Ρυθμίσεις ήχου KMPlayer

ramos1

New member
9 November 2013
41
Καλησπέρα! Θα μπορούσε να μου κάποιος πως μπορώ να ρυθμίσω το kmplayer ώστε να παίζει dts master audio.
Όταν κατεβάζω mkv 5.1 η 7.1 dts master audio για να την περάσω στο σκληρό. Και μετά να παίξει στον home cinema , πριν την περάσω στο σκληρό την ανοίγω με τοKMPlayer και στην μπάρα κάτω στις πληροφορίες γραφεί σκέτο DTS 5.1[SUP]η[/SUP] 7.1 , και όχι DTS MATER AUDIO 5.1 η 7.1, τι ρυθμίσεις θα πρέπει να κάνω ?
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Δεν γνωρίζω αν οι ενσωματωμένοι codecs του km player υποστηριζουν υποστηρίζουν master audio γιατι τον εχω παρατησει πολλά χρόνια τώρα.
Θα πρεπει να περασεις εξωτερικούς codecs, πχ ffdshow ή lav.
 

ramos1

New member
9 November 2013
41
Στο audio codecs setting υπαρχει το dts master audio , το κλικαρο αλλα και παλι τιποτα. Υπαρχει καποιος οδηγος? Μηπως ο media player classic home cinema ειναι καλυτερος , και θα πρεπει να ξεχασω το KMPlayer.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Το dts master audio παιζει μονο μεσω hdmi.
Να υποθεσω ότι ήδη εχεις συνδεσει το pc με τον ενισχυτή σου μέσω hdmi.
Επίσης το hdmi της καρτας γραφικων ή το hdmi της motherboard (οποιο από τα δυο χρησιμοποιείς), υποστηριζει dts master audio;
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Ποιούς audio decoders έχεις τους lav? Πρέπει να "τους πεις" να κάνουν bitstreaming δηλαδή να αποκωδικοποιεί ο ενισχυτής σου. Πάντως για τον pot player που έχω εγώ για να παίξει hd ma πρέπει να ξετικάρεις τις επιλογές
Use built-in audio processing filter (recommended)
Use built-in audio stream switcher

Δες μήπως έχει κάτι αντίστοιχο ο kmplayer
 

Attachments

  • a.jpg
    a.jpg
    147.4 KB · Views: 56

ramos1

New member
9 November 2013
41
Όχι sotiris δεν έχω συνδέσει το pc με τον ενισχυτή. Το MKV το αντίγραφο σε εξωτερικό σκληρό ,και μετά συνδέεται στο home cinema , με το blue ray payer ,με usb ,το οποίο blue ray player είναι συνδεδεμένο αναλογικά (multi chanel input 7.1) με τον AV , και αποκωδικοποιεί ο blue ray player το dts master audio. Το θέμα είναι ότι ενώ το MKV όταν το κατεβάζω είναι dts master audio , πριν το αντιγράψω στο εξωτερικό σκληρό , το ανοίγω να παίξει στο pc με το kmplayer βλέπω κάτω στη μπάρα σκέτο dts .
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Από ότι θυμαμαι, ποτέ δεν το εγραφε το kmplayer, αλλα τι σε ενοχλεί εφόσον δεν εχεις συνδεσει το pc με τον ενισχυτή;
Master audio δεν πρόκειται να ακουσεις ούτως ή άλλως.