BeyerDynamic DT 770 ή 880?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

baltasarr

New member
28 October 2015
80
Καλησπέρα!
Σκέφτομαι την αγορά των Beyer αλλά δεν ξέρω εάν πρέπει να πάρω τα closed ή τα semi.
Ηχητικά είναι μεγάλη διαφορά? Επίσης, η τιμή γιατί έχει τόση διαφορά (προς τα πάνω τα 880 σε σχέση με 770 & 990)?
ευχαριστώ πολύ!
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Είναι εντελώς διαφορετικές σειρές!
Τα 770 με εντελώς V shape απόκριση (καθόλου άσχημα βέβαια) και με τα 880 πιο ουδέτερα αλλά και πάλι με σχετικά χοτ πρίμα!!
Είχα τα 770LE (32αρια) και τα έδωσα με μισή καρδιά για να χρηματοδοτήσω κάποια άλλα!
Σαφώς όχι ουδέτερα αλλά και απολαυστικά ενοίοτε! Μπόλικο μπάσο λίιιγο υποελεγχόμενο. Αν είχαν λίγο πιο πολύ σώμα στις μεσαίες/μεσοχαμηλές δεν θα τα έδινα ποτέ!
Αν πας στα 880 κ έχεις ενισχυτή λέγεται πως τα 600αρια έχουν τον πιο καλό/ουδέτερο ήχο!

Sent from my Nexus 5X
 

baltasarr

New member
28 October 2015
80
Ευχαριστώ πολύ DomieMic65. Να φανταστώ πως το καλύτερο θα είναι να πάω με τον pioneer-u05 και να τα ακούσω.
Γνωρίζετε εάν υπάρχει κάποιος re-seller που να έχει διαθέσιμα τα beyer?
Θα κάνω μια αρχή από τον Κο Χατζηστάμου.
 

baltasarr

New member
28 October 2015
80
Ακριβώς! Εκεί θα σου έλεγα.. δεν ξέρω άλλον!
Γιατί δεν κοιτάς κ Sennheiser?

Sent from my Nexus 5X

Ναι, θα τσεκάρω και τα Sennheiser. Ακούω απ' όλους για τα 650 ότι είναι κορυφαία αλλά ξεφεύγουν λίγο.
 

baltasarr

New member
28 October 2015
80
Τα HD600 τα έχει ο Τόμαν 275.
Τα 650, 299

Sent from my Nexus 5X

Μπαίνω στον thomann κάθε μέρα. Θέλω να τα ακούσω και τα 2 (600 κ 650) για να ακούσω τις διαφορές τους. Διαβάζω ταγμένους και στα 2 "στρατόπεδα"!
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Δεν έχω ακούσει ποτέ. Προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο??

Σε χαμηλό μπάτζετ, τα fostex t50rp mk3 (καπου 170 ) νομιζω οτι ηχητικά σβήνουν απο τον χάρτη οτιδήποτε αναφέρθηκε (ναι, ειμαι και ασεβής :p )
Απο την αλλη, θα μπορούσε να τα πάει καλύτερα σε θέματα ανεσης.
Απο εκει και πέρα οσο θελεις ανεβαίνεις.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Καλησπέρα!
Σκέφτομαι την αγορά των Beyer αλλά δεν ξέρω εάν πρέπει να πάρω τα closed ή τα semi.
Ηχητικά είναι μεγάλη διαφορά? Επίσης, η τιμή γιατί έχει τόση διαφορά (προς τα πάνω τα 880 σε σχέση με 770 & 990)?
ευχαριστώ πολύ!

Oπως στα έγραψε ο Μιχάλης είναι, μπορείς να δεις και τα νήματα τους, για το Dt770 εδώ και για Dt880 και 990 εδώ


Μπαίνω στον thomann κάθε μέρα. Θέλω να τα ακούσω και τα 2 (600 κ 650) για να ακούσω τις διαφορές τους. Διαβάζω ταγμένους και στα 2 "στρατόπεδα"!

Mπορείς να τα βρεις και στην Ελλάδα από τον επίσημο αντιπρόσωπο σε παρόμοια τιμή (που δεν αξίζει να τα φέρνεις απ'εξω) ΗD600 στα 279 ευρώ και HD650 στα 310

Σε χαμηλό μπάτζετ, τα fostex t50rp mk3 (καπου 170 ) νομιζω οτι ηχητικά σβήνουν απο τον χάρτη οτιδήποτε αναφέρθηκε (ναι, ειμαι και ασεβής :p )

Ανάβετε φωτιές κύριε :p



Επίσης και αυτό που έγραψε ο Πέτρος περί οδήγησης έχει σοβαρή βάση. Εγώ δεν ξέρω καλά τα νούμερα αλλά ξέρω ότι είχε μαζευτεί παρέα να τεστάρει διάφορα μηχανάκια(κάπου πρέπει να υπάρχει και το νήμα σε άλλη κατηγορία αλλά δεν θυμάμαι τώρα) και ενώ το pionner έσκισε σαν ντακ σαν ενισχυτής ακουστικών δεν ήταν στο φόρτε του... Και + οτι ότι έχει να δώσει το δίνει από balanced xlr εξόδους κυρίως.

Καλό λοιπόν θα ήταν όπως έγραψες και εσύ να πάρεις τον pionner παραμάσχαλα και να δοκιμάσεις πως θα τα πάει με τα υποψήφια ακουστικά.
Αν είσαι Αθήνα έδω ετοιμάζουμε συνάντηση για τις 11-12 του μηνός. (Αν γίνει τελικά που δεν βλέπω σοβαρό ενδιαφέρον) χαρά μας θα είναι να έρθεις με τον pionner να δοκιμάσεις ότι θα υπάρχει.
Εχω HD600, HD650, Dt990 pro και fostex Τ50rp ΜκΙΙ (η προηγούμενη έκδοση που στηρίζεται σε μοντάρισμα για να παίξει καλά- δεν είναι σε φάση ακρόασης τωρα γιατί τα έχω αφήσει σε φάση πειραματισμών και τους έχω αλλάξει τα φώτα, αλλά θα μπορέσεις να πάρεις μια ιδέα για μέγεθος και βάρος-για οδήγηση δεν το συζητάμε είναι δύσκολα)

Εάν πάλι αποφασίσεις για κάτι ευκολοδήγητο τότε Dt770 στα 80οhm είναι μια καλή και εύκολη λύση.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Πάντως χωρίς να τα έχω ακούσει το 880 θεωρείται καλύτερο από το 770 και αυτό
φαίνεται και από τις μετρήσεις.
Επίσης το 990 εμένα δεν μου αρέσει καθόλου!
Τέλος το 880 θεωρείται από πολλούς επαγγελματίες ο ορισμός του μόνιτορ ακουστικού.
Τα HD6xx είναι πιο ''διασκεδαστικά'' ακουστικά.
http://graphs.headphone.com/graphCompare.php?graphType=0&graphID[]=2241&graphID[]=2751&graphID[]=2131&scale=30
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Αν ο Νάκας έχει τα 600 (650) σε αυτές τις τιμές απλά πας και παίρνεις ένα από τα δύο... Χωρίς δεύτερη σκέψη...
Θεωρώ ότι όποιος ασχολείται με ακουστικά πρέπει να έχει ένα από τα δύο και από κει κ πέρα το ψάχνει .. χωρίς να είναι και απαραίτητο!

Sent from my Nexus 5X
 

baltasarr

New member
28 October 2015
80
Λοιπόν....έχω αρχίσει τις ακροάσεις, δυστυχώς πολλές απ'αυτές χωρίς τον ενισχυτή μου (pioneer u-05).
Άκουσα από AKG τα Q-701 και k-550, από Fostex τα T40PR και TR-80, από Beyerdynamic DT770 pro (δυστυχώς δεν είχαν διαθέσιμο demo DT880)
και έκλεισα με τα Audio-Technica ATH-M50X και Μ70Χ
Μας μένει τώρα σίγουρα μια ακρόαση στα Sennheiser (HD 600-650 κλπ.)

Τα Q-701 (απο AKG) μου άρεσαν και φάνηκαν να είναι τα πιο ξεκούραστα για ώρες ακροάσεων, απλά έχω μια ερώτηση που δεν ξέρω εάν πρέπει να την κάνω στο topic για τα καλώδια. Σε περίπτωση απόκτησης τους, γνωρίζετε κάποιον στον οποίο θα μπορούσα να φτιάξω καλώδιο mini xlr σε xlr στερεοφωνικό (4-pol.) για να το δοκιμάσω και στον pioneer (Που όντως έχει περισσότερη ενίσχυση στις xlr παρά στο καρφί)?

Τα Fostex μου έκαναν πολύ καλή εντύπωση για την τιμή τους (φοβερή σκηνή) αλλά ο designer..... "έλλειπε"

Τα DT770 σταθερή αξία (τα έχω ξανακούσει) αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να τα συγκρίνω με τα 880.

Τέλος τα audio-technica θέτουν και αυτά καλή υποψηφιότητα αλλά πιστεύω θα είναι πίσω από τα Sennheiser.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Για να μπορέσεις να παίξεις με balanced xlr καλώδιο στα Q701/K702/K712 κτλπ πρέπει να γίνει παρέμβαση (mod) εσωτερικά στην καλωδίωση του ακουστικού.
Δυστυχώς γιατί ήθελα να τα δοκιμάσω και γω από την balanced εξοδο του Jotunheim...
 

baltasarr

New member
28 October 2015
80
Αν ο Νάκας έχει τα 600 (650) σε αυτές τις τιμές απλά πας και παίρνεις ένα από τα δύο... Χωρίς δεύτερη σκέψη...
Θεωρώ ότι όποιος ασχολείται με ακουστικά πρέπει να έχει ένα από τα δύο και από κει κ πέρα το ψάχνει .. χωρίς να είναι και απαραίτητο!

Sent from my Nexus 5X

Πόσο δίκιο είχατε.... Μόλις επέστρεψα από ΝΑΚΑ. Άκουσα το HD650.
Απλά ο ήχος που θέλω - και πολλοί άλλοι απ' ότι φαίνεται (τελικά δεν ήταν τυχαίες όλες οι κριτικές και απόψεις).
Δεν ξέρω αν θα βρω διαφορές στο HD600 (δεν το είχε δυστυχώς το συγκεκριμένο κατάστημα).
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Πόσο δίκιο είχατε.... Μόλις επέστρεψα από ΝΑΚΑ. Άκουσα το HD650.
Απλά ο ήχος που θέλω - και πολλοί άλλοι απ' ότι φαίνεται (τελικά δεν ήταν τυχαίες όλες οι κριτικές και απόψεις).
Δεν ξέρω αν θα βρω διαφορές στο HD600 (δεν το είχε δυστυχώς το συγκεκριμένο κατάστημα).
Πάρε τα 650