Λήψη επίγειων καναλιών στη Ζάκυνθο

nautilus7

Senior Member
14 September 2007
487
Θέλω να κάνω λήψη Digea και ΕΡΤ στη Χώρα της Ζακύνθου (πόλη) από το K.E Φραγκαπήδημα στην Πελοπόννησο. Απ' ότι έχω δει αυτό είναι το K.E. που καλύπτει την περιοχή που βρίσκεται το σπίτι μου και υπάρχει οπτική επαφή αφού δεν έχω εμπόδια μπροστά μου.

Γνωρίζει κανείς τι κεραία χρειάζομαι;

Να προτιμήσω κεραία τύπου "τρίαινα" (με 3 σειρές από στοιχεία) ή μια απλή ("χελιδόνα") αρκεί;

Είναι απαραίτητη η χρήση ενισχυτή ή γίνεται και χωρίς; Τι ενισχυτή;
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Θα προτιμήσεις μια καλή επώνυμη κεραία γιατί η περιοχές χρειάζεται κάτι καλό. Σίγουρα θες και ενισχυτή και αυτόν θα προτιμήσεις να είναι καλός.
 

nautilus7

Senior Member
14 September 2007
487
ΟΚ, ευχαριστώ. Θα ήθελα βέβαια και κάποιος από την περιοχή με προσωπική εμπειρία να μου πει τι χρησιμοποιεί.


Σκέφτομαι την Ikusi Flashd LTE, αλλά προβληματίζομαι στο μοντέλο γιατί βλέπω ότι υπάρχουν δύο: Ένα που παίζει στα κανάλια 21-58 και ένα που παίζει στα κανάλια 21-60. Εκεί που θα γίνεται λήψη δεν υπάρχει κάτι πάνω από το 58 οπότε κάνουν και οι 2, αλλά αν ποτέ η κεραία μετακινηθεί σε άλλη περιοχή ίσως έχω πρόβλημα.

Για όσους δε γνωρίζουν το φάσμα που είναι διαθέσιμο για τις επίγειες ψηφιακές εκπομπές τηλεόρασης είναι στα κανάλια 21-60, αλλά στην Ελλάδα σε κάποιες περιοχές τα κανάλια 58-60 έχουν παραχωρηθεί για τις τηλεπικοινωνίες του Στρατού.

Βέβαια, απ' ότι διαβάζω στο μέλλον θα αποδοθούν και άλλα κανάλια στο LTE και θα πρέπει να κόβουμε τη λήψη και κάτω από το κανάλι 58, οπότε καμιά από τις κεραίες που κυκλοφορούν σήμερα δε θα είναι κατάλληλη.
 

nautilus7

Senior Member
14 September 2007
487
Πήρα την IKUSI Flashd LTE (c58) και έπιασα εύκολα ΧΩΡΙΣ ενισχυτή (ατομική εγκατάσταση με 40μ καλώδιο φτηνό).

Φίλε cmoustakas, βασισμένος σε ποια δεδομένα/εμπειρία ήσουν σίγουρος ότι χρειάζεται ενισχυτής;
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Η περιοχές που κάνουν λήψη σήματος σε απομακρυσμένα σημεία που πολλές φορές υπάρχουν βουνά που παρεμβάλλονται η αλλά εμπόδια έχουν ανάγκη προσθήκης ενισχυτή για απρόσκοπτη λήψη. Γενικά παρατήρησε αν έχεις όλες της ώρες της ημέρα σταθερή λήψη χωρίς διακοπές και προβλήματα, επίσης δες τη συμπεριφορά σε έντονη βροχόπτωση. Αν σε όλες αυτές τις συνθήκες είσαι καλά μην βάλεις ενισχυτή.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Εγώ που ειμαι Αθήνα και κάνω λήψη απο Αίγινα και ταυτόχρονα και απο Δαρδίιτσα για τα επίγεια της Πελλοπονήσου όταν υπάρχουν έντονα καιρικά φαινόμενα στη περιοχή της πελλοπονήσου παρόλο οτι έχω και ενισχυτή κάποια κανάλια παρουσιάζουν πτώση σήματος και κόλλημα εικόνας.