Ζητούνται πληροφορίες για Synology DiskStation DS216+II

viper550

Senior Member
5 March 2008
593
Καλησπέρα. Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με το συγκεκριμένο NAS ή με κάποιο παρόμοιο Synology.

Σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο NAS μαζί με 2 Χ 4ΤΒ σκληρούς. Αυτό που θέλω να ρωτήσω καθώς δεν είχα ποτέ στο παρελθόν NAS είναι αν μπορεί να κάνει μία συγκεκριμένη λειτουργία που θέλω.

Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω τον 1 από τους 2 σκληρούς σαν κεντρική βάση όπου θα σώζω όλα μου τα αρχεία από όλες τις συσκευές που είναι συνδεδεμένες στο δίκτυο του σπιτιού μου (μουσική,βίντεο,διάφορα αρχεία).Θέλω μετά ο 2ος σκληρός να χρησιμοποιείται σαν backup όπου να μπορώ να ορίζω στο synology 1 φορά πχ την εβδομάδα να κάνει backup όλο τον 1ο σκληρό στον 2ο.

Υπάρχει αυτή η δυνατότητα? Δεν σκέφτομαι για RAID καθώς δεν θέλω οι 2 σκληροί να είναι άμεσα συνδεδεμένοι ο ένας με τον άλλο. Θέλω να μπορώ να τους δω σαν 2 ξεχωριστούς δίσκους απλά να γίνεται προγραμματισμένο backup στον 2ο σε χρονικά όρια που θα του ορίζω.

Επίσης με Gbit ethernet Θα μπορώ να κάνω streaming 4Κ video σε ένα media player που έχω?

Σας ευχαριστώ
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
αν κάποια από τα δεδομένα σου είναι σημαντικά για σένα
σκέψου το ενδεχόμενο να κάνεις backup αυτών (από το NAS) σε εξωτερικό HDD που θα έχεις σε άλλο χώρο, είτε σε άλλο NAS σε άλλο χώρο (πχ στο σπίτι των γονιών σου)

το synology έχει εξαιρετικές εφαρμογές για αυτά,

πχ backup σε εξωτερικό σκληρό, με δυνατότητα να κρατά πολλαπλά versions από τα αρχεία ή αυτά που σβήνονται,
με κρυπτογράφηση
και με δυνατότητα ανάκτησης αυτών από υπολογιστή linux ή windows σε περίπτωση που μείνεις χωρίς το NAS
 

viper550

Senior Member
5 March 2008
593
Σας ευχαριστώ παιδιά. Θα προχωρήσω στην αγορά του γιατί έχω πάρα πολλές φωτογραφίες και βίντεο της οικογένειας (πάνω από 50GB) και πραγματικά τρέμω να πάθουν κάτι ο σκληροί που τα έχω τώρα. Γι'αυτό θέλω να τα πετάξω όλα σε έναν κεντρικό σκληρό μαζί με όλες τις βιβλιοθήκες μουσικής και βίντεο και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι ο NAS θα τα κάνει backup από μόνος του στον 2ο σκληρό.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
προτεινω και google photos (δωρεαν με μια ελαφρα συμπιεση και καποιους περιορισμους) ή amazon cloud drive (70euro το χρονο για απεριοριστο χωρο) για cloud backup. Προσωπικα, μιας και θεωρω οτι αυτα τα αρχεια ειναι τα πιο σημαντικα που μαζευω τα εχω σε 2 nas, εναν εξωτερικο σκληρο, google photos, amazon cloud drive. Υπερβολη ισως...
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
προτεινω και google photos (δωρεαν με μια ελαφρα συμπιεση και καποιους περιορισμους) ή amazon cloud drive (70euro το χρονο για απεριοριστο χωρο) για cloud backup. Προσωπικα, μιας και θεωρω οτι αυτα τα αρχεια ειναι τα πιο σημαντικα που μαζευω τα εχω σε 2 nas, εναν εξωτερικο σκληρο, google photos, amazon cloud drive. Υπερβολη ισως...

Kαθόλου υπερβολή θα έλεγα ειδικά για φωτογραφίες και βίντεο που ειναι πολύτιμα.
Εγώ παιζω με NAS + backup σε εξωτερικους δισκους + crashplan + google
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
http://www.phonearena.com/news/Google-Photos-High-quality-vs-Original-Whats-the-difference-and-should-you-care_id93938

βρηκα αυτο το αρθρο για συγκριση original φωτογραφιων και αυτων που αποθηκευει το google photos και την συμπιεση που τους κανει. Επιβεβαιωνει απολυτως τις υποψιες μου απο την προσωπικη μου εμπειρια, δηλαδη οτι το google photos ειναι υπεραρκετο για τον μεσο χρηστη που θελει να αποθηκευει τις οικογενειακες του φωτογραφιες.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
προτιμώ να τις έχω σε πλήρη ανάλυση και μακριά από ξένα μάτια,
παρότι πρόκειται για οικογενειακές φωτο και δεν έχω κάτι να κρύψω
 

georgehtc

New member
29 March 2008
26
Με ενδιαφέρει το amazon cloud drive αλλά με μπέρδεψε ότι αποθηκεύει μόνο φωτογραφίες.
Αναφέρεται στη free έκδοση;

Αν πάρω την έκδοση με 59.99$ θα μπορώ να αποθηκεύω backup υπολογιστών, αρχεία office και pdf, φωτογραφίες σε raw, video σε mkv?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Αν παρεις την εκδοση με τα 59,99δολλαρια να θα μπορεις να αποθηκευσεις ολα τα ειδη αρχειων. Παντως, να ξερεις (και ειναι λεπτομερεια αυτη) οταν ερθει η ωρα πληρωμης δεν θα πληρωσεις 60 δολλαρια αλλα περιπου 70 ευρω. Οταν εκανα και εγω το trial account μου ανεφερε 60 δολλαρια, αλλα τελικα με χρεωσε το "ευρωπαϊκο" ποσο. Να εχεις επισης υποψιν σου οτι δεν επιτρεπεται να εχεις αποθηκευμενα αρχεια υπο copyright, οποτε αν ελπιζεις να μεταφερεις ολη σου τη βιβλιοθηκη των ταινιων και σειρων, μαλλον καποια στιγμη θα στη σβησουν. Ειχα διαβασει οτι υπαρχει ενας τροπος να τα ανεβασεις encrypted ωστε οι αλγοριθμοι, που ανιχνευουν τετοιο υλικο, να μην μπορουν να τα αναγνωρισουν, αλλα προσωπικα δεν με ενδιεφερε πολυ και δεν το εψαξα.

Το μπερδεμα με τις "εκδοσεις" του amazon cloud drive γινεται επειδη στην αμερικη, οσοι ειναι συνδρομητες amazon prime (δωρεαν μεταφορικα κτλπ) εχουν δωρεαν την υπηρεσια amazon prime video (αυτη που προσφατα ξεκινησε να ειναι επι πληρωμη διαθεσιμη στη χωρα μας) ΚΑΙ απεριοριστο χωρο στο amazon cloud drive για backup φωτογραφιων και βιντεο (εχουν καποιο περιορισμο στη διαρκεια τα συγκεκριμενα βιντεο σε αυτην την εκδοση του "δωρεαν" amazon cloud drive).

Ειμαι συνδρομητης τους amazon cloud drive απο τον σεπτεμβριο και ειμαι φοβερα ευχαριστημενος. Ανεβαινουν φωτο/βιντεο απο τα κινητα της οικογενειας, υλικο της δουλειας απο το synology της δουλειας και αλλο υλικο απο το unraid του σπιτιου. Προς το παρον εχω ανεβασμενα 147γιγα και σιγουρα θα συνεχισω να ειμαι συνδρομητης.
 

georgehtc

New member
29 March 2008
26
Δεν εννοούσα ταινίες. Υπάρχουν άλλοι server για αυτή τη δουλειά.
Αναφερόμουν σε επαγγελματική γραφιστική εργασία.
Οπότε θα προχωρήσω σε συνδρομή και γω. Ακόμα και με 70 ευρώ νομίζω ότι και πάλι συμφέρει για το απεριόριστο χώρο που δίνει.
Ευχαριστώ.