Τελικα βγηκε μια ακρη... Αλλα τωρα τι;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Καλησπέρα και παλι παιδια μικρα και μεγαλα. Οπως καποιοι θα θυμουνται εχω εναν nad 326bee με b&w 685 και ενα ifi micro.

Λοιπον ειχα γενικοτερα πρόβλημα πως κατι δεν μ αρεσει οποτε δεν αντεξα και επιτελους πηρα τον ενισχυτη και dac και πηγα να ακουσω τι παιζει με το σύστημα μου.δοκιμασα τα elac unifi και με τον δικο μου και μετα με εναν arcam.... Υστερα δοκιμασα τα b&w cm6 και cm8 με τον δικο μου κ τον rotel a14. Και στις δυο περιπτώσεις ο ενισχυτης ηταν απογοητευση... Θα μου πεις μην τον συγκρίνεις με διπλασιας αξιας ενισχυτη... Ομως πολλοι λενε πως ειναι καλο ματσαρισμα b&w με nad... Και ακομα και απο την πρωτη νοτα ακουσα διαφορα κυριολεκτικα ακομα κ με τον rotel που λένε πως ειναι ξαδερφακια. Ακομα και στο μαγαζι με τα b&w απορησαν γτ παιζει τοσο αθλια ο nad..και μαλιστα μου έλεγε οτι ειναι οκ μιας κ δεν γνωριζε τα τραγούδια που ακουγα οταν τον αλλαξαμε με τον ροτελ τοτε απορησε και αυτός! ... οποτε διαβαζοντας στο ιντερνετ και ακουγοντας τα δικα μου αυτια και οτι μου ειπαν στα μαγαζια κατεληξα στο οτι ο ενισχυτης μου παιζει ετσι ή εχει θεμα. Το σιγουρο ειναι οτι ακουσα b&w με rotel και ναι μεν καταλαβα πως ακουγεται ενα b&w αλλα δεν μ αρεσε το αποτελεσμα. Βέβαια στον χωρο μου με τα 685 δεν ειναι τοσο οξυ τα ψηλα.. Αλλα ειναι οσο ειναι ο χαρακτηρας των ηχειων και λιγο παραπανω μπορω να πω πλεον με σιγουρια.

Οποτε.. Μου μπηκαν υπονοιες μηπως ο ενισχυτης εχει θεμα.... Μπορω καπως να το τσεκαρω; ποιος εχει την αντιπροσωπεία της nad γνωριζει κανεις; ή κανενας καλος τυπος να μου τον τσεκαρει... Μηπως εχει πειραχτεί... Η τελικα επειδη ειναι μικρος ή και εγω δεν ξερω τι,δεν μπορει να ανταπεξέλθει... Ή φταίει που τον ζορισα μια μερα παιζοντας για πολυ ωρα τερμα.

Οπως και να χει ειμαι αποφασισμενος για 1η κινηση να παρω τον arcam fmj a29 να δω εαν κατσει με τα ηχεια μου... Μπας και φτιαξει καπως κ γλυτωσω ηχεια... Και εαν δεν μ αρεσει(που μαλλον θα μου ειναι αδιαφορα) θα χτυπησω και τα elac unifi. Ξερω πως καλυτερα ειναι να δοκιμαζω τ ηχεια μου με ενισχυτες... Αλλα ειμαι πλέον σιγουρος τι ηχειο θελω οποτε...

Γνωμες - σκέψεις για να γλυτωσω περιττα εξοδα και κοπο ειναι ευπροσδεχτα ωστε πλέον να κατσω στα αυγα μου..

Σας ευχαριστώ και συγνώμη εαν εχω γινει γραφικος σε καποιους 😊
 

emilio

New member
9 February 2012
74
Για τον αντιπροσωπο εδω εισαι http://www.laiosav.gr/
Παντως τα 685 που ειχα κ εγω παλιοτερα, εχουν θεμα με τις ψηλες τους.Δεν τα ειχες ακουσει μαζι πριν προχωρησεις στην αγορα?
 
Last edited:

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
μπορω να πω τωρα...που ξανακουωτα ηχεια μου με τον nad δεν ακουω αυτο το χαλι που ακουσα με τα ηχεια που δοκιμασα. Μπορω να πω οτι τα 685 ειναι πιο ξεκουραστα απο τα αλλα που ακουσα χωρις να ειναι κατι το ιδιαιτερο και κατι μελωδικο. Τα cm6 και τα cm8 κουραζουν....ειδικα τα cm6 oκ εχουν τρελη εικονα αλλα κουραζουν.

Τα ηχεια τα ειχα παρει μη εχωντας εμπειρια και επειδη μ αρεσε να βγαινει εικονα στον ηχο. και αυτο κανουν πολυ καλα τα ηχεια της συγκεκριμενης εταιριας.τπτ αλλο.

Οποτε πιστευω οτι ο ενισχυτης μου δεν εχει θεματα απλα εκατσε...ή δεν ξερω εαν δεν μπορουσε να τα οδηγησει και εκανε ´ναζια´; ας μιλησουν οι πιο εμπειροι.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
να παραθέσω την εντελώς υποκειμενική μου άποψη, ενδεχομένως λανθασμένη, αλλά ας το τσεκάρει ο ενδιαφερόμενος

επειδή είχα τα B&W DM 560, επί χρόνια νόμιαζ ότι δεν είχανε χαμηλό και ότι τσιρίζανε ψηλά, μέχρι που τα άκουσα με τον Yamaha 2000, που βγάζει σχεδόν τα διπλά watt, απο τα αναφερόμενα ως ανώτερο όριο στο "Power Handling" το προαναφερθέν ηχείο που λέει για 10-75 W και τελικά πιστεύω ότι δεν παίζουν με τίποτα με κάτω από 100 W,

από αυτό και από διάφορα που διαβάζω έχω σχηματίσει την εντ'υπωση (ίσως και λάθος ξαναλέω) ότι πολλά Β&W ηχεία θέλουν αρκετά δυνατό ενισχυτή,
ή για να το θέσω καλύτερα αρκετά δυνατότερο από τον αναφερόμενο στα specs τους
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
δλδ μου λες οτι οταν ενα ηχειο θελει ρευματα παιζει να γινεται να τσιριζουν τα ψηλα και να υπαρχουν χαμηλα;

εαν ειναι ετσι τοτε...ο nadακος μου υποφερει και δεν φταιει κατι αλλο.

επισης ο fmj a29 ειναι 80watt class g. να τον προτιμησω;
 
Last edited:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Πάνε Άκου κάτι που να σου αρέσει και πάρτο πακέτο. Πλεον θα καταλαβαίνεις τι θέλεις σε κάποιο καλό βαθμο.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
να παραθέσω την εντελώς υποκειμενική μου άποψη, ενδεχομένως λανθασμένη, αλλά ας το τσεκάρει ο ενδιαφερόμενος

επειδή είχα τα B&W DM 560, επί χρόνια νόμιαζ ότι δεν είχανε χαμηλό και ότι τσιρίζανε ψηλά, μέχρι που τα άκουσα με τον Yamaha 2000, που βγάζει σχεδόν τα διπλά watt, απο τα αναφερόμενα ως ανώτερο όριο στο "Power Handling" το προαναφερθέν ηχείο που λέει για 10-75 W και τελικά πιστεύω ότι δεν παίζουν με τίποτα με κάτω από 100 W,

από αυτό και από διάφορα που διαβάζω έχω σχηματίσει την εντ'υπωση (ίσως και λάθος ξαναλέω) ότι πολλά Β&W ηχεία θέλουν αρκετά δυνατό ενισχυτή,
ή για να το θέσω καλύτερα αρκετά δυνατότερο από τον αναφερόμενο στα specs τους

Θα συμφωνήσω μαζί σου.
Τα B&W θέλουν γιαπωνέζικο ενισχυτή...Ειδικότερα με βελούδινες χροιές στα υψηλά .
Συνήθως αγγλικό ηχείο με γιαπωνέζικο ενισχυτή είναι άψογο το ματσάρισμα.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
δλδ μου λες οτι οταν ενα ηχειο θελει ρευματα παιζει να γινεται να τσιριζουν τα ψηλα και να υπαρχουν χαμηλα;

εαν ειναι ετσι τοτε...ο nadακος μου υποφερει και δεν φταιει κατι αλλο.

επισης ο fmj a29 ειναι 80watt class g. να τον προτιμησω;


αν το ηχείο δεν οδηγείται επαρκώς , μπορεί τα χαμηλά να πάσχουν και αυξάνοντας την έντσαη για να ακούσεις, να τσιρίζουν τα ψηλά,

το έχω ζήσει το σενάριο και σε άλλα ηχεία πλέον των B&W,

αλλά δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει στην περίπτωσή σου, ούτε και αν ακόμη συμβαίνει σημαίνει ότι φταίει ο NAD, αλλά ίσως ότι τα ηχεία χρειάζονατι μεγαλύετρο ενισχυτή,

θα πρότεινα να βρεις να δανειστείς έναν και να δοκιμάσεις, και εδώ είμαστε να μα ςπεις τις εντυπώσεις σου
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Νίκο,μερικές φορές τα πράγματα είναι πιο απλά αν κοιτάζεις τι λέει ο κατασκευαστής.
Συγκεκριμένα από στο site της B&W αναφέρει,25W - 100W into 8Ω on unclipped programme

Αυτό από μόνο του λέει πως χρειάζεσαι ενισχυτικό 2χ100 στα 8Ohm Συν 3db το ελάχιστο που χρειάζεται να έχουμε για headroom,πας στα 2χ200 στα 8Ohm.
Καταλαβαίνεις πως αυτό απέχει χιλιόμετρα από τα 2χ50 του Nad,ειδικά όταν διαβάζω πως παίζεις με εντάσεις στο τέρμα (σε μόνιμο κλιπ δηλαδή με τον Nad να οδηγεί,που θα κλιπάρει έτσι κι αλλιώς σε κορυφές πολύ πριν το τέρμα )

Μην ψάχνεις λοιπόν ακόμα χροιές.Βρες πρώτα καλή οδήγηση και μετά τα υπόλοιπα τα φέρνεις.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
φιλε μου σε ευχαριστω και παλι για το αναλυτικο σου μηνυμα.

δεν εχω την γνωση πανω σε αυτο που ειπες.νομιζα οτι ισχυει αυστηρα το 25 με 100.οποτε ελεγα οτι ειμαι ενταξει. Οποτε αυτο που λεει ο φιλος ισχυει οτι θελει ουσιαστικα απο 100watt και πανω για να οδηγησει σωστα.

Οποτε ουσιαστικα....θα πρεπει να κοιταξω σε 100watt ενισχυτη κατα προτιμηση γιαπεζο εαν θα θελησω να κρατησω αυτα τα ηχεια ειδαλλως θα αλλαχτουν και τα ηχεια.

Απο κει και περα ακουσα τα elac και τον arcam και μου φανηκε γλυκο το αποτελεσμα,ωραιο μελωδικο. Βεβαια διαβασα και για τον rega οτι ειναι καπως πιο λεπτομερης και φωτεινος οποτε θα ηθελα να τα ακουσω και με αυτον τον ενισχυτη.

Απο κει και περα αλλες προτασεις θα ηταν ευπροσδεχτες για ηχεια.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Εννοείται ότι τα ρεύματα έχουνε και αυτά την σημασία τους ανάλογα βέβαια με το ηχείο.

Πάντως γενικά τα B&W το ματσάρισμα με γιαπωνέζικους ενισχυτές που έχω ακούσει είναι πολύ καλός...άσχετα αν τα μεσαία των B&W μου φαίνονται στεγνά αυτό όμως είναι προσωπική άποψη.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Θα θελα πολυ να ακουγα τα b&w με τετοιο ματσαρισμα πρωτου τα αποχωριστω... Ελπιζω

Aπο εκει κ περα θελω μια γνωμη για τα elac ( https://elac.com/product/uni-fi-b5-slim/ ) εαν ο 80αρης arcam του ειναι αρκετος. Στα χαρακτηριστικά του ηχειου αναφερει wpc το οποιο δεν κατεχω τι ειναι.
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Αν μπορω να θυμηθώ απο καποιο review που ειχα διαβασει προσφατα και αυτα που εχεις κατα νου θελουν πολυ δυνατο ενισχυτη αλλωστε ειναι 4 ωμ οποτε θελεις αρκετα βατ και καλα για δυνατες εντασεις.

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Βαση του λινκ που εδωσες ειναι 4ωμ με 85db ευαισθησία οποτε βαση αυτων που εχω διαβασει δεξια και αριστερα τα 100 βατ τα εχει για πρωινο ...

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Αααα αναφερεσαι για τα elac.... Νομιζα ελεγες για τα b&w.

Oποτε ειναι πιο απαιτητικα απο τα b&w? Γενικα βαση της εαυαισθησιας και των watt που λεει πως υπολογιζεις ποσα χρειαζεσαι;

Παντως ο arcam fmj 29 δεν ξερω εαν ηταν λιγος για τα elac αλλα επαιζε ομορφα. Αραγε να μπορεί να παιξει ακομα καλυτερα; o arcsm ειναι class g με 80w.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

*arcam
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Αααα αναφερεσαι για τα elac.... Νομιζα ελεγες για τα b&w.

Oποτε ειναι πιο απαιτητικα απο τα b&w? Γενικα βαση της εαυαισθησιας και των watt που λεει πως υπολογιζεις ποσα χρειαζεσαι;

Παντως ο arcam fmj 29 δεν ξερω εαν ηταν λιγος για τα elac αλλα επαιζε ομορφα. Αραγε να μπορεί να παιξει ακομα καλυτερα; o arcsm ειναι class g με 80w.



--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

*arcam

Βρηκα τα review ....
https://www.cnet.com/au/products/elac-uni-fi-ub5/review/2/
http://www.digitalaudioreview.net/2016/05/three-more-amplifiers-for-the-kef-ls50-elac-uni-fi-ub5/
Βαση των γραφομενων θελει καλη επενδυση σε ενισχυτικα ,ακομα και στην παρουσιαση ο κατασκευαστης τους τα επαιζε με 4πλασιας αξια ενισχυτη...
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
βλεπω απο τα λιγο που αρχιζω να καταλαβαινω...οτι καταρχην το αυτι παει σε ηχεια που θελουν πολυ καλα ενισχυτικα...απο κει και περα.

Τα uni-fi τα επαιξα με τον arcam fmj a29 και επαιζε 'καλά'....αλλα κατι μου λεει οτι στο μαγαζι που το ακουσα ...ο εμπορος οταν επαιζε ηταν καπως διστακτικος με το αποτελεσμα...και αυτο ισως γτ ξερει και το εχει ακουσει να παιζει καλυτερα.

ο arcam fmj a29 με τα αμεσως δυο επομενα μοντελα της elac δεν επαιξε καθολου καλα.δοκιμασα και τις κολωνες unifi και επαιξαν και αυτες χαλια.ενω με εναν πιο δυνατο ενισχυτη ισως να παιζαν καλυτερα.

Στο αλλο δε καταστημα θαρρω πως αδικουνται τα b&w....οχι επειδη υπαρχει η δυνατοτητα δοκιμης μονο με rotel...αλλα και επειδη μου βαλαν τωρα τα cm6 να παιξουν με τον 80αρι rotel.το αποτελεσμα; ακομα μου πονανε τα αυτια. ΣΙγουρα εχει καλο tweeter αλλα δεν πιστευω οτι ο κατασκευαστης θα ειπε...κατσε να κανω ενα ηχειο που στην μιση ωρα θα τους κανω να υποφερουν.

Εγω διαπιστωνω πως με πλαγιους τροπους δεν σε βοηθανε τασ μαγαζια τοσο...και αμα δεν γνωριζεις προσπαθουν να σε πεισουν για μια δικη τους αγορα. Δεν σου λενε ξερεις κατι...εγω εχω δοκιμασει αυτο το ηχειο με αυτον τον ενισχυτη και τον ταδε με τον ταδε.και δεν σου λενε την πληρη αληθεια....ομως εκτιμω καποιους που σου λενε εστω την μιση.Επισης πιστευω οτι θα κερδισαν πολλα εαν ηταν περα ως περα ειλικρινεις.

οποτε παλι δεν εχω εικονα για τα ηχεια που ακουσα μιας και η οδηγηση θαρρω ηταν ελειπης.Μια απορια ομως ... γτ ενα τοσο απαιτητικο ηχειο οπως το unifi....επαιξε καλα με τον arcam fmj29?!

ΥΣ: οταν ειχα ξεκινησει να γραφω εδω εχοντας κατι παλια ηχεια HPM-60 μου ειχαν προτεινει καποιοι τον nad 326...αλλα παιδια νομιζω ήταν μικρος για να οδηγησει αυτα τα ηχεια....και εγω νομιζοντας οτι ο ενισχυτης ειναι οκ εχοντας παραλληλα ελλιπη γνωση....αλλαξα τα ηχεια.Ετσι μια μινι αναφορα χωρις να θελω να κατηγορησω.σαν παρατηρηση.
 
Last edited: