Πάμε Ντόλλυ..... (στο καλό Λουκιανέ)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Nikos F

Supreme Member
19 June 2006
6,146
Αλιμος
μαζι ανοιξαμε το νημα chief...
οποτε ας καταργηθει το δικο μου
συντονιστηκαμε καλα παντως...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
δεν αλλάζει η ουσία Νίκο...

δυστυχώς.

Όμως άφησε απίστευτο υλικό ο Λουκ
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Πολύ αγαπημενος.
Από τις πιο συμπαθητικές φυσιογνωμίες του ελληνικού τραγουδιού, όχι μόνο σαν καλλιτέχνης αλλά γενικότερα σαν παρουσία.
 

vaggt

AVClub Enthusiast
29 June 2006
867
Απάντηση: Re: Πάμε Ντόλλυ..... (στο καλό Λουκιανέ)

R.I.P. Μεγάλος τραγουδοποιός .........
 

Nikos F

Supreme Member
19 June 2006
6,146
Αλιμος
μεγαλωσαμε πουρεψαμε μαζι του...
οπως ειχε γραψει σωστα ο δημοκηδης οταν γερναμε και εμεις λογικο τα μουσικα μας ινδαλματα να μας χαιρετουν
παντως ηταν μια συμπαθεστατη φιγουρα απο τις λιγες..
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Μια σπινθηροβολα προσωπικοτητα της Ελληνικης μουσικης, με τραγουδια ευστροφα με φορμα και απλοτητα που ελεγαν πραγματα ευθεως και μιλουσαν στην καρδια του ακροατη.

Θυμαμαι η μικρη μου αδελφη ειχε μεγαλο ερωτα απο παιδι και μαζευε το χαρτζιλικι της οντας πιτσιρικα για να αγορασει ΟΛΑ τα αλμπουμ του Λουκιανου.

Ετσι ακουγαμε Λουκιανο σπιτι την εποχη που "δεν ακουγα Ελληνικη μουσικη", και παντα μου δινε ενα νοημα η τραγουδοποιια του.

Απωλεια. Και καποια λυπη για μας που μενουμε.

Καλο ταξιδι.
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,022
Αιγάλεω
Ο Λουκιανός των ραδιοφώνων της παιδικής μας ηλικίας, της "Πόλης μας" και της "Κόκκινης Κλωστής"...
Ο Λουκιανός των "Μικροαστικών" και των "Μαθημάτων" λίγο μετά .
Tου "Media Luz", του "φτωχού καμπόη" ,των "Θερινών Σινεμά" και όλων των υπολοίπων, μεγαλώνοντας...

Καλή ανάπαυση και σε ευχαριστούμε για όλα
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
....σύνολο 16, πρέπει να `ναι εντάξει
λες να `χω λάθος, ας τα ξαναδώ....
https://www.youtube.com/watch?v=TkYmlaXpmuA

Αν κάποιος έχει μικρά σκανδαλιάρικα ατίθασα παιδιά γράφει το παραπάνω τραγούδι σε ένα mp3 για το αυτοκίνητο. Είναι τόσο μαγική η χροιά του Λουκιανού, και η country χαλαρωτική διάθεση που όσο παίζει το τραγούδι θα κάθονται σαν παναγίτσες!

Ο Κηλαηδόνης έκανε αγαπητή την αμερικάνικη country και τους τζαζ ήχους στους Έλληνες..... Ευχαριστούμε για όλα τα ωραία τραγούδια.
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
....σύνολο 16, πρέπει να `ναι εντάξει
λες να `χω λάθος, ας τα ξαναδώ....
https://www.youtube.com/watch?v=TkYmlaXpmuA

Αν κάποιος έχει μικρά σκανδαλιάρικα ατίθασα παιδιά γράφει το παραπάνω τραγούδι σε ένα mp3 για το αυτοκίνητο. Είναι τόσο μαγική η χροιά του Λουκιανού, και η country χαλαρωτική διάθεση που όσο παίζει το τραγούδι θα κάθονται σαν παναγίτσες!

.

Σωστός!
Παθών και συ; :)

Όταν ταξιδεύουμε με το αυτοκίνητο ενα απο τα θέματα που πρεπει να λύσω ειναι η υπομονή και αντοχή των παιδιών. Μου πήρε δυστυχώς καιρό να καταλάβω οτι ο στίχος παίζει μεγάλο ρόλο, πρεπει να ειναι στη γλώσσα τους, να τον καταλαβαίνουν και να μπορούν να τον τραγουδήσουν. Τα τραγούδια του Λουκιανού ειναι απο τα πρώτα που πήγε το μυαλό μου και έφερα στο αυτοκίνητο, με μεγάλη επιτυχία μαλιστα.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Πριν καμια 20ρια χρόνια, και μάλλον λιγάκι παραπάνω, ένας ξάδερφός μου ....περίπτωση, βρισκόταν σε ένα μικρό καφέ στην πλατεία Ναυαρίνου, και ξαφνικά μπαίνει μέσα ο Λουκιανός. "Παιδιά, ο Καρβέλας!" σκουντάει ο εξάδερφος στην παρέα του. Ε μικρό το μαγαζάκι, ακούστηκε.... λύθηκε στα γέλια και ο Λουκιανός.
Ωραίος τύπος, πολύ ιδιαίτερη μορφή. Sui generis περίπτωση στο ελληνικό τραγούδι. Καλό του ταξίδι.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Καλό σου δρόμο Λουκιανέ. Θα σε αποχαιρετήσω με ένα από τα πρώτα τραγούδια σου, που μπορεί και να μην το πολυεκτιμούσες στα πιό ώριμα χρόνια σου. Είχε όμως μια φρεσκάδα, όπως και η φωνή που το τραγούδησε τότε, πρίν γίνει ότι γίνει μετά.

 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Tον συμπαθουσα πολυ.
Μ'αρεσε που πεταγε συνδυαζε ψηγματα απο ragtime,Νεα Ορλεανη,Americana με ενα σαρδονιο χιουμορ που ταιριαζε πολυ,κι ολα αυτα φυσικοτατα χωρις τιποτα το επιτηδευμενο.
Καλο του ταξιδι.
 
Καλό σου ταξίδι...

Καλημέρα κι από μένα.

Μου αρέσει που όλοι μας εκφράζουμε την εκτίμησή μας για τον πραγματικά σπουδαίο Λουκιανό, αλλά κανένας δεν έπιασε την κυριότερη πλευρά του, το σκωπτικό-σατυρικό του τραγούδι, που ταυτόχρονα ήταν και έντονα πολιτικό και καταγγελτικό. Στη μνήμη του (και στη μνήμη του Γιάννη Νεγρεπόντη), αφιερώνω ένα από τα πιο χαρακτηριστικά τραγούδια του άλμπουμ "Μικροαστικά (Ένα ποιητικό σύμβολο των 70s - όπως το ονόμασαν)", το οποίο ήταν επίσης ένα από τα πιο χαρακτηριστικά του έργα:


Ντροπή τέτοιο παιδί (1973)

Μπλεξίματα δε θέλαμε
στην οικογένειά μας
και πέρα δεν κοιτάζαμε
απ’ τα συμφέροντά μας.

Κι αν άκουγε τα λόγια μας,
τα λόγια τα δικά μας,
μυαλό θα είχε ο γιόκας μας
για τα συμφέροντά μας.

Ντροπή, ντροπή,
ντροπή τέτοιο παιδί.

Γιατί είμαστε νομοταγείς
κοιτάμε τη δουλειά μας,
μπλεξίματα δε θέλαμε
στην οικογένειά μας.

Τα πράγματα όπως να ’ρχονταν
για τα συμφέροντά μας
εμείς ποτέ δε χάναμε
στην οικογένειά μας.

Ντροπή, ντροπή,
ντροπή τέτοιο παιδί.

Έτσι που ’ρθαν τα πράγματα
κακά κι ανάποδά μας
έναν αντάρτη βγάλαμε
στην οικογένειά μας.

Ντροπή, ντροπή,
ντροπή τέτοιο παιδί.


Καλό ταξίδι, Λουκιανέ, καλό ταξίδι, Γιάννη.
Στείλτε μας καμιά καινούργια δημιουργία σας, τώρα που ανταμώσατε ξανά.

Την έχουμε ανάγκη.
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
Θέλω ένα βράδυ να κάνω ένα πάρτι
πάρτι από εκείνα τα παλιά
και να καλέσω σε εκείνο το πάρτι
να 'ρθουν τα πιο καλά παιδιά

Να 'ρθει ο Φελίνι
Να 'ρθει κι ο Μάρκος
Να 'ρθουν οι Μπητλς
Να 'ρθει ο Σαρλώ
Να 'ρθει ο Καντίνσκι
Να 'ρθει κι ο Μπόρχες
Να 'ρθει ο Σινάτρα
και να 'μαι κι εγώ

Γιο, χο, χο, γιο, χο, χο
σ' ένα βαθύ μπουντρούμι
Γιο, χο, χο, γιο, χο, χο
μ' ένα μπουκάλι ρούμι...


Καλό ταξίδι!