Mecool BB2 Pro Review (3GB DDR4 RAM,4K, HDR, Gigabit , Wi-Fi AC)

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Η τελευταία πρόταση της Mecool στον χώρο των Android boxes ειναι το BB2 Pro.
Είχαμε παρουσιάσει και παλαιότερα το BB2 εδω ... το οποίο είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις.
Το νέο μοντέλο ειναι εξοπλισμένο με 3GB DDR4 RAM οποτε υποσχεται και υψηλές επιδόσεις.
  • Την παρουσίαση μπορείτε να βρείτε και στην αγγλική γλώσσα εδω .

1.jpg2.jpg


Συσκευασία -€“ Προδιαγραφές

Το BB2 Pro ερχεται σε μια μικρή λευκή συσκευασία.
Εντός αυτής θα βρείτε το ιδιο το media box, το χειριστήριο, την αποσπώμενη κεραία, ενα HDMI καλώδιο καθώς και ενα quickstart εγχειρίδιο χρήσης.

Οι προδιαγραφές και ο εξοπλισμός ειναι σε αναμενομενα επιπεδα με εξαιρεση τα 3GB DDR4 RAM.
Εκτός λοιπον και απο τον πασιγνωστο και πολυφορεμένο Amlogic S912 (με την Mali T820 να αναλαμβάνει τα γραφικά), θα βρούμε στο BB2 Pro ,16GB eMMC ROM, 2 x USB 2.0 , 1 x optical out, HDMI 2.0 (4K and HDR support), SD slot και 1 x a/v out.

Ενσύρματα, το 1000αρι δίκτυο υποσχεται τις καλύτερες δυνατές επιδόσεις, ενω το ιδιο μπορεί να ειπωθεί και στις ασυρματες συνδέσεις με dual band AC Wi-Fi και 4.0 ΒΤ.

Το Android 6.0 ειναι το προ επιλεγμένο λειτουργικό.



4.jpg5.jpg
6.jpg


Media Player - Χειριστήριο

To BB2 Pro ειναι ολοιδιο εμφανισιακά με το BB2.
Μικρό, καλαισθητο, με κλασσική σχεδίαση και γκριζομεταλλικό χρώμα που θα σας επιτρέψει να το τοποθετήσετε οπου επιθυμείτε χωρίς να τραβήξει βλέμματα (για τους λαθος λόγους).
Ειναι κατασκευασμένο απο πλαστικό, ενω η βάση του δείχνει να είναι μεταλλική ενισχύοντας την «στιβαρότητα» της κατασκευης του.
Με εξαιρεση τις 2 x USB 2.0 θύρες και την αντίστοιχη SD, ολες οι αλλες βασικές θύρες (τροφοδοσία, HDMI,LAN, A/V) βρίσκονται στο πίσω μερος οποτε η διευθετηση των καλωδίων σας θα είναι εύκολη αν χρησιμοποιείτε τοπικό δίκτυο.
Το χειριστήριο (IR) ειναι τυπικά καλό και το εχουμε συναντήσει παρα πολλές φορες σε μηχανάκια αλλων κατασκευαστών.
Η αισθηση του ειναι καλή (θα θέλαμε το πάτημα των πλήκτρων να ειναι πιο... μαλακό) ενω συμπεριλαμβάνεται και αροθμητικό πληκτρολόγιο.
Μεσω συνδεσης στο ιδιο τοπικό δίκτυο, μπορείτε να ελέγξετε το BB2 Pro και απομακρυσμένα.





7.jpg8.jpg
11.jpg


Μενου -“ Ρυθμίσεις

Μεσω ενος animation (εχει ήχο οποτε προσοχη στην ενταση της τηλεόρασης η του ενισχυτή σας) θα βρεθείτε σε λίγοτερο απο ένα λεπτό στο κεντρικό μενού του Mecool.
Αυτό ειναι ολοιδιο με αυτο του προηγούμενου μοντέλου της εταιρείας.
Υπάρχει μονο μια βασική οθόνη στην οποία θα βρείτε τις πιο δημοφιλείς επιλογές οπως KODI, File manager, Web browser και ρυθμίσεις υπο μορφή καλαίσθητων εικονιδίων.
Επιπροσθέτως, μπορείτε να βαλετε συντομεύσεις των προγραμματων σας στο κεντρικό μενού για να εχετε πιο γρήγορη πρόσβαση.

Το μενου των ρυθμίσεων είναι το κλασσικό που βρίσκουμε σε ολα τα νεα μηχανάκια.
Ολες οι μοντέρνες βίντεο ρυθμίσεις ειναι παρούσες (4K, HDR) και θα είναι πολύ εύκολο να ρυθμίσετε το media player σύμφωνα με τις ανάγκες και τον εξοπλισμό σας.



13.jpg
14.jpg


Δοκιμές

Οπως ηταν αναμενόμενο η αναπαραγωγή αρχείων μουσικής ηταν μια πολύ εύκολη υπόθεση για το BB2 Pro.
Τοσο τα mp3 οσο και τα Flac που δοκιμάσαμε επαιξαν αριστα μεσω του KODI αλλα και του ενσωματωμένου player.

Στον τομέα του βίντεο η δύναμη του S912 Octa-core φανηκε απο την αρχή στην αναπαραγωγή αρχείων ανάλυσης 4Κ.
Ειδικα με την τελευταια beta εκδοση του KODI 17(rc3 και ανω, προτείνουμε να αποφύγετε αυτη που είναι εγκατεστημένη), η πλειονότητα των 4K encodings αναπαρήχθηκε ανετα χωρίς κομπιάσματα.
Με τέτοια άνεση στην αναπαραγωγή 4Κ, δεν θα μπορούσε να ισχύσει κατι διαφορετικό και σε Full HD υλικό.
Ακόμα και τα BLU RAY backup με μεγάλο bit-rate ηταν τελικά εύκολη υπόθεση.
Auto frame rate εναλλαγή δεν υπάρχει οπότε πρεπει να προσέχετε τι υλικό αναπαραγεται κάθε στιγμή.

Στον τομέα των ηχητικών φορμα, τα DD/DTS πέρασαν κανονικά απο 3rd party προγραμματα (MX Player Pro και ο video player) αλλα οχι απο το KODI το οποίο επέμενε σε δικάναλο σε ολες τις περιπτώσεις. Τουλάχιστον (στο KODI) το downmixing γινόταν κανονικά και δεν είχαμε περιπτώσεις χωρίς ηχο.

Η εξωτερική κεραία λειτουργησε ευεργετικά και στο Wi-Fi αφου η αναπαραγωγή Full HD υλικού ηταν απολύτως εφικτή, αρκει να εχει καλο και δυνατό σήμα απο το router/ap σας.




15.jpg


Android

Ολη η πλατφόρμα της Google είναι στη διαθσεση σας για πλήρη εκμετάλλευση.

YouTube, Gmail, Chrome και όλες οι εφαρμογές και τα παιχνίδια του Play Store είναι στη διάθεσή σας.
Οι επιδόσεις στα παιχνίδια ηταν επίσης πολύ καλές , ακομα και σε αυτα με 3d textures (τα 3GB DDR4 RAM και ο 8core προφανώς βοηθησαν πολύ)

Διαθέσιμα θα βρείτε περιπου 11GB ελεύθερου αποθηκευτικού χώρου.




Επίλογος

Το BB2 Pro ειναι ενα εξαιρετικό media box απο εταιρεία με παρελθόν στον χώρο.
Τα 3GB RAM του δίνουν οντως αλλον αέρα μιας και η απόκριση οπως και το multitasking ειναι εμφανώς ανώτερα απο μοντέλα με 2GB RAM.
Στα θετικά το γεγονός οτι ητ ιμή του δεν ξεφεύγει οποτε τα ~79 που θα σας στοιχίσει ανταποκρίνονται αρκετά στις επιδόσεις και τον εξοπλισμό που προσφέρει.

Το ΒΒ2 Pro μπορείτε να το προμηθευτείτε και απο το Gearbest σε ακρως ανταγωνιστική τιμή. Αν η παρουσίαση μας σας βοήθησε στην επιλογή σας, παρακαλώ αγοράστε μέσω του affiliate link που μολις παραθέσαμε.
 
Last edited:

villasg

Established Member
18 January 2011
293
.......
Μεσω ενος animation (εχει ήχο οποτε προσοχη στην ενταση της τηλεόρασης η του ενισχυτή σας) ........

Υπαρχει επιλογη στις ρυθμισεις για την απενεργοποιηση του .

Επισης εχει βγει μια ενημερωση fw που ΔΕΝ την εμφανιζει στο ΟΤΑ ουτε στο Site της Mecool
 

villasg

Established Member
18 January 2011
293
fanless

zu1iDvw.jpg
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
991
Ηράκλειο
Αν έχεις υπόλοιπο στο λογαριασμό paypal σου σίγουρα ναι. Αν όχι, εξαρτάται λίγο από την τράπεζα, αλλά συνήθως περνάει η συναλλαγή.
 

villasg

Established Member
18 January 2011
293
Καλησπερα .
Εχει ασχοληθει/δοκιμασει κανεις την Rom του superceleron V1 ή V2 ??
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
μόλις το παρέλαβα και εγώ όλα έκανα και τις όποιες ρυθμίσεις μου χρειάζονταν αλλά έχω μια απορία πως κάνουμε δίκτυο με το meecol; έχω εγκαταστήσει και τον es explorer όπως είχα διαβάσει αλλά δεν μπορώ να κάνω δίκτυο δηλαδή να βλέπω τον usb δίσκο που του έχω επάνω και να ρίχνω ταινίες στον δίσκο μέσω του pc όπως κάνω μέχρι τώρα με όλα τα pc και το MED600 που έχω

παρακαλώ μια βοήθεια άσχετος με το θέμα τον android box
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Από τον es explorer μπορείς να δεις μεμονωμένα το δίκτυο σου και τον usb δίσκο?
Δοκίμασε στο δίκτυο να κάνεις scan από τον es explorer για να βρει ότι είναι συνδεδεμένο πάνω του
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
απο es βλεπω μεσα απο το local τον usb δισκο απο το διτκυο βλεπω το pc οταν κανω scan και τους δισκους που εχω share στο pc αλλα εκει μου λεει οτι δεν εχω τα σωστα permissions το θεμα ειναι οτι τους ιδιους δισκους τους βλεπω απο αλλα pc

απο το pc δεν βλεπω τον usb δισκο του media
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
εκανα μια προοδο ειδα απο τον es τον δισκο που εχω στο pc τις ταινιες ,τωρα πως τις κανω copy απο το pc στον δισκο του media;
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
εκανα μια προοδο ειδα απο τον es τον δισκο που εχω στο pc τις ταινιες ,τωρα πως τις κανω copy απο το pc στον δισκο του media;

Μέσα από τον es explorer.
Υπάρχουν επιλογές copy paste