Ηχεία με ενισχυτή ή soundbar;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Auslaender

New member
19 June 2013
31
Γειά σας,

Ύστερα από χρόνια αποχής από hifi και αποκλειστικής χρήσης ακουστικών, σκέφτομαι να ξαναεπιστρέψω και να αποκτήσω ένα σύστημα για να ακούω μουσική κυρίως, και να βλέπω ταινίες κατά δεύτερο λόγο, με κάποιες αξιώσεις. Έχω μετακομίσει με την κοπέλα μου στο σπίτι της και η διαρρύθμιση προϋπήρχε και δεν μπορώ να κάνω πολλά για να την αλλάξω. Είναι ένας χώρος ακουστικά δύσκολος. Η απόσταση ανάμεσα στην τηλεόραση, όπου και θέλω να βάλω το ηχοσύστημα, και το σημείο ακρόασης είναι πέντε μέτρα, ενώ η απόσταση ανάμεσα σε ηχεία δεν μπορεί να είναι πάνω από 1,5 μέτρο, με το αριστερό μάλιστα να είναι μέσα σε ράφι. Ο χώρος είναι 25 τμ περίπου και το σημείο ακρόασης κολλητά στον τοίχο

Επειδή ο χώρος δεν περισσεύει, σκεφτόμουν έναν μικρό ενισχυτή όπως τον NAD D3020 ή τον Denon PMA-50. Από ηχεία άκουσα και μου άρεσαν τα Wharfedale Diamond 225 και έχω βρεί σε μια καλή προσφορά τα Focal Aria 706, τα οποία δεν έχω ακούσει πάντως. Είχα ακούσει και τα Dali Zensor 3 αλλά δεν μου άρεσαν, προτιμώ τον πιο ζεστό ήχο των Diamond, τα βρήκα πολύ αναλυτικά, όπως και τα Zensor 1. Όμως σκεφτόμουν μήπως αντί να αγοράσω ηχεία και ενισχυτή να επενδύσω σε μια καλή soundbar όπως η Dali Kubik One; Έτσι και αλλιώς φοβάμαι πως λόγω τοποθέτησης δεν θα έχω στέρεο εφέ, ενώ θα γλιτώσω χώρο και η συγκάτοικος θα είναι πιο ευχαριστημένη.

Να σημειώσω πως ακούω σχεδόν αποκλειστικά μουσική από Tidal, και streaming γενικά μέσω chromecast.

Οποιαδήποτε άποψη ευπρόσδεκτη!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Με τους περιορισμούς που θέτεις κι αφου αν δεν κανω λαθος μίλησες για μικρή απόσταση ακρόασης,εγω θα σου πρότεινα δυο μικρά nearfield. Κι αν ειναι και ενεργά καθαρίζεις απο θέμα ενισχυτικου.
 

Auslaender

New member
19 June 2013
31
Ευχαριστώ,

@Χρήστος Δυστυχώς το Muso είναι αρκετά πάνω από το budget μου, φθάνω τα 1000 ευρώ με το ζόρι.

@sokmav Η θέση ακρόασης μου είναι πολύ μακρινή, σχεδόν 5 μέτρα από το σημείο που μπορεί να μπει το όποιο ηχοσύστημα, σόρυ αν δεν ήταν ξεκάθαρο στο πρώτο μου μήνυμα
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Με βάση τους περιορισμούς σου πάντως και εγώ για το naim muso θα σου έλεγα.

Επειδή όμως φτάνει τα 1400 ευρώ τότε σου προτείνω το μικρότερο naim muso qb, το οποίο είναι στα 900 ευρώ (info) :
4 x 50W + 1 x 100W
1 x Woofer: 145 x 77 χιλιοστά
2 x Mid-range: 64 χιλιοστά διάμετρο
2 x Tweeter: 25 χιλιοστά διάμετρο
2 x Passive Radiator: 148 x 86 χιλιοστά

Πήγαινε σε κάποιον Ορφέα να το ακούσεις. Μια δοκιμή θα σε κάνει να καταλάβεις αν σε καλύπτει ηχητικά.
Κατ'εμέ πολύ καλή επιλογή!
 

Χρήστος1

Established Member
7 August 2006
162
Δάφνη
+10000
Με βάση τους περιορισμούς σου πάντως και εγώ για το naim muso θα σου έλεγα.

Επειδή όμως φτάνει τα 1400 ευρώ τότε σου προτείνω το μικρότερο naim muso qb, το οποίο είναι στα 900 ευρώ (info) :
4 x 50W + 1 x 100W
1 x Woofer: 145 x 77 χιλιοστά
2 x Mid-range: 64 χιλιοστά διάμετρο
2 x Tweeter: 25 χιλιοστά διάμετρο
2 x Passive Radiator: 148 x 86 χιλιοστά

Πήγαινε σε κάποιον Ορφέα να το ακούσεις. Μια δοκιμή θα σε κάνει να καταλάβεις αν σε καλύπτει ηχητικά.
Κατ'εμέ πολύ καλή επιλογή!
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Με έναν μικρό ενισχυτή και δυο μικρά καλά ηχεία (άσχετα με το αν θα τα βάλεις σε λίγο λάθος θέσεις) θα μπορέσεις να έχεις πολύ γλυκές μεσαίες συχνότητες, αρκετά οικονομικά, αν θες να ακούς κυρίως μουσική. Για να γίνεται όμως σωστή αποκωδικοποίηση dolby digital/dts κλπ, καλύτερα να πάρεις έναν μικρό a/v ενισχυτή λεπτό, τύπου marantz σειρά nr. To downmix που κάνουν οι τηλεοράσεις εμένα δε μου αρέσει καθόλου και ο ήχος ακούγεται μουντός στα αυτιά μου. Αν όμως δεν σε νοιάζουν τόσο οι ταινίες τότε μπορεί να σου φανεί αδιάφορο αυτό εσένα. Όπως και νά χει πάντως πήγαινε σε κάτι που να έχει πάνω και wifi/bluetooth γιατι πια όλοι ακούμε online μουσική (εκτός και αν είσαι από τους λίγους που επιμένουν σε CD.
Soundbar είναι λίγο ακριβή λύση, αυτό που δε μάρεσει είναι οτι γενικά δεν έχουν ραδιόφωνο και εγώ ακούω αρκετά. Αλλά αυτό το βιδώνω τηλεόραση και soundbar σε τοίχο και είναι όλα συμμαζεμένα μου αρέσει πάρα πολύ στα μικρά διαμερίσματα.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Το θέμα ειναι τα πέντε μέτρα.
Πολλά όπως κι αν το σκεφτούμε.
Στην θέση του θα βολευομουν με οτι πιο οικονομικό και με τις περισσότερες δυνατότητες,δεν εχει νόημα να ψάχνουμε τα μικρά επιμέρους οταν υπάρχει τέτοια απόσταση.
 

Auslaender

New member
19 June 2013
31
Ευχαριστώ για τις ιδέες. Νομίζω, απ'ότι καταλαβαίνω, πως λόγω της απόστασης και της δυσκολίας τοποθέτησης μάλλον δεν θα κερδίσω πολλά από δύο ξεχωριστά ηχεία. Βέβαια, το κόστος μιας καλής soundbar ή των συστημάτων όπως το mu-so και της JBL είναι υψηλό και με 500-600 ευρώ μπορώ να πάρω ένα πολύ συμπαθητικό ηχοσύστημα, οπότε δεν είμαι ακόμα σίγουρος πως αξίζουν σε σχέση με ένα κακοστημένο στέρεο. Ίσως δανειστώ ένα στερεοφωνικό να δω πως είναι στον χώρο μου και πόσο με ικανοποιεί πριν αποφασίσω

Σε κάθε περίπτωση σε ότι και αν πάρω θα βάλω ένα chromecast. Είναι φοβερή η ευκολία που προσφέρει. Επίσης, ότι και να πάρω θα είναι καλύτερο από την πλάσμα που χρησιμοποιούμε αυτή την περίοδο, κυρίως για να ακούμε μουσική :award:
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Μια χαρά θα κερδίσεις!
Από την στιγμή που έχεις συνειδητοποιήσει το γεγονός ότι θα κάνεις πολλές παραχωρήσεις και αυτό δεν σε πειράζει
άρα δεν κυνηγάς το τέλειο σε πληροφορώ ότι με δύο ηχεία και ένα ενισχυτή , entry-mid level θα ακούσεις πολύ καλή μουσική.
Τα ηχεία που σου άρεσαν είναι πολύ καλά για ράφι , πάρε και ένα ενισχυτή του τύπου Yamaha A-S501
ή Denon κλπ και είσαι ΟΚ.
Πολύ καλύτερα από πανάκριβες ηχομπάρες κλπ.
Το ίδιο περίπου αποτέλεσμα θα έχεις και με ένα all in one σύστημα όπως το Denon DM40.
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
Ενα κλασσικο hi-fi συστημα,ακομα και με οχι τοσο σωστα στημενα ηχεια,θα σου δωσει καλυτερη εικονα απο μια ηχομπαρα,που εχει πολυ κοντα τα μεγαφωνα.Εγω προτεινα γιατι ειπες οτι το σκεφτεσαι και για ηχομπαρα.Αν τελικα θελεις να πας σε ενισχυτη και ηχεια,αυτα που σου εχουν προταθει ειναι μια χαρα,απλα θα σου προτεινω και εγω με την σειρα μου κατι που να εχει και δικτυακες δυνατοτητες (οπως στις ηχομπαρες που σου προταθηκαν). Κοιτα τον yamaha R-N602,θα σε καλυψει και ηχητικα και απο δυνατοτητες (παντα με βαση τις απαιτησεις που εχεις).
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Βρήκα αυτό το μοντέλο Sony HT-CT80 στα 99Ε απο πλαισιο, και το σκέφτομαι για κρεβατοκάμαρα τι άποψη έχετε αξίζει ?