Eρώτηση για σετ ηχείων JAMO

Wizard.

New member
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά για τα ηχεία JAMO S 628 HCS 3 τα οποία είναι όλο το σετ αν αξίζουν για αγορά.
Γιατί πρόσεξα ότι όσο κάνουν δύο ηχεία κολώνες KLIPSH RP-250 F κάνει όλο το σετ JΑΜΟ και νομίζω θεωρούνται ότι είναι στην ίδια κατηγορία περίπου.
Τα δύο μπροστινά ηχεία θα χρησιμοποιηθούν και με stereο ενισχυτή
για όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα ήχου στη μουσική.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το ότι όσο κάνουν οι κολώνες της Κlipsch κάνει το σετ της Jamo δεν λέει και κάτι, το πως κοστολογεί ο καθένας τα προιόντα του είναι δικό του θέμα και φυσικά δεν σημαίνει ότι θα είναι και καλύτερο επειδή είναι ακριβότερο. Απ την άλλη τα Klipsch είναι ένα ιδιαίτερο ηχείο που προσφέρει μεγάλη ευαισθησία κι άρα μπορεί να παίξει και με λαμπάτους ενισχυτές των 30 watt κι αυτό από μόνο του μπορεί να του δίνει την ευελιξία αύξησης της τιμής. Μπορεί τα Klipsch να σου σπάνε τ αυτιά και να μην έδινες ούτε 50 ευρώ να τα πάρεις, άλλος δεν μπορεί να ζήσει χωρίς αυτά, υποκειμενικά είναι όλα. Jamo προσωπικά δεν έχει τύχει να ακούσω, Klipsch ένα διάστημα άκουγα συνέχεια όταν σκεφτόμουν σοβαρά την αγορά τους, είναι ιδιαίτερο ηχείο που θέλει οπωσδήποτε ακρόαση και αρκετή ώρα σε μεγάλη ένταση πριν αποφασίσεις να το βάλεις στο χώρο σου και φυσικά και με τι συνοδά θα συνδυαστεί, οπότε θα σου συνιστούσα αν είναι υπαρκτό κι όχι φιλολογικό το συγκριτικό τιμής που έκανες για τις δύο εταιρίες να πας να τ ακούσεις, ειδάλλως αν τα Klipsch τα έφερες ως παράδειγμα διαφοράς τιμής, ήταν απλά άστοχο κι ανούσιο και δεν υπάρχει λόγος να μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία.
 

Wizard.

New member
Δεν έφερα τυχαία ως παράδειγμα τα Klipsch γιατί θέλω καλά ηχεία για stereo ήχο σε ενισχυτή MARANTZ PM5005 (τον οποίο δεν έχω πάρει ακόμα)
και το σκεπτόμουν για δύο κολώνες KLIPSCH αρχικά.
Για συνδυασμό και για πεντακάναλο ήχο με ενισχυτή ΥΑΜΑΗΑ RX-V377 βρήκα τα JAMO. Γι' αυτό ρώτησα αν αξίζουν τα JAΜΟ ως καλά ηχεία για καλό Stereo ήχο και όχι μόνο για Home cinema
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δεν έφερα τυχαία ως παράδειγμα τα Klipsch γιατί θέλω καλά ηχεία για stereo ήχο σε ενισχυτή MARANTZ PM5005 (τον οποίο δεν έχω πάρει ακόμα)
και το σκεπτόμουν για δύο κολώνες KLIPSCH αρχικά.
Για συνδυασμό και για πεντακάναλο ήχο με ενισχυτή ΥΑΜΑΗΑ RX-V377 βρήκα τα JAMO. Γι' αυτό ρώτησα αν αξίζουν τα JAΜΟ ως καλά ηχεία για καλό Stereo ήχο και όχι μόνο για Home cinema
Αυτο δε μπορει να στ απαντησει κανεις παρα μονο εσυ μετα απο ακροαση κι αυτο γιατι τα klipsch λογω κορνας ειναι ιδιαιτερο ηχειο, δε μπορεις να το ρισκαρεις στα τυφλα.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τα Klipsch σε συνδυασμό με τον Marantz θα έχουν πιστεύω καλό αποτέλεσμα μιας και δεν θεωρείται "σκληρός" ενισχυτής, παρ όλα αυτά τα συγκεκριμένα ηχεία παίζουν πολύ καλύτερα με λαμπάτους ενισχυτές όσον αφορά τη μουσική, αν ακούσεις τέτοιο συνδυασμό δεν θα γυρίσεις σε ψηφιακό (ο λόγος που εγώ τελικά δεν τα πήρα γιατί ήθελα και τις δύο χρήσεις). Απ την άλλη για ταινίες τα συγκεκριμένα ηχεία θεωρούνται μανούλα, είναι άκρως αναλυτικά έως αποκαλυπτικά θα έλεγα, αν δεν είσαι άκρως απαιτητικός όσον αφορά τη μουσική δεν θα έχεις πρόβλημα να καλύψεις και τις δύο ανάγκες σου.