audyssey και μετρησεις σε marantz

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

pan78

Senior Member
26 March 2013
483
παιδια προχτες εκανα μετρηση με το audyssey στον Marantz .. μου εβγαλε τα μπροστα 30 εκατοστα ποιο μακρια το δε sub στα 3,70 μετρα .. εχω κανει μετρησεις στις 3 θεσεις ακροασεις η θεασης ταινιας .. να μπω manual να τα βαλω στις σωστες αποστασεις ? η οχι ?
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Νομίζω βάζεις το μικρόφωνο σε 6 θέσεις όχι σε 3 για μια σωστή μέτρηση. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι θέσεις ακρόασης. είναι απλα 6 θέσεις για να "ακούσει" ο ενισχυτής πως είναι ο χώρος.
Μπορεί να έχεις αντανακλάσεις, στάσιμα κύματα κλπ και λογικά το room correction τα διορθώνει αυτά.
 
Last edited:

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
παντως και μενα μου βγαζει τα μεγάφωνα σε διαφορετικες θεσεις αλλα το βρισκω λογικο γιατι το ένα είναι κοντα σε τοιχο αρα μαλλον ακούγεται πιο δυνατα, οποτε νομιζει ότι είναι πιο κοντα.
 

ermis1975

New member
27 January 2010
83
Κι εγω στο denon εκανα 3 ρυθμίσεις γράφει να ειναι 60cm απόσταση απο θέση ακρόασης σε θέση ακρόασης. Οπότε απλά το μετακινείς σε 6 διαφορετικές θέσεις...αν καταλαβα καλά, εντός του χωρου.
 

pan78

Senior Member
26 March 2013
483
για να δουμε .. τα ηχεια τα μπροστα οταν τελειωνη την μετρηση τα βγαζει large γιατι λετε ? δεν κανω κατι σωστα ?!
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
και που είναι το κακο να τα βγαλει large? (large τα βγαζει όταν δεν εχεις subwoofer. large = στειλε ολες τις συχνότητες )
 

ermis1975

New member
27 January 2010
83
Κι εγώ ενώ έχω sub τα βγάζει Large. Εχει σχέση με το ηχείο? Μήπως με τη καθυστέρηση του sub να ανοίξει? (γιατι το βγαζει στα 6,5μέτρα μακρυα..
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Απ τους δικούς μου πειραματισμούς παίζει ρόλο τι ένταση έχεις δώσε στο master volume του υπογούφερ. Οσο για την απόσταση, άμα διαβάσετε στην ιστοσελίδα του Audyssey σε απάντησή του ο Κυριακάκης είπε ότι το υπογούφερ δεν μετριέται η απόσταση οπότε μην ασχολείστε τι γράφει το αποτέλεσμα γιατί είναι αδιάφορο.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
τοτε φανταζομαι ότι εχεις ηχειο που πηγαινει επαρκως χαμηλα οποτε δεν υπαρχει λογος να "κοψει" τις χαμηλες συχνότητες.
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Θα σου πρότεινα να δηλώσεις τα ηχεία Small με συχνότητα αποκοπής λίγο παραπάνω (περίπου 10-20 Ηz) από το κατώτατο σημείο που μπορεί να κατέβει το ηχείο (κοίτα τα specs των ηχείων σου για να μάθεις αυτό το όριο).
Έτσι οι χαμηλές από το σημείο αυτό και κάτω θα κατευθύνονται προς το Subwoofer.
Εννοείται ότι έχεις κλείσει (ή έχεις βάλει στο τέρμα) τον διακόπτη/ρυθμιστικό του crossover πάνω στο Sub, πριν πάρεις μετρήσεις με το Audyssey...
Και ΜΗΝ πειράξεις χειροκίνητα τις αποστάσεις που σου έβγαλε, ειδικά του Sub...
 

pan78

Senior Member
26 March 2013
483
αν θυμαμαι καλα στον AV μου τα εχω στα 80hz .. ναι στο sub το crossover στο τερμα ειναι ..
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
αν θυμαμαι καλα στον AV μου τα εχω στα 80hz .. ναι στο sub το crossover στο τερμα ειναι ..

80 ειναι το όριο ΤΗΧ. Έχεις τέτοια ηχεία (ΤΗΧ certified);
Και για ποιο ζεύγος είναι στα 80; Main, Surround... ;
Όπως σου είπα, πρέπει να δεις τα σπεκς των ηχείων σου.
Αν είναι τόσο καλά (έχουν δλδ μεγάλα woofers) που μπορούν να αναπαράγουν όλο το εύρος των χαμηλών (20-200 Ηz) και να το αναπαράγουν δυνατά, τότε άστα Large.
Aν όχι, όρισε σημείο αποκοπής ώστε να παίζει το Sub τις χαμηλές που δεν μπορούν να παίξουν (ή δεν μπορούν να παίξουν δυνατά) τα ηχεία...
 

pan78

Senior Member
26 March 2013
483
εχω elac τα b6 βασεις ειναι , 44hz-20hz ειναι αρα ??

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

sorry αλλα εχω μπερδευτει :)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

τα surround magnat 102 ..τα εχω βαλει 100Hz
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Άρα δεν έχεις ΤΗΧ. Οπότε αφου τα Elac πέφτουν στα 44, εσύ δήλωσέ τα Small και κόφτα στα 50-60!

Τα Μagnat πέφτουν κι αυτά κάπου εκεί. Οπότε κάνε τα ίδια και για τα surround...

(60 Ηz θα σου πρότεινα και για τα Main και για τα πίσω)
 

pan78

Senior Member
26 March 2013
483
αρα δηλωνω 60 hz σε ολα και μετα audysey ??η να κανω και τις 6 θεσεις calibration και μετα manual στα 60 hz και small?
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Πρώτα τρέξε το Audyssey και στις 6 θέσεις (σε όλες δλδ), όπως σωστά σου είπαν και οι προηγούμενοι.
Φρόντισε κάθε θέση να απέχει περίπου μισό μέτρο μεταξύ τους. Έτσι ώστε να δημιουργήσεις μια ακουστική "φούσκα" γύρω από την κύρια θέση ακρόασης (αυτή είναι η θέση/μέτρηση 1)...
Όλες τις άλλες τιμές που σου έβγαλε το Audyssey (αποστάσεις, εντάσεις, κλπ) ΜΗΝ τις πειράξεις...
Το master volume πάνω στο Sub έχε το πάντα λίγο πάνω από τη μέση.
Και ΜΕΤΑ δήλωσε τα Main και τα Surround ως Small, με σημείο crossover τα 60 Hz.

Με λίγα λόγια μόνο το Large/Small και το crossover θα πειράξεις εσύ...
 
Last edited: