Προτασεις για ηχεια ATMOS (Pioneer SP-T22a LR Add-on ??)

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,882
Kαλησπερα,
Θελω να αγορασω 'ακτινοβολιτες ATMOS' για τα klipsch R15m που τωρα εχω ωστε να δοκιμασω και αυτο το ηχητικο φορμα της dolby.
Τα αντιστοιχα Klipsch Reference Premiere RP-140SA ξεφευγουν πολυ σε τιμη (+450 amazon.de) και ψαχνοντας επεσα πανω σε αυτα τα Pioneer SP-T22A-LR Add-on Speakers τα οποια φαινονται σε λογικη τιμη (190 ).

Ερωτηση 1: Θα κανω δουλεια? (εστω με αρκετο πειραματισμο..)
Υποψιν οτι ηχεια οροφης ΔΕΝ 'παιζουν' σε καμια περιπτωση..

Ερωτηση 2:
Επειδη δεν εχω μεγαλη επαφη με το χωρο και την εδω αγορα, τα φερνει κανεις εδω Ελλαδα?
'Η που μπορω να τα αγορασω απο κανενα αξιοπιστο ηλεκτρονικο καταστημα εντος ΕΕ ωστε να μην εχω μπλεξiματα με τελωνια και δασμους?

Ερωτηση 3:
Ξερετε τιποτα καλυτερο?

Ευχαριστω για το χρονο σας
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,882
Εντυπωσεις?
ΑΝ και παλι ειναι πολυ ακριβα (για μενα) και τα pioneer δειχνουν να ειναι στην μιση τιμη τουλαχιστον απο ηχητικο πως παν?
 

vale2000

New member
26 May 2009
88
Παλλήνη
Re: Απάντηση: Προτασεις για ηχεια ATMOS (Pioneer SP-T22a LR Add-on ??)

Χρειάζεται πολύ πειραματισμό με την τοποθέτηση των ηχείων ως προς την κλίση που έχουν προς το ταβάνι έτσι ώστε με τη γωνιά που δημιουργείται ο ήχος να έρχεται στη θέση θέασης και ίσως να χρειάζεται να ανεβάσεις την ένταση που παίζουν , σε σχέση με τα υπόλοιπα ηχεία για να είναι πιο διακριτά το εφφέ.
Μέχρι τώρα τα έχω καταφέρει με λίγη ανύψωση του πίσω μέρους τω ηχείων , αλλά αυτό ισχύει στο δικό μου χώρο , σε άλλον μπορεί να παίξει τέλεια αμέσως.
Σίγουρα η εγκατάσταση μου δέχεται βελτιώσεις αλλά όπου διάκρινα τα εφφέ το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός