Τι βλέπετε σε αυτόν τον πίνακα

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Eίχα δει πολύ παλιά σε ένα περιοδικό, ένα άρθρο μελέτη σχετικά με την προσωπική ματιά κάθε ανθρώπου σε ένα θέμα. Φτιάχνω αυτό το νήμα σαν εκτόνωση, Πιστεύω το νήμα θα είναι πολύ αγχολυτικό, και μπορεί να δείξει σε κάθε έναν διαφορετικές συναρπαστικές απόψεις.

Έχουμε τον παρακάτω πίνακα ζωγραφικής:
simple-acrylic-flower-painting-wesharepics-easy-ideas-flowers-paintings-of_flower-paintings-ideas_ideas_hgtv-design-ideas-paint-shower-home-tile-small-backyard-pool-nail-art-landscape_797x1063.jpg


Tι βλέπετε σε αυτόν τον πίνακα;

Θα γράψω μερικές απαντήσεις που μπορεί να ακουστούν, και βέβαια μετά κάθε ένας μπορεί να προσθέτει σκέψεις απόψεις ιδέες....

Βλέπω ένα λουλούδι

Βλέπω έναν καμβά ζωγραφικής με χρώματα πάνω του

Βλέπω την χαρά της ζωής

Βλέπω την δύναμη της ζωής

Βλέπω τον θάνατο που κρύβεται πίσω από την ζωή

Βλέπω έναν ζωγράφο με την παλέτα του

Δεν βλέπω τίποτα

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εννοείται βέβαια ότι κάθε στιγμή είναι διαφορετική οπότε αν "ξαναδεί" κάποιος τον πίνακα σε άλλη χρονική στιγμή σίγουρα θα "δει" και κάτι διαφορετικό.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,699
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
E καλα ...
η κινουμενη εικονα εχει χιλιαπλασια πληροφορια απο την στατικη.
Και ναι ... μου εκανε και μενα εντυπωση οταν το πρωτοειδα.
Ειδικα για το 1982 ... ηταν ΓΑΜΑΤΗ αλληγορια.

Παντως, στο παραπανω λελουδι ... βλεπω ... ενα Λελουδι !
Βαλτε μου ενα νεφελωμα ... να "δω" Ιλιαδα και Οδυσσεια μαζι ! :laugh:
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Ενα αναριχωμενο και πολυεπιπεδο αιδοίο, που ομως οσο ανορθωνεται κοιταει προς τα κατω, στη βαση του....
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Υπάρχει τέτοιο λουλούδι πραγματικά; Σαν παπαρούνα είναι αλλά τα φύλλα είναι αλλιώτικα.
 
Δε μπορώ να προσδιορίσω τι βλέπω,όμως αυτό που νοιώθω κοιτάζοντάς τον είναι δυασάρεστο.Γκροτέσκο "φυτό" γεμάτο αντιφάσεις..Υβρίδιο ορχιδέας-παπαρούνας,άνθος που φύεται απο φύλλο,υπόστρωμα κενό...Δεν ξέρω,μου χαλάει το "τσι"!!
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Ενα αναριχωμενο και πολυεπιπεδο αιδοίο, που ομως οσο ανορθωνεται κοιταει προς τα κατω, στη βαση του....

Εισαι ετοιμος για ποιητικη συλλογη :))
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Από τύψεις επειδή έγραψα πολύ κακά λόγια για το Arrival, το κατέβασα να το ξαναδώ. Και κοίταξα ξανά το λουλούδι σίγουρα υπάρχει κάποιο μήνυμα ακριβώς γύρω από του στήμονες του λουλουδιού αυτά τα μαύρα σκοτεινά σημάδια πρέπει κάτι να σημαίνουν. Σαν να λέει "Άνθρωποι, δεν πρόκειται να καταλάβετε τίποτα ποτέ".
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Εγω βλεπω ενα λουλουδι παντως

Μαλλον ο ζωγραφος ηταν ψιλοαρχαριος και επελεξε ενα ευκολο σχεδιο ..:)
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Εγω βλεπω ενα λουλουδι παντως

Μαλλον ο ζωγραφος ηταν ψιλοαρχαριος και επελεξε ενα ευκολο σχεδιο ..:)

Aν ήταν λουλούδι του Nταλί ή των PinkFloyd ήδη θα νιώθαμε τα σάλια του λουλουδιού καθώς μας γλύφει, και καμιά τσιμπιά απο κεντρί από τα πλοκάμια του....
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Aν ήταν λουλούδι του Nταλί ή των PinkFloyd ήδη θα νιώθαμε τα σάλια του λουλουδιού καθώς μας γλύφει, και καμιά τσιμπιά απο κεντρί από τα πλοκάμια του....

Εγω οχι.Δεν μου λεει το παραμικρο το ονομα που βρισκεται στην υπογραφη , η ο χωρος εκθεσης ενος πινακα.Ειτε το ζωγραφισε ο Νταλι, ειτε ελεφαντας , ειτε μικρο παιδι , ειτε σχεδιαστικο προγραμμα, ειτε ρομποτ ..η οπτικη μου παραμενει η ιδια :)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αν εχει καποιος μελετησει ιστορια της τεχνης , την προσωπικη ζωη ενος καλλιτεχνη και τις επιρροες που δεχτηκε μπορει να βγαλει και μερικα συμπερασματα παραπανω.
Μπορει καποιος να εχει ξεπεταξει, για βιοποριστικους λογους, ενα πινακα και το κοινο να κανει... βαθυστοχαστες αναλυσεις για τα συναισθηματα που βγαζει αυτη η αγρια ομορφια της..απλοτητας