Χρειάζομαι καινούρια ηχεία?

Damien

New member
20 November 2016
57
Realtek-Πτώση έντασης ηχείων

....που έτυχε να συμβαδίζει με OC cpu και με νέα εγκατάσταση οδηγών(realtek 2.81).Πρώτα έπεσε η ένταση στο ένα ηχείο και μετά και στα δύο.

'Εχω συνδέσει ενισχυτή(φέτα) με το pc μέσω jack to rca και παίζω απο δύο ηχεία που είναι απάνω.
Δοκίμασα:

Defaults μήπως φταίει το oc.
Clean uninstall(με revo επίσης) και εγκατάσταση παλαιότερων/νεότερων οδηγών.
Καθαρισμό σε εξόδους ενισχυτή και αλλαγή θέσης καλωδίων(έχει a και b).
....κάθε ρύθμιση σε sound (εννοείτε και το reduce the volume of other sounds by 80%) και realtek hd audio manager.
Δοκιμή του μπροστά βύσματος(απέτυχε να το αναγνωρίσει).
Δοκιμή με κινητό αν παίζει απο εκεί.
Headphones στον ενισχυτή τα οποία παίζουν μια χαρά,οπότε αποκλείουμε προβληματικό jack to rca αλλά τυπικά άυριο θα δανειστώ καλώδιο για δοκιμή.
Επανεκκινήσεις.
Βγάλε/βάλε jack.
Virus/malware scan.


Τα ηχεία παίζουν αλλά η ένταση τους είναι αντίστοιχη των headphones(χωρίς να τα φοράω εννοώ προφανώς) που είναι open(μη πω και δυνατότερα).

UPDATE 1


Το μυστήριο λύθηκε.Έφερε ένας φίλος jack to rca,δοκιμάσαμε και φάγαμε άκυρο,τα ίδια.Μετά έφερε ένα ηχείο και .....έπαιξε.Άρα πάμε για καινούρια ηχεία.


UPDATE 2


Ισχύει το συμπέρασμα που έβγαλα με τον φίλο μου?Το παράδοξο είναι οτι τα ηχεία παίζουν αλλα παίζουν πολύ χαμηλα.
 

Damien

New member
20 November 2016
57
Μη μου λές τέτοια.:smash::drool:Τότε το άλλο ηχείο γιατί παιζει κανονικά?Απόψε μάλλον θα κουμπώσω και τα δυο του φίλου απάνω.
 

Damien

New member
20 November 2016
57
Δεν τα έβαλα τελικά.Για την ώρα μέχρι να πάρω σίγουρη απάντηση έβαλα πάνω ένα περίσσιο ηχείο και για να είμαι stereo επιστράτευσα έναν ενισχυτή κιθάρας και τον σύνδεσα στην υποδοχή των headphones.:guitarist:Αυτό και βλέπουμε.:2thumb22sup:
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Δοκίμασε να συνδέσεις και το πλυντήριο ρούχων στην sata 3 της μητρικής (εννοείται αφού εχεις περάσει πρώτα windows server 2003 και εχεις κανει firmware update στον θερμοσίφωνα) 😋
 

Damien

New member
20 November 2016
57
Το πλυντήριο είναι Miele αλλά είναι παλιό,δεν θα παίξει.Λες να μη το σκέφτηκα?:drummer:Λές να κάνει δουλειά η τοστιέρα?Ή θα έχω πρόβλημα όταν τραβάω το καζανάκι?:smash:
Η αλήθεια είναι οτι ζαχάρωνα καινούρια ηχεία αλλά προς καλοκαίρι μεριά.
Αν δεν μου ρίξει κανείς άλλος άκυρο τι λέτε μεταξύ αυτών των δύο?(τον άλλο μήνα η αγορά)
http://www.skroutz.gr/s/5977203/Wharfedale-Diamond-220.html
http://www.skroutz.gr/s/10360656/Mission-LX2.html
Επίσης άν γίνει η δουλειά θα χρειαστώ τα φώτα σας και βάση κάποια στιγμή,εχω άγνοια πως τοποθετούνται.
 
Last edited:

Damien

New member
20 November 2016
57
Ο ενισχυτής είναι ένας Pioneer A-209R.
Δεν το έπιασα το δέυτερο.Το ένα ηχείο είναι πάνω σε μια βιβλιοθήκη και το άλλο ήταν κρεμασμένο στην γωνία του τοίχου.Πάνω στο γραφείο πύργος και ενισχυτής.
 
Last edited: