Spotify

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Kαλησπέρα

Ενδιαφερομαι για να γινω συνδρομητης σε αυτο το μαραφετι. Εχει αρκετο πραγμα απο οτι βλεπω....αξιζει....αλλα δεν βλεπω πουθενα asio ή εστω wasapi. Kαι απο οτι διαβαζω δεν εχει καθολου.

Μηπως λεω μηπως υπαρχει καποια μαμουνια να παιξει αλλιως;

Τελος οντως αμα γινεις συνδρομητης η ποιοτητα φτιαχνει;και σε σχεση με ενα αρχειο flac που θα παιξεις μεσω foobar πως ακουγεται;εχει κανεις αποψη;

Θανξ :)
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Η ποιότητα σε συνδρομητές είναι καλύτερη αλλά μη περιμένεις flac.

Η ευκολία χρήσης ο κατάλογος οι προτάσεις η αμεσότητα κ οτι παίζει παντού είναι τα δυνατά χαρακτηριστικά της υπηρεσίας κι οχι τόσο το audiophile.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
παντως απο οτι καταλαβαινω ειναι καλυτερο απο youtube...σωστα;

μηπως...υπαρχει κατι παρομοιο με καλυτερη ποιοτητα;λεω...μηπως...
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
παντως απο οτι καταλαβαινω ειναι καλυτερο απο youtube...σωστα;

μηπως...υπαρχει κατι παρομοιο με καλυτερη ποιοτητα;λεω...μηπως...

εννοειται.καμια σχεση.πολλα κομματια μαλιστα(Lp&συλλογες)εχουν ιδιαιτερα καλη ποιοτητα.
οπως σου ειπε και ο Φρα.Πε,μην ψαχνεις flac αποδοση,αλλα μια αξιοπρεπεστη ποιοτητα που την αποδεχεσαι ανετα.
το κατι καλυτερο υπαρχει και ειναι το tridal(http://tidal.com/gr/try-now)το οποιο ομως στην hifi συνδρομη του(Lossless High),βγαινει 14 ευρω.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Spotify

παντως απο οτι καταλαβαινω ειναι καλυτερο απο youtube...σωστα;

μηπως...υπαρχει κατι παρομοιο με καλυτερη ποιοτητα;λεω...μηπως...

Ειναι διαφορετική υπηρεσία, με άλλη φιλοσοφία. το spotify είναι ένα τεράστιο jukebox με επίσημη παρουσία από έναν ανεξάντλητο κατάλογο καλλιτεχνών κάθε είδους μουσικής, σε αρκετά καλή για streaming ποιότητα.

Εχει και κάτι αντίστοιχο η google αλλά από ποιότητά δε γνωρίζω αν είναι καλύτερο.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Όχι δεν έχει για αυτό τον λόγο κάποιοι συνδρομητές διέκοψαν την συνδρομή ...
Υπάρχει και το I tunes που το δίνει για τρεις μήνες δωρεάν για να το δοκιμάσεις ,έχω την εκτίμηση ότι είναι πιο πλήρης σαν δισκοθήκη αν και είμαι συνδρομητής στο Spotify λόγω ευχρηστίας .

Όλα αυτά περί ορέξεως ...Τα κατεβάζεις τα δοκιμάζεις και αποφασίζεις .
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Kαλησπέρα

Ενδιαφερομαι για να γινω συνδρομητης σε αυτο το μαραφετι. Εχει αρκετο πραγμα απο οτι βλεπω....αξιζει....αλλα δεν βλεπω πουθενα asio ή εστω wasapi. Kαι απο οτι διαβαζω δεν εχει καθολου.

Μηπως λεω μηπως υπαρχει καποια μαμουνια να παιξει αλλιως;

Τελος οντως αμα γινεις συνδρομητης η ποιοτητα φτιαχνει;και σε σχεση με ενα αρχειο flac που θα παιξεις μεσω foobar πως ακουγεται;εχει κανεις αποψη;

Θανξ :)

Ο τρόπος για να παίξει είναι νόμιμος ,αλλά φυσικά στην απλή έκδοση
Κατεβάζεις την εφαρμογή στο pc και δίνεις σήμα στο ifi μέσω usb
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Μπορείς να παίξεις wasapi κλπ μεσω του jriver. Δεν ξέρω αν έχει και το foobar τέτοια δυνατότητα.
Στην ουσία σου δίνει τη δυνατότητα να αναγνωρίζεται απο τα windows σα κάρτα ήχου το ίδιο το πρόγραμμα. Οποτε αν κρίσεις asio στο jriver και το jriver ως default κάρτα ήχου στα windows παίζεις με asio.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
ναι ωραια......δλδ οταν λες εχει το foobar plug in....τι ακριβως εννοεις και πως το κανω; :) :)
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Εχει ενα plugin , σαν ολα τα υπολοιπα plugins του foobar ,ενα αρχειο δηλαδη που το βαζεις σε ενα φακελο που δημιουργειται κατα την εγκατασταση, και μετα κανεις copy το spotify link και το παιζεις απο το foobar, εχει επιλογες.Aμα γκλουγκλαρεις θα τα βρεις αναλυτικα...

Γκλουγκλαρε και spotify fidelity (ασχετο με το foobar)
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Ρε παιδιά είναι ιδέα μου ή έχει χαλάσει η ποιότητα ήχου του s/fy;
Όχι πως ήταν αναφοράς δλδ αλλά σαν να ακούω μια υποχώρηση στις μεσαίες.. σαν οι φωνές ειδικά να έχουν μια απόμακρη αίσθηση.. σαν να έχει μια τεχνίτη περίεργη αντίχηση το όλο άκουσμα.. δλδ μου έχει τύχει κομμάτι από το γιουτουμπ να ακούγεται πιο "ικανοποιητικά"!
Δεν ξέρω αν υπήρχε από πάντα και απλά εμένα τώρα μου έγινε αισθητό...


Sent from my iPad using Tapatalk
 

leonis2013

Established Member
8 July 2013
142
Μήπως είναι σε ορισμένες ηχογραφήσεις; Και η έχω παρατηρήσει διαφορές από διαφορετικά άλμπουμ.

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Μήπως είναι σε ορισμένες ηχογραφήσεις; Και η έχω παρατηρήσει διαφορές από διαφορετικά άλμπουμ.

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι μπορεί... Κάποιες γνωστά καλές παραγωγές δεν μου δημιούργησαν αυτή την αίσθηση!