Μια από τα ίδια...Σύνολο ηχεία-ενισχυτή για μικρό χώρο..

arvitis

New member
13 December 2016
34
Καλημέρα σε όλους,

Πρώτο post..όπως αναφέρω παραπάνω, θέλω να φτιάξω ένα συστηματάκι για μουσική. Το budget θα είναι περίπου στα 1000 για ενισχυτή και ηχεία.
Ο ´χωρος είναι μικρός..γύρω στα 20 τετραγωνικά, όπως βλέπεται παρακάτω:

20170208_091419.jpg

θα μπει καινούριο έπιπλο πιο μαζεμένο και τα ηχεία έχω σκοπό να τα βάλω σε βάσεις δεξιά- αριστερά.
Ως αρχική πηγή θα είναι το pc και ίσως ένα μεταχειρισμένο tuner.
Καλώδια έχω κληρονομιά δύο ζευγάρια QED silver anniversary..κάπως έτσι λέγονται,δεν θυμάμαι ακριβώς...
Από μουσικές ακούω πολύ jazz, λίγη rock, house και ενίοτε κλασσική...λίγο απ όλα δλδ με έφαση στη jazz.
θα παίξει και πολύ βινύλιο σε ένα pink triangle pt too.
Έχω ακούσει τον advance xi-75 και θεωρώ ότι είναι αρκετά τίμιος γι αυτά που προσφέρει, οπότε κλίνω προς τα εκεί.
Τον άκουσα με wharfedale diamond 225 και mission lx-2. Γεμάτος ήχος και με τα δύο, αν και τα wharfedale ήθελαν κι άλλο στρώσιμο.
Ο καλύτερος ήχος ήρθε με chario syntar 513, αλλά δεν βγαίνουν πια και το τελευταίο ζευγάρι του καταστήματος ήταν καρυδί(ψάχνω μαύρα).
Να αναφέρω επίσης ότι στο άμεσο μέλλον θα μπει και ένα cd, μάλλον CAYIN CS-55CD DAC. Το άκουσα και μου άρεσε πολύ, αλλά πρέπει να κάνουμε οικονομίες.
Λοιπόν, ακούω γνώμες. Ελπίζω να έγινα κατανοητός ως προς τον ήχο που μου αρέσει στο περίπου.
φυσικά είμαι ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις, αρκει να μην ξεφεύγουν πολύ από το budget..
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,754
Βόλος
Να πώ "πάρε ενεργά και ένα USB DAC να ξεμπερδεύεις";

Θα κάθεσε κοντά, θα πρέπει να τα βάλεις κοντά στον τοίχο, άρα ένα ζευγάρι nearfiled monitor είναι ιδανικά. Η κύρια πηγή σου είναι το pc που θα συνδεθεί με USB, και η τηλεόραση θα μπει στο toslink. Τα RCA από το DAC κατευθείαν στα ηχεία. Και με λίγη ρύθμιση για να φέρεις το χαμηλό στο χώρο είσαι άρχοντας. Δες τα μικρότερα μοντέλα της Focal, Tannoy, Adam, Dynaudio (αλλά πρόσεχε γιατί οι τιμές είναι ανά τεμάχιο).
 
Last edited:

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,398
Θεσσαλονίκη
Ρίξε μία ματιά εδώ http://avclub.gr/forum/showthread.php/153911-Αγορά-ηχείων-για-μικρό-δωμάτιο αλλά να ξέρεις αν τοποθετηθεί στην TV χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Θα συμφωνήσω και εγώ με το παραπάνω σχόλιο να σκεφτείς σοβαρά ενεργά ηχεία τύπου dynaudio που δεν είναι χαρακτήρα μόνιτορ.
Αν πας στο καφέ τοίχο τότε είσαι πολύ πολύ καλύτερα με πιο πολλές επιλογές.
 

arvitis

New member
13 December 2016
34
Εκεί που είανι η tv.
θα είανι σχετικά κοντά μεταξύ τους, αλλά μετακινόντας το δεξί, θα σχηματίζω τρίγωνο για πιο σωστή ακρόαση.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

το σκέφτηκα κι αυτο..λεώ να επενδύσω κάτι παραπάνω, μιας και δε θα μείνω για πάντα εδώ...επίσης, θα υπάρχει μια απόσταση τουλάχιστον 20 εκατοστά από τον τοίχο.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ευχαριστώ.το έχω διαβάσει το thread.
Για να καταλάβεις, θα σχηματίζεται ένα ισοσκελές με 2,5 μέτρα πλευρά.
νομίζω αν ταηχεία είναι σχετικά ισορροπημένα δε θα χω θέμα.
επίσης, δεν θέλω μεγάλες εντάσεις.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,398
Θεσσαλονίκη
Τότε your best bet που λένε είναι εγκράτεια μικρά ηχεία και δοκιμή στον χώρο σου οπωσδήποτε.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και αφού σκοπεύεις να επενδύσεις για το μέλλον όπως λες , δώσε βάση - χρήμα σε ενισχυτή και πηγή να είναι καλά και ικανά να καλύψουν μελλοντική αναβάθμιση ηχείων και για ηχεία στον παρόντα χώρο μην ξοδέψεις πολλά γιατί απλά δεν σηκώνει και πολλά.
 

arvitis

New member
13 December 2016
34
Τότε your best bet που λένε είναι εγκράτεια μικρά ηχεία και δοκιμή στον χώρο σου οπωσδήποτε.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και αφού σκοπεύεις να επενδύσεις για το μέλλον όπως λες , δώσε βάση - χρήμα σε ενισχυτή και πηγή να είναι καλά και ικανά να καλύψουν μελλοντική αναβάθμιση ηχείων και για ηχεία στον παρόντα χώρο μην ξοδέψεις πολλά γιατί απλά δεν σηκώνει και πολλά.

Συμφωνώ απόλυτα, γι αυτό θέλω τη γνώμη σας για τον εξοπλισμό που ανέφερα.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Καλωσήρθες κατ´αρχήν!

Εγώ δεν θα σου πω για ηχεία και μηχανάκια αλλά για το στήσιμο.
Όπως το σκέφτεσαι ακόμα και με πολύ προσεκτική τοποθέτηση σίγουρα η εικόνα σου θα τραβάει αριστερά.
Ειδικά το χαμηλό θα κάνει πάρτι στις δυο γωνίες αριστερά σου ενώ από τα δεξιά θα είναι μειωμένο.

Σαφώς καλύτερα θα είναι τα πράγματα αν επιλέξεις την λύση που αναφέρουν τα παιδιά,τρίγωνο το πολύ 1,5 μέτρων δηλαδή,συγκρατημένο χαμηλό και λίγη περιποίηση στον αριστερό τοίχο.
Αυτά χωρίς να ξέρουμε τα τερτίπια του χώρου.

Προτείνω κι εγώ δοκιμή λοιπόν πριν την αγορά,έστω με με δανεικά ηχεία από φίλο,σίγουρα θα καταλάβεις αν σε ενοχλεί κάτι αν μη τι άλλο.
Τα λέω γιατί το χιλιάρικο δεν είναι και μικρό ποσό κι ο σκοπός είναι να πιάσει τόπο...
 

arvitis

New member
13 December 2016
34
Re: Απάντηση: Μια από τα ίδια...Σύνολο ηχεία-ενισχυτή για μικρό χώρο..

Καλωσήρθες κατ´αρχήν!

Εγώ δεν θα σου πω για ηχεία και μηχανάκια αλλά για το στήσιμο.
Όπως το σκέφτεσαι ακόμα και με πολύ προσεκτική τοποθέτηση σίγουρα η εικόνα σου θα τραβάει αριστερά.
Ειδικά το χαμηλό θα κάνει πάρτι στις δυο γωνίες αριστερά σου ενώ από τα δεξιά θα είναι μειωμένο.

Σαφώς καλύτερα θα είναι τα πράγματα αν επιλέξεις την λύση που αναφέρουν τα παιδιά,τρίγωνο το πολύ 1,5 μέτρων δηλαδή,συγκρατημένο χαμηλό και λίγη περιποίηση στον αριστερό τοίχο.
Αυτά χωρίς να ξέρουμε τα τερτίπια του χώρου.

Προτείνω κι εγώ δοκιμή λοιπόν πριν την αγορά,έστω με με δανεικά ηχεία από φίλο,σίγουρα θα καταλάβεις αν σε ενοχλεί κάτι αν μη τι άλλο.
Τα λέω γιατί το χιλιάρικο δεν είναι και μικρό ποσό κι ο σκοπός είναι να πιάσει τόπο...

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθέτετε για το ζήτημα.
Καλώς σας βρήκα κι εγώ. αυτό που σκέφτομαι είναι ότι μια λύση με ενεργά ηχεία είναι πολύ εξιδικευμένη και αν ας πούμε ότι σε λίγο καιρό αλλάξω χώρο,
δε νομίζω να μου χρησιμεύσουν. Σίγουρα δεν είναι μικρό ποσό το χιλιάρικο, για μένα τουλάχιστον, αλλά επειδή τώρα υπάρχει, θα ήθελα να το εκμεταλλευτώ όσο καλύτερα γίνεται.
Αυτός είναι και ο λόγος που άνοιξα το νήμα. Σίγουρα δε θα εκμεταλλευτώ στο μέγιστο το σύστημα, αλλά σε ένα διαφορετικό χώρο θα παίξει μια χαρά, χωρίς περεταίρω απαραίτητες αναβαθμίσεις. άσε που τότε σίγουρα δε θα υπάρχει το χιλιάρικο....
επίσης δεν έχω και φίλους να ασχολούνται, οπότε εξοπλισμός για δανεικός δεν υπάρχει, παρά μόνο ένα monitor audio gold ζευγάρι του πατέρα μου, που όμως δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που στοχεύω..
 

arvitis

New member
13 December 2016
34
η δική μου η γνώμη ,
ενισχυτής cambridge audio Topaz sr20 με ηχεία Dali Zensor 3

Καλημέρα, ευχαριστώ για την πρόταση, θα προσπαθήσω να τα ακούσω.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

7'' inch woofer σε αυτό τον χώρο και με αυτή την διάταξη το αποτέλεσμα θα είναι τραγικό.
Ούτε για πλάκα.

Καλημέρα,

Σίγουρα ο χώρος είναι άστα να πάνε για στήσιμο ήχου...αλλά τι να κάνω..αυτό υπάρχει τώρα...γι αυτό ενδιαφέρομαι για ένα σύνολο ισορροπημένο τονικά και με τα ηχεία να διεγείρονται εύκολα και σε χαμηλές εντάσεις. Νομίζω ότι το πετυχαίνω με το σύνολο wharfedale 225 - advance i75 σε μεγάλο βαθμό. Μου άρεσαν και τα mission lx 2 αρκετά, ειδικά σε jazz. Αν αφήσουμε για λίγο το χώρο στην άκρη, υπάρχει καμιά γνώμη σχετικά με τον εξοπλισμό που αναφέρω? Τα έχει ακούσει κανείς?
 

arvitis

New member
13 December 2016
34
Re: Απάντηση: Μια από τα ίδια...Σύνολο ηχεία-ενισχυτή για μικρό χώρο..

Εγώ θα πήγαινα για τα mission μεταξύ των δύο που αναφέρεις.
Σαφώς καλύτερη διαχείριση από τα εν λόγω wharfedale.

Καλημέρα,

διαχείριση σε ποιο κομμάτι συγκεκριμένα? Η εμπειρία μου είναι μικρή και μου άρεσε η μουσική που άκουσα και από τα 2. Τα mission έχουν και back firing οπότε νομίζω ότι το πρόβλημα του χώρου θα γίνει ακόμα πιο έντονο, αν και δε με πολυνοιάζει άμεσα, με ενδιαφέρει να βγει ένα καλό σύνολο.
εν τω μετξύ, βλέπω κάτι βιντεάκια όπως αυτό : https://www.youtube.com/watch?v=pd1JYxBZS3s&t=685s και λέω...αυτός πως ακούει αυτά τα θηρία σε τόσο μικρό χώρο?

Για τον ενισχυτή καμία άποψη?
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Ο χώρος που βλεπεις στο βιντεάκι ειναι φροντισμένος ακουστικά,παντού φαίνονται διαχύτες,κλπ.
Εκεί ειναι η διαφορά.
Αφου ομως ο δικός σου ειναι προσωρινός και ξέρεις πως θα υπάρξουν συμβιβασμοί,οκ.
Εκεί είναι το θέμα,να γνωρίζεις τι παίζει κι ας κάνεις μετά τον όποιο συμβιβασμό.
Άλλωστε θα δεις και μόνος σου τα όρια αφού τα πάρεις,θα δοκιμάσεις και διαφορετικά στησίματα και θα καταλάβεις στην πορεία.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Με γνώμονα ότι αγοράζεις κυρίως για άλλο χώρο και γνωρίζοντας τι μπορεί να κάνει ένα ηχείο, τότε πας για τα mission, μεταξύ των δύο πάντα που αναφέρεις.
Αν όμως ο άλλος χώρος δεν είναι ιδιαίτερα κοντά τότε μπορεί και να αλλάζει η απόφαση.
 

arvitis

New member
13 December 2016
34
Re: Απάντηση: Μια από τα ίδια...Σύνολο ηχεία-ενισχυτή για μικρό χώρο..

Με γνώμονα ότι αγοράζεις κυρίως για άλλο χώρο και γνωρίζοντας τι μπορεί να κάνει ένα ηχείο, τότε πας για τα mission, μεταξύ των δύο πάντα που αναφέρεις.
Αν όμως ο άλλος χώρος δεν είναι ιδιαίτερα κοντά τότε μπορεί και να αλλάζει η απόφαση.

Σας ευχαριστώ όλους για τις διευκρινίσεις, αν και μένω με κάποιες απορίες.
μόλις γίνει η αγορά θα ενημερώσω για τις εντυπώσεις!