Νέα ηχεία για σαλόνι αντί των dali zensor 1 που έχω

Valadisphotography

New member
18 November 2013
41
Καλησπερα σε ολους. Ειχα αγορασει πριν λιγο καιρο τον yamaha r-n402d μετα απο τις συμβουλες καποιων απο των παιδιων του avsite.
Τα ηχεια που χρησιμοποιω ειναι τα dali zensor 1 αλλα εχω ενα θεμα. Δεν γεμιζουν τον χωρο και δεν ειμαι ικανοποιημενος. Τουλαχιστον οταν ακουω μουσικη χαμηλοφωνα. Πρεπει να δυναμωσω πανω απο το 50% της συνολικης εντασης τον ενισχυτη για να πω πως ακουω κατι αρκετα καλο! Σκεφτομαι λοιπον να μεταφερω τα dali 1 σε αλλο χωρο και να παω σε καινουρια για το σαλονι.

Γι'αυτο λοιπον επεστρεψα εδω για να σας θεσω το μεγαλο ερωτημα!

CAMBRIDGE AUDIO AEROMAX 2 στα 520 ευρω
ή
Focal Chorus 706 στα 459 ευρω?

Ο χωρος που θα παιζουν ειναι ενα σαλονι 25τμ

*Προτιμω ηχεια bookshelf επειδη λογω... συζύγου (γκρινιαζει και δεν θελει ηχεια με βαση), και επειδη εχω μικρα παιδια και φοβαμαι μην τα ριξουν κατω μαζι με τη βαση.

*Καθε προταση δεκτη, ακομη και αν δεν περιλαμβανει καποιο απο τα 2 αυτα ηχεια.

#1ludvihoscar,

Μιχάλης Κορ. Αλλαγή χρώματος γραμματοσειράς.
 
Last edited by a moderator:

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,362
To Dali zencor 1 εχει ευαισθησία 86 db σε σύγκριση με το 3 που εχει 88 db .

Η λογική λέει ότι ο ενισχυτής σύμφωνα πάντα με τα specs που μας δίνουν οι κατασκευαστες ο ενισχυτής σου θα γεμίσει το 3 πιο χαμηλόφωνα.
Αυτό όμως εξαρτάται αν ο κατασκευαστης του ενισχυτή δίνει τα ρεύματα του γραμμικά η τα δίνει μπαμ και κάτω προφανώς για να εντυπωσιάσει.

Μου φαίνεται παράξενο όταν λες ότι δεν γεμίζει το ηχείο...Εννοείς με χαμηλό και τι είδος μουσικής ακούς?