Lg 50uh635v vs lg 49uh661v

Zacharias99

New member
4 June 2015
25
Παιδιά καλησπέρα!
Είμαι μεταξύ των 2 τηλεοράσεων και πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πια είναι καλύτερη...
Τις βρίσκω στα ιδια χρήματα (600ευρω)
Μπορεί να βοηθησει καποιος?

Και τελος, μηπως η samsung 50ku6000 (στα ιδια χρηματα και αυτη) είναι καλύτερη?

Δεν μπορω να αποφασίσω... Το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι πως η samsung μου φανηκε εντελώς πλαστικουρα!

Πείτε και εσείς καμία γνώμη!

Ευχαριστώ πολύ
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
LG 50UH635V: true 4K UHD,VA panel (RGB structure),50/60Hz.

LG 49UH661V :faux 4K UHD ,IPS panel (RGB-W),50/60Hz.


Samsung UE50KU6000:true 4K UHD,VA panel (RGB structure),50/60Hz.

resolution-4k-ultra-hd-chart.png



Zacharias99 αν θες να κάνεις καλύτερη επιλογή καλό θα ήταν να έγραφες για απόσταση θέασης,χρήση (ταινίες,αθλητικά,παιχνίδια,τηλεοπτικό),συνθήκες φωτισμού.
 
Last edited:

Zacharias99

New member
4 June 2015
25
Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!
Με βοήθησες να αποκλείσω την 661! Οπότε μένουν οι άλλες 2.

Λοιπόν, η απορία μου είναι αν όντως η 635 έχει VA πάνελ ή MVA, δεδομένου ότι στο επίσημο site την δίνει σαν ips led!

Αυτά που με ενδιαφέρουν κυρίως είναι τα εξής:
1ον) Ταινίες
2ον) Να μη "κολλάει" σε γρήγορες σκηνές σε αθλητικά, όπως ποδόσφαιρό κτλ...
3ον) θα συνδέεται που και που με κανένα pc για gaming, αλλά αυτό το κριτήριο μην το λάβεις και ιδιαίτερα στα υπ'όψιν σου.

Τέλος η απόσταση είναι περίπου 2 μέτρα!
Γενικά η LG μου αρέσει πιο πολύ εμφανισιακά αλλά παντού ακούω ότι η Samsung έχει καλύτερη εικόνα και είναι 1-2 επίπεδα πιο πάνω + ότι βλέπω πως παντού στο εξωτερικό κοστολογείται 50-100 ευρώ πάνω...

Δε ξέρω, έχω μπερδευτεί λιγάκι και γι'αυτό απευθύνομαι εδώ μέσα για βοήθεια :D

Και πάλι σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
Λοιπόν, η απορία μου είναι αν όντως η 635 έχει VA πάνελ ή MVA, δεδομένου ότι στο επίσημο site την δίνει σαν ips led!

Αυτά που με ενδιαφέρουν κυρίως είναι τα εξής:
1ον) Ταινίες
2ον) Να μη "κολλάει" σε γρήγορες σκηνές σε αθλητικά, όπως ποδόσφαιρό κτλ...
3ον) θα συνδέεται που και που με κανένα pc για gaming, αλλά αυτό το κριτήριο μην το λάβεις και ιδιαίτερα στα υπ'όψιν σου.

Τέλος η απόσταση είναι περίπου 2 μέτρα!
Γενικά η LG μου αρέσει πιο πολύ εμφανισιακά αλλά παντού ακούω ότι η Samsung έχει καλύτερη εικόνα και είναι 1-2 επίπεδα πιο πάνω + ότι βλέπω πως παντού στο εξωτερικό κοστολογείται 50-100 ευρώ πάνω...

Δε ξέρω, έχω μπερδευτεί λιγάκι και γι'αυτό απευθύνομαι εδώ μέσα για βοήθεια :D

Και πάλι σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!

Είναι της ίδιας οικογένειας VA τα MVA,

1. Ταινίες=VA panel=υψηλή αντίθεση, τουλάχιστον την τριπλάσια από IPS.
2.Καλύτερα θα αποδώσει μια tv που έχει MCFI δηλαδή είναι 100/120Hz,όχι ότι οι 50/60Hz "κολλάνε" σε γρήγορες σκηνές σε αθλητικά, όπως ποδόσφαιρό κτλ...αλλά υπάρχουν και καλύτερες στο motion resolution.

Για το τελευταίο που αναφέρεις αυτό που έχω να πω είναι ότι όλα είναι μετρήσιμα και αποδεικνύονται, το τι λένε παντού...



Άσχετο:Πάντως VA panel,100/120Ηz σε ανάλυση FHD και όχι UHD μιας και είσαι στο όριο των FHD στις 50" που είναι τα 2m θα σκεφτόμουν για Panasonic TX-50DS630E, Samsung UE50J6200,Sony KDL 50W755C/6C,50W805/7/8/9C
 
Last edited:

HeavyRain

Established Member
25 February 2016
161
Την ku6000 θα ελεγα εγω λογω εξαιρετικα χαμηλου inputlag αφου σε ενδιαφερει και gaming. Ειναι και ομορφοτερη αν και αυτο ειναι υποκειμενικο!
 

Zacharias99

New member
4 June 2015
25
Λοιπόν σας ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες σας!
Τελικά προχώρησα και πήρα την LG 50uh635v από Κωτσόβολο στα 599 με το premium support για 5 χρόνια.
Δεν ήθελα να ξεφύγω από τα 600 (αρχικά είχα βάλει ταβάνι τα 500).
Πήγα και τις ξαναείδα δίπλα δίπλα.
Πηθανότατα οι ρυθμίσεις της Samsung να ήταν χάλια διότι δε μου άρεσε καθόλου η εικόνα. "Πιξέλιαζε" εκεί που η LG τα έδειχνε άψογα.
Πάντως αυτό που με έκανε να διαλέξω την LG ήταν η ποιότητα κατασκευής σε σχέση με τη συγκεκριμένη Samsung.

Τέλος θα ήθελα να πω ότι η TV είναι άψογη προς το παρόν!
Το μόνο που με ενοχλεί λιγάκι και αυτό διότι έμαθα παραπάνω από όσα έπρεπε από εσάς εδώ μέσα, είναι ότι πάνω αριστερά έχει λίγο bleeding :D
Δε ξέρω αν αξίζει να την επιστρέψω μιας και θεωρώ ότι όλες πάνω κάτω λίγο bleeding θα το έχουν.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!
Ζάχος
 

payback

New member
16 November 2012
64
Λοιπόν σας ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες σας!
Τελικά προχώρησα και πήρα την LG 50uh635v από Κωτσόβολο στα 599 με το premium support για 5 χρόνια.
Δεν ήθελα να ξεφύγω από τα 600 (αρχικά είχα βάλει ταβάνι τα 500).
Πήγα και τις ξαναείδα δίπλα δίπλα.
Πηθανότατα οι ρυθμίσεις της Samsung να ήταν χάλια διότι δε μου άρεσε καθόλου η εικόνα. "Πιξέλιαζε" εκεί που η LG τα έδειχνε άψογα.
Πάντως αυτό που με έκανε να διαλέξω την LG ήταν η ποιότητα κατασκευής σε σχέση με τη συγκεκριμένη Samsung.

Τέλος θα ήθελα να πω ότι η TV είναι άψογη προς το παρόν!
Το μόνο που με ενοχλεί λιγάκι και αυτό διότι έμαθα παραπάνω από όσα έπρεπε από εσάς εδώ μέσα, είναι ότι πάνω αριστερά έχει λίγο bleeding :D
Δε ξέρω αν αξίζει να την επιστρέψω μιας και θεωρώ ότι όλες πάνω κάτω λίγο bleeding θα το έχουν.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!
Ζάχος

είμαι και εγω ανάμεσα στην LG 50UH635V και στην samsung k5500
είσαι ευχαριστημενος απο την LG? ο media player είναι κάλος?