Αγορά ηχείων για μικρό δωμάτιο.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα κάποιες γνώμες και προτάσεις για αγορά ηχείων για ένα μικρό σχετικά δομάτιο. Τα ηχεία θα τοποθετηθούν σε stands περίπου 1 με 1,50 μέτρο από την θέση ακρόασης. Η πηγή είναι το idsd micro ο ενισχυτής που θα χρησιμοποιηθεί είναι ένας παλιός marantz PM350 όπου πρόσφατα ήρθε στην κατοχή μου, τον πήγα για service κτλπ και νομίζω ότι παίζει πολύ ωραία και γλυκά.

Για την ώρα τον έχω συνδέσει με ένα ζευγάρι Tecnichs (SB-CS70) όπου ήρθαν μαζί με τον ενισχυτή. Πολύ μεγάλα ηχεία για τον χώρο τον δικό μου νομίζω συν το ότι δεν ξέρω και κατά πόσο αποδίδουν.

Θα ήθελα να διαθέσω ένα ποσόν έως 350-400 ευρώ για κάτι καλύτερο που να ταιριάζει ηχητικά με τις διαστάσεις του χώρου μου. Έχω κάνει μια έρευνα στο διαδύκτιο και έχω διαβάσει καλά λόγια για πολλά ηχεία. Έχω χαθεί κάπως γιατί οι επιλογές είναι άπειρες. Παραθέτω παρακάτω κάποια links με ηχεία που διάβασα καλά λόγια.

http://www.skroutz.gr/s/6254784/Boston-Acoustics-A-25-Bookshelf-Loudspeaker.html
http://www.skroutz.gr/s/350448/Monitor-Audio-BX2.html
http://www.skroutz.gr/s/380692/Dali-Zensor-1.htm
https://www.skroutz.gr/s/4166586/Dali-Zensor-3.html?from=drop
http://www.skroutz.gr/s/5978041/Klipsch-R-15M-Monitor.html
http://www.skroutz.gr/s/4099736/Focal-Chorus-705.html?keyphrase=focal+chorus+705
http://www.skroutz.gr/s/6227564/Q-Acoustics-3020-Bookshelf-Standmount-Speaker.html

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Περίπου 15 τετραγωνικά

4 μέτρα κάθε πλευρά περίπου και 2,50 μέτρα ταβάνι.

Απόσταση από πλαινούς τοίχους υπάρχει περίπου ένα μέτρο και απόσταση από τον πίσω τοίχο (ντουλάπα ξύλινη συγκεκριμένα) θα είναι μικρή, περίπου 30 με 50 cm. Μπορεί να μεγαλώσει η απόσταση ανάλογα με το πόσο κοντά θα έρθει το ηχείο στην θέση ακρόασης.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
τα Dali zensor 1 ειναι μια χαρα.

Τα zensor 3 θα είναι ακατάλληλα για τόσο μικρό χώρο? Το ρωτάω επειδή το μπάτζετ υπάρχει δεν θα είχα πρόβλημα να το διαθέσω αν πάρω καλύτερο ήχο.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ξέχασα να πω και ότι οι μουσικές που ακούω είναι κυρίως soul και jazz, αρκετά Alt Rock και ακουστικά κομμάτια.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Έχω στήσει ένα αξιοπρεπέστατο 2.1 σύστημα σε παρόμοιο χώρο με τον δικό σου με άριστα αποτελέσματα.
Τα ηχεία μου είναι στο 1.5μ και ακούω περίπου στο 1.60-1.70 ανάλογα με την διάθεση.
Οι διαφορές και οι δικές σου δυσκολίες είναι ότι έχεις τετράγωνο χώρο και μικρή απόσταση από πίσω.
Για να στήσεις σύστημα σε τέτοιο χώρο με ενισχυτή και όχι με αυτό - ενισχυόμενα μόνιτορ πρέπει να κάνεις ορισμένες
παραδοχές και υποχωρήσεις.
Δεν μπορείς να βάλεις μεγάλα ηχεία σε όγκο και γούφερ , δεν πρόκειται να έχεις ποτέ το μπάσο που ίσως θα ήθελες
δεν πρέπει να πέσεις στην παγίδα ότι για να έχεις περισσότερο μπάσο θα βάλεις μεγαλύτερα ηχεία.
Αν θέλεις μπάσο κάτω από τα 60-70Hz γίνεται μόνο με υπο γούφερ πολύ μικρό και με εγκράτεια στις ρυθμίσεις του.
Στα ηχεία τώρα δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να έχουν γούφερ μεγαλύτερο από 5'' ίσως ιδανικά θες 4'' με 4.5''.
Η καμπίνα πρέπει να είναι μικρού όγκου και είναι προτιμότερο το reflex να είναι μπροστά ή πίσω όμως με δυνατότητα κάλυψης με ειδικό αφρολέξ.
Επίσης το ηχείο πρέπει να ''ανοίγει'' γρήγορα και σε κοντινή απόσταση συνήθως αυτό επιτυγχάνεται από ηχεία με ασύμμετρη κατασκευή και όχι την κλασσική
παραλληλόγραμμη καμπίνα.
Οι καλές βάσεις βοηθάνε πολύ στο τελικό αποτέλεσμα.
Η ακρόαση σε τέτοια απόσταση έχει και το πλεονέκτημα ότι βγάζει αρκετά από την εξίσωση τον χώρο.
Τα ηχεία που έχεις παραθέσει δεν τα έχω ακούσει και δεν μπορώ να έχω άποψη.
Ο βασικός κανόνας που λέει ότι επιλέγουμε ηχεία μόνο κατόπιν ακροάσεως στον χώρο μας εδώ ισχύει x2 λόγω της ιδιαιτερότητας του χώρου.
Με λίγο κόπο θα τα καταφέρεις.
Καλή επιτυχία και μην ξεχνάς σε τέτοιους χώρους ουκ εν τω πολλώ το ευ!!!
 
  • Like
Reactions: fr3q

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας, θα κάνω εκτεταμένη έρευνα και δοκιμές. Κάτι ακόμα, νομίζω ότι η αντίσταση του ενισχυτή είναι 8Ω υπάρχει κάποιο πρόβλημα να συνδεθούν ηχεία με αντίσταση 6Ω η 4Ω?
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Έχω στήσει ένα αξιοπρεπέστατο 2.1 σύστημα σε παρόμοιο χώρο με τον δικό σου με άριστα αποτελέσματα.
Τα ηχεία μου είναι στο 1.5μ και ακούω περίπου στο 1.60-1.70 ανάλογα με την διάθεση.
Οι διαφορές και οι δικές σου δυσκολίες είναι ότι έχεις τετράγωνο χώρο και μικρή απόσταση από πίσω.
Για να στήσεις σύστημα σε τέτοιο χώρο με ενισχυτή και όχι με αυτό - ενισχυόμενα μόνιτορ πρέπει να κάνεις ορισμένες
παραδοχές και υποχωρήσεις.
Δεν μπορείς να βάλεις μεγάλα ηχεία σε όγκο και γούφερ , δεν πρόκειται να έχεις ποτέ το μπάσο που ίσως θα ήθελες
δεν πρέπει να πέσεις στην παγίδα ότι για να έχεις περισσότερο μπάσο θα βάλεις μεγαλύτερα ηχεία.
Αν θέλεις μπάσο κάτω από τα 60-70Hz γίνεται μόνο με υπο γούφερ πολύ μικρό και με εγκράτεια στις ρυθμίσεις του.
Στα ηχεία τώρα δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να έχουν γούφερ μεγαλύτερο από 5'' ίσως ιδανικά θες 4'' με 4.5''.
Η καμπίνα πρέπει να είναι μικρού όγκου και είναι προτιμότερο το reflex να είναι μπροστά ή πίσω όμως με δυνατότητα κάλυψης με ειδικό αφρολέξ.
Επίσης το ηχείο πρέπει να ''ανοίγει'' γρήγορα και σε κοντινή απόσταση συνήθως αυτό επιτυγχάνεται από ηχεία με ασύμμετρη κατασκευή και όχι την κλασσική
παραλληλόγραμμη καμπίνα.
Οι καλές βάσεις βοηθάνε πολύ στο τελικό αποτέλεσμα.
Η ακρόαση σε τέτοια απόσταση έχει και το πλεονέκτημα ότι βγάζει αρκετά από την εξίσωση τον χώρο.
Τα ηχεία που έχεις παραθέσει δεν τα έχω ακούσει και δεν μπορώ να έχω άποψη.
Ο βασικός κανόνας που λέει ότι επιλέγουμε ηχεία μόνο κατόπιν ακροάσεως στον χώρο μας εδώ ισχύει x2 λόγω της ιδιαιτερότητας του χώρου.
Με λίγο κόπο θα τα καταφέρεις.
Καλή επιτυχία και μην ξεχνάς σε τέτοιους χώρους ουκ εν τω πολλώ το ευ!!!

+1

To καλύτερο ηχείο του κόσμου να πάρεις με μεγάλη διάμετρο στα γουφερ πάντα για τον χώρο σου ...Το αποτέλεσμα θα ειναι τραγικό,όποτε θα είναι πεταμένα λεφτά.
Εκτός αν είσαι λάτρης του χαμηλού και αρέσκεσαι το ηχείο να μπουμαρει και να καλύπτει τις κρίσιμες μεσαίες.

Αν θα καταλήξεις στα dali...Συμβουλή θέλουν στρωσιμο 300 ώρες για να έρθει το χαμηλό,το έχω δει το έργο τουλάχιστον για τρία ζευγάρια που έχω στρώσει.
Για μένα να πας στο 1 και γιατί όχι και στο pico το άκουσα στο media mark τα ειχαν στημένα σε ανοιχτό χώρο και γέλαγα...
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Αυτό που με προβληματίζει κάπως είναι οι βάσεις, από μια γρήγορη ματιά βλέπω ότι οι βάσεις κοστίζουν σχεδόν όσο τα ηχεία.....
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Χμμ θα σου πω ένα μυστικό....
Atacama Nexus 5-6-7 πρακτικά το καλύτερο vfm σε βάσεις με κλειστά τα μάτια.
Υπολόγισε ύψος τουίτερ περίπου στο αυτί σου.
http://www.skroutz.gr/c/691/epipla-hi-fi.html?keyphrase=atacama+nexus
Θα το ψάξω! Μια ερώτηση ακόμα θέλω να κάνω, τι απόσταση θα πρέπει να υπάρχει μεταξύ των ηχείων το πλάτος δηλαδή να το πω έτσι?
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Τυπικά η απόσταση ανάμεσα στα ηχεία πρέπει να είναι περίπου όση η απόσταση από τα ηχεία από τη θέση ακρόασης.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα σας!

Εφόσον μου επέτρεψαν τα οικονομικά μου προχώρησα στην αγορά ηχείων και μετά από ακρόαση διάφορων επιλογών κατέληξα στο ότι τα Dali Zensor 1 είναι πιο κοντά στον ήχο που μου αρέσει. Τα έστησα στο δωμάτιο που προορίζεται για χώρος ακρόασης, και τα έβαλα μπροστά.

Να σημειώσω ότι πρώτη φορά ακούω από συστηματάκι που δεν είναι είτε ακουστικά είτε ηχεία για pc φάση Logitech. Παιδιά ξανά ακούω μουσική....το ξέρω ότι ακούγεται υπερβολικό να το λέω για ένα σύστημα που κοστίζει 300 ευρώ ενώ κάποιοι από εσάς έχετε ακούσει και ακούσει συστήματα χιλιάδων ευρώ. Αλλά εγώ έχω ενθουσιαστεί.

Όταν περάσει ο καιρός και στρώσουν θα γράψω και λεπτομέρειες για τον ήχο προς πληροφόρηση άλλων που ψάχνουν ηχεία ίδιας κατηγορίας.

Μια ερώτηση μόνο θέλω να κάνω. Τα ηχεία και δεν έχουν και το πιο δυνατό μπάσο και ο ενισχυτής έχει πάνω ένα eq. Αν πειράξει κανείς τις ρυθμίσεις μπορεί να βλάψει το ηχείο ας πούμε αν δώσει τέρμα τα μπάσα?

Ευχαριστώ,

Cheers.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Καλές ακροάσεις !
Για μένα να τα αφήσεις να στρώσουν για τουλάχιστον 300 ώρες σε χαμηλές εντάσεις και μετά να αποφασίσεις αν χρειαστείς τα ρυθμιστικά ...
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,813
Θεσσαλονίκη
Καλές ακροάσεις !
Για μένα να τα αφήσεις να στρώσουν για τουλάχιστον 300 ώρες σε χαμηλές εντάσεις και μετά να αποφασίσεις αν χρειαστείς τα ρυθμιστικά ...
σωστά ! όταν θα παίξεις με το eq να θυμάσαι με μέτρο αυξομειώνεις τα ρυθμιστικά (μέχρι +_ 4)και όχι σε δυνατές εντάσεις !
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Καλές ακροάσεις και από εμένα , τα ρυθμιστικά είναι έτσι κατασκευασμένα ώστε να μην δημιουργούν
προβλήματα αλλά φυσικά καλό είναι να αποφεύγονται τα άκρα σε συνεχείς ακροάσεις διότι
είναι φυσικό το γούφερ να ταλαιπωρείται άσε που είναι σίγουρο ότι θα έχεις παραμόρφωση.
Όπως είχα γράψει και πιο πάνω πρέπει να συμβιβαστείς με το μπάσο των ηχείων , αυτό είναι δεν πάει πιο χαμηλά!
Στο μέλλον θα ψαχτείς με ένα μικρό sub.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, θα ήθελα να κάνω μια ακόμα ερώτηση. Από το μαγαζί που αγόρασα τα ηχεία αγόρασα και το καλόδιο όπου συνέδεσα τα ηχεία με τον ενισχυτή. Το καλόδιο ήταν αρκετά χοντρό και γιαυτό αναγκάστηκα να μην χρησιμοποιήσω αρκετές από τις ''ίνες'' που είχε εις τρόπον ώστε να μπορέσει να χωρέσει στις υποδοχές του ενισχυτή αλλά και των ηχείων.

Παίζει κάποιο ρόλο αυτό για την ποιότητα του ήχου? Αυτό που έκανα στην ουσία είναι να ''ξεφλουδίσω'' το καλόδιο. Με συγχωρείτε για την κακή περιγραφή αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω.
 
Last edited:

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Κάνω ένα bumping το θέμα γιατί διάβαζα στο νετ κάποια σχόλια για βραχυκύκλωση του ενισχυτή σε περίπτωση που υπάρχουν ''ίνες'' που εξέχουν από το καλώδιο κτλπ και φοβάμαι μήπως δημιουργήσω κάποιο θέμα στον ενισχυτή.

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη!

Cheers.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Αγορά ηχείων για μικρό δωμάτιο.

Θα το ψάξω! Μια ερώτηση ακόμα θέλω να κάνω, τι απόσταση θα πρέπει να υπάρχει μεταξύ των ηχείων το πλάτος δηλαδή να το πω έτσι?

Να σχηματίζεται ισοσκελές τρίγωνο
Σε γενικές γραμμές στα 2 μέτρα από κέντρο σε κέντρο του ηχείου
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Σε καμία περίπτωση το καλώδιο που εξέχει δεν πρέπει το +και το - να έρθει σε επαφή είτε από την μεριά του ενισχυτή είτε από την μεριά του ηχείου υπάρχει περίπτωση να υπάρξει βραχυκύκλωμα .