λεφτά αλλά.. είμαι ακόμα υπό σκέψη. ίσως να μην έχω αποφασίσει πολύ καλά τι θέλω ακόμα :p χααχαχχα!


Πάντως παιδιά με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ παρότι μπορεί στις σκέψεις μου ή στις απαντήσεις μου εδώ να μη φαίνεται! Μου έχετε περιορίσει αρκετά τις επιλογές μου και αν αλλάξει κάποια παράμετρος (π.χ. ίντσες σε αναλογία με το κόστος εννοείται) θα το μάθετε. Όπως επίσης και για την τελική απόφαση :)
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,124
ΑΘΗΝΑ
Αν έχεις χώρο,κάνε την υπέρβαση και πάρε αυτήν:SONY KDL-75W855C
http://www.electroholic.gr/gr/eikon...y-75-kdl75w855c-smart-tv-3d-led-full-hd-800hz
Εξαιρετική εικόνα,75 ίντσες που θα σε κάνουν να ξεχάσεις ότι έχεις δει μέχρι σήμερα και ταυτόχρονα android tv για να βλέπεις χωρίς πρόσθετα "μηχανάκια" τις ταινιάρες σου από το KODI.
 

alelo

Established Member
2 July 2009
214
Αγρινιο
Ημουν και εγώ κάτοχος panasonic 50gt50 plasma και οταν επρεπε να αλλάξω tv πηγα μονο σε oled. Δεν μπορω να συνηθισω το μαυρο στις led και ετσι ειχα παρει την LG oled 910. Απιστευτη εικονα και δεν χρειάστηκαν να την ρυθμίσει επαγγελματιας για να δω οπως μου αρεσει.

προσφατα πηγα και με ενα φιλο μου να τσεκαρουμε tv σε πολυκαταστημα και απο περιεργια τσεκα samsung ks7000 και oled 4k για να δω ποσο καλα παιζουν και τα απλα 720p και 1080p mkv. Στην samaung απλα θα πω απαραδεκτο ενω στην oled μαγία.

Τωρα εχω βαλει για πουλημα την 910 oled μου και παω για μεγαλύτερη oled ( μετακομιζω σε μεγαλύτερο σπιτι)
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
προσφατα πηγα και με ενα φιλο μου να τσεκαρουμε tv σε πολυκαταστημα και απο περιεργια τσεκα samsung ks7000 και oled 4k για να δω ποσο καλα παιζουν και τα απλα 720p και 1080p mkv. Στην samaung απλα θα πω απαραδεκτο ενω στην oled μαγία.

Νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολικός...
 

alelo

Established Member
2 July 2009
214
Αγρινιο
Κοιταξε στο βίντεο 720p στην samsung έβλεπες πιξελαρισμα πολυ,στο 1080p απλα δεν ηταν πολυ καθαρη η εικονα και ιδικα στα πρόσωπα. οσο για τα χρωματα εκανα καποιες ρυθμίσεις βιαστικες φυσικά,σε μαγαζι ημουν, αλλα δεν μπορεσα ουτε να πω πως ηταν ενταξη η εικονα. καλα το μαυρο ουτε για σφερες να το πετυχω .

Αμέσως πάω στην oled . Βαζω την εικόνα στην ρύθμιση παιχνιδι που ειναι με τα λιγότερα φίλτρα ενεργά και παιζω το 720p βιντεακι.Λες και βλεπω την 910 full hd τηλεόραση μου, ολα μια χαρα χωρις πιξελ. Και μετα βαζω την 1080p ταινια . Χρωματα φυσικά και οχι λες και ειναι ζωγραφικη και ευκρίνεια στα πρόσωπα. Χωρις πολλα πολλα στην oled μαυρο κορυφαίο χρωματα φυσικά και φοβερο upscaling.
 

mistakos

New member
18 February 2010
24
Re: Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 55-60"... με βοήθεια του κοινού

Αν έχεις χώρο,κάνε την υπέρβαση και πάρε αυτήν:SONY KDL-75W855C
http://www.electroholic.gr/gr/eikon...y-75-kdl75w855c-smart-tv-3d-led-full-hd-800hz
Εξαιρετική εικόνα,75 ίντσες που θα σε κάνουν να ξεχάσεις ότι έχεις δει μέχρι σήμερα και ταυτόχρονα android tv για να βλέπεις χωρίς πρόσθετα "μηχανάκια" τις ταινιάρες σου από το KODI.

Αν πάω σε 75.. μήπως να σκεφτώ να δώσω κι άλλα να πάω σε OLED? χααχχαχαχα
 

HeavyRain

Established Member
25 February 2016
161
Να πας σε oled 55αρα σ αυτα τα λεφτα και την αποσταση οχι βεβαια... και σε καμια περιπτωση την eg910... ειναι πανακριβη για 3 ετων τηλεοραση, δεν αναφερω , εκτος των αλλων, καν τα βασικα θεματα με την κινηση, υψηλο input lag και burn ins... ειναι απλα για να λες οτι εχεις oled (παντα συναρτησει της τιμης της). σ αυτα τα λεφτα και βασει αποστασης θεασης ειτε πας στην εξαιρετικη 60αρα ks7000 που προταθηκε. Η σε μια full HD μεγαλυτερωμ ιντσων.
 

mistakos

New member
18 February 2010
24
Τώρα μάλλον θα με βρίσετε.. αλλά επειδή πραγματικά έχω χαθεί σε διάφορες σκέψεις... Μήπως θα ήταν προτιμότερο να πάω σε κάποιον projector; δεν έχω ιδέα από projectors αλλά επειδή μου αρέσει να βλέπω σε μεγάλη οθόνη ίσως να είναι μια αρκετά καλή λύση για την περίπτωσή μου.
 

alelo

Established Member
2 July 2009
214
Αγρινιο
Εγω μεταφερω την εμπειρία μου απο καποιες tv. Ο φιλος καλο θα ηταν να παει και μονος του να τσεκαρει απο κοντα με στικακι τις tv και να δει πια του κανει στα δικα του ματια. Ειπε πως πριν ειχε πλασμα οποτε ξερει τι σημενει burnin οποτε όσον αφορα τις oled θα ξερει να το προσέξει. Και ναι η εικονα της ks7000 ειναι για κλαματα, αν κάνει calibration καποιος επαγγελματίας ισως να μου αλλαξει γνώμη . Βεβαια αν την θελει για monitor καλο θα ηταν να μην παρει oled.
 

mistakos

New member
18 February 2010
24
Εγω μεταφερω την εμπειρία μου απο καποιες tv. Ο φιλος καλο θα ηταν να παει και μονος του να τσεκαρει απο κοντα με στικακι τις tv και να δει πια του κανει στα δικα του ματια. Ειπε πως πριν ειχε πλασμα οποτε ξερει τι σημενει burnin οποτε όσον αφορα τις oled θα ξερει να το προσέξει. Και ναι η εικονα της ks7000 ειναι για κλαματα, αν κάνει calibration καποιος επαγγελματίας ισως να μου αλλαξει γνώμη . Βεβαια αν την θελει για monitor καλο θα ηταν να μην παρει oled.

Το τσεκάρισμα θα γίνει σίγουρα.. Όχι για monitor δε τη θέλω. Θα συνδεθεί με PC αλλά όχι σαν monitor, απλά για θέαση ταινιών και μόνο. Ξέρω για το burn in στις οθόνες ναι..